ForumZdjęciaDownload StatystykiAdministratorzy Kontakt i adresCentralna komisja egzaminacyjna (cke.edu.pl)

 Ogłoszenie 
Plan Lekcji           O naszej szkole w prasie          Matura          Losy absolwentów
Witamy Gość
Obecny czas to 2019-02-23, 15:57

Zaloguj
Użytkownik:
Hasło:
Zapamiętaj 
Zapomniałem hasła
Rejestracja

Menu
Szkoła
Organizacja
Osiągnięcia
Z życia szkoły
Forum
Strona Główna
Rejestracja
Dla Kandydatów
Pedagog, Psycholog, Biblioteka
Uczniowie i Absolwenci
Dokumenty szkolne

Projekty realizowane w II LO:
PROJEKTY UNIJNE

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWAKlub Europejski_EUROSTOP

PATRONATY
Zajęcia pozalekcyjneREDAKCJAKto jest na Forum
Przez ostatnie 24 godziny byli na forum:
0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 60 Gości
Z zarejestrowanych:
Brak
Użytkowników w ostatniej godzinie:60
[ Kto jest na Forum ]
Na Forum jest 35 użytkowników :: 0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 35 Gości
Zarejestrowani Użytkownicy: Brak
Najwięcej użytkowników 657 było obecnych 2007-06-29, 16:12

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 5255 postów, 3237 tematów
Mamy 113 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: WojtekP

Najaktywniejsi użytkownicy
Elzbieta Mizio  postów 2885
admin  postów 235
ewelina  postów 189
II LO  postów 139
Ewelina Mika  postów 131
karolina  postów 121
Fikulina  postów 105
Carmen  postów 87
momos  postów 75
Upadła Anielica  postów 75

Ostatnie zdjęcia
Tytuł zdjęcia: Studniówka 2019
Wysłał: II LO
Wysłany: 2019-02-12, 10:57
Odsłon: 465
Komentarze: 0
Tytuł zdjęcia: Studniówka 2019
Wysłał: II LO
Wysłany: 2019-02-12, 10:57
Odsłon: 413
Komentarze: 0
Tytuł zdjęcia: Studniówka 2019
Wysłał: II LO
Wysłany: 2019-02-12, 10:57
Odsłon: 401
Komentarze: 0
Tytuł zdjęcia: Studniówka 2019
Wysłał: II LO
Wysłany: 2019-02-12, 10:56
Odsłon: 431
Komentarze: 0

Z życia szkoły
Z życia szkoły

Z ŻYCIA SZKOŁY

ROK SZKOLNY 2018/2019 - Galeria zdjęć

ROK SZKOLNY 2018/2019
ROK SZKOLNY 2017/2018
ROK SZKOLNY 2016/2017
ROK SZKOLNY 2015/2016
ROK SZKOLNY 2014/2015
ROK SZKOLNY 2013/2014
ROK SZKOLNY 2012/2013
ROK SZKOLNY 2011/2012
ROK SZKOLNY 2010/2011
ROK SZKOLNY 2009/2010
ROK SZKOLNY 2008/2009
ROK SZKOLNY 2007/2008 i wcześniej


Młoda krew ratuje życie
ALBUM


W ostatnich dniach stycznia młodzież z II LO po raz kolejny udowodniła, jak ważne jest dla niej dobro innych ludzi. W ramach programu „Młoda krew ratuje życie” ponad dwudziestu licealistów, pod opieką pani Jolanty Prokopowicz i pana Łukasza Wasyluka, oddało krew w lubartowskim szpitalu. Akcja „Młoda krew...” ma zasięg ogólnopolski i od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów oraz nauczycieli, którzy zasilają szeregi honorowych krwiodawców. Cieszymy się, że nasi uczniowie tak chętnie angażują się w tę bardzo ważną inicjatywę, popularyzując ideę oddawania krwi w naszym środowisku. Dzięki temu z roku na rok zwiększa grupa młodych ludzi, którzy decydują się oddać własną krew, by ratować życie.Z wizytą w WSEI w Lublinie
ALBUM


30 stycznia 2019 r. uczniowie klas II a oraz II e, o rozszerzeniu z matematyki i fizyki, wzięli udział w Dniach Otwartych organizowanych przez Wydział Transportu i Informatyki w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie.
Wizyta na WSEI rozpoczęła się od inauguracyjnych wykładów wygłoszonych przez Prodziekana Wydziału Transportu i Informatyki, dra inż. Józefa Stokłosę oraz Dziekana tego wydziału, dra inż. Roberta Pietrzyka, którzy powitali młodzież ze szkół średnich i przedstawili ofertę edukacyjną uczelni. Zaznaczyli oni, atutem uczelni jest jej współpraca z przedsiębiorstwami, firmami i różnymi instytucjami, dzięki czemu studenci są kształceni do pracy wg aktualnych potrzeb rynku. Na słuchaczach szczególne wrażenie zrobił posiadany przez uczelnię nowoczesny sprzęt, którego zastosowanie uczniowie mieli okazję zobaczyć podczas warsztatów. Działanie obrabiarek sterowanych numerycznie, maszyny wytrzymałościowej, drukarki 3D, skaningowego mikroskopu elektronowego oraz ultranowoczesnej kamery termowizyjnej wzbudziły ogromną ciekawość wśród entuzjastów nauki. Ponadto uczniowie wzięli udział w wykładach teoretycznych: ,,Wytrzymałościowa próba rozciągania stali” oraz ,,Dlaczego windy nie spadają po których wysłuchaniu mieli możliwość rozmowy z wykładowcami i uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Z pewnością dzień spędzony na WSEI był ciekawą i praktyczną lekcją fizyki, podczas której młodzież przekonała się o tym, że dobry inżynier musi być również po części ekonomistą i projektantem oraz, co najważniejsze, zobaczyła zastosowanie najnowszych technologii w praktyce.

Natalia Potocka, klasa 2e"Lubartowskie melodie" w II LO
ALBUM


W środę 30 stycznia br. uczniowie II LO uczestniczyli w koncercie muzyki ludowej „Lubartowskie melodie”. Podczas koncertu znany lubartowski muzyk Sebastian Pikula zaprezentował zgromadzonej publiczności tradycyjną muzykę z Lubartowa i okolic. Spotkanie było jednocześnie zaproszeniem do udziału w zajęciach poświęconych muzyce ludowej.Projekt "Bakcyl" cz. 2
ALBUM


21 stycznia 2019 roku klasa 1e, pod opieką Elżbiety Mizio nauczyciela podstaw przedsiębiorczości w II LO, wzięła udział w nietypowej lekcji pt. "Mądre inwestowanie".
Zajęcia odbyły się w ramach projektu BAKCYL, a poprowadziła je pani Sylwia Marzęda - wolontariusz Warszawskiego Instytutu Bankowości. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób można inwestować swoje oszczędności i zminimalizować ryzyko inwestycyjne. W czasie warsztatów licealiści przeprowadzili symulacje inwestycyjne oraz liczyli, ile mogą zarobić pieniędzy, jeśli zainwestują w akcje, obligacje czy lokaty. W ten sposób uczniowie poznali podstawowe zasady mądrego inwestowania oraz dowiedzieli się, co to jest reinwestycja, dywersyfikacja finansowa czy kapitalizacja odsetek. Po przebytych warsztatach uczniowie doszli do konkluzji, że warto inwestować i ponosić ryzyko, ale trzeba to robić w sposób świadomy, a świadomość zyskuje się dzięki zdobywanej wiedzy. Serdeczne podziękowania kierujemy do pani Sylwii Marzędy, która zechciała podzielić się swoją wiedzą z uczniami naszego liceum.Spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Lubartów
ALBUM


Dnia 15 stycznia 2019 r. uczniowie klasy Ie gościli w murach II LO pana Michała Karpińskiego zajmującego się edukacją i turystyką w Nadleśnictwie Lubartów. Spotkanie odbyło się z inicjatywy pani Katarzyny Płaszczewskiej, która od wielu lat współpracuje z tą jednostką gospodarczą w strukturze Lasów Państwowych.
Pan Karpiński za pomocą prezentacji oraz pogadanki przybliżył uczniom pracę lubartowskiego Nadleśnictwa, które obejmuje cztery powiaty na terenie województwa lubelskiego, w tym niezwykle atrakcyjny dla turystów obszar Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, który zyskał miano „zielonych płuc Lublina” oraz wykazuje tendencję wzrostową zalesienia w Polsce. Następnie nasz gość opisał model zarządzania lasami państwowymi, zapoznał młodzież z funkcjami i obowiązkami Straży Leśnej a także wyjaśnił, co należy do zadań leśnika. Ważnym zagadnieniem poruszonym podczas rozmowy z licealistami były jakość i pochodzenie drewna. Pan Karpiński poinformował młodzież o normach wycinania drzew w naszym kraju oraz podał zagrożenia i metody ochrony lasów, m. in. przed szkodnikami. Uczestnicy spotkania mieli także okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady obowiązujące na terenach leśnych - warto dodać, że w lasach mieszkają zwierzęta różnych gatunków i trzeba wiedzieć, jak się zachować podczas spotkania z nimi. Licealiści usłyszeli również o formach dokarmiania zwierząt oraz o tendencji wzrostu populacji dużych ssaków. Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Lubartów było dla młodzieży bardzo cennym, poszerzającym wiedzę o lasach doświadczeniem. Dzięki rozmowie z panem Michałem Karpińskim uczniowie przekonali się, w jak dużym stopniu oni sami mogą korzystać z atrakcji zielonych terenów powiatu lubartowskiego, które swoimi walorami zapewniają prawdziwy wypoczynek.

Daniel Deczkowski, klasa IeZimowe Nocne Marsze na Orientację AZYMUT-u
ALBUM


W dniach 11-12 stycznia 2019 roku odbyły się Zimowe Nocne Marsze na Orientację, które tym razem Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny Azymut zorganizował w Firleju.
Pierwszy etap marszów rozpoczął się w piątek o godz. 16. 00, liczył 7 km i został przygotowany przez przewodniczącą klubu Azymut, Weronikę Goździcką oraz członka Komisji Imprez na Orientację - Paulę Widyńską. O określonych godzinach każda z dziewięciu grup wyruszyła spod budynku II LO, by przy pomocy otrzymanych map odnaleźć 9 rozmieszczonych na trasie punktów kontrolnych oraz wskazać 4 punkty na Linii Obowiązkowego Przebycia. Uczestnicy wyprawy mieli także wykonać trzy dodatkowe zadania przy temperaturze -10C. Każdej z grup udało się szczęśliwie dotrzeć do celu, a po dwóch godzinach odpoczynku i wspólnej kolacji rozpoczął się etap nocny, przygotowany przez Kacpra Michalika, Dominika Capałę i Łukasza Osiora. Odbywał się on na podobnych zasadach jak etap pierwszy, ale uczestnicy mieli do przejścia krótszy dystans, który liczył 4 km. Dodatkowo drużyny miały do rozwiązania dwa zadania, które wcale nie okazały się takie łatwe. Trasa wymagała współpracy członków grupy, spostrzegawczości, wytrwałości oraz umiejętności posługiwania się mapą w nocy przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W etapie tym członkowie Azymutu mieli odnaleźć 11 PK, w tym 4 na LOP. Sobotni dzień rozpoczął się ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród.

Zwycięzcami Zimowych Nocnych Marszów na Orientację okazali się:

I miejsce: Jakub Bobiarski, Maciej Gątarski z kl. II g oraz Mikołaj Turowski z kl. IIe
II miejsce: Jakub Budzyński z kl. Iia i Paweł Oniszczuk z kl. IId
III miejsce: Bartosz Fíutka, Artur Przybysławski i Kacper Ziemski z kl. IIa
IV miejsce: Radosław Bronisz, Dawid Trąbka z kl. Ib oraz Albert Kornacki z kl. Ia

Wszyscy uczestnicy imprezy, mimo zimna i zmęczenia, byli usatysfakcjonowani tym, że udało się im skończyć każdy z etapów marszów i szczęśliwie dotrzeć do mety. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję orientacyjnej przygody.
Dziękujemy również dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Firleju - panu Jarosławowi Gryglickiemu i pani Wiesławie Roli - za udostępnienie budynku szkoły. Opiekunami młodzieży byli: p. Katarzyna Płaszczewska i p. Łukasz Wasyluk.Spotkanie koordynatorów honorowego krwiodawstwa z województwa lubelskiego
ALBUM


Dnia 8 stycznia w Lublinie odbyło się noworoczne spotkanie organizatorów poboru krwi przygotowane przez zarząd Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Uczestniczył w nim pan Łukasz Wasyluk, który od wielu lat wspiera piękną ideę honorowego oddawania krwi i motywuje do tego młodzież z II LO.
W spotkaniu wzięli również udział: Tomasz Pitucha - doradca Wojewody Lubelskiego, Teresa Misiuk - Lubelski Kurator Oświaty, Jerzy Bisek - Prezes Zarządu Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK, Maciej Budka- Dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK oraz Tomasz Ogrodnik - Prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP. Zebrani wspólnie kolędowali oraz podzielili się opłatkiem. W atmosferze wzajemnej życzliwości wszyscy życzyli sobie, by Nowy Rok przyniósł siły do służenia ludziom. O świąteczną i wyjątkową atmosferę spotkania zadbał dziecięcy chór La Musica ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie.II LO ze Srebrną Tarczą


II Liceum Ogólnokształcące im. P. Firleja w Lubartowie jako jedyne liceum w powiecie lubartowskim zdobyło tytuł Srebrnej Szkoły 2019 w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 oraz zostało jedną z 200 Szkół Olimpijskich 2019.
Miesięcznik "Perspektywy" po raz dwudziesty pierwszy przygotował Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników. Fundacja Edukacyjna Perspektywy wprowadziła dla najlepszych liceów i techników specjalne tytuły i znaki graficzne o kształcie szkolnych tarcz, będące potwierdzeniem wysokiej jakości nauczania w danej placówce. Honorowy tytuł "Srebrnej Szkoły 2019" przysługuje liceom, które w ogólnopolskim Rankingu Liceów zajęły miejsca: 201- 500. Wśród pięciuset najwyżej sklasyfikowanych liceów w kraju znalazło się tylko jedno z powiatu lubartowskiego - II LO w Lubartowie. Szkoła na liście najlepszych liceów województwa lubelskiego uplasowała się na bardzo wysokim 16 miejscu! Pozwoliło to lubartowskiemu liceum na zajęcie 307 miejsca w Polsce.
Ranking "Perspektyw" jest jednym z najbardziej oczekiwanych i znaczących rankingów edukacyjnych, który dzięki wiarygodnym i porównywalnym danym jest precyzyjnym odzwierciedleniem wyników pracy szkół i osiągnięć uczniów. Na ogłoszenie rankingu czekają nie tylko dyrektorzy szkól i nauczyciele, dla których jest on podsumowaniem ich pracy. Wyniki mają także ogromny wpływ na decyzje uczniów, którzy poszukują odpowiedniej dla siebie szkoły. Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Były to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki maturalne z przedmiotów dodatkowych.
II LO w Lubartowie okazało się także bezkonkurencyjne w powiecie lubartowskim w Rankingu Szkół Olimpijskich 2019, zajmując świetne 61 miejsce w kraju! Ranking Szkół Olimpijskich, również sporządzony przez miesięcznik "Perspektywy", prezentuje 200 liceów i techników, których uczniowie odnieśli największe sukcesy w olimpiadach w roku szkolnym 2017/2018.W rankingu zostały uwzględnione wyniki 54 Olimpiad Ogólnopolskich oraz 14 Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych, w których nasz kraj był reprezentowany przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych. II LO jako jedyne z powiatu lubartowskiego zostało sklasyfikowane w tym rankingu.
Przyznanie "Srebrnej Tarczy" II LO w Lubartowie to wspólny sukces dyrekcji, nauczycieli i ambitnych uczniów, potwierdza wysoką jakość nauczania placówki, wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i rodziców, wynika z wysiłku włożonego w pogłębianie wiedzy i rozwijanie umiejętności młodych ludzi. Od lat przekłada się to na bardzo dobre wyniki egzaminu maturalnego, a także liczne nagrody w olimpiadach oraz konkursach przedmiotowych i artystycznych.Kolędowanie w II LO
ALBUM


