WITAMY NA STRONIE

Szkolnego Klubu Europejskiego EUROSTOP
działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym w Lubartowie


opiekunowie: Teresa Rojek, Konrad Pcian, Małgorzata Milanowska-Jednous
Strona główna II LO
STATUT KLUBU "EUROSTOP"			GALERIA						KONTAKT
KRONIKA

Stronę aktualizuje: Adam Małecki

album

* 27 listopada 2018 r. klasa IIIA reprezentowała Polskę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Pięciodniowa wycieczka do Francji, której kulminacyjnym punktem była debata w gmachu PE, była nagrodą dla całej klasy IIIA, która zwyciężyła w międzynarodowym konkursie „EUROSCOLA”. W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na sesji „Euroscola” spotkało się około 550 uczniów szkół średnich z 22 krajów z całej UE. Młodzież miała możliwość postawienia się w roli posła do PE. Uczniowie mieli również okazję zadać swoje pytania bezpośrednio niemieckiemu eurodeputowanemu Dennisowi Radtke. Po południu dyskutowali i głosowali nad własnymi propozycjami dotyczącymi niektórych kluczowych kwestii UE, w tym zatrudnienia młodzieży, migracji i integracji, energii ze źródeł odnawialnych i środowiska, bezpieczeństwa a prywatności, dziedzictwa kulturowego UE lub przyszłości Europy. Cała debata prowadzona była w języku angielskim, ale w trakcie tłumaczona była również na inne oficjalne języki UE. Udział w konkursie „EUROSCOLA” wynikał z działań prowadzonych przez Szkolny Klub Europejski „EUROSTOP”.

album

* 14 listopada 2018 roku członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego EUROSTOP odwiedzili siedzibę Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Uczniowie uczestniczyli w lekcji europejskiej pt. „Skąd pochodzi Bożonarodzeniowa choinka – ciekawostki o państwach Unii Europejskiej”. Spotkanie to powstało z myślą o dociekliwych badaczach Unii Europejskiej, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o państwach tworzących Unię Europejską. W trakcie warsztatów młodzież miała okazję usystematyzować i poszerzyć swoje wiadomości dotyczące najsłynniejszych Europejczyków, najbardziej podziwianych budowli oraz symboli i tradycji pochodzących z państw członkowskich UE. Spotkanie o luźniejszej tematyce było rozgrzewką przed wyjazdem uczniów klasy IIIA do Strasburga, gdzie 27 listopada reprezentować będą nasz kraj podczas posiedzenia EUROSCOLI w Parlamencie Europejskim.

album

* 12 grudnia 2017r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROSTOP” wzięli udział w XVII Regionalnym Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich, który odbył się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom zagadnień dotyczących Unii Europejskiej, państw członkowskich oraz ciekawych inwestycji realizowanych z myślą o rozwoju młodzieży i studentów na terenie naszego województwa. Podczas spotkania uczniowie mogli m. in. poznać szczegóły dotyczące programu Erasmus+, który realizowany jest w ramach Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Z pewnością informacje te są dla nas bardzo przydatne, ponieważ uczestnictwo w programie umożliwia młodym ludziom wyjazd do państw członkowskich UE w celach edukacyjnych. Organizatorzy przygotowali dla młodzieży również inne atrakcje - quiz wiedzy o państwach należących do Unii i wykład dotyczący bezpieczeństwa podczas zagranicznych wyjazdów. Podczas zjazdu ogłoszone zostały również wyniki konkursu "Jak zmieniła się moja okolica dzięki UE".

album

* Dnia 6 grudnia 2017 członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "EUROSTOP" oraz uczniowie klasy I e wyruszyli do Warszawy. Celem wyjazdu były warsztaty w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz spektakl "Król Edyp" w Teatrze Dramatycznym. Wizytę w stolicy młodzież rozpoczęła od spotkania z pracownikami Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, czyli placówki dyplomatycznej struktur europejskich mieszczącej się w Warszawie. Podczas prezentacji poświęconej polityce młodzieżowej Unii Europejskiej licealiści otrzymali rzetelne informacje o możliwościach zdobycia wiedzy i umiejętności poprzez studia bądź staże zagraniczne a także formy pozaszkolne, w tym wolontariat europejski. Młodzieży przybliżony został Program Erasmus+, umożliwiający międzynarodowe wymiany doświadczeń, wolontariat czy szkolenia młodzieży i osób z nią pracujących. Po wizycie w europejskiej instytucji przyszedł czas na spacer po pięknych uliczkach Starego Miasta. O zbliżających się świętach przypomniał wszystkim bożonarodzeniowy jarmark na Placu Zamkowym, podczas którego można było kupić oryginalne prezenty świąteczne dla najbliższych, przysmaki na wigilijny stół oraz po prostu poczuć atmosferę Bożego Narodzenia. Długo wyczekiwanym punktem programu był natomiast spektakl „Król Edyp” wyreżyserowany przez Jakuba Kroftę w Teatrze Dramatycznym. Antyczna tragedia Sofoklesa, w doskonałym i bliskim młodemu odbiorcy przekładzie Antoniego Libery, to opowieść o władzy i nieuchronności losu. Znane widzom losy Edypa stają się jeszcze bardziej wymowne i tragiczne dzięki doskonałej grze aktorskiej Sławomira Grzymkowskiego w roli Edypa, Adama Ferencego jako Kreona czy Olgierda Łukaszewicza jako Tyrezjasza. Reżyser spektaklu, eksponując problem władzy i szczęścia, udowodnił, że grecki antyczny dramat nadal może być aktualny. Z pewnością atutem tego poruszającego przedstawienia są chór i warstwa muzyczna, która podkreśla wzniosłość wydarzeń oraz buduje nastrój nadciągającej katastrofy. Wizyta w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce to tylko przedsmak przyszłorocznych planów Klubu Europejskiego, który 18 kwietnia 2018 r. odwiedzi gmach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Opiekę nad uczniami w czasie wyjazdu sprawowali: Aleksandra Solarz, Anna Przybysławska oraz Konrad Pcian.

album

* 12 grudnia 2017 członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROSTOP” wzięli udział. w XVII Regionalnym Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich, który odbył się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Podczas spotkania uczniowie mogli m. in. poznać szczegóły dotyczące programu Erasmus+, który realizowany jest w ramach Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Z pewnością informacje te są dla nas bardzo przydatne, ponieważ uczestnictwo w programie umożliwia młodym ludziom wyjazd do państw członkowskich UE w celach edukacyjnych.
Organizatorzy przygotowali dla młodzieży również inne atrakcje - quiz wiedzy o państwach należących do Unii i wykład dotyczący bezpieczeństwa podczas zagranicznych wyjazdów. Podczas zjazdu ogłoszone zostały również wyniki konkursu "Jak zmieniła się moja okolica dzięki UE".

