ForumZdjęciaDownload StatystykiAdministratorzy Kontakt i adresCentralna komisja egzaminacyjna (cke.edu.pl)

 Ogłoszenie 
Plan Lekcji           O naszej szkole w prasie          Matura          Losy absolwentów
Witamy Gość
Obecny czas to 2018-08-18, 10:06

Zaloguj
Użytkownik:
Hasło:
Zapamiętaj 
Zapomniałem hasła
Rejestracja

Menu
Szkoła
Organizacja
Osiągnięcia
Z życia szkoły
Forum
Strona Główna
Rejestracja
Dla Kandydatów
Pedagog, Psycholog, Biblioteka
Uczniowie i Absolwenci
Dokumenty szkolne

Projekty realizowane w II LO:
PROJEKTY UNIJNE

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWAKlub Europejski_EUROSTOP

PATRONATY
Zajęcia pozalekcyjneREDAKCJAKto jest na Forum
Przez ostatnie 24 godziny byli na forum:
0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 33 Gości
Z zarejestrowanych:
Brak
Użytkowników w ostatniej godzinie:33
[ Kto jest na Forum ]
Na Forum jest 13 użytkowników :: 0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 13 Gości
Zarejestrowani Użytkownicy: Brak
Najwięcej użytkowników 657 było obecnych 2007-06-29, 17:12

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 5115 postów, 3097 tematów
Mamy 113 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: WojtekP

Najaktywniejsi użytkownicy
Elzbieta Mizio  postów 2883
admin  postów 235
ewelina  postów 189
Ewelina Mika  postów 131
karolina  postów 121
Fikulina  postów 105
Carmen  postów 87
momos  postów 75
Upadła Anielica  postów 75
belfer  postów 74

Ostatnie zdjęcia
Tytuł zdjęcia: GRUZJA 2018 -druga tura
Wysłał: Elzbieta Mizio
Wysłany: 2018-07-12, 19:19
Odsłon: 205
Komentarze: 0
Tytuł zdjęcia: GRUZJA 2018 -druga tura
Wysłał: Elzbieta Mizio
Wysłany: 2018-07-12, 19:19
Odsłon: 178
Komentarze: 0
Tytuł zdjęcia: GRUZJA 2018 -druga tura
Wysłał: Elzbieta Mizio
Wysłany: 2018-07-12, 19:19
Odsłon: 178
Komentarze: 0
Tytuł zdjęcia: GRUZJA 2018 -druga tura
Wysłał: Elzbieta Mizio
Wysłany: 2018-07-12, 19:19
Odsłon: 192
Komentarze: 0

Z życia szkoły
Z życia szkoły

Z ŻYCIA SZKOŁY

ROK SZKOLNY 2017/2018 - Galeria zdjęć

ROK SZKOLNY 2016/2017
ROK SZKOLNY 2015/2016
ROK SZKOLNY 2014/2015
ROK SZKOLNY 2013/2014
ROK SZKOLNY 2012/2013
ROK SZKOLNY 2011/2012
ROK SZKOLNY 2010/2011
ROK SZKOLNY 2009/2010
ROK SZKOLNY 2008/2009
ROK SZKOLNY 2007/2008 i wcześniej


Lekcja w Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego
album

II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie,
przy którym działa Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego,
11 czerwca br. miało okazję kolejny raz gościć uczniów z powiatu lubartowskiego.Celem wizyty uczniów kl. I-III ze Szkoły Podstawowej w Abramowie był lekcja języka angielskiego, którą poprowadził pan Paweł Pasikowski. Oczywiście nie była to zwykła lekcja szkolna, a lekcja pełna emocji, zagadek i konkursów z nagrodami. Na zakończenie spotkania, tradycyjnie już, nie zabrakło słodkiego upominku od Dyrekcji II LO dla naszych miłych gości z Abramowa.
W Bieszczadach bez zmian
albumTradycją II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie jest organizacja corocznych, wiosennych wyjazdów w Bieszczady. Nie inaczej było i w tym roku. W dniach 6 - 9 czerwca uczniowie klasy I C pod opieką panów Rafała Wrotkowskiego i Adama Sabata uczestniczyli w wycieczce w samo serce tych niezwykłych gór.