Święta Bożego Narodzenia już za kilka dni, dlatego 20 grudnia również w naszej szkole zapanowała wyjątkowo świąteczna i rodzinna atmosfera. Tego dnia w II LO miały miejsce nie tylko zajęcia lekcyjne, ale także kolędowanie oraz szkolne Wigilie. W tym roku tradycyjne bożonarodzeniowe jasełka zastąpiło wspólne kolędowanie uczniów i nauczycieli. Wykonywane przez każdą klasę kolędy lub pastorałki nie tylko wprawiały w nastrój jednych z najważniejszych i najpiękniejszych świąt, ale wyrażały przede wszystkim radość z narodzenia Chrystusa i oczekiwanie na Jego ponowne przyjście. Śpiewając m.in. „Cichą noc”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze” czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” kolędnicy składali wszystkim życzenia, bo to właśnie jedna z wielu tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Życzeń nie brakowało również podczas spotkań przy wigilijnym stole – najpierw uczniów z wychowawcami, a następnie pracowników szkoły. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy Bożonarodzeniowy okres będzie dla wszystkich okazją do wielu wzruszeń przy wigilijnym stole i radosnego kolędowania z najbliższymi, a Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń.Samorząd Uczniowski świątecznie
ALBUM


18 grudnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego II LO uczestniczyli w Sejmiku Dzieci i Młodzieży Miasta Lubartów odbywającego się w Szkole Podstawowej nr 3. Mieli tam okazję do ćwiczenia swoich zdolności plastycznych przy tworzeniu świątecznych stroików, a także umacniania międzyszkolnej integracji przy wspólnym śpiewaniu kolęd. Tego samego dnia po południu odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe całego Samorządu, na którym także nie zabrakło wspólnego składania sobie życzeń i kolędowania."Aktywny samorząd uczniowski" - podsumowanie projektu
ALBUM


W piątek 14 grudnia br. w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt „Aktywny samorząd uczniowski”. Naszą szkołę tego dnia reprezentowali: Agnieszka Guz z kl. IIc, Jakub Wójcik z kl. IIe, Dominik Capała z kl. IIe oraz Kacper Michalik z kl. IIe, którzy opowiedzieli o realizacji projektu w II LO. Przypomnijmy, że już od września 2018 r. grupa 15 uczniów II LO rozpoczęła realizację projektu, którego głównym celem była promocja aktywnego uczestnictwa młodzieży w samorządzie uczniowskim. Podjęta przez młodzież inicjatywa miała na celu dokonać „zmiany estetyczne w wyglądzie szkoły”.
Projekt, który przeprowadzony został przy współpracy II LO z Fundacją Tysiąca Kroków, zrealizowali uczniowie klasy IIc: Agnieszka Guz, Natalia Wróbel, Milena Denko, Weronika Staniuk, Kinga Cybul,Aleksander Iwan oraz uczniowie klasy IIe: Natalia Potocka, Maja Stasek, Gabriela Futera, Dorota Kowalczyk, Jakub Wójcik, Dominik Capała, Kacper Michalik, Karol Dzięgielewski. Opiekę nad realizacją projektu sprawowali: p. Paweł Pasikowski i p. Adam Małecki.Świąteczne spotkanie w Dziennym Domu Pomocy Społecznej
ALBUM


13 grudnia br. grupa młodzieży z II LO pod opieką p. Pawła Pasikowskiego wzięła udział w spotkaniu z Podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Lubartowie. Młodzież uświetniła spotkanie tworząc świąteczną atmosferę, śpiewając kolędy.Projekt "Bakcyl"
ALBUM


Dzięki inicjatywie pani Elżbiety Mizio, nauczyciela podstaw przedsiębiorczości, II LO w Lubartowie rozpoczęło współpracę z bankowcami w ramach projektu ,,Bakcyl”. Projekt BAKCYL to stały proces przekazywania młodzieży przez pracowników bankowych praktycznej wiedzy finansowej i umiejętności wykorzystywania usług finansowych, tak aby ułatwić im świadomy i pomyślny start w dorosłe życie w nowoczesnym społeczeństwie. W ujęciu długofalowym projekt BAKCYL: - Umożliwia szkołom wzbogacenie programu nauczania poprzez zestaw ciekawych, interaktywnych lekcji z zakresu praktycznej edukacji finansowej, dostosowanych do potrzeb programowych i oczekiwań uczniów, realizowanych z udziałem przygotowanych dydaktycznie bankowców/praktyków – wolontariuszy.
- Wzbogaca praktyczną wiedzę finansową uczniów jako niezbędny element pomyślnego funkcjonowania młodych obywateli w nowoczesnym, opartym na wiedzy społeczeństwie.
- Będzie kształtować postawy przedsiębiorczości wśród młodzieży.
- Wprowadza uczniów w świat codziennych finansów, tak aby potrafili wykorzystać dla siebie odpowiednie usługi finansowe na starcie w dorosłość oraz zabezpieczyć swoje potrzeby na przyszłość.
- Wykorzysta doświadczenie i potrzebę dzielenia się wiedzą pracowników bankowych w służbie rozwojowi młodego pokolenia oraz dobra wspólnego.

W ramach realizacji tego projektu dnia 11 grudnia br. uczniowie klasy Ie wzięli udział w ciekawych zajęciach pod hasłem: ,,Moje finanse, myślę przedsiębiorczo”, które zostały przeprowadzone w Banku Spółdzielczym w Lubartowie. Spotkanie rozpoczął Prezes Banku Spółdzielczego, pan Władysław Mikucewicz, który powitał młodzież i przybliżył jej historię Banku Spółdzielczego na Ziemi Lubartowskiej. Kolejną, warsztatową część zajęć poprowadziła pani Sylwia Marzęda, Dyrektor II Oddziału BS w Lubartowie, a pani Magdalena Dziewanowska-Unkiewicz, specjalista ds. marketingu, zajęła się oprawą fotograficzną tej niecodziennej lekcji. Zajęcia rozpoczęły się od quizu, który miał za zadanie sprawdzić wiedzę uczniów na temat prowadzenia gospodarstwa domowego i kosztów, jakie wiążą się z codziennymi wydatkami. Następnie licealiści zostali podzieleni na grupy, których zadanie polegało na udzieleniu odpowiedzi na jedno z poniższych pytań:
1. Co to jest budżet domowy?
2. W jakim celu sporządza się budżet?
3. Przykłady przychodów.
4. Przykłady wydatków koniecznych stałych i zmiennych.
5. Przykłady wydatków opcjonalnych.
W trakcie zajęć młodzież dowiedziała się, że planując budżet domowy należy brać pod uwagę przychody i wydatki. Czasami bywa tak, że wydatki przewyższają dochody i wówczas członkowie gospodarstwa domowego stają przed decyzją o wzięciu pożyczki lub kredytu, dlatego pani Dyrektor wyjaśniła, jaka jest różnica między pożyczką a kredytem. Spotkanie zakończyła rozmowa na temat funkcjonowania Biura Informacji Kredytowej (BIK) i jego usług. Zajęcia przebiegały w bardzo przyjemnej atmosferze. Na zaproszenie Prezesa i Dyrektor BS uczniowie II LO wezmą udział w Święcie Spółdzielczości Bankowej, które jest planowane na czerwiec 2019 r. Wówczas będą mieli oni możliwość podpatrzenia, na czym polega praca banku „od środka”. Serdecznie dziękujemy pracownikom Banku Spółdzielczego w Lubartowie za bardzo ciekawe zajęcia, które pomogą nam w rozsądnym planowaniu wydatków i umocnią w nas postawę przedsiębiorczości.Mikołajkowa impreza AZYMUT-u
ALBUM


Dnia 6 grudnia 2018 roku w II LO w Lubartowie odbyły się X Mikołajkowe Marsze na Orientację. W tej popularnej wśród lubartowskiej młodzieży imprezie uczestniczyło 120 uczniów z pięciu szkół naszego miasta: Szkoły Podstawowej nr 3 z oddziałem gimnazjalnym, pod opieką pani Urszuli Żurawskiej i pana Sławomira Zdunka, Szkoły Podstawowej nr 4 z opiekunem panem Rafałem Pietruszką, Zespołu Szkół nr 2 z panią Moniką Jarosz oraz ze Szkoły Umiejętności z panią Elizą Gajownik. Coroczna mikołajkowa zabawa organizowana przez SKKT Azymut rozpoczęła się uroczystym powitaniem gości w progach naszego liceum przez panią dyrektor Halinę Zdunek oraz szkoleniem dla uczestników przeprowadzonym przez prezesa grupy, Weronikę Goździcką. Tuż przed godziną 9: 00 pierwsze drużyny wyruszyły w trasę. Każdy z uczestników otrzymał od gospodarzy imprezy słodką niespodziankę i napój na drogę. Zadaniem zawodników było odnalezienie kilku punktów kontrolnych (PK) na terenie Lubartowa oraz udzielenie poprawnych odpowiedzi na trzy pytania. Marsze odbyły się w trzech kategoriach wiekowych : TD - szkoły podstawowe do klasy szóstej włącznie, TM- szkoły podstawowe: klasy siódme, ósme i odziały gimnazjalne oraz TJ - szkoły ponadgimnazjalne. Zawodnicy startujący w kategorii TD mieli do pokonania trasę o długości 2,5 km i odnalezienie 6 punktów kontrolnych, uczestnicy kategorii TM - trasę 3.5 km i również 6 PK, zaś uczestnicy kategorii TJ - trasę o długości 4 km i odnalezienie 7 PK. Za budowę tras odpowiedzialni byli doświadczeni już w tego typu zadaniach członkowie SKKT Azymut: Weronika Goździcka, Paulina Widyńska, Julia Wójcik i Maciej Gątarski. Udział w marszach to nie tylko wspaniała przygoda, ale również nauka pracy w grupie, orientacji w terenie oraz posługiwania się mapą. Uczestnicy mieli też okazję do lepszego poznania terenów miasta Lubartów i wykazania się swoją wiedzą, pomysłowością oraz umiejętnością logicznego myślenia. Najlepsi zawodnicy mogli liczyć na wyrazy uznania i nagrody. Oto ostateczne wyniki zmagań:

W kategorii TD:
I miejsce - Kacper Mołda, Bartosz Włosek, Mikołaj Serwin z SP nr 3
II miejsce - Huber Guz, Michał Ślifirczyk, Karol Zybała z SP nr 4
III miejsce - Eryk Trąbka, Wiktor Opolski z SP nr 3
W kategorii TM:
I miejsce - Michał Wielgos, Kacper Petryszak, Arkadiusz Malicki z SP nr 3
II miejsce - Olga Kielan, Stanisław Trocyk z SP nr 3
III miejsce - Kacper Guz, Jakub Guz, Przemysław Piskorski ze SP nr 4
W kategorii TJ:
I miejsce - Zofia Trocyk, Wiktoria Szych z II LO
II miejsce - Dominik Capała, Kacper Michalik z II LO
III miejsce - Oleg Khrusov, Dymitro Klesch, Illia Melnyk z SU

Na koniec imprezy Dyrektor II LO, pani Halina Zdunek wraz z opiekunami SKKT Azymut: panią Katarzyną Płaszczewską i panem Łukaszem Wasylukiem wręczyli pamiątkowe puchary, medale i nagrody tym drużynom, które najlepiej poradziły sobie przygotowanymi zadaniami. Ponadto na wszystkich uczestników marszów czekał poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców II LO. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla pani Dyrektor Haliny Zdunek oraz Rady Rodziców za pomoc w organizacji marszów, a dla wszystkich uczestników imprezy oraz ich opiekunów za obecność i zaangażowanie. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji mikołajkowej zabawyKlasa 3e na wycieczce w Warszawie
ALBUM


Dnia 05.12.2018 młodzież z klasy 3e odwiedziła Warszawę. Ten mikołajkowy wyjazd rozpoczął spacer po Starówce, którego zwieńczeniem było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w Teatrze Kwadrat. Młodzież z zachwytem obejrzała sztukę "Medium", która jest znaną na nowojorskim Broadway'u komedią angielskiego autora Noëla Cowarda. Późnym wieczorem uczniowie wraz z wychowawcą, panią Iwoną Bronst, wrócili do Lubartowa.I Mikołajkowe Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym
ALBUM


5 grudnia w naszej szkole odbyły się I Mikołajkowe Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Turniej zgromadził 31 uczestników i odbył się systemem rosyjskim - do dwóch przegranych. Imprezę otworzyła pani dyrektor Halina Zdunek życząc wszystkim uczestnikom wygranej oraz sportowej rywalizacji fair play. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a zwycięzcy - pamiątkowe dyplomy i medale. Organizatorem turnieju była nauczycielka wychowania fizycznego, pani Małgorzata Czarniecka. Zawodnicy, którzy uzyskali najlepsze wyniki będą reprezentować naszą szkołę na Mistrzostwach Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym, który odbędzie się już 18 grudnia br.
Dziewczęta:
I m - Anna Lipska I b
II m - Oliwia Cyranek II a
III m - Angelika Nowosad III d
IV m - Lidia Wójcik III c
Chłopcy:
I m - Marcin Jaszczuk II e
II m - Dawid Szpanbrukier I e
III m - Szymon Oniszczuk I a
IV m - Jakub Włoch I dNiezapomniana podróż do Francji
ALBUM


W dniach 25-30 listopada 2018 roku odbyła się wycieczka do Strasburga, w której brali udział uczniowie klasy IIIa wraz z opiekunami: Konradem Pcianem i Anną Przybysławską. Wyjazd do Francji był nagrodą dla klasy IIIa, która zwyciężyła w międzynarodowym konkursie EUROSCOLA. Uczniowie z II LO reprezentowali nasz kraj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, która była głównym celem wycieczki. Uczestnicy jeszcze w Polsce zostali podzieleni na grupy i zbierali informacje na aktualne tematy, takie jak: środowisko naturalne, prawa człowieka, dziedzictwo kulturowe, przyszłość Europy, migracja oraz zatrudnienie ludzi młodych. Miało to na celu przygotować ich do dyskusji z przedstawicielami innych państw członkowskich UE oraz zachęcić do aktywnego udziału w posiedzeniu "komisji parlamentarnych", a później do obrad "posiedzenia plenarnego", w którym uczestniczyło ponad 500 uczniów różnych narodowości. Pobyt w Parlamencie wzbudził w uczestnikach wiele emocji, a o poruszanych tematach dyskutowano do nocy. Chociaż to Parlament był głównym punktem wyjazdu, to grzechem byłoby nie skorzystać z wielu atrakcji, które Strasburg ma do zaoferowania. Uczniowie naszego liceum zwiedzili również siedzibę Rady Europy oraz próbowali zinterpretować dzieła znajdujące się w Muzeum Modernizmu i Sztuki Nowoczesnej. Spacer wąskimi uliczkami wzdłuż kanałów miasta oraz przepiękna architektura urokliwej dzielnicy La Petite France w pełni oczarowały młodzież. Dech w piersiach zapierała królująca nad budynkami Katedra Najświętszej Marii Panny ze swoim misternie zdobionym gmachem oraz mieniącymi się feerią barw witrażami. Klejnotem w fasadzie katedry była olbrzymia rozeta, którą w pełnej krasie można było podziwiać z głównej nawy. Zaś najbardziej wszystkich zachwyciło samo miasto, ubrane w świerkowe i brzozowe gałązki, setki misiów, piernikowych ludzików oraz kolorowe lampki. Strasburg zamienił się w rozświetloną stolicę świąt Bożego Narodzenia. Na Placu Kleeberga stanęła ogromna choinka, a wszędzie dookoła można było znaleźć stragany ze słodkościami i ozdobami świątecznymi. Miasto oddziaływało na wszystkie zmysły, przygrywali uliczni grajkowie, a w powietrzu unosił się zapach przypraw korzennych. To właśnie w Strasburgu znajduje się najsłynniejszy jarmark bożonarodzeniowy, a nasi uczniowie mogli w pełni poczuć jego magię. Strasburg to bez wątpienia stolica Europy, kultura francuska przeplata się tam z niemiecką, a bogata historia spotyka wielkie aspiracje na przyszłość. To tętniące życiem miasto jeszcze długo pozostanie w pamięci uczniów, a doświadczenie wyniesione z Parlamentu Europejskiego doda motywacji w kreowaniu wspólnej przyszłości Europy.„EUROSTOP” w Parlamencie Europejskim w Strasburgu
ALBUM