album

* 6 grudnia 2017r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "EUROSTOP" oraz uczniowie klasy I e wyruszyli do Warszawy.
Celem wyjazdu były warsztaty w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz spektakl "Król Edyp" w Teatrze Dramatycznym. Wizytę w stolicy młodzież rozpoczęła od spotkania z pracownikami Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, czyli placówki dyplomatycznej struktur europejskich mieszczącej się w Warszawie. Podczas prezentacji poświęconej polityce młodzieżowej Unii Europejskiej licealiści otrzymali rzetelne informacje o możliwościach zdobycia wiedzy i umiejętności poprzez studia bądź staże zagraniczne a także formy pozaszkolne, w tym wolontariat europejski. Młodzieży przybliżony został Program Erasmus+, umożliwiający międzynarodowe wymiany doświadczeń, wolontariat czy szkolenia młodzieży i osób z nią pracujących.
Po wizycie w europejskiej instytucji przyszedł czas na spacer po pięknych uliczkach Starego Miasta. O zbliżających się świętach przypomniał wszystkim bożonarodzeniowy jarmark na Placu Zamkowym, podczas którego można było kupić oryginalne prezenty świąteczne dla najbliższych, przysmaki na wigilijny stół oraz po prostu poczuć atmosferę Bożego Narodzenia.
Długo wyczekiwanym punktem programu był natomiast spektakl „Król Edyp” wyreżyserowany przez Jakuba Kroftę w Teatrze Dramatycznym. Antyczna tragedia Sofoklesa, w doskonałym i bliskim młodemu odbiorcy przekładzie Antoniego Libery, to opowieść o władzy i nieuchronności losu. Znane widzom losy Edypa stają się jeszcze bardziej wymowne i tragiczne dzięki doskonałej grze aktorskiej Sławomira Grzymkowskiego w roli Edypa, Adama Ferencego jako Kreona czy Olgierda Łukaszewicza jako Tyrezjasza. Reżyser spektaklu, eksponując problem władzy i szczęścia, udowodnił, że grecki antyczny dramat nadal może być aktualny. Z pewnością atutem tego poruszającego przedstawienia są chór i warstwa muzyczna, która podkreśla wzniosłość wydarzeń oraz buduje nastrój nadciągającej katastrofy.
Wizyta w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce to tylko przedsmak przyszłorocznych planów Klubu Europejskiego, który 18 kwietnia 2018 r. odwiedzi gmach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

album

* 31 marca 2017r. uczniowie klas I a i II c, w ramach wyjazdu zorganizowanego przez Szkolny Klub Europejski "EUROSTOP", wyruszyli do Warszawy. Przed nimi czekało spotkanie w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct oraz spektakl w stołecznym Och- Teatrze, prowadzonym przez wybitną polską aktorkę Krystynę Jandę.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct, gdzie licealiści uczestniczyli w warsztatach dotyczących Unii Europejskiej, powołanych przez nią instytucji oraz tworzonego prawa i programów dla krajów członkowskich. Europe Direct to ośrodki Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego stanowiące jedno z najważniejszy narzędzi komunikacyjnych UE z obywatelami. Instytucja ta zajmuje się udzielaniem odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem Unii, a także rozpowszechnianiem wiedzy na temat szans i możliwości, jakie organizacja stwarza młodym Europejczykom.
Następnie uczniowie, korzystając z pięknej pogody, udali się na spacer przez zabytkowe Stare Miasto i jedną z najbardziej atrakcyjnych ulic stolicy - Nowy Świat. Długo wyczekiwanym punktem wycieczki był spektakl pt. „Lekcje stepowania” w Och- Teatrze. Sztuka Richarda Harrisa grana była na wielu europejskich scenach, a w latach 90. powstał film, w którym główną rolę zagrała Liza Minnelli. Przedstawienie łączy komedię z wątkami obyczajowymi i dużą dawką tańca. Bohaterami są uczestnicy kursu stepowania. Każdy z nich jest inny, ma swoje życiowe problemy i własne powody, dla których uczęszcza na te lekcje. Jednak coś ich łączy – zajęcia ze stepowania są dla nich sposobem na oderwanie się od codziennych trosk. W szkółce, którą kieruje Mavis (Anna Iberszer) i towarzysząca jej akompaniatorka pani Fraser (Krystyna Tkacz), uczniowie starają się opanować podstawy tańca. Jednak kroki i zasady są tylko tłem kwestii zasadniczej, czyli relacji i interakcji rodzących się w grupie bardzo różnych ludzi. Do finałowego występu muszą nie tylko opanować pewne umiejętności taneczne, lecz także przezwyciężyć zahamowania i konflikty osobiste. Mimo że bohaterowie zmagali się z poważnymi problemami, potrafili cieszyć się życiem. Cechowała ich niezwykła żywiołowość i poczucie humoru. W spektaklu Krystyny Jandy można zobaczyć najpopularniejsze obecnie aktorki znane z seriali telewizyjnych, m.in. Elżbietę Romanowską, Katarzynę Żak, Izabelę Dąbrowską, Joannę Moro czy Marię Winiarską. Spektakl okazał się wspaniałym widowiskiem, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po przedstawieniu zadowoleni, lecz nieco zmęczeni uczniowie udali się w drogę powrotną do Lubartowa. Wycieczkę Klubu zorganizował p. Konrad Pcian, a opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Małgorzata Milanowska -Jednous i Aleksandra Solarz.

Anna Romanek, 2c

album

* 9 grudnia 2016r. reprezentantki naszego Szkolnego Klubu Europejskiego wzięły udział w XVI Regionalnym Zjeździe Klubów Europejskich w Lublinie. Zjazd ten został zorganizowany w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tematem tegorocznego spotkania była tożsamość narodowa młodzieży w Unii Europejskiej i zagadnienia związane z międzynarodową solidarnością. W trakcie spotkania reprezentanci szkół wzięli udział w debacie na temat poczucia tożsamości narodowej wśród ich rówieśników, obejrzeli przygotowaną przez organizatorów prezentację dotyczącą możliwości, jakie stwarza współczesnej młodzieży członkostwo Polski w UE oraz uczestniczyli w warsztatach „Eurowizja – ja w UE”. Atrakcją były z pewnością konkursy z cennymi nagrodami.

Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl
Publikacja tubalubartowa.pl
album

* 23 listopada 2016 roku uczniowie klas I a i I c, w ramach działań podejmowanych przez Szkolny Klub Europejski "EUROSTOP", wyruszyli do Warszawy. Jak co roku plan wyjazdu obejmował wizytę w rządowej placówce oraz spektakl w stołecznym teatrze. Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy, był gmach naszego parlamentu, który usytuowany jest na ulicy Wiejskiej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wysłuchania prelekcji na temat historii budynku, dowiedzieliśmy się, jakie funkcje pełni Sejm, jak wygląda proces uchwalania ustawy oraz na czym polega praca posła. Z pewnością ciekawe okazały się też informacje o tym, jak kształtował się polski parlament w czasach średniowiecza i jak zmieniał się na przestrzeni wieków. Mieliśmy też okazję obejrzeć główne pomieszczenia, które dostępne są dla zwiedzających w dni poza posiedzeniami Sejmu; nasz spacer objął zwiedzanie: galerii Sali Posiedzeń Sejmu, hallu głównego (z makietą kompleksu budynków sejmowych, tablicą upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablicą upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz gablotą z laskami marszałkowskimi), Sali Kolumnowej oraz Korytarza Marszałkowskiego. Następnie, korzystając z listopadowego słońca, udaliśmy się spacerem do Muzeum Narodowego. Mieliśmy do wykorzystania półtorej godziny na zwiedzanie stałych i czasowych wystaw. Podziwialiśmy tam wiele obrazów i rzeźb, które są świadectwem rozwoju sztuki na przestrzeni wieków. Mieliśmy również okazję zobaczyć specjalny zbiór: "Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie", który zawiera cenne artefakty - niektóre utracone w czasie ostatniej wojny. Na wystawie znajduje się ponad 200 spośród pozyskanych dzieł, w tym malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, fotografia oraz wyroby rzemiosła artystycznego.
Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki był spektakl pt. "Rapsodia z Demonem" w Teatrze Rampa. "Rapsodia..." to musical stworzony do przebojów legendarnej grupy Queen. Muzyka grana na żywo przez profesjonalnych muzyków sesyjnych, perfekcyjna choreografia Santiago Bello oraz efekty świetlne i scenografia wywarły na nas ogromne wrażenie. Sztuka opowiada o losach młodego wokalisty, który dla światowej kariery jest gotów zawrzeć pakt z demonem. Ten znany Faustowki motyw w nowoczesnej odsłonie okazał się ciekawym pomysłem spajającym rockową muzykę zespołu Queen. W głównej roli wystąpił Kuba Molęda, który swoim głosem i charyzmą sceniczną wzbudził wielką sympatię publiczności. Spektakl w Teatrze Rampa okazał się wspaniałym widowiskiem scenicznym na bardzo wysokim poziomie, a zachwyt widzów najlepiej wyraziły owacje na stojąco i wspólne wykonanie przez artystów i publiczność znanych przebojów brytyjskiej grupy.
Po spektaklu, zadowoleni i wciąż pełni wrażeń, udaliśmy się w drogę powrotną do Lubartowa, snując już plany na kolejny taki wyjazd. Wycieczkę zorganizował p. Konrad Pcian, opiekun SKE "EUROSTOP", a opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Agnieszka Opolska i Aleksandra Solarz.