W pierwszym dniu wycieczki odwiedziliśmy Zamek Królewski w Sanoku, będący siedzibą Muzeum Historycznego. Znajduje się tu także wystawa prac Zdzisława Beksińskiego. Artysta był jednym z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych. Jego prace rysunkowe, graficzne, rzeźbiarskie czy malarskie skłaniają do głębokiej refleksji i zadumy. Opiekunowie przybliżyli nam istotne informacje z życia sanockiego twórcy, jak również interesujące fakty, do których wbrew pozorom niełatwo dotrzeć. Po południu byliśmy już w Wetlinie, w ośrodku Piotrowa Polana, skąd wieczorem tego samego dnia wybraliśmy się w góry, by dotrzeć na Smerek. Kolejne dni pobytu to długie wędrówki, podczas których zmierzyliśmy się z potęgą Bieszczad. Mimo upalnej pogody każdemu udało się zdobyć Halicz oraz najwyższy szczyt województwa podkarpackiego - Tarnicę. Na góry te szliśmy szlakiem z miejscowości Wołosate, po drodze zachodząc na zabytkowy cmentarz greckokatolicki. Mogliśmy również popatrzeć na pasmo Karpat po stronie ukraińskiej. Przedostatniego dnia wyjazdu, udaliśmy się do najwyżej położonego schroniska Połoniny Wetlińskiej, zwanego popularnie Chatką Puchatka. Wracając do ośrodka, zatrzymaliśmy się na moment, by ostatni raz popatrzeć na piękno tych niezwykłych gór. Przez trzy dni naszego pobytu w Bieszczadach widzieliśmy wiele fascynujących miejsc, by wspomnieć tylko: Przełęcz Orłowicza, Siodło, Kińczyk Bukowski, Połoninę Caryńską. Wieczorami spędzaliśmy ze sobą czas w ośrodku lub jego najbliższej okolicy, gdzie również mogliśmy trafić na ciekawe miejsca jak rzeka Wetlinka lub Wodospad Ostrowskich, który znajdował się tuż przy drodze do miejsca naszego pobytu. Ostatniego dnia wycieczki, zatrzymaliśmy się w miejscowości Krasiczyn, by zwiedzić renesansowy zamek i przylegający do niego park. Następnie udaliśmy się do Przemyśla, gdzie mieliśmy czas na posiłek, w tym na spróbowanie najlepszych lodów w Polsce oraz zwiedzenie miejscowych zabytków.
Nasza wycieczka dostarczyła nam mnóstwo uśmiechu, przygód, wiedzy oraz doświadczenia. Dzięki niej mieliśmy również okazję spotkać naszych przyjaciół, absolwentów II LO, którzy do nas dołączyli. Jak widać Bieszczady potrafią oczarować na długi czas. Tak jak powiedziała znana podróżniczka: "Kiedy na początku wspinaczki człowiek stoi przed szczytem i patrzy na potężną górę, czuje się przytłoczony. Kiedy patrzy na tę samą górę już po zejściu - jest dumny i ma wrażenie, że może osiągnąć wszystko." Tak samo poczuliśmy się i my!

Agnieszka Guz, klasa I C
Akcja czytanie

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” - Umberto EcoTo, że czytanie książek wzbogaca nasze wnętrze, pobudza wyobraźnię, pogłębia wiedzę i czyni nas mądrzejszymi, bardziej wrażliwymi ludźmi – wiemy zapewne wszyscy. Aby obalić stereotyp młodego człowieka, który nie czyta książek, uczniowie klasy I e z II LO wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam”, której pomysłodawcą jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.
Na zaproszenie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubartowie młodzież udała się dnia 8 czerwca br. na skarpę za Pałacem Sanguszków z ulubioną książką w plecaku. Dominowała literatura z gatunku fantasy, ale nie zabrakło kryminałów czy dramatów. W miłej atmosferze, w gronie uczniów innych lubartowskich szkół - a nawet przedszkoli, siedząc na kocach i mając przed sobą widok na ogród, młodzież miała okazję poczytać ulubioną książkę. To dowód na to, że młodzi czytają chętnie i mają konkretne zainteresowania literackie.
Organizatorzy akcji liczą na to, że w tym roku pobiją rekord osób czytających w całej Polsce książkę w jednym momencie, a ubiegłoroczny wynik to aż 459 tys. osób! Z pewnością taki sposób spędzania czasu przypadł uczniom do gustu, gdyż jak powiedziała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Spotkanie z kultura wysoką, czyli licealiści w stolicy
album

5 czerwca br. uczniowie klasy Ie, pod opieką pani Aleksandry Solarz i pani Anny Przybysławskiej, wybrali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy, której celami były wizyta w Muzeum Narodowym oraz spektakl w jednym ze stołecznych teatrów.