27 listopada 2018r. klasa IIIA reprezentowała Polskę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Pięciodniowa wycieczka do Francji, której kulminacyjnym punktem była debata w gmachu PE, była nagrodą dla całej klasy IIIA, która zwyciężyła w międzynarodowym konkursie „EUROSCOLA”. W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na sesji „Euroscola” spotkało się około 550 uczniów szkół średnich z 22 krajów z całej UE. Młodzież miała możliwość postawienia się w roli posła do PE. Uczniowie mieli również okazję zadać swoje pytania bezpośrednio niemieckiemu eurodeputowanemu Dennisowi Radtke. Po południu dyskutowali i głosowali nad własnymi propozycjami dotyczącymi niektórych kluczowych kwestii UE, w tym zatrudnienia młodzieży, migracji i integracji, energii ze źródeł odnawialnych i środowiska, bezpieczeństwa a prywatności, dziedzictwa kulturowego UE lub przyszłości Europy. Cała debata prowadzona była w języku angielskim, ale w trakcie tłumaczona była również na inne oficjalne języki UE. Udział w konkursie „EUROSCOLA” wynikał z działań prowadzonych przez Szkolny Klub Europejski „EUROSTOP”.Pierwszoklasiści na spotkaniu z kulturą i sztuką w Warszawie
ALBUM


Dnia 29 listopada br. uczniowie klasy I B, pod opieką panów Adama Sabata i Rafała Wrotkowskiego, odwiedzili Warszawę. Pobyt w stolicy zaczął się od spaceru po jednej z najładniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic, czyli po Krakowskim Przedmieściu. Słuchając historii budynków oraz pomników stojących przy tej ulicy, grupa dotarła pod gmach Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie młodzież udała się na Plac marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie miała okazję zobaczyć odsłonięty w tym roku Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które ukazuje dzieje narodu żydowskiego mieszkającego na terenie Polski oraz prezentuje piękną i bogatą kulturę żydowską. Dzień zakończyła wizyta w Teatrze Komedia na sztuce "Trema" w reżyserii Johna Weisgerbera. Spektakl w zabawny oraz ironiczny sposób ukazuje życie środowiska teatralnego wraz z jego zaletami i wadami. Publiczność mogła przekonać się, że zawód aktora nie jest łatwą profesją, a o sukcesie każdego przedstawienia decyduje bardzo wiele czynników. Mając w pamięci doskonałą grę aktorską oraz emocje towarzyszące przedstawieniu, młodzież udała się w drogę powrotną do domu.Wizyta dr Wiktora Parola w II LO
ALBUM


We wtorek 27 listopada w naszej szkole gościliśmy dr Wiktora Parola, badacza z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Poprowadził on wykład dla klas o rozszerzeniu matematyczno-fizycznym. Tematem spotkania była energetyka jądrowa. Uczniowie mogli dowiedzieć się m.in., jak są zbudowane i na jakiej zasadzie działają elektrownie jądrowe. Jednym z ciekawszych elementów prezentacji były różne aspekty takiej produkcji energii - zarówno jej zalety, jak i płynące z niej potencjalne zagrożenia. Oprócz energetyki pan doktor poruszył także kwestię zastosowania fizyki jądrowej w medycynie, np. przy walce z nowotworami. Tak ciekawa prezentacja z pewnością pomoże uczniom wzbogacić i utrwalić wiedzę zdobytą na lekcjach fizyki, a może nawet przyniesie nowe zainteresowania i zainspiruje do wyboru przyszłego zawodu? Serdecznie dziękujemy p. Parolowi za niezwykle interesujący wykład i mamy nadzieję na kolejne owocne spotkania.Andrzejki w II LO
ALBUM


We wtorek 27 listopada w II LO odbył się wieczór andrzejkowy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Wśród atrakcji znalazły się różnego rodzaju andrzejkowe wróżby - ciasteczka z przepowiednią, wróżenie z kart i z ręki, a także koło fortuny, w którym można było wygrać ciekawe nagrody, takie jak dodatkowy kupon na gofra oraz kupony na niepytanie i nieprzygotowanie na wybraną lekcję w grudniu. Poza tym uczniowie mogli śpiewać i tańczyć w sali karaoke, grać w różnego rodzaju gry planszowe w sali gier, zrobić zdjęcia w fotobudce, a także zjeść gofra z wybranymi przez siebie składnikami. Jak w ubiegłym roku, bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się też mecz siatkówki nauczycieli i uczniów, w którym brali udział nasi kochani Sorowie - pan Marcin Świderek, pan Rafał Wrotkowski, pan Adam Sabat i pan Paweł Pasikowski. Zabawa należała do udany tym bardziej, że następnego dnia wszyscy uczestnicy zabawy andrzejkowej mieli zagwarantowane spokojne lekcje bez pytania.Spotkanie z Lechem Dyblikiem
ALBUM


Lech Dyblik jest aktorem filmowym i telewizyjnym, który przez wiele lat występował na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Popularność i sympatię widzów zyskał dzięki rolom w wielu filmach i serialach, spośród których wymienić można m. in.: „Czas honoru”, „Szpilki na Giewoncie”, „Niania”, „Ranczo”, „Klan”, „Świat według Kiepskich”, "Róża", „Pod Mocnym Aniołem”, "Wołyń". W trakcie spotkania aktor wspominał początki swojej drogi zawodowej, opowiadał młodzieży o marzeniach, aktorskiej karierze i drodze do osobistej katastrofy moralnej. W niezwykle szczery i bezpośredni sposób przedstawił własne przeżycia z okresu popadania w uzależnienie oraz opisał trudną walkę z alkoholizmem. Śpiewał o tym, jak nałóg niszczy całe życie człowieka i zwierzył się z własnej bezradności i słabości w konfrontacji z chorobą alkoholową. Pan Dyblik wielokrotnie podkreślał ogromną rolę rodziny, która nie zawsze jest wzorowa, ale jest „własna”. Przekonywał słuchaczy, że relacje międzyludzkie są niezwykle ważne i należy je nieustannie budować oraz doskonalić. Zwrócił również uwagę młodzieży na konieczność okazywania szacunku drugiemu człowiekowi i zachowaniu pokory, która jest warunkiem spokojnego i pełnego życia. Program miał na celu uświadomienie młodym ludziom tego, że nie warto marnować sobie życia nadużywając alkoholu. Spotkanie, które z pewnością zapadnie uczniom na długo w pamięci, zorganizowała pedagog p. Agnieszka Budzyńska.Kolejne webinarium w II LO
ALBUM


Dnia 23 listopada 2018r., w ramach patronackiej współpracy II LO ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, uczniowie klas I c i I e po raz kolejny uczestniczyli w webinarium. Internetowe seminarium "Nowości w bankowości - karty płatnicze, płatność online" poprowadziła dr Ewa Cichowicz, która jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w SGH i współpracuje z Instytutem Gospodarstwa Społecznego Kolegium Ekonomiczno-Społecznego. Pani dr Cichowicz wytłumaczyła młodzieży, czym są i na czym polegają innowacje finansowe oraz zaprezentowała ich klasyfikację. Następnie licealiści mieli okazję poznać zastosowanie nowości z zakresu finansów na konkretnych przykładach, odnoszących się do codziennego życia. W przyswajaniu wiedzy pomocna była prezentacja podkreślająca najważniejsze informacje. Nabyta wiedza z pewnością zostanie wykorzystana przez uczniów II LO w praktyce, a same webinaria to bardzo dobry sposób wzbogacania zajęć z podstaw przedsiębiorczości, które w naszej szkole prowadzi pani Elżbieta Mizio."Góry to fascynujące laboratorium"
ALBUM


22 listopada 2018 roku w II LO odbyło się dziesiąte już spotkanie w ramach projektu „Góry to fascynujące laboratorium”. Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć panią Annę Łubińską - miłośniczkę gór i pasjonatkę wspinaczki wysokogórskiej. W swej prezentacji, opatrzonej autorskimi fotografiami, pani Anna przedstawiła członkom SKKT „Azymut”, jak po kolei zdobywała najwyższe szczyty górskie. Nasz gość swą wypowiedź zaczął od historii związanej z Grossglockner (3798 m n.p.m.) - jest to najwyższy szczyt Austrii, który został zdobyty stylem alpejskim. Uczestnicy spotkania byli pod ogromnym wrażeniem epizodu, jaki rozegrał się podczas wejścia pani Anna na, wydawać by się mogło, łatwą górę Kilimandżaro. Po tej wyprawie inne szczyty, jak Mont Blanc w Alpach, Tubkal w Atlasie czy Elbrus na Kaukazie, były już tylko na wyciągnięcie ręki. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali historii związanej z Kazbekiem, gdyż niektórzy z nich mieli okazję widzieć tę górę na żywo podczas wycieczki SKKT „Azymut” do Gruzji. Pani Ania wyznała, że wspinaczka staje się dla alpinisty także barierą, którą bardzo ciężko pokonać. Uporczywym szczytem była dla niej góra Aconcagua, która nie pozwoliła naszej pasjonatce pokonać się za pierwszym razem. Mimo wszystkich przeciwności, nasz gość dążył do wytyczonego celu – przy drugim podejściu góra Aconcagua (6962 m n.p.m.) była łaskawsza i pozwoliła alpinistce stanąć na szczycie dnia 15 lutego 2018 roku, o godz. 14.50 czasu argentyńskiego. Wejście to było poprzedzone aklimatyzacją na szczycie na Bonetta (5100 m n.p.m.). Piękną inicjatywą, którą pochwaliła się pasjonatka, było zainspirowanie syna do podjęcia trudu wspinaczki, a ich wspólnych sukcesem jest zdobycie greckiego szczytu Kalymnos. Uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące przygotowań do wypraw, a także stylów wspinaczki. Warto dodać, że wykład ten cieszył się dużą popularnością wśród uczniów naszego liceum. Upamiętniliśmy to wydarzenie wspólnym zdjęciem, a następnie mogliśmy skorzystać ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Zarząd SKKT „Azymut”. Z lekcji tej mogliśmy nauczyć się o wiele więcej, niż się spodziewaliśmy. Przekonaliśmy się, że niepowodzenia nie powinny nas zniechęcać do dalszych prób, dzięki temu spotkaniu wiemy, że niemożliwe staje się możliwe, potrzeba tylko chęci, zdrowego rozsądku i psychicznego przygotowania. Powinniśmy dbać o własny rozwój i nie bać się podejmować trudnych decyzji. Po więcej informacji o wyprawach pani Anny Łubińskiej i jej syna odsyłamy na Instagram: mymountainsmylife. Jesteśmy wdzięczni opiekunom SKKT Azymut: pani Katarzynie Płaszczewskiej i panu Łukaszowi Wasylukowi, którzy są inicjatorami spotkań z cyklu „Góry to fascynujące laboratorium”; dzięki nim jesteśmy bardziej zmotywowani do działania oraz mamy szansę poznać inspirujących, wartościowych ludzi i dążyć do realizowania własnych marzeń.

Maja Nieznaj, kl. II CWidowisko w II LO
ALBUM


W ostatnią środę (21. listopada) miłośnicy teatru zebrali się w murach II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, aby obejrzeć premierę spektaklu opartego na „Dziadach” Adama Mickiewicza. Zespół wystąpił z tym samym spektaklem 22. i 23. listopada. Widzowie uczestniczyli w spektaklu przygotowanym przez grupę teatralną złożoną z uczniów II LO. SCENA 44. powstała po kolejnym sukcesie młodzieży w Festiwalu Szekspirowskim w marcu 2016 roku. Warto nadmienić, że zespół już po raz kolejny sięga po klasykę polskiego teatru. Jesienią 2016 roku młodzież pokazała „Kartotekę” Tadeusza Różewicza, a w styczniu 2018 „Tango” Sławomira Mrożka. Tym razem wybór padł na polski arcydramat romantyczny. Reżyser i autor scenariusza Rafał Wrotkowski żartuje, że wystawia „Dziady”, ponieważ z „Weselem” chyba by sobie nie poradził. A i tak utwór Mickiewicza jest przecież bardzo wymagający nawet dla zawodowych aktorów. Trzeba jednak przyznać, że SCENA wywiązała się z trudnego zadania inscenizacji tego złożonego tekstu wzorowo. Spektakl dostarczył publiczności niezapomnianych wzruszeń, dlatego nie obyło się bez owacji na stojąco. Godzinne przedstawienie wydobywa z utworu Mickiewicza to, co w nim aktualne i bliskie współczesnemu odbiorcy. „Widowisko” dotyka bowiem kwestii grzechu i odpowiedzialności za życiowe wybory ludzi, problemu religijności duchowej, opartej na surowych prawach moralności ludowej, zagadnień dotyczących przenikania się różnych modeli kulturowych w kształtowaniu ostatecznego kształtu wiary człowieka i jego stosunku do Boga. W przedstawieniu wziął udział niemal cały zespół SCENY. Wystąpili: Guślarz – Diana Kępa, Starzec - Sara Kusio; Autor - Kinga Danił; Sowa - Agnieszka Guz, Kruk - Natalia Florek; Pasterki - Jagoda Unkiewicz, Justyna Pożarowszczyk, Emilia Mitrus; Pasterka - Wiktoria Wysok; Chór Ptaków Nocnych - Patrycja Kwaśniewska, Weronika Lejkowska, Weronika Witek, Wiktoria Urban, Jan Ślifirczyk, Jakub Bobiarski; Józio - Martyna Gliniak, Rózia - Anna Szymczak, Zły Pan - Jakub Wójcik, Zosia - Kinga Cybul, Widmo - Michał Bobikowski. Całości spektaklu dopełniła niezwykła scenografia, nad którą pracował cały zespół. Plakat przedstawienia wykonał Cezary Misiurski. SCENA 44. serdecznie dziękuje dyrektor II LO p. Halinie Zdunek oraz Radzie Rodziców, która przekazała środki finansowe niezbędne do realizacji tego przedsięwzięcia. Bez tego wsparcia realizacja spektaklu w ogóle nie byłaby możliwa. Dziękujemy oczywiście widzom, którzy zainteresowali się naszymi spektaklami, w sumie obejrzało je prawie 400 osób! Wielkie, wielkie brawa! Wszystkich zainteresowanych działaniami SCENY 44. odsyłamy na stronę internetową grupy: https://www.facebook.com/scena44/. Niech teatr zawsze będzie w Państwa sercach! Aaa… „Wesele”? hmm… trzeba pomyśleć…Próbna Matura z Operonem
ALBUM


Dnia 20 listopada br. uczniowie klas trzecich II LO przystąpili do Próbnej Matury z Operonem, w tym roku objętej honorowym patronatem Rady Języka Polskiego. Ta czterodniowa generalna próba przed państwowym egzaminem maturalnym rozpoczęła się od rozwiązywania arkusza z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym. W środę tegoroczni abiturienci zmierzą się z królową nauk – matematyką, a w kolejnych dniach sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności z nowożytnego języka obcego oraz przedmiotu dodatkowego.Niedyskretnie o kombinatoryce na UMCS
ALBUM


16 listopada uczniowie klasy IIIa z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja pod opieką nauczycielek matematyki, pań Ewy Biernackiej i Katarzyny Kowalczyk, uczestniczyli w ciekawym wydarzeniu matematycznym „Piątek z MaFiI-ą”, które miało miejsce na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie. Były to warsztaty zorganizowane i przeprowadzone przez studentów oraz doktorantów kierunków matematycznych w ramach projektu "Matematyka dla każdego". Projekt ten jest skierowany do wszystkich pasjonatów matematyki, a szczególnie do młodzieży szkolnej oraz do nauczycieli matematyki z Lubelszczyzny. Ma on na celu popularyzację Królowej Nauk, a jego organizatorami są Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w warsztatach „Niedyskretnie o kombinatoryce” poprowadzonych przez pana Rafała Kloc . Na zajęciach omówione zostały kombinatoryczne schematy wyboru, wykorzystywane przy rozwiązywaniu zadań z kombinatoryki. Warsztaty były doskonałą okazją do zapoznania się z podstawami kombinatoryki i usystematyzowaniem wiedzy jej dotyczącej.,,Łączy nas krew, która ratuje życie”
ALBUM