Ewelina Szymczak IIc, Anna Olejniczek Ic

Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl
Publikacja tubalubartowa.pl
Publikacja 24wspolnota.pl
album

* W dniach 3-7 października 2016r. młodzież z II LO wzięła udział w kolejnej polsko-niemieckiej wymianie młodzieży z uczniami ze szkoły partnerskiej Walter-Eucken-Berufskolleg z Düsseldorfu. Spotkanie odbyło się w Krzyżowej pod Wrocławiem. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego jest właścicielem ośrodka spotkań i dialogu na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. W trakcie pięciodniowej wymiany uczniowie z Polski i Niemiec mieli okazję do bliższego poznania się poprzez realizację wspólnego projektu „Moja ojczyzna – Twoja ojczyzna”, który był współfinansowany przez PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).
A tak oto wyjazd wspomina jeden z uczestników:
"W dniach 3-7 października uczestniczyliśmy w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży w Krzyżowej pod Wrocławiem. Pierwszego dnia dotarliśmy w porze obiadowej do miejsca naszego zakwaterowania, czyli kompleksu pałacowego Fundacji Krzyżowa. Po zjedzeniu i rozpakowaniu się czekaliśmy na przyjazd grupy niemieckiej. Gdy już miało nastąpić pierwsze spotkanie, okazało się, że przywitaliśmy nie tych Niemców co trzeba, ale kilka chwil później spotkaliśmy już tych właściwych i udaliśmy się na kolację, a następnie na krótki spacer po okolicy, mający na celu przybliżyć nam trochę historię miejsca, w którym się znajdowaliśmy. Następne dni, prowadzone przez animatora Svena, wyglądały bardzo rozmaicie. Po zabawach integracyjnych mieliśmy przeróżne warsztaty na temat kultur obu państw, przełamywania stereotypów czy współpracy z naszymi rówieśnikami. Organizowany był także czas na uprawianie sportów, takich jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka, ale niestety pogoda nie pozwalała na wykorzystanie wszystkich uroków ośrodka. Wieczorem braliśmy udział w międzynarodowym wieczorku, gdzie mogliśmy przedstawić Niemcom nasze tradycyjne tańce, jedzenie czy po prostu opowiedzieć parę ciekawostek o naszym kraju, i na odwrót. Najbardziej atrakcyjnym punktem programu była wycieczka do Wrocławia. Tam, podzieleni na międzynarodowe grupy, braliśmy udział w grze miejskiej, która pozwalała nam lepiej poznać to cudowne miasto i jego historię. Tutaj także niestety pogoda przeszkadzała nam w pełnym czerpaniu przyjemności z pobytu we Wrocławiu. Po powrocie również się działo, ponieważ jedna z naszych koleżanek, Kinga, kończyła 18 lat. Więc tutaj chcielibyśmy przeprosić naszych wspaniałych opiekunów i wszystkich innych lokatorów ośrodka, że troszkę hałasowaliśmy po ciszy nocnej Ostatniego dnia spakowaliśmy się i po śniadaniu nastał czas podsumowania i pożegnania naszych nowych, niemieckich przyjaciół. Można śmiało powiedzieć, że przez ten tydzień bardzo się zintegrowaliśmy i miejmy nadzieję, że kiedyś się jeszcze spotkamy."

Jan Zegar, kl. II a

Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl
album

* 31 maja 2016 r. grupa członków Szkolnego Klubu Europejskiego EUROSTOP wybrała się do Warszawy z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, z którą SKE współpracuje od wielu lat. Jest to organizacja pozarządowa, której celem jest przede wszystkim motywowanie Europejczyków do aktywności obywatelskiej oraz promowanie integracji europejskiej. Młodzież wysłuchała tam ciekawej prezentacji na temat różnych akcji zorganizowanych przez tę fundację w latach 2015-2016. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć była przede wszystkim Parada Schumana zorganizowana 7 maja na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Kolejnym miejscem, które odwiedzili licealiści, była międzynarodowa wystawa Titanic the Exhibition, goszcząca w Pałacu Kultury i Nauki do października tego roku. Zawiera ona ponad 200 oryginalnych przedmiotów wydobytych z wraku statku oraz pozyskanych z innych źródeł, a także prezentuje przed zwiedzającymi wiele pełnowymiarowych rekonstrukcji wnętrz tego legendarnego statku. Wystawa jest dostosowana do osób w każdym wieku, a jej ogromnym walorem jest fakt, że każdy zwiedzający otrzymuje do dyspozycji audioprzewodnika z lektorem w wybranym przez siebie języku. Dzięki temu w szczegółowy sposób zostało opisane tło historyczne katastrofy statku, który miał być niezatapialny. Z pewnością magię tego miejsca podkreślały również wzruszające historie wybranych pasażerów podróżujących statkiem Titanic, dla których ten rejs okazał się ostatnią w życiu podróżą. Podczas pobytu w stolicy nie zabrakło przerwy na odpoczynek, by zregenerować siły i przygotować się do głównego punktu wycieczki, jakim był spektakl pt. „Jak na wulkanie” w Teatrze Komedia. Ta sztuka znanego, współczesnego angielskiego pisarza Robina Hawdona opowiada o skomplikowanych relacjach damsko-męskich i uświadamia widzom, że w głębi duszy każdy z nas potrzebuje akceptacji i miłości. W spektaklu zagrali wspaniali aktorzy polskiego teatru, a wśród znaleźli się nich m. in. Magdalena Wójcik, Jan Jankowski, Przemysław Sadowski czy Grażyna Wolszczak. W dobrych humorach i nieco zmęczeni, licealiści wrócili z Warszawy tuż po północy, a opiekę nad nimi sprawowali: p. Aleksandra Solarz oraz p. Konrad Pcian.

zdjęcia
Publikacja europe-direct.lublin.pl

* 9 maja 2016 r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROSTOP” wzięli udział w symulacji obrad Parlamentu Europejskiego, która odbyła się w ramach obchodów „Dnia Europy” w Sali Obrad Rady Miasta lubelskiego Ratusza. Celem symulacji było rozpowszechnienie wiedzy na temat struktur i funkcjonowania Unii Europejskiej, a zwłaszcza Parlamentu Europejskiego, a także rozwijanie u młodzieży umiejętności prowadzenia dyskusji, retoryki, argumentacji. Uczestnicy, podzieleni na poszczególne frakcje, dyskutowali na tematy: Akcesja Turcji do struktur Unii Europejskiej a sprawa imigrantów, Brexit, Grexit, Fixit – czy grozi nam rozpad Unii?, Ruch Bezwizowy dla Ukrainy.

I miejsce (tablety) zdobyła frakcja „Europejskich Konserwatystów i Reformatorów”,
w składzie której zasiadała reprezentantka II LO – Urszula Kopeć.

Publikacja lo2lubartow.pl

* W dniach 26 - 29 stycznia 2016 r. opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego - p. Konrad Pcian wziął udział w wizycie studyjnej w Europarlamencie i Komisji Europejskiej w Brukseli. Organizatorem wyjazdu dla nauczycieli zaangażowanych w tematykę związaną z Unią Europejską (14 osób z całej Polski) było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Głównymi punktami programu były: wizyta w Parlamencie Europejskim i spotkanie z europosłem p. Januszem Zemke, zwiedzanie Parlamentarium, wizyta w Przedstawicielstwie RP przy UE, warsztaty i wykłady w siedzibie Komisji Europejskiej oraz spotkanie w Gabinecie Komisarz Elżbiety Bieńkowskiej.