Nasz pobyt w stolicy rozpoczął się wizytą w Muzeum Narodowym, w którym wzięliśmy udział w lekcji muzealnej na temat sztuki baroku. Podczas wykładu mieliśmy okazję podziwiać dzieła wybitnych polskich i europejskich artystów. Nasze zainteresowanie wzbudziły zarówno ekspresyjne obrazy oraz rzeźby, jak i dawne przedmioty codziennego użytku. Tu przekonaliśmy się, że blask koloru, silny światłocień, ekspresja gestu, iluzyjność i niezwykłość przedstawień wciąż mogą zauroczyć współczesnego odbiorcę. Po zajęciach z przewodnikiem mogliśmy samodzielnie oglądać wystawy dzieł z różnych epok. Kolejnym punktem programu wycieczki był spektakl w Och-Teatrze prowadzonym przez wybitną polską aktorkę, panią Krystynę Jandę. Tu obejrzeliśmy wyreżyserowaną przez nią komedię autorstwa Marca Camolettiego pt. ,,Pomoc domowa”. Przepełniona humorem sztuka opowiada historię małżonków, którzy planują zdradę podczas tej samej nocy w tym samym mieszkaniu. Między nimi staje tytułowa pomoc domowa- Beata, w rolę której wciela się sama pani Krystyna Janda. Beata, kierowana sympatią do swoich pracodawców, pomaga im we wzajemnym ukrywaniu przed sobą kochanków. Wyborna gra słów dopełniona profesjonalną grą aktorów wprawiła nas w świetne humory i sprawiła, że ten spektakl na długo zostanie w naszej pamięci. Wszyscy liczymy na więcej tak udanych wyjazdów w następnym roku szkolnym!

Natalia Potocka, klasa Ie
Pamięci wybitnych regionalistów
album

Uczniowie naszej szkoły włączyli się aktywnie w przygotowanie spotkania poświęconego pamięci wybitnych lubartowskich regionalistów. Uroczystość zorganizowano 6 czerwca w Lubartowskim Ośrodku Kultury z inicjatywy Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego. Sala kinowa wypełniła się przybyłymi gośćmi, wśród których znaleźli się m.in.: Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki, członkowie rodzin prezentowanych postaci, liczni regionaliści, dyrektorzy szkół, młodzież szkolna oraz wszyscy ci, którzy potrafią docenić starania lokalnych działaczy, oddających się całym sercem pracy dla dobra naszego miasta.
Młodzież II LO pracująca pod opieką Barbary Kukier i Agnieszki Opolskiej przygotowała ciekawe artystyczne prezentacje dwóch postaci: Heleny Morozewiczowej i Wandy Śliwiny. Informacje na temat dokonań regionalistek przedstawili: Natalia Potocka i Jakub Wójcik z kl. I e oraz Marta Piesta i Przemysław Szymanek z kl. II c. Fragmenty poetyckiej twórczości Wandy Śliwiny zaprezentowała Julia Wójcik z kl. I g, a twórczość teatralną literatki przypomnieli Natalia Florek i Antek Baran z kl. II e, występując w scenie z komedii „Macierzyństwo panny Jadzi”. Prezentacje multimedialne przedstawiał widowni Krystian Onyszko z kl. II c. Uczniowie przybliżyli szeroką działalność kulturalną i społeczno-oświatową Heleny Morozewiczowej. Na początku XX wieku, w czasach nasilającej się rusyfikacji, jej dokonania dla Lubartowa były bezcenne. W przypadku Wandy Śliwiny podkreślano, iż literatka zdecydowanie przyczyniła się do barwnego i ciekawego życia kulturalnego, towarzyskiego i sportowego w Lubartowie po odzyskaniu niepodległości.
W trakcie spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia P. K. Sanguszki przypomnieli jeszcze pięciu innych regionalistów: Gracjana Wereżyńskiego, Józefa Rafalskiego, Stanisława Latka, Jana Mangolda oraz Józefa Lulka.
Dla wszystkich przypominanych podczas spotkania postaci praca społeczna dla Lubartowa była sensem życia. Nie pozwólmy, by pamięć o tych wyjątkowych regionalistach zanikła. Warto także dziś przypomnieć słowa Wandy Śliwiny: „Kochany mój Lubartowie, rozkwitaj w swojej urodzie, wspominaj przeszłość, kochaj dzisiejsze i żyj dla dobra Jutra!”Dzień Otwarty w II LO
album