Co roku tysiące Polaków uczestniczy w różnego rodzaju wypadkach. Przyjmuje się, że co pół godziny ktoś zapada na chorobę nowotworową krwi i szpiku. Potwierdzoną informacją jest to, że bez krwi wolontariuszy najcięższe operacje nie byłyby możliwe. To tylko kilka z wielu faktów, które są związane z honorowym dodawaniem krwi. Co znaczy oddać cząstkę siebie i przyczynić się do ratowania życia drugiego człowieka, przekonała się młodzież II LO. ,,Łączy nas krew, która ratuje życie”- pod takim hasłem uczniowie II LO w Lubartowie przystąpili do akcji oddawania krwi, która została zorganizowana 19 listopada br. w murach naszej szkoły. W inicjatywie wzięło udział ponad 30 uczniów, a szczególnie tegoroczni maturzyści, którzy ukończyli 18 rok życia i wyrazili chęć oddania kilkuset mililitrów krwi. Tym wspaniałym gestem wsparli nas również nauczyciele, pracownicy naszego liceum oraz osoby spoza naszej szkoły. Od godziny 8 rano ochotnicy gromadzili się pod drzwiami sali gimnastycznej, gdzie odbywało się całe wydarzenie. Szybka rejestracja, wypełnienie formularza, następnie rozmowa z lekarzem - jeśli wszystkie etapy przebiegły pomyślnie, tylko sam zabieg oddania krwi dzielił ochotnika od zostania honorowym dawcą. Wszyscy uczestnicy akcji mogli liczyć na wsparcie personelu pobliskiego szpitala, a każdy zabieg był kontrolowany przez wykwalifikowane pielęgniarki i lekarza. Dawcy krwi bez wątpienia czuli się bezpiecznie. Nie zapominajmy o tym, że każda osoba, która wspomogła Bank Krwi, otrzymała tego dnia mały prezent w postaci pudełeczka czekolady. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie, a duża liczba chętnych dawców krwi sprawiła, że akcja zakończyła się po godzinie 15. Ogromne podziękowania należą się pracownikom SPZOZ w Lubartowie, którzy zaangażowali się w wydarzenie oraz jego pomysłodawcy - panu Łukaszowi Wasylukowi. Młodzież, pracowników II LO i inne osoby, które zechciały oddać swoją krew, podziwiamy za empatię i gratulujemy odwagi. Zachęcamy wszystkich uczniów, również tych, którzy dopiero za kilka miesięcy osiągną pełnoletność, do brania udziału w tak wartościowych przedsięwzięciach. Warto pamiętać, że:

,,Nie musisz być lekarzem, by ratować życie WYSTARCZY ODDAĆ KREW”

Marta Piesta kl.IIIcWarszawskie „Tango” po raz ostatni
ALBUM


Nic tak nie kształci jak teatr, stwierdzili uczniowie klasy III a i III c, którzy wraz z młodszymi kolegami oraz opiekunami: Agnieszką Opolską, Aleksandrą Solarz i Konradem Pcianem wybrali się 14 listopada do Warszawy. Po przyjeździe do stolicy uczniowie podzielili się na dwie grupy. Pierwsza z nich wybrała się na wykłady zorganizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tam dowiedzieli się więcej o Unii Europejskiej oraz wzięli aktywny udział w quizie o państwach członkowskich Unii. Następnie mogli podziwiać prace graficzne w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. W tym czasie druga grupa odwiedziła Zamek Królewski, gdzie spotkali się oko w oko między innymi z obrazami Rembrandta. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się wystawa "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej", która została przygotowana w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ogromne zbiory artystów znanych z kart podręczników interesowały młodzież, która przechodząc przez zdobione komnaty mogła podziwiać m.in. dzieła Witkacego, Schulza, Lebensteina, Baczyńskiego, Gierymskiego oraz słynne, wielkoformatowe obrazy Matejki. Później obie grupy spotkały się ponownie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby pomimo listopadowej pogody zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Oczywiście wycieczka nie mogła odbyć się bez wstąpienia do Złotych Tarasów. Najbardziej wyczekiwanym punktem wyjazdu był spektakl "Tango" w reżyserii Jerzego Jarockiego, który został wystawiony po raz ostatni po dziewięciu latach świetnego odbioru przez widzów. Uczniowie poczuli się częścią dramatu, gdy usiedli dookoła aktorów na mniejszej scenie Teatru Narodowego, właśnie po to, aby po przerwie zostać usadzonymi w tradycyjnie ustawionych rzędach i przyjąć zwyczajną formę publiczności. Aktorzy zachwycali swoim kunsztem, ukazując publice obraz przewrotnego świata stworzonego przez Sławomira Mrożka, świata, gdzie panuje groteska, wzbudzająca śmiech i grozę, które wbijają w teatralny fotel. Uczniowie byli świadkami rozpaczliwego poszukiwania sensu w chaosie oraz przemiany bohaterów. Ludzki do bólu spektakl wzbudził ogromne emocje, a wiele scen zostanie zapamiętanych na długo, co jest dodatkową korzyścią dla tegorocznych maturzystów. Serdecznie dziękujemy nauczycielom za zorganizowanie tak zapadającej w pamięć wycieczki, a szczególnie obecność na historycznym – po raz ostatni granym na deskach Teatru Narodowego – mistrzowskim przedstawieniu „Tanga”.

Diana Kępa, kl. III cEUROSTOP w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce
ALBUM


W dniu 14 listopada 2018 roku członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego EUROSTOP odwiedzili siedzibę Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Uczniowie uczestniczyli w lekcji europejskiej pt. „Skąd pochodzi Bożonarodzeniowa choinka – ciekawostki o państwach Unii Europejskiej”. Spotkanie to powstało z myślą o dociekliwych badaczach Unii Europejskiej, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o państwach tworzących Unię Europejską. W trakcie warsztatów młodzież miała okazję usystematyzować i poszerzyć swoje wiadomości dotyczące najsłynniejszych Europejczyków, najbardziej podziwianych budowli oraz symboli i tradycji pochodzących z państw członkowskich UE. Spotkanie o luźniejszej tematyce było rozgrzewką przed wyjazdem uczniów klasy IIIA do Strasburga, gdzie już 27 listopada reprezentować będą nasz kraj podczas posiedzenia EUROSCOLI w Parlamencie Europejskim.GIS Day 2018
ALBUM


Dnia 14 listopada 2018r. uczniowie klasy II G, wraz z opiekunami: panią Katarzyną Płaszczewską i panią Izabelą Bącławek, udali się na UMCS w Lublinie. Młodzież z II LO wzięła udział w GIS Day 2018 zorganizowanym przez pracowników i studentów Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz członków Studenckiego Koła Geoinformatyków. GIS Day obchodzony jest na całym świecie od 1987 roku. Jest to wydarzenie o skali globalnej, będące częścią Tygodnia Świadomości Geograficznej. W tym dniu twórcy technologii oraz idei GIS dzielą się swoimi osiągnięciami oraz przedstawiają perspektywy rozwoju. Prezentują najnowocześniejsze aplikacje oraz propagują ich wdrażanie w ośrodkach akademickich, naukowych, szkołach czy innych ośrodkach rozwojowych na całym świecie. W tym roku GIS Day obchodzony był dnia 14 listopada w największych miastach Polski, w tym Lublinie. Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli udział programie od oficjalnego otwarcia tegorocznego GIS Day w auli UMCS-u, gdzie zgromadzonych powitała Pani Prodziekan, dr Jolanta Rodzoś. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach oraz grze terenowej Geocoaching, podczas której zaznajomili się z technologią GPS, którą można wykorzystywać zarówno w zabawie, jak i w codziennym życiu czy pracy. Zadaniem uczniów było odnalezienie i rozwiązanie zadań o tematyce geograficznej, ukrytych w specjalnych skrytkach. Tę konkurencję wygrała grupa w składzie: Weronika Lejkowska, Weronika Witek, Bogumiła Małyska i Julia Wójcik. Kolejną grą, w której uczestniczyła młodzież, był Escape room, z którego należało wydostać się w jak najkrótszym czasie. Niestety zadanie to okazało się zbyt trudne dla licealistów, ale sam udział w grze logicznej był prawdziwym wyzwaniem i wspaniałą zabawą. Z pewnością udział w GIS Day był dla uczniów okazją do wysłuchania ciekawych wykładów oraz udziału w warsztatach i grach, które upowszechniają popularne w dzisiejszych czasach aplikacje. Po tak udanym i jednocześnie wyczerpującym dniu młodzież, bogatsza o nowe doświadczenia, wróciła do domu.

Wiktoria Wysok, klasa IIGIV Powiatowy Konkurs Wiedzy o USA w II LO
ALBUM


W czwartek 15 listopada br. w murach II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie odbyła się już czwarta edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o USA. Konkurs zorganizowany został w ramach działalności Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego, które działa przy II LO. Do turnieju, który skierowany był do uczniów klas 7-8 ze szkół podstawowych oraz kl. 3 oddziałów gimnazjalnych, przystąpiło łącznie 86 uczestników z 10 szkół (Lubartów, Parczew, Leszkowice, Pałecznica, Abramów, Stary Uścimów, Brzostówka, Kamionka, Brzeźnica Książęca). Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań dotyczących historii, kultury, geografii Stanów Zjednoczonych. Autorem testu był pan Przemysław Oniszczuk – nauczyciel j. angielskiego z II LO. Tuż po zakończeniu testu, na wszystkich uczestników konkursu czekał słodki poczęstunek ufundowany przez Dyrekcję II LO. Komisja Konkursowa postanowiła przyznać jedno pierwsze miejsce i dwa drugie. Oto wyniki: I miejsce – Krzysztof Wojciukiewicz – Szkoła Podstawowa nr 3 im. P. Firleja w Lubartowie (op. p. Joanna Domańska) II miejsce – Gabriela Kozak – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Abramowie (op. p. Monika Kozak-Kołodziej) II miejsce – Stanisław Zbita – Zespół Szkół im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamionce (op. p. Bartosz Świderek). Nagrody ufundowane przez Ambasadę Amerykańską w Warszawie oraz pisemne podziękowania dla opiekunów uczniów wręczyła p. Halina Zdunek – Dyrektor II LO. Organizatorem konkursu był p. Adam Małecki."Grupa 10"
ALBUM


We wrześniu 2018 roku w II LO powstała nieformalna "Grupa 10". Formacja ta postawiła sobie za cel urozmaicenie procesu dydaktycznego poprzez organizowanie cyklicznych, zabawnych i niecodziennych happeningów. Akcje, które przeprowadzane będą na terenie szkoły, mają na celu jeszcze większą integrację uczniów, nauczycieli oraz innych pracowników. I tak 30 października br. miało miejsce pierwsze wydarzenie pod hasłem "Koloryści na niebiesko" - tu niebieski kolor ubrania to była jedyna zasada. Kulminacyjnym momentem przedsięwzięcia było spotkanie wszystkich "kolorystów" i uwiecznienie akcji wspólnym zdjęciem. Pomimo tego, że była to pierwsza tego typu akcja, bardzo cieszy fakt , iż w naszej szkole są osoby, które potrafią się bawić i cieszyć dniem codziennym. Z wielką radością odnotowujemy fakt, iż w gronie "kolorystów" pojawili się także nauczyciele - brawo i liczymy na wspieranie kolejnych inicjatyw. Z niecierpliwością czekamy na odzew na kolejne akcje organizowane przez "Grupę 10". Liczymy na Ciebie!Miejska Paraolimpiada
ALBUM


27 października 2018 roku w murach Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie odbyła sie kolejna Miejska Paraolimpiada. Oczywiście jak co roku ponad dwudziestu wolontariuszy z II LO wzięło czynny udział w organizacji i przeprowadzeniu całego wydarzenia. Po raz pierwszy od wielu lat Opiekunka Wolontariatu, p. Justyna Świderska-Niedobit, nie mogła osobiście uczestniczyć w tych działaniach, gdyż w tym samym czasie przebywała z grupą "Aniołów II LO" na Ukrainie. Opiekę nad Aniołami w jej zastępstwie sprawował pan Ryszard Gierach, który związany jest z Paraolimpiadą od samego początku jej istnienia. Na początku imprezy tradycyjnie odśpiewano hymn Paraolimpiady, przeprowadzono krótką rozgrzewkę oraz przedstawiono plan działania. Po oficjalnej części wolontariusze zapoznali się z podopiecznymi oraz zgodnie z zaplanowanym harmonogramem realizowali poszczególne zadania. Bardzo chętnie pomagali uczestnikom w konkurencjach sportowych oraz podczas warsztatów plastycznych. Nie zabrakło także chwilki uśmiechu podczas wykonywania wspólnego zdjęcia z grupami w foto-budce. Podczas całej Paraolimpiady wspaniale układała się współpraca z Rodzicami przybyłych uczestników oraz wszystkimi osobami zaangażowanymi w to przedsięwzięcie. Zwieńczeniem zabaw i rekreacji był posiłek, a szczególnie pyszna kiełbaska, którą jak co roku przygotowywali: p. Ryszard Gierach, p. Cezary Misiurski, p. Zdzisława Bronisz oraz drugi rok z rzędu absolwentki II LO: Magda Dąbrowska i Aleksandra Mazurek. Paraolimpiada to niezwykłe wydarzenie społeczne, które od wielu lat jednoczy ludzi dobrej woli i udowadnia, że wszelkie granice są do pokonania. Działania te pozostawiły w nas wspaniałe wspomnienia, a zatem do zobaczenia za rok!

Karolina Mitura, Purc Julia kl. IdII LO świętuje Rok Niepodległej
ALBUM


Rok 2018 jest rokiem narodowego świętowania 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Mając świadomość, jak doniosła i wyjątkowa jest ta rocznica, już od początku tego roku społeczność II LO podejmowała różnego rodzaju działania, by dobrze przygotować się do obchodzenia tego święta. I tak od stycznia na szkolnych korytarzach uczniowie mieli okazję poznać ponad stuletnią drogę Polaków do wolności dzięki stałej wystawie poświęconej 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, w marcu II LO zorganizowało dla uczniów wszystkich lubartowskich szkół Marsze dla Niepodległej, następnie w kwietniu w Dniu Pamięci Ofiar Katynia miał miejsce uroczysty apel, po którym złożono wiązankę pod Dębem Pamięci poświęconym kpt. Wacławowi Lalce, a z okazji uchwalenia konstytucji 3. Maja nauczyciele historii przygotowali dla uczniów grę dydaktyczną „Przystanek Konstytucja”. Kolejne inicjatywy podjęte przez naszą szkołę to zorganizowanie: we wrześniu narodowego czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a w listopadzie wystawy „Armia Błękitna pod sztandarem biało-czerwonym”, opracowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie oraz uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jak co roku nasi uczniowie złożyli również wiązankę pod tablicą upamiętniającą żołnierzy walczących w I wojnie światowej oraz odwiedzili lubartowski cmentarz, by zapalić znicze na mogiłach poległych w walce za ojczyznę regionalistów. Przez ten rok licealiści bardzo chętnie angażowali się w uroczystości oraz przedsięwzięcia organizowane przez inne instytucje; wzięli udział w spotkaniu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w popularnonaukowej sesji „Drogi do niepodległości” oraz w miejskich uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 475-lecia powstania Lubartowa, podczas których pani Justyna Świderska-Niedobit została odznaczona przez Burmistrza medalem w uznaniu jej zasług dla rozwoju Rzeczpospolitej oraz małej ojczyzny. W czerwcu nasza młodzież przygotowała spektakl poświęcony pamięci wybitnych lubartowskich regionalistów, a w październiku wzięła udział w projekcie „Lubartów w hołdzie dla Niepodległej”, podczas którego uczniowie tańczyli w południe na lubartowskim Rynku poloneza, a męski chór z II LO przygotował koncert pieśni patriotycznych w ramach akcji „Chórem Niepodległa”. W październiku uczniowie włączyli się do miejskiej akcji „Niepodległa na kartach literatury” i czytali teksty zamieszczone przez Parę Prezydencką w Antologii Niepodległości, natomiast w listopadzie licealiści wzięli udział w uroczystości zorganizowanej przy Klasztorze oo. Kapucynów, gdzie znajduje się tablica poświęcona marszałkowi J. Piłsudskiemu oraz dołączyli do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” i dnia 9 listopada równo o godz 11.11 odśpiewali narodowy hymn.Narodowe Święto Niepodległości oraz Ślubowanie Pierwszoklasistów w II LO
ALBUM