* 16.12.2015r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurostop” wzięli udział w Wirtualnym Festiwalu Międzykulturowym „Szkoła Tolerancji” i „Nienawiść. Jestem przeciw!”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. W trakcie trwania festiwalu uczniowie mieli do wykonania siedem zróżnicowanych zadań, w których mogli sprawdzić swoją wiedzę związaną z międzykulturowością Polski oraz tematem migracji, mieli możliwość lepszego poznania grup mniejszościowych i uchodźczych w Polsce.
Szczegóły rywalizacji na stronach: www.facebook.com, festiwal.ceo.org.pl

Publikacja tubalubartowa.pl
Publikacja lubartowiak.pl

* 19.10.2015r. uczniowie z II LO wzięli udział w symulacji wyborów parlamentarnych w ramach ogólnopolskiej akcji profrekwencyjnej „Młodzi głosują”, zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy ze Szkolnym Klubem Europejskim „Eurostop”. Do urn w całej Polsce poszli uczniowie z 1614 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu było zachęcenie szkół do rozmów z młodzieżą na tematy publiczne, aby ułatwić jej świadomy wybór przy urnie. Oficjalne ogólnopolskie wyniki zostaną opublikowane 26 października, a w szkolnych wyborach zwycięzcami zostali: „Kukiz`15” – 23,4%, KORWiN – 22,1%, PiS – 18,4%, PO – 9,4%.

Zdjęcia
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl

* 08.05.2015r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROSTOP” wzięli udział w symulacji obraz Parlamentu Europejskiego, która odbyła się w ramach obchodów „Dnia Europy” w Sali Obrad Rady Miasta lubelskiego Ratusza
Celem symulacji było rozpowszechnienie wiedzy na temat struktur i funkcjonowania Unii Europejskiej, a zwłaszcza Parlamentu Europejskiego, a także rozwijanie u młodzieży umiejętności prowadzenia dyskusji, retoryki, argumentacji. Uczestnicy, podzieleni na poszczególne frakcje, dyskutowali na tematy dotyczące napływu nielegalnych imigrantów o krajów Unii Europejskiej, złagodzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji i pomocy rozwojowej dla państw Afryki.
I miejsce (tablety) zdobyła frakcja „Europejskich Konserwatystów i Reformatorów”, w składzie której zasiadał reprezentant II LO – Piotr Guz.

Publikacja

* 30.04.2015r. odbył się w II LO tzw. „Dzień Europejski”, organizowany od kilku lat przez Szkolny Klub Europejski „EUROSTOP”
Tematem przewodnim tegorocznej imprezy był „Europejski Rok na rzecz Rozwoju”. Uczniowie wzięli udział w prezentacji i dyskusji, poprowadzonej przez wolontariuszy z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie. W drugiej części spotkania młodzież zapoznała się z sylwetkami kandydatów biorących udział w wyborach prezydenckich, co było wprowadzeniem do młodzieżowych wyborów prezydenckich w II LO – akcji edukacyjnej koordynowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Z okazji „Dnia Europejskiego” powstała również okolicznościowa wystawa, na którą składały się plakaty wykonane przez młodzież w ramach akcji profrekwencyjnej oraz prace wyróżnione w konkursie dotyczącym „Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju”. Głównym sponsorem nagród w konkursie na plakat było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Zdjęcie

* 30.04.2015r. w II Liceum Ogólnokształcącym odbyła się symulacja wyborów prezydenckich. Akcja została zorganizowana przez Szkolny Klub Europejski EUROSTOP w ramach projektu "Młodzi głosują!", którego koordynatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

* 16.04.2015r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROSTOP” wzięli udział w jubileuszowym XV Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich, który miał miejsce w Centrum Konferencyjnym nowo wybudowanego obiektu Lublin Arena.
Patronat nad Zjazdem objął pan Krzysztof Babisz – Lubelski Kurator Oświaty.
Tegoroczny Zjazd dotyczył „Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju”. Głównym celem spotkania była dyskusja nad istotą pomocy rozwojowej i sposobami jej realizacji. Na spotkanie zostały zaproszone organizacje, które realizują ciekawe projekty „pomocowe” w Afryce, Azji, a także w Europie Wschodniej. Swoją działalność zaprezentowały: Stowarzyszenie Działalności Globalnej, Fundacja Partners Polska, Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Centrum Wolontariatu.
Jedną z atrakcji spotkania było zwiedzanie nowo wybudowanego stadionu piłkarskiego, który jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Zdjęcia

* 24.03.2015r. Szkolny Klub Europejski „EUROSTOP” wyruszył na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, była Fundacja Schumana, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach z wolontariuszami EVS, czyli Wolontariatu Europejskiego, prowadzonych w języku angielskim Sympatyczna Ukrainka Basia przybliżyła nam idee i funkcjonowanie wolontariatu w Unii Europejskiej. Opowiadała wiele o swoim kraju, zwyczajach i tradycjach a także o panującej tam obecnie sytuacji politycznej. Dowiedzieliśmy się także, co trzeba zrobić, aby zacząć przygodę z EVS i na czym polega praca międzynarodowego wolontariusza. Basia zachęcała nas do udziału w tego typu projektach twierdząc, że nie tylko dają one doświadczenie zawodowe, ale także są niesamowitym przeżyciem i pozwalają nawiązać trwałe znajomości z ludźmi z całego świata.
Po odbyciu warsztatów wybraliśmy się na spacer po parku przy Alejach Ujazdowskich, gdzie towarzyszyła nam prawdziwie wiosenna pogoda. Pozostając pod wrażeniem wielu imponujących pod względem architektonicznym siedzib ambasad udaliśmy do Teatru Komedia na sztukę "Konserwator". Jest to spektakl francuskiego dramatopisarza Erica Assous, którego polską wersję uświetnili najlepsi aktorzy - m. in.: Maria Pakulnis, Katarzyna Zielińska, Bartosz Obuchowicz czy Jan Jankowski. Akcja sztuki toczy się we współczesnym Paryżu i dotyczy problemów sercowych głównej bohaterki - Severine - która prowadzi świetnie prosperujące wydawnictwo. "Konserwator" to spektakl niezwykle dynamiczny i trzyma w napięciu aż do ostatniej chwili. Niezapomniane emocje oraz gra aktorska, a w szczególności główna kreacja postaci granej przez Marię Pakulnis, sprawiły, że mamy ochotę obejrzeć sztukę kolejny raz. W drodze powrotnej zrodziły się już plany kolejnego wyjazdu Klubu Europejskiego z obowiązkową wizytą w jednym ze stołecznych teatrów.

* 16.01.2015r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROSTOP” wzięli udział w V Debacie Politologicznej, zorganizowanej na Wydziale Politologii UMCS. W piątej edycji debat oksfordzkich uczniowie naszej szkoły mieli okazję dyskutować z młodzieżą z liceów z całego województwa lubelskiego. Tegoroczne debaty dotyczyły m.in. roli związków zawodowych, roli Trybunału Konstytucyjnego, terroryzmu międzynarodowego i procesów globalizacyjnych.

* 17.10.2014r. młodzież z II LO wzięła udział w XIV Regionalnym Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich, który odbył się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Zjazd dotyczył przede wszystkim dziesiątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Celem konferencji było spotkanie Szkolnych Klubów Europejskich, działających w szkołach naszego województwa oraz przedstawienie swoistego rodzaju bilansu członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Program Zjazdu uatrakcyjniły liczne konkursy i quizy z zakresu ogólnej wiedzy o Unii Europejskiej.