29 maja br., równo kwadrans po godz. 8. 00, II LO w Lubartowie otworzyło swoje drzwi dla gimnazjalistów z okolicznych szkół. W tym roku w progach naszej nowej siedziby zagościło około 300 osób, co świadczy o popularności liceum w lokalnym środowisku.
Uczniowie gimnazjów zostali oficjalnie przywitani przez panią Dyrektor Halinę Zdunek, która przedstawiła ofertę edukacyjną szkoły, w tym profile planowanych od przyszłego roku klas, oraz zarys działalności placówki. Goście mogli się również dowiedzieć, jakie zalety wiążą się z kontynuacją nauki w II LO.
By przełamać nieśmiałość i poczuć prawdziwie rodzinną atmosferę szkoły, gimnazjaliści mieli okazję uczestniczyć w grach i zabawach integracyjnych, które zostały przygotowane dla nich na szkolnym boisku. Następnie, posileni słodkim poczęstunkiem, wybrali się na zwiedzanie murów szkoły - po salach i korytarzach II LO młodszych kolegów oprowadzali nasi uczniowie. Ze swoimi przewodnikami młodzież odwiedziła m. in. siedzibę SKKT AZYMUT - tam członkowie grupy opowiedzieli m. in o marszach na orientację, wyprawach w góry i wycieczkach zagranicznych, które organizują wraz z opiekunami. Kolejnym czynnie działającym klubem naszej szkoły jest grupa teatralna SCENA 44, której aktorzy zaprezentowali krótkie skecze kabaretowe i opowiedzieli o swojej działalności, by zachęcić do wstąpienia w ich szeregi. Przyszli pierwszoklasiści mają również okazję dołączyć do Aniołów z II LO i nieść pomoc starszym oraz młodszym jako członkowie szkolnego wolontariatu. Odwiedzając lekcyjne sale, nasi goście uczestniczyli w zajęciach specjalnie dla nich przygotowanych i dowiedzieli się od starszych kolegów, jak wygląda nauka w klasach o danym profilu. Każdy, kto był ciekawy tego, co jeszcze oferuje młodzieży II LO i dlaczego warto być częścią tej społeczności, znalazł odpowiedzi na swoje pytania.
Wszystkim gimnazjalistom ich opiekunom serdecznie dziękujemy za ten wspólnie spędzony dzień. Mamy nadzieję, że we wrześniu większość twarzy ujrzymy ponownie na korytarzach naszej szkoły! Bo II LO to trafny wybór!