W piątek 9 listopada br. w II LO miały miejsce dwie ważne uroczystości – podczas apelu została uczczona pamięć tych, którzy walczyli o wolną, niepodległą Polskę, a następnie odbyło się Ślubowanie pierwszoklasistów, którzy oficjalnie zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Dokładnie 100 lat temu, po stu dwudziestu trzech latach niewoli, Polacy odzyskali upragnioną wolność, dlatego w tym roku świętowanie tej najważniejszej dla naszego narodu rocznicy ma charakter wyjątkowy. Być Polakiem to zaszczyt i honor – o tym przypomniała wszystkim uroczysta akademia zorganizowana przez uczniów II LO na obchody Narodowego Święta Niepodległości. Słowno-muzyczny spektakl ukazał trudną drogę Polaków do wolności, a że częścią tej historii byli przecież również lubartowianie, to właśnie ich losy szczególnie zostały przywołane przez artystów. Pieśni patriotyczne i żołnierskie wykonał męski chór złożony z blisko siedemdziesięciu chłopców, natomiast wygłoszone przez recytatorów fragmenty wybitnych polskich dzieł wyrażały ogromne poświęcenie, patriotyzm oraz wolę walki rodaków na przestrzeni dziejów. Obchody 100-lecia niepodległości zostały połączone z ważną dla szkolnej społeczności uroczystością – Ślubowaniem uczniów klas pierwszych. W obecności zaproszonych gości: pani Grażyny Stawskiej reprezentującej Burmistrza Miasta Lubartów, pań Anny Najdy i Moniki Potockiej z Rady Rodziców oraz grona pedagogicznego i swoich starszych kolegów, składali uroczystą przysięgę na sztandar II LO. W ten sposób oficjalnie dołączyli do grona naszej szkolnej społeczności. Dzień ten był szczególny jeszcze z jednego powodu. Dokładnie o godz. 11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego - „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób II LO włączyło się do ogólnopolskiej akcji MEN-u „Rekord dla Niepodległej”, podczas której uczniowie przedszkoli i szkół w Polsce oraz polskich szkół za granicą oddali hołd Ojczyźnie. Męski chór z naszej szkoły nie poprzestał na „Mazurku” - z ogromnym entuzjazmem wykonał również dwie najstarsze strofy pierwszego hymnu Polski, „Bogurodzicy”.Sejmik Dzieci i Młodzieży


6 listopada 2018 zarząd Samorządu Uczniowskiego II LO, wraz z panią Anną Kowalską, reprezentował naszą szkołę na spotkaniu Sejmiku Dzieci i Młodzieży Miasta Lubartów. Gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie, która gościła w swoich murach reprezentacje ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Muzycznej oraz naszego II Liceum. Tematem sejmiku były tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz sposoby uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Krótki wstęp historyczny podkreślił, jak ważne są dziś patriotyzm oraz miłość do ojczyzny, która powinna być szczególnie silna w bieżącym roku. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali na forum, jak społeczność naszego liceum świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, wykonali polskie flagi oraz nauczyli się robić kotyliony, które pozwolą z dumą reprezentować przywiązanie do Polski. W towarzystwie biało-czerwonych barw odśpiewano również najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Spotkanie młodzieży odbywało się przy małym poczęstunku przygotowanym przez gospodarzy.

Diana Kępa z kl. III cPRACOWITY WEEKEND WOLONTARIUSZY
ALBUM


W ostatnim czasie wolontariusze z II LO pracowali bardzo intensywnie. Wiele tygodni trwały przygotowania do wyjazdu Aniołów do Lwowa. Po przeszło 4 latach ponownie zawitali do potrzebujących na Ukrainie. W dniach 24-28 października nasi uczniowie przebywali we Lwowie pracując w różnych instytucjach pomocowych. Prowadzili warsztaty plastyczne we Lwowskim Domu Dziecka nr 1, spędzając czas z osieroconymi maluchami. Następnego dnia bawili się z dziećmi w polskim przedszkolu, gdzie wystąpili także z krótką częścią artystyczną. Jednym z najbardziej wzruszających spotkań była wizyta w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. W programie znalazł się czas na rozmowy, wspólne dekorowanie babeczek, wspomnienia –gdyż hasło tego spotkania brzmiało: „Nasza młodość”. Momentem, który wyciskał łzy była przygotowana przez wolontariuszy część artystyczna z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a wspólne odśpiewanie „Roty” uczyniło ten wieczór bardzo wyjątkowym. W piątkowy zaś poranek Anioły zawitały do podopiecznych Świetlicy Caritas, z którymi pracowali pakując magnesy czy nawlekając koraliki. Ten dzień uświetniło też wieczorne wyjście do Lwowskiej Opery na „Don Juana” Mozarta. Sobota upłynęła młodzieży na zwiedzaniu i podziwianiu samego Lwowa. Razem z przewodnikiem uczniowie przemierzali urocze uliczki zachwycając się co krok perłami architektury, podziwiając pomniki i chłonąc magiczną atmosferę miasta. Obowiązkowym punktem zwiedzania był oczywiście Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie wolontariusze oddali hołd tym, którzy oddali życie za naszą wolność. Nawet w drodze powrotnej młodzież pamiętała o potrzebujących i zawitała do polskiej parafii w Rudkach, gdzie po podjęciu śniadaniem przez siostrę Maksymilianę mieli okazję zwiedzić podziemia Sanktuarium, w których spoczywa m.in. Aleksander Fredro. Ogromne podziękowania kierujemy do tych klas, które wsparły naszą anielską akcję i tym samym umożliwiły zakup upominków dla dzieci. A w czerwcu kolejny wyjazd, do którego wolontariusze już czynią przygotowania. Zapraszamy do współpracy i wspierania naszych działań.Wizyta w oczyszczalni ścieków PGK
ALBUM


We wtorek 30 października br. uczniowie klas Ic oraz IIg, wraz z opiekunami p. Katarzyną Płaszczewską, p. Małgorzatą Milanowską-Jednous oraz p. Adamem Małeckim odwiedzili Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Lubartowie, czyli tzw. oczyszczalnię ścieków. Po dotarciu na miejsce uczniowie zostali zaproszeni na mały poczęstunek. Następnie pan Tomasz Marzęda wraz z kierownikiem p. Andrzejem Pawlukiem oraz p. Rafałem Bieńkiem oprowadzili młodzież po obiekcie oraz przedstawili krótką historię jego budowy. Dowiedzieliśmy się, iż oczyszczania powstała w roku 1996 a jej eksploatacja nastąpiła już rok później. W 2016 roku Prezes Zarządu SP. z o.o. podpisał umowę o dofinansowanie projektu "Rozbudowa i przebudowa-modernizacja oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji sanitarnej w Lubartowie", w ramach którego zainstalowano wiele nowych urządzeń, np. kratę mechaniczną. Podczas zwiedzania oczyszczalni licealiści przede wszystkim poznali różnego rodzaju urządzenia, które biorą udział w oczyszczaniu. Mimo iż naszej wizycie w oczyszczalni ścieków nie zawsze towarzyszył przyjemny zapach, to spotkanie było bardzo pouczające i ciekawe. Gdy zwiedzanie dobiegło końca, na uczniów czekał jeszcze krótki test wiadomości podsumowujący tę lekcję i miłe nagrody za poprawne odpowiedzi.
Dziękujemy opiekunom i organizatorom za ciekawą lekcję!

Oliwia Filipiuk kl. IcZ wizytą na WAT w Warszawie i na Politechnice Warszawskiej
ALBUM


Już od roku II Liceum Ogólnokształcące w Lubartowie objęte jest patronatem przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. Dzięki tej współpracy uczniowie naszej szkoły mogą m.in. uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez kadrę naukową WAT. Wizyta na tej uczelni była głównym celem wyjazdu, który został zorganizowany dnia 24 października 2018r. dla grupy 46 uczniów klas matematyczno-fizycznych. Na Wydziale Elektroniki wysłuchali oni wykładu „Zastosowanie technik biometrycznych w procesie identyfikacji tożsamości” wygłoszonego przez dr inż. Ewelinę Majdę- Zdancewicz. Biometria to dziedzina zajmująca się metodami rozpoznawania i identyfikacji, uczniowie dowiedzieli się zatem na początku prelekcji, czym różnią się te dwa terminy. Ponadto słuchacze poznali szereg technik biometrycznych wykorzystywanych w systemach kontroli dostępu i uwierzytelniania osób. Techniki te są ciągle rozwijane i ulepszane, dlatego pojawiają całkiem nowe. Najczęściej używane to rozpoznawanie: rysów twarzy, głosu, kształtu dłoni, wzoru linii papilarnych, układu naczyń krwionośnych dłoni lub palca czy charakteru pisma i podpisu. Podczas prelekcji omówione również zostały nadzieje i obawy dotyczące zastosowania biometrycznych technik identyfikacji i weryfikacji tożsamości, a także związane z tym problemy natury etnicznej, kulturowej czy religijnej. Kolejnym punktem wycieczki był główny gmach Politechniki Warszawskiej, gdzie odbywały się XV Targi Kół i Organizacji Studenckich PW. To największe w Warszawie targi organizowane w całości przez studentów, mające na celu promocję studenckiej działalności naukowej oraz aktywności społecznej. Spotkanie z członkami kół i organizacji działających w ramach PW to okazja do sprawdzenia, jak wiele możliwości rozwoju daje ta popularna uczelnia. Studiowanie to coś więcej niż godziny wykładów i laboratoriów. To przede wszystkim możliwość rozwijania swoich pasji, odkrywania nowych możliwości i wspólnego działania na rzecz społeczności akademickiej i lokalnej. Podczas wizyty na warszawskich wyższych uczelniach młodzież mogła na własne oczy przekonać się, jak fascynująca może być nauka i technika. Bogatsi o nową wiedzę oraz doświadczenie, po spotkaniu w środowisku naukowym uczniowie II LO wrócili do swojej szkoły.Licealiści z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Jadwinowie
ALBUM


22 października br. uczniowie II LO zaprezentowali spektakl „Promieniowanie Ojcostwa” Paniom z Domu Pomocy Społecznej w Jadwinowie. Słowno-muzyczne widowisko zorganizowane zostało w ramach obchodów XVIII Dnia Papieskiego. Zaangażowanie uczniów podczas występu wywołało duże wzruszenie zarówno wśród podopiecznych DPS, jak i pozostałych widzów.II LO czyta Antologię Niepodległości
ALBUM


Rok 2018 jest rokiem wyjątkowym, ponieważ właśnie w nim obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym tygodniu w lubartowskich placówkach oświatowych i kulturalnych czytane są utwory literackie znajdujące się w Antologii Niepodległości, którą opracowała Para Prezydencka. W antologii znajdują się 44 teksty powstałe na przestrzeni wielu wieków i zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W akcji tej bardzo chętnie wzięli udział uczniowie II LO, którzy dnia 23 października czytali i recytowali wybrane utwory, wśród których znalazły się: fragmenty III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza i „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oraz wiersze „Moja piosnka II” Cypriana Kamila Norwida oraz „Mazowsze” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W ten sposób młodzież z naszej szkoły po raz kolejny włączyła się w uroczyste obchody Roku Niepodległej. Zaangażowanie w tego rodzaju wydarzenia świadczy o tym, jak ważne jest to święto dla młodych ludzi, którzy chcą pamiętać o historii swojego kraju.Dzień Papieski w II LO
ALBUM


22 października społeczność II LO uroczyście obchodziła XVIII Dzień Papieski, którego hasło w tym roku brzmi „Promieniowanie Ojcostwa”. Data ta jest szczególna, ponieważ dokładnie 40 lat temu Karol Wojtyła rozpoczął swój pontyfikat jako papież Jan Paweł II. Podczas spektaklu uczniowie przedstawili biografię Karola Wojtyły seniora, którego wiara i życiowa postawa stały się dla przyszłego Papieża wzorem do naśladowania. Sam Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat był ojcem dla wszystkich katolików, miał ogromny wpływ na postawę Polaków i ludzi wierzących z całego świata. Stał się nie tylko autorytetem moralnym XX wieku, ale także filozofem, którego myśli do dziś dnia traktowane są jako życiowe drogowskazy. Warto dodać, że w Roku Niepodległej szczególnie mocno wybrzmiewają nauki Papieża Polaka o Ojczyźnie, która zawsze była bliska jego sercu i którą nazywał swoją Matką: „Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej". Słowno-muzyczne widowisko w niezwykle wzruszający sposób przypomniało wszystkim zgromadzonym, jak wielkim człowiekiem był Jan Paweł II i jak wielki wpływ na nasze życie mają Jego nauki. Młodzież przygotowała spektakl pod opieką ks. Pawła Kościuka, p. Łukasza Wasyluka i p. Pawła Pasikowskiego.„Armia Błękitna pod sztandarem biało-czerwonym”
ALBUM


„Tworzy się we Francji na czas trwania wojny armię polską autonomiczną, poddaną pod rozkazy Naczelnej Komendy Francuskiej, a walczącą pod sztandarem polskim” – brzmiał dekret prezydenta Francji Raymonda Poincaré z 4 czerwca 1917 roku. Do 15 listopada br. w budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie będzie można zwiedzać wystawę „Armia Błękitna pod sztandarem biało-czerwonym”, opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie. Wystawa ukazuje szlak bojowy Armii Polskiej utworzonej we Francji, rolę, jaką odegrała w tworzeniu niepodległego państwa polskiego oraz sylwetkę gen. Józefa Hallera. Do jej szeregów zaczęli masowo napływać polscy ochotnicy. Byli wśród nich Polacy służący w wojsku francuskim, polscy jeńcy z armii austro-węgierskiej i niemieckiej oraz emigranci, m.in. z USA, Brazylii, Kanady, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Holandii i Rosji. A przyświecał im jeden cel – walka o niepodległą Polskę. Jesienią 1917 roku oddziały liczyły ponad 17 tys. żołnierzy. Latem i jesienią 1918 roku nowo utworzone polskie oddziały wzięły udział w walkach z Niemcami w Wogezach i Szampanii. 4 października 1918 roku dowództwo objął przybyły z Rosji legionista gen. Józef Haller. Armia została uznana przez państwa ententy za „jedyną samodzielną, sojuszniczą i współwalczącą armię polską”. Walka u boku aliantów postawiła Polskę w szeregach zwycięskiej koalicji i umocniła jej pozycję podczas powojennych rokowań pokojowych. W 1919 r. 70 tys. Armia Hallera – zwana od koloru mundurów Błękitną Armią - powróciła do Polski, gdzie weszła do struktur odradzającego się Wojska Polskiego. Błękitna Armia stała się najlepiej wyszkoloną i uzbrojoną częścią tworzącego się polskiego wojska. Wystawa IPN-u wpisuje się w setną rocznicę odrodzenia państwa polskiego. Niech będzie dla nas okazją do refleksji nad polską drogą ku niepodległości. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z materiałami zgromadzonymi na ekspozycji.Komórkomania 2018
ALBUM


To już trzeci rok, kiedy "Anioły z II LO" uczestniczyły w edukacyjno-informacyjnej akcji "KOMÓRKOMANIA", mającej na celu aktywne budowanie świadomości społecznej w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Podczas przeprowadzonej akcji, która w II LO odbyła się 17 października br., Anioły zarejestrowały 19 potencjalnych dawców. Serdeczne podziękowania należą się p. Justynie Świderskiej-Niedobit oraz 20-osobowej grupie wolontariuszy zaangażowanych w tegoroczną akcję.XXXIV Pielgrzymka Lubelskich Maturzystów na Jasną Górę


W sobotę 13 października br. odbyła się pielgrzymka lubelskiej młodzieży, przygotowującej się do egzaminu maturalnego, na Jasną Górę. Z naszej szkoły wyjechało prawie 120 osób, które chciały zawierzyć maturę oraz wszelkie życiowe wybory Panu Bogu. Pierwszym punktem programu była Droga Krzyżowa na Jasnogórskich Wałach. Głębokie rozważania, skierowane do młodych ludzi, skłaniały do refleksji nad miejscem Boga w naszym życiu. Następnie był czas wolny, który młodzież przeznaczyła m. in. na spowiedź, modlitwę, zwiedzanie oraz posiłek. Następnie maturzyści zgromadzili się w kościele, gdzie wysłuchali katechezy na temat miłości i akceptacji siebie. Po niej została odprawiona Msza Św. celebrowana przez biskupa lubelskiego Mieczysława Cisło. W homilii ks. biskup, nawiązując do słów św. Jana Pawła II, przekonywał młodzież o konieczności stawiania sobie wymagań, kierowania się miłością i tolerancją oraz o potrzebie poszukiwania własnego powołania. Msza Św. zakończyła się Aktem Zawierzenia maturzystów w opiekę Maryi. Uczniowie wrócili do domu napełnieni dobrą energią i nadzieją, że modlitwa połączona z ciężką pracą przyniesie sukcesy podczas majowych egzaminów dojrzałości.Nocne Marsze na Orientację
ALBUM