Zdjęcia

* 24.09.2014r. Szkolny Klub Europejski „EUROSTOP”po raz kolejny w tym roku szkolnym wziął udział w wydarzeniu, które promuje naukę języków. Tym razem był to wyjazd do Warszawy na Dni Języków Obcych. Grupa czterdziestu uczniów z klas I i II w środę 24 września wzięła udział w warsztatach językowych organizowanych corocznie przez Uniwersytet Warszawski. Pierwsze klasy zapoznawały się z językiem litewskim i po zajęciach potrafiły się przedstawić oraz pozdrowić po litewsku. Część uczniów z klas drugich odkrywała smaki Włoch, bo temat zajęć krążył wokół Frutti di Mare, dzięki czemu poznaliśmy tradycyjne włoskie potrawy . Ostatnia grupa wzięła udział w zajęciach w najbardziej egzotycznym z języków, bo języku mongolskim. Historia Czyngis-Chana i obecna sytuacja mieszkańców Mongolii bardzo nas zaciekawiła. Po zakończonych warsztatach chwaliliśmy się językowymi ciekawostkami i ruszyliśmy na Cmentarz Powązkowski. Przewodnik pokazał nam miejsce spoczynku najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych Polaków a swoją opowieść ubarwił biografią lub ciekawą anegdotą. Piękna jesienna pogoda wprawiła nas w melancholijny klimat, kiedy przechodziliśmy Aleją Zasłużonych, która ma charakter "panteonu" przede wszytkim inteligencji oraz ludzi sztuki. Podczas spaceru po tym zabytkowym cmentarzu wspominaliśmy takie osobistości jak m. in. Władysław Stanisław Reymont, Violeta Villas czy Czesław Niemen. Dowiedzieliśmy się też o częstych aktach kradzieży czy trudach ratowania wiekowych pomników. Pomimo niespełna dwóch godzin spędzonych na Powązkach, każdy był usatysfakcjonowany i na pewno część z nas tam powróci. Podczas powrotu czas nam umilał Sor Konrad Pcian, który przybliżył nam życie i twórczość Violetty Villas, wielkiej osobowości scenicznej ubiegłego wieku.

Zdjęcia

* 20 września 2014 r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROSTOP” wzięli udział w grze miejskiej „Magiczne słowa”, zorganizowanej w Lublinie z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. „Królewskie słowa” to strategiczna gra językowa łącząca zabawę i rywalizację z nauką języków obcych. Zespoły wcieliły się w rolę średniowiecznych Rodów rywalizujących o prawo zasiadania na tronie Verbantii - językowej krainy złożonej z 6 zwaśnionych ze sobą królestw, z których każde porozumiewa się w innym języku. Drużyny wzięły udział w zadaniach i łamigłówkach językowych, dzięki którym lepiej poznały słownictwo związane z historią i życiem codziennym w języku angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim, rumuńskim, białoruskim i ukraińskim.

Zdjęcia

* 18.06.2014r. w naszej szkole została przeprowadzona lekcja europejska w ramach projektu "EUROPEJSKI UNIWERSYTET LATAJĄCY", realizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Lekcja składała się z części ogólnej „Ja i Unia Europejska” oraz z części poświęconej tematowi „Prawa podstawowe w UE”. W spotkaniu uczestniczył Ekspert dr Piotr Tosiek – przedstawiciel Politologii UMCS, którego zadaniem była merytoryczna prezentacja tematu, a także Ambasadorka EUL-u – aktorka i pisarka JOANNA SZCZEPKOWSKA, która opowiedziała o wpływie Unii na jej prywatne i zawodowe wybory. Organizatorem imprezy w II LO był Szkolny Klub Europejski EUROSTOP, którego członkom przy okazji spotkania zostały wręczone nagrody za udział w konkursie "10 lat minęło…", upamiętniającym 10 rocznicę wstąpienia do UE.

Zdjęcia

* 9 maja 2014r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego EUROSTOP mieli możliwość uczestniczenia w obchodach Dnia Europy we Wrocławiu. Z tej okazji wrocławski Park Staromiejski zamienił się na jeden dzień w miasteczko europejskie. Na odwiedzających czekał m.in. europejski tramwaj, gra miejska, debata, program artystyczny oraz konkursy z cennymi nagrodami. W namiocie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego można było zasięgnąć porady prawnej, wybrać publikacje oraz dowiedzieć się, jakie prawa przysługują obywatelom UE. Odwiedziny w miasteczku były także okazją do spotkania z osobistościami ze świata polityki i kultury, poznania wrocławskich organizacji pozarządowych i wymiany poglądów na temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

zdjęcia

* 31 marca 2014 r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „EURO-STOP” uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Po przywitaniu przez stolicę piękną pogodą i po krótkim spacerze, odwiedzili oni Polską Fundację im. Roberta Schumana. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które brały udział w zajęciach prowadzonych przez zagranicznych wolontariuszy. Zobaczyli oni prezentacje dotyczące Rumunii i Rosji, które przygotowały mieszkanki tych krajów. Wzięli także udział w różnego rodzaju grach oraz quizach. Dzięki poniedziałkowemu spotkaniu mogli dowiedzieli się, że „buna” to „cześć” po rumuńsku, że mieszkańcy kraju nad Morzem Czarnym potrafią zrobić instrument nawet z brzoskwini, a legendy znad Dunaju mrożą krew w żyłach (i nie chodzi tylko o Draculę!). Z pewnością wszystkich urzekły zdjęcia gór znajdujących się w państwie, którego stolicą jest Bukareszt. Kolejnym punktem programu była wizyta w Sejmie. Po sprawdzeniu, czy nikt nie posiada środków pirotechnicznych, młodzież wysłuchała lekcji o polskim trybie ustawodawczym oraz historii izby niższej naszego parlamentu. Każdy mógł poczuć się jak J. Kaczyński lub D. Tusk zasiadając w ławie poselskiej. Chętni mieli możliwość uderzenia kopią laski marszałkowskiej. Poznali oni rozkład miejsc w Sejmie oraz dowiedzieli się, jak wygląda praca stenografa. Oczom wszystkich nie umknęli także koczujący przed parlamentem rodzice dzieci niepełnosprawnych domagający się wyższych świadczeń pieniężnych. Uczestnicy wycieczki z pewnością wracali do domu z poczuciem, że przyjemnie i pożytecznie spędzili ten ostatni dzień marca.

* 8 października 2013 r. młodzież z II LO wzięła udział w XIII Regionalnym Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich, który odbył się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Celem konferencji było spotkanie Szkolnych Klubów Europejskich działających w szkołach naszego województwa i przedstawienie im tematyki Europejskiego Roku Obywateli. W Zjeździe wzięli udział również mieszkający w Lublinie młodzi obcokrajowcy oraz przedstawiciele organizacji, które realizują ciekawe inicjatywy dla dzieci i młodzieży. Program Zjazdu uatrakcyjniły liczne konkursy i quizy z zakresu Europejskiego Roku Obywateli i ogólnej wiedzy o Unii Europejskiej.

Zdjęcia

* 26 września 2013r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego wzięli udział w warsztatach językowych na Uniwersytecie Warszawskim, zorganizowanych z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. W tym roku uczniowie dowiedzieli się, jak rozmawiać o jedzeniu po włosku, rosyjsku i turecku, jak nawiązać kontakt po hiszpańsku, litewsku i szwedzku oraz jak mówić o ekologii po niemiecku. Organizatorzy pokazali też, jak skutecznie uczyć się angielskiego, korzystając z tabletu. Poza tym atrakcjami były lekcja pisma japońskiego, wykład o chińskich znakach i pierwsze lekcje innych, rzadziej nauczanych języków. Uczestnicy warsztatów mogli również odwiedzić kawiarenkę językową, w której mieli możliwość porozmawiania z native speakerami dziewięciu języków obcych.

Zdjęcia

* 21 września 2013 r. trzy drużyny z naszej szkoły wzięły udział w grze miejskiej „Trochę kultury”, zorganizowanej w Lublinie w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych. Zabawa, będąca mieszanką gier RPG i harcerskich podchodów, polegała na wykonaniu jak największej liczby zadań w określonym czasie. Zadania wymagały od uczestników wykazania się kreatywnością, pomysłowością i znajomością języków obcych (angielskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, rumuńskiego, ukraińskiego oraz białoruskiego).
Celem było przekonanie przechodniów oraz attaché (należało porozmawiać z nimi w ich ojczystym języku) na nową, gastronomiczną wizję flagi Unii Europejskiej. W przerwach między zadaniami można było wziąć udział w happeningach. Należało wykonać przydzielone zadanie na oczach przechodniów lub włączyć ich do zabawy.
Jedna z drużyn z naszej szkoły zajęła zaszczytne 3. miejsce. (wygrywając tym samym 750 zł.!!!) W składzie drużyny byli uczniowie klasy 1a Mateusz Adamczyk, Dominika Budzyńska, Agnieszka Kukier i Mateusz Mizio.