Maja Nieznaj, klasa 1g
Ach Roztocze, jakie cudne
album

W dniach 21-23 maja br. uczniowie klasy Ib i Id z II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie pod opieką pani Ewy Hajduk, pani Barbary Kukier i pani Anny Okrasińskiej brali udział w wyciecze do Zamościa i Krasnobrodu.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta twierdzy, Padwy północy, perły renesansu – Zamościa, którego założenia architektoniczne i wykonanie zawdzięczamy włoskiemu architektowi Bernardo Morando. Po obejrzeniu murów obronnych otrzymaliśmy niecodzienną możliwość oddania strzału z armaty. Nasza koleżanka Emilka przeszła krótkie szkolenie z obsługi armaty, nabiła proch i odpaliła lont. Wystrzał był ogłuszający. Za sprawne wykonanie zadania Emilka otrzymała tytuł puszkarza potwierdzony certyfikatem. Następnie przeszliśmy razem z przewodniczką na Rynek Wielki, by podziwiać perły renesansowej sztuki: ratusz, katedrę, piękne kamienice oraz bramy miejskie.
Wieczorem dotarliśmy do ośrodka wypoczynkowego „Natura” w Krasnobrodzie, który zachwycił nas swoim urokiem. Zwiedzanie Krasnobrodu rozpoczęliśmy od Sanktuarium, które zostało uznane za „roztoczańską Częstochowę” za sprawą objawień Maryjnych oraz licznych uzdrowień. Wśród osób cudownie uzdrowionych znalazła się Marysieńka, żona króla Jana III Sobieskiego, która w XVII wieku ufundowała zachwycający architekturą barkowy kościół. Obok zwiedziliśmy Kalwarię krasnobrodzką, Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, Ptaszarnię oraz Muzeum Wieńców Dożynkowych.
Następnie udaliśmy się jeszcze do drewnianej Kaplicy na Wodzie postawionej na źródle krystalicznie czystej wody. Oczywiście wszyscy jej spróbowali i stwierdzili zgodnie, że jest to po prostu zimna i bardzo dobra.
Po obiedzie grupa uczniów najwytrwalszych i nie bojących się wyzwań ruszyła, aby odnaleźć kaplicę Świętego Rocha. Wędrowaliśmy przez teren rezerwatu przyrody, zatrzymując się przy ciekawych okazach i dyskutując o ich szczególnych cechach.
Wieczorem urządziliśmy ognisko, na którym świetnie bawiliśmy się razem z opiekunkami. Żartom, dowcipom i niespotykanym historiom nie było końca, gdy nagle swoją obecnością zaskoczył nas niespodziewany gość: młoda sarenka, która zwabiona pewnie naszym śmiechem też chciała przyłączyć się do wspólnej zabawy. Trzeciego dnia przed przyjazdem autokaru wybraliśmy się na krótki spacer do baszty widokowej, by po raz ostatni spojrzeć na malowniczy Krasnobród.
Ta kilkudniowa wycieczka była dla nas przede wszystkim okazją do wspólnego spędzenia czasu, bliższego poznania się. Po prostu bycia razem.

Julia Antoniuk Id
LUBARTÓW DLA NIEPODLEGŁEJ

27 maja br. w niedzielę w Bazylice św. Anny w Lubartowie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny i naszego miasta z racji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 475-lecia powstania Lubartowa.

W uroczystej mszy świętej wzięli udział: dyrekcja II LO, uczniowie pod opieką pani Anny Kowalskiej, poczet sztandarowy. Następnie zarówno dyrekcja, jak i przedstawiciele społeczności szkolnej, poczet sztandarowy II LO brali udział w uroczystości odznaczenia Sztandaru Lubartowa odznaką Akcji Burza przez środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Podczas uroczystości odbywającej się w Lubartowskim Ośrodku Kultury uczczono wpisem do księgi "Pamięć i zobowiązanie" Władysława Śliwę - społecznika, burmistrza Lubartowa z okresu międzywojennego.

Miło nam poinformować, że nauczycielka II LO
Pani Justyna Świderska-Niedobit
znalazła się w gronie 100 osób odznaczonych na 100-lecie niepodległości.

Założycielka i opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariusza "Anioły z II LO"
otrzymała z rąk Burmistrza Miasta Lubartowa pana Janusza Bodziackiego
okolicznościowy medal w uznaniu jej zasług dla rozwoju Rzeczpospolitej oraz Małej Ojczyzny.Wywiad z p. Justyną Świderską-Niedobit
Sejmik Dzieci i Młodzieży miasta Lubartów

25 maja 2018 roku odbyła się majowa sesja Sejmiku Dzieci i Młodzieży miasta Lubartów. Na wspólnej integracji spotkały się delegacje wszystkich szkół naszej miejscowości. Gospodarzami była Szkoła Podstawowa nr 3. Głównym organizatorem spotkania oraz osobą, która nad wszystkim czuwała, była Pani Agnieszka Świderek. Każda ze szkół przygotowała zabawy, które pozwoliły lepiej nam się poznać oraz umiliły wspólnie spędzony czas. Do zabawy dołączyli się także opiekunowie. Na gości czekał także grill i słodki poczęstunek, a wszystko miało miejsce w uroczym zakątku nad rzeką Wieprz, w pobliżu spływu kajakowego w Szczekarkowie. Otwarci, pełni energii i uśmiechu ludzie jak i to cudowne miejsce składały się na sympatyczny klimat i aurę przyjaźni. Ostatnią zabawą, a właściwie zadaniem było dokończenie kilku zdań. Na jedno z nich, które brzmiało "Następnym razem..." wszyscy odpowiedzieli, że chętnie spotkają się ponownie. Jest to myśl, która idealnie podsumowuje atmosferę, która panowała podczas spotkania. Nasi uczniowie również chętnie spotkają się ponownie.