W dniach 12-13 października 2018 roku SKKT Azymut, działający w II LO w Lubartowie, zorganizował XII edycję Nocnych Marszów na Orientację w Zawieprzycach. Pierwszy etap tej popularnej wśród młodzieży imprezy rozpoczął się o godzinie 14.30. Trasa liczyła 20 km i została przygotowana przez uczennice klasy II g: Weronikę Goździcką i Paulinę Widyńską. O określonych godzinach każda z dwunastu grup wyruszyła z budynku II LO w teren, by przy pomocy otrzymanych map dotrzeć do Młodzieżowego Schroniska w Zawieprzycach. Trasa przebiegała przez Chlewiska, Serniki i Nową Wolę. Po drodze drużyny musiały odnaleźć 13 punktów kontrolnych, w tym 5 na Linii Obowiązkowego Przebycia, oraz wykonać cztery dodatkowe zadania. Każdej z grup udało się szczęśliwie dotrzeć do celu. Po wieczornym ognisku, podczas którego można było odpocząć i nabrać sił, nadszedł czas na etap nocny marszów, który został przygotowany przez Macieja Gątarskiego z klasy II g oraz Mikołaja Turowskiego z klasy II e. Członkowie Azymutu tym razem mieli do przejścia 8 km i musieli odnaleźć 14 punktów kontrolnych, w tym 2 punkty z Linii Obowiązkowego Przejścia. Sobotni dzień rozpoczął się od ogłoszenia wyników, rozdania nagród a zwieńczyły go spacer po ruinach zamku, pamiątkowe zdjęcie i powrót do domu.
A oto klasyfikacja i zwycięzcy XII Nocnych Marszów na Orientację w Zawieprzycach:
I miejsce: Kacper Michalik i Łukasz Osior z kl. II e
II miejsce: Radosław Bronisz i Dawid Trąbka z kl. I b
III miejsce: Julia Wójcik, Bogusia Małyska z kl. II g i Laura Gajownik z kl. 2 d
IV miejsce: Aleksandra Paśnik i Aleksandra Kubik z kl. I b
Mimo zmęczenia jesteśmy usatysfakcjonowani tym, że udało nam się przejść pełne trasy i wykonać zadania. Dziękujemy naszym opiekunom i organizatorom imprezy, pani Katarzynie Płaszczewskiej, pani Elżbiecie Mizio, głównemu sędziemu - panu Mateuszowi Kapitanowi oraz budowniczym tras. Już z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję „orientacyjnej przygody”!

Oliwia Filipiuk, klasa I c
"Szkolny Turniej Piłki Nożnej" - podsumowanie
ALBUM


We wtorek 09.10.2018 r. odbyła się trzecia i zarazem ostatnia kolejka Szkolnego Turnieju Piłki Nożnej, który został zorganizowany dla naszych uczniów-piłkarzy II LO. A o to wyniki spotkań:
Mecze 11 – 15 : (6) DZIKIE WOMBATY - (4) LTP-FC 4 – 0
(1) AKS TRÓJMIAN KWADRATOWY - (2) PO CO NAM NAZWA 3 – 0
(6) DZIKIE WOMBATY - (5) SUPER SEXI FUSBALLER 1 – 1
(1) AKS TRÓJMIAN KWADRATOWY - (4) LTP-FC 0 – 3
(5) SUPER SEXI FUSBALLER - (3) ŁOGIŃ LUBARTÓW 2 – 2
Kierujemy serdecznie podziękowania w stronę wszystkich zawodników biorących udział w turnieju. Chcemy również podziękować za uwiecznienie tych spotkań panu Adamowi Małeckiemu oraz Łukaszowi Osiorowi, Dominikowi Capale, Jakubowi Wójcikowi oraz Patrykowi Michalikowi z kl. II E za zadbanie o oprawę muzyczną całej imprezy oraz wszystkim innym, którzy pomagali w organizacji zawodów. Dziękujemy Dyrekcji II LO za udostępnienie obiektów sportowych, na których odbywały się spotkania. Warto wspomnieć, że cały turniej przebiegał bezpiecznie i w duchu sportowej rywalizacji. Podsumowując cały turniej, klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
I miejsce – „DZIKIE WOMBATY”
II miejsce – „LTP FC”
III miejsce – „PO CO NAM NAZWA”
IV miejsce – „AKS TRÓJMIAN KWADRATOWY”
V miejsce – „ŁOGIŃ LUBARTÓW”
VI miejsce – „SUPER SEXI FUSBALLER”
Królem strzelców został zawodnik Jakub Gajos z drużyny „DZIKIE WOMBATY”
Oto składy drużyn biorących udział w turnieju:
„AKS TRÓJMIAN KWADRATOWY”: Damian Cyranek kl. II A, Jan Ślifirczyk kl. II A, Kacper Ziemski kl. II A, Mateusz Wójcicki kl. II A, Grzegorz Budzyński kl. II A, Patryk Kocyła kl. II A, Oskar Kowalczyk kl II A, Bartosz Fíutka kl. II A
„PO CO NAM NAZWA”: Michał Bielecki kl. I A, Szymon Oniszczuk kl. I A, Bernard Siodłowski kl. I A, Filip Grzeszczak kl. I A, Mateusz Gębal kl. I A, Kamil Biegaj kl. I A, Patryk Budzyński kl. I A, Albert Kornacki kl. I A.
„ŁOGIŃ LUBARTÓW”: Natan Marciniak kl. II G, Adrian Antoniak kl. II G, Marcin Zarzycki kl. II G, Maciej Gątarski kl. II G, Karol Podkościelny kl. II G, Jakub Bobiarski kl. II G, Piotr Kolibski kl. II G.
„LTP FC”: Jakub Laskowski kl. II E, Czesław Stępień kl. II E, Jakub Podleśny kl. II E, Karol Dzięgielewski kl. II E, Mateusz Mazur kl. II E, Bartosz Duda kl. II D, Paweł Oniszczuk kl. II D, Jan Urban kl. II E, Kacper Majcher kl. III A
„SUPER SEXI FUSBALLER”: Paweł Musiej kl. III E, Filip Banasik kl. III D, Paweł Żelazek kl. III D, Przemysław Drabik kl. III B, Mateusz Golonka kl. III C, Mikołaj Podstawka kl. III C, Krystian Onyszko kl. III C.
„DZIKIE WOMBATY”: Szymon Lato kl. III E, Kacper Staniak kl. III E, Kacper Muzyka kl. III E, Maciej Bronst kl. III E, Antoni Baran kl. III E, Przemysław Kula kl. III E, Jakub Gajos kl. III G. (król strzelców)Wirtualna lekcja w II LO
ALBUM


Dnia 8 października 2018r., w ramach patronackiej współpracy II LO ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, uczniowie z klas I a i I b uczestniczyli w webinarium pt. "Sprawny menedżer – manipulator i hochsztapler, czy człowiek z misją i zasadami?", które poprowadził dr Albert Tomaszewski z Instytutu Zarządzania z SGH. Webinarium to rodzaj internetowego seminarium, podczas którego prowadzący spotkanie i uczestnicy mogą się komunikować za pomocą wirtualnych narzędzi. W trakcie trwania webinarium rozmawialiśmy głównie o formach manipulacji w życiu współczesnego menedżera. Dyskusje doprowadziły nas do niejednoznacznych konkluzji, bowiem sprawny menedżer nie powinien stronić od technik wpływu na drugiego człowieka. Z drugiej jednak strony nie może on też zapomnieć, że tkwi w nich pewna pułapka – należy pamiętać, że to ludzie są najważniejsi a nie sama władza. Sprawny menadżer musi oddziaływać na ludzi, aby realizować cele przed nim postawione, ale też powinien pamiętać o warunkach skutecznego kierowania. Powinien on reprezentować odpowiednie postawy, posiadać umiejętności wypełniania funkcji kierowniczych oraz wykazywać się chęcią kierowania. Uczniowie podczas webinarium przede wszystkim poznali techniki wpływu społecznego oraz dowiedzieli się o paradoksach władzy: władza daje korzyści, ale władza kosztuje; nie ma władzy bez ludzi, ale władza może ludzi zniewolić; władza daje wolność, ale władza może być też pułapką, „Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie” - tą maksymą Lorda Acktona zakończyliśmy nasze rozważania. Webinarium zostało zorganizowane w II LO w ramach KLASY AKADEMICKIEJ, a jego treści wzbogaciły zajęcia z podstaw przedsiębiorczości.II LO jedną z najbardziej aktywnych IT SZKÓŁ
ALBUM


Z ogromną satysfakcją informujemy, że w piątek 5.10.2018r. podczas Gali IT SZKOŁA II Liceum Ogólnokształcące po raz siódmy zostało wyróżnione w rankingu najaktywniejszych szkół w Polsce. Wyróżnienie wręczane jest 10 najlepszym szkołom ponadgimnazjalnym z całej Polski, a w tegorocznej edycji udział wzięło aż 651 szkół.W rankingu ogólnopolskim zajęliśmy 10 lokatę na najaktywniejszą szkołę w Polsce oraz 2 lokatę w województwie lubelskim. Ranking szkół ponadgimnazjalnych IT Szkoła jest sporządzany na podstawie pomiaru aktywności udziału uczniów szkół ponadgimnazjalnych w poszczególnych kategoriach działań programu: kursach dla uczniów, wszechnicy informatycznej, konkursach IT oraz akademickich kołach naukowych. Ranking jest sporządzany w układzie ogólnopolskim oraz wojewódzkim dla wszystkich szkół zarejestrowanych w programie. Serdeczne podziękowania kieruję do uczniów II LO, którzy aktywnie uczestniczyli w projekcie. Koordynatorem i realizatorem projektu w II LO jest nauczyciel informatyki Elżbieta Mizio.Drugoklasiści w Warszawie
ALBUM


Wieloletnią tradycją II LO jest jesienny wyjazd uczniów klas drugich do teatru w Warszawie. I ten rok nie był pod tym względem wyjątkiem. 3 października drugoklasiści, wraz ze swoimi wychowawcami i innymi nauczycielami, wybrali się na całodniową wycieczkę do Warszawy na spotkanie z kulturą i historią. Głównymi punktami wycieczki były wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz spektakl „Kordian” w Teatrze Narodowym. Podczas pierwszej części dnia młodzież została podzielona na dwie grupy. Uczniowie klasy II A, o rozszerzeniu programowym z matematyki i fizyki, wzięli udział w inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wizyta na prestiżowej wyższej uczelni była związana z umową partnerską zawartą pomiędzy II LO a SGH. Podczas tej ważnej uroczystości licealiści mieli okazję poznać przedsmak studenckiego życia oraz wysłuchali wykładu dra J. T. Skiby na temat polityki monetarnej w dwudziestoleciu międzywojennym. Pozostali uczniowie udali się na warszawski Muranów. Przed zwiedzaniem Muzeum POLIN nauczyciele historii przybliżyli młodzieży dzieje narodu żydowskiego na ziemiach polskich, a pod Pomnikiem Bohaterów Getta licealiści poznali tragiczne losy żydowskich bojowników walczących z Niemcami podczas powstania w getcie warszawskim. Młodzież była pod wrażeniem Muzeum, które w bardzo ciekawy i przystępny dla młodego człowieka sposób prezentuje życie Żydów w Polsce od czasów starożytnych do XX wieku. Barwne mapy, multimedialne inscenizacje, dzieła sztuki, pamiątki oraz zdjęcia z rodzinnych archiwów przeniosły zwiedzających do bardziej i mniej odległych im czasów. Główna atrakcją wyjazdu była wizyta w Teatrze Narodowym. W tym roku mieliśmy okazję ujrzeć interpretację ,,Kordiana”, jednego z największych dzieł wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego. Wyzwania związanego z opracowaniem tekstu i reżyserią podjął się Jan Englert. Wraz z godziną 19.00 uczniowie na kilka godzin przenieśli się do świata zbuntowanego Kordiana, którego losy rozgrywają się na tle gorzkiej, pełnej goryczy historii Polski. Już pierwsza scena była zapowiedzią sukcesu, jaki odniesie ten spektakl, a to za sprawą doskonałej gry aktorskiej pani Danuty Stenki w roli Archanioła i niezastąpionego Mariusza Bonaszewskiego w roli diabła. W obsadzie nie zabrakło innych bardzo dobrze nam znanych i lubianych aktorów, m.in Marcina Hycnara, Grzegorza Małeckiego, Kamila Mrożka czy Ewy Wiśniewskiej. Całe widowisko zachwyciło publiczność rekwizytami i efektami specjalnymi w postaci audiowizualnej. Na długo w pamięci zostanie nam wiele scen, w tym monolog Kordiana na Mont Blanc czy wewnętrzna walka bohatera przed próbą zabójstwa cara. Jednakże zamysłem spektaklu nie było wyłącznie wierne odtworzenie treści lektury, ale również odniesienie się do różnych kart historii Polski, narodowych symboli i uwspółcześnienie wymowy dramatu romantycznego. Tego typu lekcja kultury bardzo przypadła uczniom do gustu i z pewnością skłoniła ich do refleksji i dyskusji. Choć po pełnym atrakcji dniu uczniowie wrócili do Lubartowa późną porą nocną i nieco zmęczeni, to jednak z planem kolejnej wizyty w teatrze.

Maja Nieznaj, klasa II CII LO w HOŁDZIE dla NIEPODLEGŁEJ
ALBUM


W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w czwartek 04 października br. na Rynku Miasta odbyła się impreza „Lubartów w Hołdzie dla Niepodległej” zorganizowana przez Lubartowski Ośrodek Kultury. Uroczystość, w której wzięli udział przedstawiciele władz, mieszkańcy miasta Lubartów oraz uczniowie i nauczyciele z II LO, rozpoczęła się wspólnym odtańczeniem "Poloneza w Południe". Następnie zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu pieśni patriotycznych „Chórem Niepodległa”, podczas którego wystąpił zespół muzyczny i chór męski z naszej szkoły pod batutą pana Pawła Pasikowskiego. W repertuarze chóru znalazły się takie utwory jak: Warszawianka, Serce w plecaku, Szara piechota, Rota, które zostały wybrane z Listy Niepodległych Przebojów ogłoszonej przez LOK. Muzyczny występ był dla młodzieży próbą generalną przed akademią, którą II LO od wielu lat przygotowuje na uroczystą Mszę Świętą odprawianą w intencji Ojczyzny w ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.Zajęcia integracyjne klas I
ALBUM


W tym tygodniu zakończyła się seria zajęć integracyjnych dla klas pierwszych prowadzonych przez psychologa szkolnego. Mamy nadzieję, że wszystkim pierwszoklasistom udało się jeszcze lepiej poznać i poczuć dobrze w naszej szkole. Drodzy Pierwszoklasiści, cieszymy się, że wybraliście II LO i jesteście z nami! Pamiętajcie, że otacza Was grono życzliwych Wam osób, możecie liczyć na starszych kolegów i koleżanki oraz pomocnych nauczycieli.Szkoleniowe Marsze na Orientację dla klas I
ALBUM


Dnia 19 września 2018 roku w naszej szkole odbyły się Szkoleniowe Marsze na Orientację dla nowych członków SKKT ,,Azymut". Ze sposobem odczytywania map, szukania punktów kontrolnych oraz wypełniania kart zapoznała ich Weronika Goździcka, uczennica klasy II g. Po godzinnym szkoleniu pierwszoklasiści, pod okiem doświadczonych członków klubu, mogli wykorzystać swoją wiedzę i wziąć udział w marszu przygotowanym przez Paulinę Widyńską, również uczennicę klasy II g. Zadaniem uczniów było znalezienie pięciu punktów kontrolnych, w tym dwóch z Linii Obowiązkowego Przejścia, oraz wykonanie dodatkowego zadania. Po zliczeniu punktów, komisja Imprez na Orientację (InO) wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Dawid Trąbka i Radosław Bronisz kl 1b
II miejsce - Aleksandra Paśnik i Julia Misztal kl 1b
III miejsce - Katarzyna Dybała i Jagoda Wach kl 1a"Szkolny Turniej Piłki Nożnej"
ALBUM