Zdjęcia

* 10 maja 2013 r. w naszym LO odbyły się warsztaty zorganizowane przez Szkolny Klub Europejski „EUROSTOP”. Podczas spotkania z Hiszpanką Evą Lopez uczniowie klasy II „a” i II „j” mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy o jej ojczyźnie oraz poznania kilku podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim. Poza tym przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie p. Bartłomiej Martys opowiedział zebranym o programach umożliwiających im aktywny rozwój poprzez spotkania z młodzieżą z innych krajów. Uczniowie poznali zasady działania takich przedsięwzięć jak „eTwinning”, Wolontariat Europejski, „Młodzież w działaniu”, „Comenius” czy „Leonardo da Vinci”- programu, w którym udział bierze Eva. Inicjatywa ta daje możliwość wyjazdu za granicę osobom, które ukończyły szkołę średnią lub studia. Tym samym jest to okazja do poznania innej kultury, nowych, ciekawych ludzi oraz nabrania cennego doświadczenia. Wielu licealistów w najbliższej przyszłości będzie mogło skorzystać z bogatej oferty instytucji europejskich. Tymczasem już 24 maja członkowie „Eurostopu” wezmą udział w kolejnych warsztatach z zakresu tematyki europejskiej, a pod koniec miesiąca w naszej szkole obchodzone będą Dni Europejskie. .

Zdjęcia

* 21 marca 2012 r. uczniowie należący do klubu europejskiego pod opieką p. Konrada Pciana i p. Teresy Rojek wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Mogli się poczuć jak posłowie i posłanki poznając ich miejsca pracy i warunki, w jakich przebywają podczas posiedzeń, Po czym odwiedzili również polską fundację im. Roberta Schumana i spotkali się z p. Mają Selan i dwoma wolontariuszami z Ukrainy - Vitaliy Czornoryz i Francji - Guénolé Ridoux, którzy prowadzili warsztaty.

Zdjęcia

* 19 marca 2012 r. uczniowie z klasy Ij wzięli udział w warsztatach obywatelskich zorganizowanych w naszej szkole przez członków Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, które zostały zrealizowane w ramach projektu „My Obywatele”. Państwo Nicole Grospierre - Słomińska i Krzysztof Grzegorczyk zapoznali licealistów z podstawowymi pojęciami dotyczącymi społeczeństwa. Opowiadali o zasadach działania lobbingu i organizacji pozarządowych, a także przedstawili przykłady nieposłuszeństwa oraz form łączenia się obywateli. Zajęcia prowadzone były zarówno metodą wykładu, jak i dyskusji, co pozwoliło młodzieży na aktywne uczestnictwo w nich. Dużo emocji wzbudził temat umowy międzynarodowej ACTA oraz roli jednostki we współczesnym świecie. Poza tym można było się dowiedzieć, jak zorganizować demonstrację i skutecznie walczyć o swoje prawa. Jednak podstawowym celem warsztatów było uświadomienie nam, młodym, że nie jesteśmy ludźmi pozbawionymi głosu i praw. My, obywatele, mamy wpływ na życie nie tylko w naszej małej ojczyźnie - Lubartowie, ale również w całej Polsce. Wystarczą dobre chęci i wiara w demokrację.

Zdjęcia

* 12 marca 2012r. na ulicy Złotej 9 w Lublinie odbyła się Debata Młodzieży Lubelszczyzny z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Na spotkaniu byli obecni również: minister w Kancelarii Prezydenta RP Sławomir Rybicki, Prezydent Lublina - Krzysztof Żuk, Kurator Oświaty – Krzysztof Babisz oraz dyrekcja i nauczyciele 13 szkół uczestniczących w debacie. Naszą szkole reprezentowali: Aleksandra Majchrzak z klasy IIa, Aleksandra Dec z klasy IIj, Rafał Karasiński z klasy Ib oraz Bartosz Adamczyk z klasy IIc.

Zdjęcia

* 16 listopada 2011r. uczniowie klasy II j mieli okazję wysłuchać wykładu na Wydziale Politologii.W debacie uczestniczyli dr hab. Wiesław Wacławczyk - doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr Michał Gerch - doktor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych zagadnień na temat manipulacji w świecie polityki oraz w zwykłym, codziennym życiu, w czym pomogło obejrzenie prezentacji pt. "Manipulacja z perspektywy konstruktywizmu". Wykład można podsumować jako interesujący i skłaniający do refleksji. Planowane są również kolejne wyjazdy o takim charakterze.

Zdjęcia

* 15 listopada 2011 członkowie Klubu Europejskiego działającego w II LO mieli wyjątkową okazję zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Naszą szkołę odwiedził przedstawiciel Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie, który opowiadał uczniom o projektach, wymianach międzynarodowych oraz studiach za granicą. Ten godzinny, ciekawy wykład dotyczył nie tylko samej struktury Unii Europejskiej, ale również pozycji i przyszłości polskiej młodzieży w państwach zagranicznych.

Zdjęcia

* 27 września 2011 Klub Europejski działający w naszym liceum udał się na Uniwersytet Warszawski na corocznie organizowany tam Dzień Języków Obcych. Podzieleni na trzy grupy uczniowie udali się na półgodzinne warsztaty językowe i tematyczne, wśród których znalazły się między innymi: język niemiecki, irlandzki, gruziński, turecki, francuski, a także zajęcia "Teatr w teatrze" oraz "Scena muzyczna Rosji". Wszystkie spotkania prowadzone były w języku obcym, przybliżały słuchaczom kulturę oraz zwyczaje tych krajów, a także odkrywały wiele ciekawostek na temat mentalności ich obywateli. Wśród młodzieży największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z języka francuskiego poświęcone wyrobowi serów pleśniowych i ich degustacji. Pobyt w kampusie UW przyniósł wiele emocji a piękna wrześniowa pogoda zachęciła do spaceru i zwiedzenia Starego Miasta stolicy. W drodze powrotnej z Warszawy wszyscy wymieniali wrażenia i informacje wyniesione z warsztatów językowych, a nawet prowadzili miedzy sobą konwersacje w języku irlandzkim. Z pewnością na kolejne spotkanie organizowane przez UW nie zabraknie chętnych. Opiekunami grupy byli: p. Teresa Rojek, p. Konrad Pcian oraz p. Aleksandra Solarz.

Zdjęcia

* 14-15 września 2011r. Szymon Powroźnik i Sylwester Kicia oraz p.Elżbieta Mizio wzięli udział w szkoleniu "Przedsiębiorczość młodzieży" zorganizowanym przez Europe Direct - Lublin dla szkół średnich z Lubelszczyzny.
Projekt został objęty honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty p.Krzysztofa Babisza.
Celem szkolenia było:
* wsparcie aktywnych postaw młodzieży w kształtowaniu i planowaniu swojej przyszłości zawodowej,
* zwiększenie przedsiębiorczości wśród młodzieży, rozwijanie umiejętności adaptacji do zmieniających się warunków rynku pracy,
* pokazywanie możliwych źródeł wiedzy i sposobów ich wykorzystania w celu przygotowania do funkcjonowania na otwartym rynku pracy,
* wypracowanie umiejętności autoprezentacji oraz skutecznego poszukiwania i ubiegania się o pracę,
* wsparcie zaplecza informacyjnego w szkołach pomocnego w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
Zajęcia odbywały się w oddzielnych grupach dla nauczycieli i uczniów. Szkolenie odbyło się w dniach 21-22 września 2011 roku w Europejskim Domu Spotkań w Nasutowie. W trakcie seminarium ogłoszono konkurs "Zakładamy własną firmę". Uczestnicy mieli za zadanie opracować biznesplan i strategię rozwoju. Nasi uczniowie zajęli: Szymon 2 miejsce i Sylwester 3 miejsce.