Dnia 25.09.2018r. (wtorek) w II LO rozpoczął się „Szkolny Turniej Piłki Nożnej”, w którym biorą udział uczniowie naszej szkoły. Celem rozgrywek jest aktywne spędzanie czasu wolnego, popularyzacja piłki nożnej oraz współpraca pomiędzy zawodnikami i drużynami z II LO. Do turnieju zgłosiło się sześć drużyn: „AKS TRÓJMIAN KWADRATOWY” „PO CO NAM NAZWA” „ŁOGIŃ LUBARTÓW” „LTP-FC” „SUPER SEXI FUSBALLER” „DZIKIE WOMBATY” Turniej rozgrywany jest systemem „każdy z każdym” na kompleksie boisk zewnętrznych II LO. Organizatorem turnieju są uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciel wychowania fizycznego, Marcin Świderek.
Wyniki po pierwszej kolejce:
(1) AKS-TRÓJMIAN KWADRATOWY - (6) DZIKIE WOMBATY 0 : 3
(2) PO CO NAM NAZWA - (5) SUPER SEXI FUSBALLER 4 : 1
(3) ŁOGIŃ LUBARTÓW - (1) AKS TRÓJMIAN KWADRATOWY 3 : 0
(4) LTP FC - (2) PO CO NAM NAZWA 0 : 0
(3) ŁOGIŃ LUBARTÓW - (6) DZIKIE WOMBATY 0 : 6Warsztaty fonetyczne z języka angielskiego
ALBUM


W czwartek 27 września uczniowie klasy Id: Anna Aftyka, Alicja Waśkowicz, Iga Targońska, Jakub Zbiciak oraz Aleksandra Sidor z kl. Ia wzięli udział w „Warsztatach fonetycznych z języka angielskiego dla szkół partnerskich UMCS”. Zajęcia zostały zorganizowane przez Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS, a poprowadzili je dr Marcin Mizak oraz studenci tego kierunku. Podczas pierwszej części spotkania studenci UMCS zaprezentowali kilka humorystycznych scenek, w których wykorzystali różne odmiany języka angielskiego. Dalsza część warsztatów polegała na pracy z tekstem oraz zapisywaniu tekstów popularnych piosenek ze słuchu. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali drobny upominek w postaci książki Rozmówki angielskie. Warsztaty zorganizowane przez uczelnię wyższą były dla licealistów doskonałą lekcją pokazującą, jak ciekawa i przyjemna może być nauka języka angielskiego.Wizyta w Salonie Maturzystów
ALBUM


26 i 27 września uczniowie klas maturalnych: IIIa, IIIc, IIId i IIIe pod opieką wychowawców wybrali się na Katolicki Uniwersytet Lubelski, aby odwiedzić Salon Maturzystów Perspektywy 2018. Salony to imprezy edukacyjne dla maturzystów, które odbywają się w szesnastu największych ośrodkach akademickich Polski. To tam matura „spotyka się” ze studiami. Podczas spotkań eksperci pomagają przygotować się do matury, a doradcy ułatwiają podjęcie decyzji dotyczących dalszej ścieżki kształcenia. Uczniowie naszego liceum wysłuchali prezentacji dyrektora OKE w Krakowie oraz uczestniczyli w spotkaniach m.in. z ekspertami OKE z języka polskiego, matematyki, geografii i fizyki. Odwiedzili także liczne stoiska wyższych uczelni oraz innych instytucji edukacyjnych, korzystali z możliwości bezpośredniego zapoznania się z ofertą edukacyjną wymarzonych uczelni oraz rozmawiali z pracownikami naukowymi i studentami, aby szukać inspiracji do wyboru właściwej ścieżki edukacyjnej. Po wizycie na KUL-u uczniowie upewnili się, gdzie chcą studiować i jaki kierunek studiów wybrać. Mądremu wyborowi powinny towarzyszyć: zainteresowania, osobiste aspiracje, wiedza i dobre przygotowanie do matury. To właśnie ten egzamin otwiera drzwi do najlepszych uczelni. Pozostaje więc… uczyć się.Studenci z zagranicy w II LO
ALBUM


W pierwszych tygodniach września II LO gościło w swoich murach Emilia Davida Rodrígueza Amigo z Hiszpanii oraz Wang lalala z Chin. Studenci odwiedzili naszą szkołę w ramach współpracy II LO z AISEC, jedną z największych międzynarodowych organizacji młodzieżowych. Wizyta Emilia i Wang była dla licealistów wspaniałą okazją do poznania kultury krajów, z których pochodzą ci młodzi ludzie. Prowadzone przez studentów lekcje okazały się prawdziwym sprawdzianem posługiwania się językiem angielskim oraz podróżą w nieznane im zakątki świata. Pierwsze zajęcia koncentrowały się wokół podstawowych informacji o ojczystych krajach naszych gości. Następnie dyskusje toczyły się wokół zabytków, walorów przyrodniczych oraz polityki Hiszpanii i Chin. Uczniowie byli również zainteresowani tym, jak wygląda codzienne życie na kontynencie azjatyckim oraz Półwyspie Iberyjskim, czy warto tam mieszkać, z jakimi kosztami musimy się liczyć odwiedzając te regiony świata i czy warto spędzić tam wakacje. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak gastronomia i zupełnie inne od naszych zwyczaje przyrządzania lokalnych potraw. Studenci uczyli także wymowy poszczególnych zwrotów w ich rodzimych językach i byli zaskoczeni, że nasza młodzież całkiem dobrze orientuje się w podstawowych słowach. Młodzież z II LO bardzo ciepło i entuzjastycznie przyjęła studentów z zagranicy. Z pewnością i oni mieli okazję poznać polską kulturę i nasze zwyczaje, gdyż podczas swojej wizyty w Lubartowie byli gośćmi w domach naszych uczniów. Duże wrażenie wywarło na nich Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, które odwiedzili podczas zwiedzania okolic naszego miasta. Zajęcia, które Emilio i Wang prowadzili w II LO, z pewnością pozwoliły młodzieży zdobyć istotną wiedzę o Hiszpanii czy Chinach, jak również były szansą na praktyczną komunikację w języku obcym. Dla wielu uczniów takie lekcje to próba przełamania barier językowych i sprawdzenia swojej dotychczasowej wiedzy. Kto wie, może nasi goście zainspirowali i zmotywowali młodzież do poznawania świata. Dziękujemy naszym nauczycielom – panu Przemysławowi Oniszczukowi, pani Barbarze Gałce oraz panu Pawłowi Pasikowskiemu za zorganizowanie spotkań i liczymy, że będzie ich jeszcze więcej.
Maja Nieznaj, kl. II cUczniowie II LO na UMCS
ALBUM


Dnia 19 września 2018 roku chętni uczniowie z klas drugich i uczniowie klasy III b z opiekunem, panią Anną Okrasińską, wzięli udział w teorytycznych i praktycznych zajęciach z chemii na Wydziale Chemii Organicznej UMCS. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się, z jakich substancji wytwarza się perfumy oraz mieliśmy możliwość przygotowania własnych kremów do rąk i kul solnych do kąpieli. Pod czujnym okiem pracownika naukowego na eksperymentach chemicznych spędziliśmy ponad trzy godziny. Nasze zmagania zakończyły się sukcesem, a wyższą uczelnię opuściliśmy z przekonaniem, że praktyka to najlepszy sposób na sprawdzenie wiedzy teoretycznej."Biznes Lubelskie z Klasą"
ALBUM


Dnia 18 września 2018 r. młodzież z II LO działająca w Kole Szkolnych Przedsiębiorców udała się wraz z opiekunem, panią Elżbietą Mizio, na konferencję do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Głównym jej celem było uświadomienie młodym ludziom, jak ważna w życiu jest przedsiębiorczość i jak rozpocząć swoją działalność w biznesie. Uczniowie szukali na te pytania odpowiedzi i uczyli się, wykorzystywać swoje cechy przedsiębiorcze w teraźniejszości oraz przyszłości. Moderatorem spotkania był Filip Chajzer, znany prezenter radiowy i telewizyjny. Pierwszy zaprezentował się zespół Spice Gears. Jest to grupa licealistów z Kraśnika, która robi to, co kocha - czyli tworzy roboty. Swoje prace uczniowie prezentują na całym świecie, biorą oni udział w konkursach i wygrywają międzynarodowe turnieje, a co za tym idzie - zyskują sławę oraz możliwość podróżowania po całym świecie. Grupa Spice Gears jest jedyną jedyną tego typu w Polsce, dlatego jej członkowie zachęcają innych młodych ludzi do dołączenia do nich. Następnie wystąpił Michał Misztal, trener biznesu pomagający młodym ludziom odnajdywać swoje pasje i wykorzystywać możliwości, który sam jest pomysłodawcą i założycielem Biłgoraj Bizness Class. Kolejnym punktem konferencji był panel dyskusyjny "U Dyrektora", zatytułowany "Klasa, biznes klasa, Biznes Lubelskie z Klasą”, w którym wystąpili: Marcel Niezgoda - dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, Dariusz Głuchowski- mentor Spice Gears, Bogdan Księżopolski - dyrektor Instytutu Informatyki UMCS i pomysłodawca Akademii Programowania, Paweł Bącal - Wicemarszałek Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego oraz Bartosz Łopiński – prezes Billenium. Moderatorem tej części spotkania był Artur Habza - dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Trzecia część spotkania odbyła się pod hasłem "Dlaczego chcę być aktywny, dlaczego chcę być przedsiębiorczy?”. Autorem tego wystąpienia był Karol Karczewski, który opowiadał o związku pomiędzy przedsiębiorstwem a ryzykiem, optymalizmem i networkingiem. Następnie Mateusz Małyska zaprezentował organizację Sempre a Frente, która została założona w 2010 roku po to, by wspierać uczestnictwo młodych ludzi w życiu społecznym i promować aktywne postawy obywatelskie. Fundacja organizuje również wymiany międzynarodowe. Konferencję z młodymi przedsiębiorcami podsumował Filip Chajzer, który podzielił się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu biznesu oraz w promowaniu swojej osoby w social mediach. Z pewnością dla młodzieży, która pragnie być przedsiębiorcza i chce w przyszłości dobrze wykorzystać swoje zainteresowania, konferencja ta była bardzo cennym doświadczeniem. Przyjemna atmosfera oraz możliwość dyskusji i poszerzenia wiedzy z pewnością zachęcą uczniów do udziału w kolejnych tego typu spotkaniach."AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”, czyli II LO sprząta świat
ALBUM


Dnia 20 września 2018 uczniowie klasy II g z wychowawcą, panią Katarzyną Płaszczewską, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmi: "Akcja-segregacja! 2x więcej, 2x czyściej". Na początku założyliśmy rękawiczki, wzięliśmy worki, podzieliliśmy obowiązki i całą grupą wyruszyliśmy w celu uporządkowania wyznaczonego terenu. Nasza trasa zaczęła się wzdłuż ulicy Lubelskiej. Następnie udaliśmy się na ul. Cichą i Łąkową, by tam wysprzątać bardzo zaniedbany lasek w pobliżu szpitala. Efektem naszej pracy było sześć pełnych worków przeróżnych odpadów. Ekologiczną wyprawę skończyliśmy z poczuciem dobrze wypełnionej misji dla dobra naszej planety.VII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy
ALBUM


W dniu 18.09.2018 uczniowie z klasy 1d przystąpili do VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy dla szkół ponadgimnazjalnych organizowanej przez Pracownię Badań, Analiz i Strategii Rozwoju Edukacji w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Celem Olimpiady jest: 1) innowacyjne podejście do zagadnień związanych z polskim i europejskim rynkiem pracy, realizowane poprzez a) uzupełnienie realizowanego w szkołach ponadgimnazjalnych procesu kształcenia w zakresie problematyki krajowego i europejskiego rynku pracy, b) doskonalenie umiejętności poruszania się na krajowym oraz europejskim rynku pracy, zuwzględnieniem zmienności i konkurencyjnościtego rynku, w tym doskonalenie zdolności uczniów do podejmowania samodzielnych i trafnych decyzji dotyczących wyboru przyszłego zawodu, c) propagowanie działań polegających na zapobieganiuwykluczeniu społecznemu i finansowemu (m.in. aktywne formy poszukiwania pracy, mobilność zawodowa) d) pogłębianie wiedzy nt. europejskiego rynku pracy; 2) popularyzacja wśród młodzieży wiedzy opolskimi i europejskim rynku pracy oraz systemach kształcenia zawodowego w różnych krajach; 3) rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie wykraczającym poza ścisłe ramy programowe wiedzy o polskim i europejskim rynku pracy, poszerzanie ich wiedzy o zawodach, specjalnościach, poszukiwanych kwalifikacjach oraz kształcenie umiejętności praktycznego wykorzystania tej wiedzy; 4) popularyzowanie wśród młodzieży metod ADR (Alternative Dispute Resolution) czyli alternatywnych metod rozstrzygania sporów (m.in.: mediacji, arbitrażu), którymi można posłużyć się przy ugodowym rozwiązywaniu problemów na linii pracodawca-pracownik W etapie szkolnym uczniowie mieli za zadanie rozwiązać w ciągu godziny test on-line składający się z 50 pytań. Opiekunem uczniów, którzy przystąpili do olimpiady, jest Elżbieta Mizio - nauczyciel podstaw przedsiębiorczości."Młodzi na rynku pracy"

14 września 2018 roku uczniowie: Iga Szpanbrukier, Justyna Cieniuch, Karolina Grabowska, Julia Bednarska i Antoni Baran wraz z pedagogiem szkolnym Agnieszką Budzyńską wzięli udział w konferencji "Młodzi na rynku pracy" organizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Konferencja była realizowana w ramach działań informacyjnych prowadzonych przez WUP. Młodzież uzyskała informacje na temat rynku pracy na Lubelszczyźnie oraz kierunkach jego rozwoju. W trakcie spotkania odbyły się panele z udziałem pracodawców oraz organizacji pozarządowych. Rozmawiano o oczekiwaniach pracodawców wobec młodych ludzi rozpoczynających pracę. Poruszano także tematy związane z tym, jak zachęcić młodzież do samodzielnego rozwijania swoich kompetencji poprzez angażowanie się w dodatkową pozaszkolną działalność.Uczniowie kl. III B wzięli udział w warsztatach biologiczno-chemicznych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
ALBUM

18 września uczniowie klasy III B, o programowym rozszerzeniu z biologii i chemii, uczestniczyli pod opieką wychowawczyni p. Anny Okrasińskiej w warsztatach biologiczno-chemicznych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Zajęcia podzielone były na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Podczas części teoretycznej przypomniane zostały podstawowe informacje na temat materiału genetycznego. Część praktyczna obejmowała doświadczenie, podczas którego wyizolowany został kwas deoksyrybonukleinowy- DNA z materiału roślinnego, czyli w tym wypadku groszku. Uczniowie podczas pracy korzystali z „metody kuchennej”. Przy pomocy detergentu, soli kuchennej oraz stężonego alkoholu dokonali separacji DNA od pozostałych składników komórkowych. Następnie dokonali wybarwienia DNA i obserwowali zmiany w świetle lampy UV. Udział w tego typu projektach to dla młodzieży okazja zarówno do praktycznego zastosowania wiedzy, jak i do poznania specyfiki pracy w laboratorium "od kuchni".
Aleksandra Ściseł kl.IIIBKoncert Wiesława „Blachy” Błażkiewicza w II LO
ALBUM


17 września br. uczniowie klas drugich naszej szkoły uczestniczyli w dwugodzinnym koncercie profilaktycznym, którego autorem jest muzyk i mistrz perkusji - Wiesław „Blacha” Błażkiewicz. Ukończył on studia muzyczne na wydziale perkusji. Na początku lat osiemdziesiątych z punkową kapelą „Gzyms” wygrał festiwal muzyków rockowych „Rockosz” w Bielsku - Białej. W roku 1984 został laureatem Przeglądu Młodych Talentów „Zima z Rockiem” na Śląsku i wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych „Jarocin”. Sukcesy „Blachy” i zawrotne tempo życia, jakie prowadził, szybko zawiodły go w świat uzależnień i, jak to nazwał muzyk, „pierwszego wyroku” - stoczenia się na dno. Poważna choroba i używki sprawiły, że był blisko śmierci. Ale dzięki bliskim i muzyce udało mu się wygrać drugie życie. To właśnie muzyka jest dla niego lekiem, to ona go zmieniła i wciąż daje mu nowe siły do walki z przeciwnościami losu. Jest ona nie tylko profesją, ale sposobem na życie, dlatego pan Błażkiewicz już od ponad dziesięciu lat jeździ po Polsce ze swoim programem profilaktycznym i spotyka się z młodzieżą, by przestrzec ją przed nałogami, które powoli zabierają życie. Artysta zachęca też uczniów do szukania własnych pasji i rozwijania talentów, bo wtedy nie ma czasu na alkohol, narkotyki czy dopalacze. Mamy nadzieję, że ta nietypowa lekcja profilaktyki zapadnie młodzieży w pamięci i skłoni do podejmowania właściwych decyzji. Koncert został sfinansowany z funduszu MKRPAiN, a muzyk odwiedził II LO na zaproszenie pedagog, pani Agnieszki Budzyńskiej.Uczniowie II LO na pokazach z fizyki
ALBUM


Dnia 14 września br. uczniowie klas I A i II E z naszej szkoły udali się na pokazy fizyczne organizowane przez Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Ideą wydarzenia jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację ciekawych eksperymentów. Zainteresowanie tego typu wydarzeniami jest zawsze bardzo duże, dlatego też w tym dniu wyższą uczelnię odwiedziła młodzież z wielu lubelskich szkół i pokazy odbywały się w dwóch aulach. W pierwszej z nich uczniowie mieli okazję zgłębić wiedzę dotyczącą fizyki zabawek, a także światła i oka. W drugiej auli prezentowano fizykę latania oraz błękitną planetę. Eksperymenty dotyczyły zarówno zagadnień z życia codziennego, jak i funkcjonowania organizmu człowieka, a konkretniej oka. Młodzież podziwiała proste zjawiska fizyczne oraz te, do których wykonania użyto specjalistycznych przyrządów. Prowadzący zajęcia angażowali osoby chętne z widowni, co pozwoliło niektórym bezpośrednio uczestniczyć w niezwykłych badaniach. Pokazy z fizyki to dla osób zainteresowanych przedmiotami ścisłymi z pewnością ciekawa lekcja, podczas której można obserwować eksperymenty trudne do wykonania w szkole, jak i te łatwiejsze, które można powtórzyć nawet w warunkach domowych. Taka forma zajęć to dla uczniów cenne doświadczenie i świadomość, jak ważne jest rozumienie różnych procesów rozgrywających się wokół nas na co dzień. Organizatorem wyjazdu była pani Jolanta Prokopowicz, nauczyciel fizyki w II LO.
Jagoda Wach, klasa I a"Aktywny samorząd uczniowski"
ALBUM


We wtorek 11 września br. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego II LO uczestniczyli w spotkaniu, które zostało zorganizowane w ramach projektu "Aktywny samorząd uczniowski" finansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Pierwsze warsztaty poprowadzone zostały przez pana Wiesława Bodo. Spotkanie koncentrowało się na tematyce samorządowej, ale zostało wzbogacone również o elementy psychologii. Uczniowie dyskutowali przede wszystkim nad istotą funkcjonowania samorządu uczniowskiego i omawiali propozycje zadań, jakie powinien on realizować. Dalsza część spotkania to aktywne działanie uczniów, którzy w grupach pracowali nad inicjatywami, jakie może podjąć samorząd uczniowski. Spotkanie miało na celu przygotować młodzież do stworzenia samodzielnego i nowatorskiego projektu samorządowego.Młodzież z II LO zwiedzała Ukrainę
ALBUM

Choć to dopiero początek września, młodzież z II LO już aktywnie rozpoczęła nowy rok szkolny. W dniach 06 – 09. 09. 2018 roku członkowie SKKT AZYMUT wraz z kolegami z klas drugich i trzecich postanowili zwiedzić Ukrainę, a głównym celem ich wyprawy było piękne miasto Lwów. „Pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe, wybraliśmy się do Aquapark Pliazh, by zrelaksować się po podróży. Rankiem kolejnego dnia opuściliśmy Lwów, by przyjrzeć się Karpatom po stronie ukraińskiej. Najpierw dotarliśmy nad Jezioro Martwe, ozdobę Parku Narodowego „Beskidy Skolskie”. Znajduje się ono w górach, więc mieliśmy okazję trochę się wspinać. Po zejściu zatrzymaliśmy się przy wodospadzie na rzece Kamionka. Po atrakcjach przyrodniczych wyruszyliśmy do Drohobycza, w którym mieszkał i zmarł sławny pisarz XX-lecia międzywojennego, Bruno Schulz. To właśnie od cyklu jego opowiadań pt. „Sklepy cynamonowe” o mieście mówi się „pachnące cynamonem”. Tu zobaczyliśmy również Cerkiew pw. Świętego Jerzego, która jest jedną z najstarszych świątyni na zachodniej Ukrainie. Stanowiła też ona wzór architektoniczny dla wielu później budowanych cerkwi. Następnie zajechaliśmy do miejscowości Truskawiec, w której znajduje się znane polskim kuracjuszom uzdrowisko. Tam mieliśmy czas na spacer i skosztowanie regionalnych dań. Wieczorem wybraliśmy się na spacer po klimatycznym, szczególnie o tej porze roku, Lwowie. Trzeci dzień w całości poświęciliśmy na zwiedzanie Lwowa. Pod opieką przewodnika obejrzeliśmy najważniejsze zabytki tego miasta i wysłuchaliśmy ich historii. Nasza uwagę przykuł Hotel Atlas, w którym odbywały się spotkania inteligencji; zachwyciły nas również: malownicza ulica Ormiańska z katedrą, Opera Lwowska z pięknym placem i fontanną przed wejściem oraz budynki Galicyjskiej Kasy Oszczędności i Cukierni Ludwika Zalewskiego. Po zwiedzeniu mieliśmy czas na zakup pamiątek, a po obiadokolacji udaliśmy się na mszę w języku polskim do Bazyliki Katedralnej. Dzień zakończyliśmy wieczornym spacer po Rynku Lwowa. Ostatni dzień pobytu we Lwowie wykorzystaliśmy na zwiedzenie jednego z najważniejszych miejsc tego miasta - Cmentarza Łyczakowskiego. To najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa, położona we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach. Zatrzymaliśmy się nad grobami wielu sławnych i zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki czy polityki, m.in. założyciela miasta Drohobycz, w którym byliśmy, Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Juliana Konstantego Ordona, Seweryna Goszczyńskiego czy powstańców styczniowych. Na cmentarzu tym znajduje się wiele innych zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej, przedstawiających alegoryczne postaci i wizerunki zmarłych. Duże wrażenie wywarł na nas Cmentarz Obrońców Lwowa, potocznie zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich, gdzie w chwili zadumy pochyliliśmy się nad grobami walczących o wolność Lwowa oraz wysłuchaliśmy historii naszych przodków i żołnierzy innych narodowości. Dowiedzieliśmy się też, że na tym cmentarzu znajdują się groby żołnierzy poległych w ciągu ostatnich lat, m.in. podczas wojny w Donbasie. Po tej niezwykle cennej lekcji historii wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lubartowa. Wycieczka na Ukrainę w okolice Lwowa przyniosła nam wiele nowych, ciekawych doświadczeń i pozwoliła poznać historię miasta, które niegdyś leżało w granicach naszego kraju. Wyjazd ten dostarczył nam również pozytywnej energii na cały rok szkolny. Mimo że pogoda nie była wymarzona, czasem padał deszcz i wiał wiatr, to w dobrym towarzystwie czas upłynął wszystkim bardzo szybko i przyjemnie.” Wycieczkę zorganizowała opiekunka SKKT Azymut, pani Katarzyna Płaszczewska, we współpracy z BORT PTTK w Lublinie. Opiekunami młodzieży byli: pani Ewa Biernacka oraz pan Łukasz Wasyluk.

Agnieszka Guz, klasa II C
Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w II LO
ALBUM

II Liceum Ogólnokształcące w Lubartowie dołączyło do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która promuje nie tylko czytelnictwo, ale także znajomość klasyki polskiej literatury. W roku 2018 Para Prezydencka ponownie objęła swoim patronatem to wydarzenie, a utworem na rok obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wybrane zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Dnia 10 września uczniowie i nauczyciele II LO wspólnie czytali fragmenty powieści Stefana Żeromskiego. Jako pierwsza wystąpiła Pani Dyrektor Halina Zdunek, która zainaugurowała tę akcję przedstawiając cel spotkania i odczytując fragment ze wstępnego rozdziału pt. „Rodowód”. Następnie nauczyciele i przedstawiciele wszystkich klas kontynuowali lekturę powieści. Poznajemy w niej losy młodego Cezarego Baryki, który jest świadkiem kształtowania się państwowości ojczystego kraju rodziców, Polski, po odzyskaniu przez nią wolności. Choć początkowo bohater niechętnie wyjeżdża z Rosji do nieznanego mu wcześniej kraju, z upływem czasu odczuwa potrzebę zaangażowania się w prace nad odbudową zniszczonej przez lata niewoli ojczyzny. „Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, wydana w 1924 roku. Ten pełen pasji pisarz traktował literaturę jako sposób istnienia w społeczeństwie i narodzie. W „Przedwiośniu” dokonał oceny pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa, ale także na błędy. Książka stanowiła zachętę do refleksji światopoglądowych i wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Licealiści bardzo chętnie zaangażowali się we wspólne czytanie i słuchanie powieści Stefana Żeromskiego. Ta niecodzienna lekcja z pewnością skłoniła wielu z nich do tego, by powrócić do lektury i poznać dalsze losy Cezarego Baryki. A za rok – z pewnością znowu będziemy wspólnie czytać!
Kolejny rocznik pierwszoklasistów z II LO integrował się nad Jeziorem Bialskim
ALBUM

Wyjazd uczniów klas pierwszych, rozpoczynających naukę w II LO w Lubartowie, nad Jezioro Bialskie to już znana i bardzo ceniona tradycja, która trwa na dobre od dwunastu lat. I tym razem najmłodsi licealiści wyruszyli w piątek na obóz, podczas którego integrowali się z rówieśnikami oraz ze swoimi wychowawcami. Wspólna przygoda rozpoczęła się od gier i zabaw na boisku, które przygotowują co roku nauczyciele: pani Justyna Świderska-Niedobit oraz pan Konrad Pcian. Integracja przebiegała zarówno w obrębie każdej klasy, jak i pomiędzy wszystkimi uczestnikami obozu. Na młodzież czekało wiele wyzwań, wśród których można wymienić opracowanie loga i okrzyku klasy, wspólne zaśpiewanie znanych przebojów, wykonanie portretu wychowawcy czy wykazanie się zdolnościami tanecznymi. Zgodnie z tradycją, spośród wszystkich pierwszoklasistów został również wybrany Król Obozu, który przekonał swoich wyborców opracowanym wraz z klasą programem. Wszystkim zadaniom towarzyszyły piękna pogoda i dobra zabawa. Dzień zakończyła wspólna dyskoteka przy dźwiękach muzyki klubowej i disco polo. Po zabawie licealiści rozeszli się do domków i już w mniejszym gronie spędzili ostatnie chwile tego dnia. W sobotę rano pierwsza wspólna wycieczka dobiegła końca i przed południem młodzież oraz ich opiekunowie wrócili do Lubartowa. Mamy nadzieję, że wyjazd integracyjny był dla uczniów klas pierwszych okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale też do lepszego poznania ludzi, z którymi spędzą trzy lata w murach II LO. Dzięki tym wspólnie przeżytym chwilom, już na początku roku najmłodsi licealiści z pewnością poczują się częścią społeczności szkolnej i będą chętnie angażować się w życie swojej nowej szkoły.
Z wizytą w Mobilnym Muzeum Multimedialnym

W piątek 7 września br. uczniowie II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie odwiedzili Mobilne Muzeum Multimedialne. Projekt Mobilne Muzeum Multimedialne został zrealizowany z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Wizyta w Mobilnym Muzeum Multimedialnym to spotkanie z historią Polski ukazaną za pomocą najnowocześniejszej techniki. Narracja wystawy osnuta jest wokół wątku budowania nowoczesnej Polski odradzającej się po 123 latach niewoli. Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, wiele miejsca poświęca wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. Podczas zwiedzania uczniowie II LO odbyli wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: śledzili sukcesy Polaków w sferze kultury, sportu, gospodarki, dowiedzieli się, jak wyglądało życie społeczne, podziwiali polskie krajobrazy.
Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie
List Wojewody Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty
Listy Minister Edukacji Narodowej
ALBUM


W pierwszy poniedziałek września o godzinie 9.00 w II LO w Lubartowie wybrzmiał pierwszy po wakacjach lekcyjny dzwonek. Szkolna społeczność oraz zaproszeni goście zebrali się na dziedzińcu, aby uroczyście rozpocząć nowy rok nauki.

Jako pierwsza głos zabrała Pani Dyrektor Halina Zdunek, która powitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności uczniów klas pierwszych, dziękując im za zaufanie, jakim obdarzyli II LO. Przed rozpoczynającymi w naszej szkole naukę pierwszoklasistami otwiera się też świat pełen nowych możliwości, dodatkowych zajęć, które pomogą im rozwijać zainteresowania i odnaleźć życiowy cel. W tym ważnym dla edukacji dniu uczestniczyli również ks. kanonik Józef Huzar z Parafii pw. MBNP w Lubartowie, Z-ca Burmistrza Miasta Lubartów, pan Radosław Szumiec oraz Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Anna Najda, którzy podczas swoich wystąpień zachęcali młodzież do podejmowania wyzwań i systematycznej nauki, która jest drogą do sukcesów. Z pewnością wytężona praca czeka tegorocznych trzecioklasistów, którzy w maju przystąpią do egzaminów maturalnych, dlatego wszyscy przemawiający życzyli im wytrwałości i sukcesów w realizacji marzeń.

W trakcie uroczystości społeczność naszej szkoły wspominała niezwykle ważny moment w historii Polski, jakim była obrona granic naszej ojczyzny we wrześniu 1939 r. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu oddali swoje życie w walce za wolność ojczyzny.

Wprawdzie wakacje się skończyły, ale zostały wspomnienia, które będą nam towarzyszyły podczas odrabiania prac domowych oraz uczenia się do sprawdzianów. Niech nowy rok szkolny 2018/19 będzie dla nas czasem spełniania marzeń, lepszego poznawania siebie, zawierania nowych znajomości oraz okresem wzlotów i upadków, dzięki którym będziemy kształtować swój charakter.
aktualizacja kroniki Adam MałeckiDzisiaj
Czas: 15:57
23 2 2019
Do końca roku zostało 312 dni.
Imieniny obchodzą: Bądzimir, Damian, Florentyn, Łazarz, Piotr, Romana, Roma, Seweryn
Użytkownicy obchodzący dziś urodziny:  Kokos1234 (29) (złóż życzenia)
Nikt nie ma urodzin przez następne 7 dni

20-lecie szkoły


Brązowa Tarcza dla II LO
Szkoła pod patronatem UMCS

Szkoła pod patronatem SGGW

Szkoła pod patronatem WATCertyfikat

www.topr.pl
Facebook SKKT
II LO Mobilnie:

Zapraszamy pod adresem:

http://mobile.lo2lubartow.pl

Strona zoptymalizowana pod urządzenia mobilne ;)

 


Ostatnie tematy
» Studniówka 2019
» Mistrzostwa Województwa w Drużynowym Tenisie Stołowym
» Podsumowanie semestru I w II LO
» Spotkanie z Amandą Wolosz
» Zebranie z rodzicami
» Mistrzostwa Rejonu w Drużynowym Tenisie Stołowym
» Młoda Krew Ratuje Życie
» Z wizytą w WSEI w Lublinie
» XIV Olimpiada Przedsiębiorczości
» "Lubartowskie melodie" w II LO

Prognoza pogody na dziś

Szybka rejestracja
Użytkownik:
Hasło: Potwierdź Hasło:
E-mail:
 Płeć: Kobieta Mężczyzna
      

Sponsorzy:Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group