Zdjęcia

* 14 kwietnia 2011r. odbyła się symulacja obrad Rady Unii Europejskiej organizowana przez Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie. Naszą szkołę reprezentowały członkinie Klubu Europejskiego "Eurostop" w składzie: Lidia Romanek, Emilia Jóźwiak i Aleksandra Góźdź (kl.1a). Tematem obrad była "Perspektywa finansowa 2014-2020". Każda ze szkół została przydzielona do określonej instytucji lub państwa. Nasza szkoła broniła interesów Hiszpanii. Obradowała m.in. z Polską, Niemcami, Francją, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Do symulacji uczestnicy przygotowali się podczas jednodniowego szkolenia 08.04.2011, które prowadzili wykładowcy z wyższych lubelskich uczelni, dotyczące istoty systemu decyzyjnego w UE i prowadzenia negocjacji. Nasze reprezentantki dzielnie broniły interesów państwa, a efektem tego było zgodne ustalenie budżetu UE na lata 2014-2020 wspólnie z resztą uczestników.

Zdjęcia

* 11 kwietnia 2011 członkowie Klubu Europejskiego "Eurostop" uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Relacja uczestniczek: "...W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie podzieleni na 2 grupy, uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej i obejrzeliśmy film 3D pod tytułem "Miasto Ruin". Następnie udaliśmy się do Ambasady Amerykańskiej i do Sejmu RP. W każdym z tych miejsc mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych eksponatów i spotkać interesujących ludzi i posłuchać o odwiedzanych miejscach. Po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu zajechaliśmy do centrum handlowego "Złote Tarasy", na posiłek i zakupy. Podróż powrotna upłynęła nam na rozmowach o mijającym dniu." - Karolina, Lidia, Magda, Emilia

Zdjęcia

* 24 marca 2011 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "Eurostop" uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Bartosza Martysa z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej.Został on zorganizowany przez Szkolny Klub Europejski działający przy Trójce, pod opieką Teresy Rojek i Konrada Pciana - nauczycieli z II LO.
Tematyka zajęć dotyczyła Prezydencji Polski w Unii Europejskiej, która rozpocznie się już w lipcu bieżącego roku. Uczniowie dowiedzieli się czym jest prezydencja rotacyjna w świetle traktatu lizbońskiego, poznali zadania polskiej Prezydencji oraz związane z tym szanse zaprezentowania na arenie międzynarodowej naszego kraju i naszego dorobku, szczególnie w dziedzinie kultury.
W traktacie Prezydencji w wyznaczonych miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Sopocie zaplanowane zostały konferencje na wyższym szczeblu przywódców państw UE, które będą omawiać ważne problemy polityczne takie jak sprawy bezpieczeństwa, polityki europejskiej i polityki finansowej Unii na lata 2014-2020, ale Prezydencja jest też szansą dla Lubelszczyzny.
W Lublinie i Białymstoku odbędą się imprezy kulturalne promujące nasz kraj oraz współpracę z sąsiadami w ramach programu "Partnerstwo wschodnie", Lublin przygotowuje m.in. cztery duże festiwale kultury. Będš także organizowane konkursy i symulacje dla młodzieży, w których nasi uczniowie będą mogli wziąć udział.

Zdjęcia

* 28 maja 2010 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja odbył się Dzień Unii Europejskiej. Został on zorganizowany przez Szkolny Klub Europejski działający przy Trójce, pod opiekš Teresy Rojek i Konrada Pciana - nauczycieli z II LO.
Imprezie przyświecało motto: "Autostopem po Europie", które jest dewizą klubu. Podczas Dnia Unii Europejskiej społeczność szkolna II LO miała okazję podziwiać wystawę dotyczącą wybranych państw Unii, przygotowaną przez członków SKE.
Delegacje klas z II LO oraz SP3 uczestniczyły również w licznych zabawach i grach o tematyce unijnej, które zostały przygotowane przez członków "Eurostopu". Zadaniem ich uczestników było m.in. ułożenie wiersza o Unii Europejskiej czy wykazanie się wiedzą na temat krajów Unii. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Lubartów.
Na koniec imprezy uczniowie mieli okazję obejrzenia przedstawienia Williama Shaekspeare'a "Much ado about nothing", które uczestniczyło w Ogólnopolskim Przeglądzie Dzieł Williama Shakespeare'a w Lublinie, przygotowanego przez uczniów II LO pod kierunkiem Iwony Kosior, uczennicy klasy IIj.
Dzień Unii Europejskiej w II LO pomógł wzbogacić wiedzę uczniów tematyce unijnej, a także stanowił miłą odskocznię od zajęć lekcyjnych.

Zdjęcia

* 24 marca 2010 odbyła się wycieczka Szkolnego Klubu Europejskiego do Warszawy. Członkowie SKE mieli okazję odwiedzić Fundację Schumanna oraz Sejm RP.
Podczas wizyty w fundacji klubowicze mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat jej działalności oraz uczestniczyć
w warsztatach dotyczących tego, jak mylne potrafi być czasem pierwsze wrażenie. Warsztaty były prowadzone przez wolontariuszy Natalię z Ukrainy i Jose z Portugalii.
Następnie uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami udali się do Sejmu. Tam mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawej historii tejże instytucji
w Polsce. Następnie zostali oprowadzeni po budynku polskiego parlamentu. Ciekawostką jest, że uczestnicy wycieczki mogli podejrzeć pracę Komisji Hazardowej.
Wycieczka dostarczyła jej uczestnikom wielu ciekawych wrażeń, oraz pozwoliła dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o polskim parlamencie i Unii Europejskiej.

Zdjęcia

* 27 stycznia 2010 odbył się „Dzień Niemiecki”. Organizatorami wydarzenia byli uczniowie klasy IIj, których wsparli nauczyciele Konrad Pcian, Teresa Rojek oraz Cezary Misiurski.
Uczniowie klas pierwszych i drugich mieli okazję uczestniczyć w krótkich prezentacjach na temat Niemiec, podczas których mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tego kraju oraz jego kultury. Klasa II j przygotowała również wystawę dotyczącą Niemiec, która mogli obejrzeć wszyscy uczniowie.
W tym dniu do II LO zawitał również „Deutsch Wagen”, czyli „niemiecki pociąg”. Celem, dla jakiego „Deutsch Wagen” podróżuje po Polsce jest propagowanie nauki języka niemieckiego. Jednak nie poprzez nudne, długie wykłady czy lekcje. Formą nauki proponowaną przez „Deutsch Wagen” jest zabawa, np. gry językowe w grupach.
Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego działającego przy liceum uczestniczyli w takich właśnie grach i zabawach, podczas których mieli okazję sprawdzić swoją znajomość tego języka. Zajęcia poprowadziła pani Agnieszka Żółkowska.
„Dzień Niemiecki” przybliżył uczniom tematykę Niemiec i pomógł dowiedzieć się czegoś więcej o naszym zachodnim sąsiedzie.

* 13 stycznia 2010 odbyło się spotkanie z Maćkiem Kornackim, studentem University of Westminster w Londynie. Członkowie klubu dowiedzieli się o możliwościach studiowania w Anglii, jakie warunki trzeba spełnić aby podjąć tam studia oraz jakie formalności czekają na kandydatów na studia.
Nasz kolega opowiedział nam również o tym, jak wyglądają zajęcia na uniwersytecie, formach rozliczeń i systemie edukacji w Anglii. Dowiedzieliśmy się również, jak wygląda uczelnia Maćka oraz ile kosztują studia. Dzięki temu spotkaniu wiemy więcej o studiowaniu na wyspach brytyjskich.

* 16 grudnia 2009 członkowie SKE zorganizowali spotkanie "Boże Narodzenie w Europie". Członkowie klubu zostali podzieleni na grupy, z których każda miała przygotować informacje o tradycjach świątecznych w danym kraju europejskim. Uczestnicy spotkania mieli okazję spróbować potraw z wielu zakątków Europy, zaśpiewać świąteczne piosenki oraz posłuchać ciekawostek dotyczących Świąt w danych krajach.

Zdjęcia

* 2 grudnia 2009 odbyła się uroczysta inauguracja działalności Szkolnego Klubu Europejskiego EUROSTOP. Na początek pan dyrektor Radosław Borzęcki przywitał członków, zarząd i opiekunów klubu oraz naszego gościa- dyrektora Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie, pan Andrzej Skórski. Następnie opiekunowie naszego klubu krótko przybliżyli naszemu gościowi działania, jakie w tym roku chcemy podjąć. Po krótkim przedstawieniu zarządu i planu pracy na ten rok przez opiekunów ,członkini klubu, Dominika Jóźwiak przedstawiła krótką prezentację multimedialną dotyczącą dotychczasowej działalności klubu. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja, przygotowana przez naszego gościa. Dotyczyła ona waluty euro. Pan Andrzej przybliżył uczestnikom spotkania historię euro oraz kryteria jakie kraj musi spełnić, by wprowadzono tam tę walutę. Następnie zostały nam przedstawione plusy i minusy wprowadzenia euro-dla gospodarki kraju, dla gospodarki Unii Europejskiej oraz dla zwykłego obywatela. Prezentacja na temat waluty euro pozwoliła poszerzyć wiedzę uczestników spotkania w tej tematyce.

Zdjęcia

* 26 października 2009 zarząd Szkolnego Klubu Europejskiego uczestniczył w Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich. Odbył się on w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Tematem tegorocznego zjazdu była prezydencja Polski w Unii Europejskiej w 2012 roku.
Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty przywitał uczestników spotkania i opowiedział o działalności Szkolnych Klubów Europejskich w województwie lubelskim. Dowiedzieliśmy się między innymi, że w naszym województwie istnieje ok.180 Szkolnych Klubów Europejskich,z czego tylko ok.50 działa aktywnie. Następnie prelekcję na temat: "Czym powinny zajmować się Szkolne Kluby Europejskie?" wygłosiła pani prof. Lena Kolarska-Bobińska, europosłanka. Pani profesor dała nam kilka cennych rad, m.in. jak wdrażać innych uczniów w działania SKE.
Kolejnym prelegentem była pani Henryka Strojnowska, wicewojewoda lubelski. Pani wojewoda stwierdziła, że należy szukać impulsów do rozszerzania wiedzy o Unii Europejskiej, jednak nie na podstawie suchych informacji,ale doświadczeń. Kolejnym zagadnieniem poruszonym przez panią Stojnowską była prezydencja Polski w Unii Europejskiej. Pani wojewoda przybliżyła nam ten temat, ciekawie opowiadając o ty, na czym będzie polegać prezydencja Polski w Unii. Temat ten poruszył również pan Krzysztof Pawlos, pełnomocnik wojewody ds. prezydencji Polski w UE, który opowiedział nam również o tym,jak Polska się do niej przygotowuje. Pani Anna Moskwa z Fundacji Nowy Staw przybliżyła nam cele fundacji w przygotowaniu Polski do prezydencji oraz jakie możliwości dla młodzieży zaistnieją w trakcie naszej prezydencji w UE.
Uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentacje multimedialne dotyczące działalności Szkolnych Klubów Europejskich (przygotowaną przez dyrektora Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej z Lublina) oraz o działalności Szkolnego Klubu Europejskiego "EuroGim", który działa przy Gimnazjum nr 2 w Lubartowie,przygotowaną przez Agatę Janek - prezes klubu. Prezentację przedstawiła opiekunka klubu, pani Anna Włochowicz. Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się, na czym będzie polegać prezydencja Polski w Unii Europejskiej, i jak Szkolne Kluby Europejskie mogą wprowadzić swoich kolegów w tą tematyka.

Zdjęcia

* 23 października 2009 odbyło się spotkanie z delegacją nauczycieli z Emilczyna na Ukrainie. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć prezentacje multimedialne dotyczące Unii Europejskiej i jej instytucji przygotowane przez Szymona Powroźnika i Paulinę Ciotuchę. Następnie opiekunka SKE, p. T. Rojek, opowiedziała gościom z Ukrainy o działalności naszego klubu i jego tegorocznych planach działania.
Delegacji z Emilczyna został przybliżony również plan wymian z Ukrainą, jakie zamierza zrealizować nasza szkoła oraz o tych jakie są przeprowadzane. Pani Krystyna Mazurek opowiedziała również Ukraińcom o tym jak napisać projekt i znaleźć zagranicznego partnera do jego realizacji.
Członkowie naszego klubu mieli okazję spytać nauczycieli z Emilczyna , jak funkcjonuje system szkolnictwa na Ukrainie oraz czym, poza nauką zajmują się młodzi Ukraińcy. Na koniec spotkania dyrektor naszej szkoły p. Radosław Borzęcki oprowadził goszczącą u nas delegację po naszej placówce.

Zdjęcia

* 7 października 2009 w spotkaniu SKE uczestniczyły studentka Nino z Gruzji i Mylene z Kamerunu. Dziewczęta odwiedziły naszą szkołę w ramach programu organizowanego przez organizację AISEC. Podczas spotkania studentki opowiadały o działalności AISECu, etapach jakie trzeba pokonać by zostać jego członkiem oraz o programach, jakie AISEC oferuje studentom. Następnie Gruzinka Nino opowiadała o swoim kraju, sprawdzając przy okazji wiedzę członków klubu na temat tego kraju. Studentka zaprezentowała nam narodowe tańce Gruzji, opowiadała o zwyczajach, jakie tam panują oraz o młodych Gruzinach. Po swojej koleżance o własnej ojczyźnie opowiadała Mylene z Kamerunu. Z jej opowieści dowiedzieliśmy się,że fragment bardzo znanej piosenki jest kameruńskiej piosenki ludowej. Spotkanie z wolontariuszkami AISECu wzbogaciło wiedzę członków Szkolnego Klubu Europejskiego o Kamerunie i Gruzji oraz o zwyczajach, jakie panują w tych krajach.

Zdjęcia

* 23 września 2009 odbyło się spotkanie z delegacją nauczycieli z Emilczyna na Ukrainie. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć prezentacje multimedialne dotyczące Unii Europejskiej i jej instytucji przygotowane przez Szymona Powroźnika i Paulinę Ciotuchę. Nastepnie opiekunka SKE, pani Teresa Rojek, opowiedziała gościom z Ukrainy o działalności naszego klubu i jego tegorocznych planach działania. Delegacji z Emilczyna został przybliżony również plan wymian z Ukrainą, jakie zamierza zrealizować nasza szkoła,oraz o tych,które są przeprowadzane. Pani Krystyna Mazurek opowiedziała również Ukraińcom o tym,jak napisać projekt i znaleźć zagranicznego partnera do jego realizacji. Członkowie naszego klubu mieli okazję spytać nauczycieli z Emilczyna, jak funkcjonuje system szkolnictwa na Ukrainie oraz czym, poza nauką zajmują się młodzi Ukraińcy. Na koniec spotkania dyrektor naszej szkoły, pan Radosław Borzęcki oprowadził goszczącą u nas delegację po naszej placówce.

* 16 września 2009 odbyło się pierwsze spotkanie Szkolnego Klubu Europejskiego. Walne zgromadzenie klubu z pomocą opiekunów Teresy Rojek, Konrada Pciana i Joanny Małaski opracowało jego statut oraz plan pracy na rok 2009/2010. Członkowie SKE zaproponowali także swoje pomysły na inicjatywy, jakie klub mógłby podjąć.