Agnieszka Guz, Kinga Cybul, Anna Szymczak (Ic)
Wiosenne podróże uczniów II LO
albumW dniach 21-24 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyprawie, której celem było zwiedzenie wybranych miejsc w południowo-zachodniej części Polski oraz stolicy naszych sąsiadów, Czechów – przepięknej Pragi.
Pierwszy dzień wycieczki był bardzo intensywny; zwiedziliśmy Wrocław, przepiękne miasto pełne zabytków i perełek architektury współczesnej. Głównym punktem programu była wizyta w Rotundzie, gdzie mogliśmy obejrzeć niezwykły obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka, czyli Panoramę Racławicką. Byliśmy też we wrocławskim ZOO i w najnowszej jego części - Afrykarium. Ilość „selfie” wykonanych przez nas z rekinami, pingwinami i manatami najlepiej świadczy o jego atrakcyjności. Następnie pojechaliśmy do Książa. Tutaj zachwycił nas oczywiście sam zamek, ale tak naprawdę to zachwytom nie było końca na widok parku, w którym zakwitły tysiące rododendronów. Późnym wieczorem dotarliśmy do naszej bazy wypadowej w Szklarskiej Porębie.
Następny dzień spędziliśmy głównie na pieszej wyprawie w góry. Wstąpiliśmy do Świątyni Wang, w której to szukaliśmy ducha Karkonoszy - Rzepióra, żeby zagrać z nim w kręgle (legenda głosi, że na zakończenie gry przegrany dostaje na pocieszenie kręgiel ze szczerego złota). Wędrówkę zakończyliśmy w jednym z najstarszych schronisk w Polsce, czyli w Samotni nad Małym Stawem. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Karkonosze to bardzo ciekawe i tajemnicze góry: są tam miejsca, gdzie woda płynie do góry, a autokar sam wjeżdża na wzniesienie. Jest to tak zwany karkonoski trójkąt bermudzki. Po południu udaliśmy się do Skalnego Miasta w Ardspach w Czechach. Spędziliśmy kilka godzin w bajkowej scenerii, którą tworzą malowniczo wyrzeźbione przez naturę olbrzymie formy skalne z piaskowca. Tu w końcu mieliśmy szczęście: Rzepiór wysłuchał naszego trzykrotnego gromkiego wezwania i uruchomił skalny wodospad.
Trzeci dzień wycieczki spędziliśmy w Pradze. Obejrzeliśmy uroczystą zmianę warty przed Zamkiem Praskim, zwiedziliśmy Katedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach, przeszliśmy przez most Karola i spacerowaliśmy po malowniczych uliczkach Starego Miasta, które w całości wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieliśmy też okazję spróbować czeskich knedliczków i zakupić pamiątki na jarmarku. Czwartego dnia o świcie wyruszyliśmy do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Wzięliśmy udział w serii wykładów z meteorologii, sejsmologii i kosmologii. Najciekawsze były jednak wędrówki po nocnym firmamencie. Od tej pory niebo nie będzie już dla nas bezładną masą gwiazd na czarnym tle, a GPS będziemy używać jedynie w pochmurny dzień.
Nasza czterodniowa wycieczka była bardzo intensywna, dostarczyła nam tyle wiedzy i wrażeń, że jeszcze długo będziemy o niej rozmawiać i ją wspominać. Było wspaniale. Chcemy jeszcze!
Wycieczkę zorganizowała p. Katarzyna Płaszczewska we współpracy z BORT PTTK w Lublinie, a opiekunami młodzieży byli: p. Anna Przybysławska, p. Iwona Bronst i p. Paweł Pasikowski. Wszystkim serdecznie dziękujemy!
O języku angielskim w Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego
album

Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego, które działa przy II LO im. P. Firleja w Lubartowie, kolejny raz gościło uczniów z powiatu lubartowskiego. Tym razem na lekcję języka angielskiego, inną niż wszystkie, przybyli uczniowie klas drugich i trzecich z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Abramowie wraz z opiekunem p. Moniką Kozak-Kołodziej.
Lekcja, która odbyła się 18 maja br. w siedzibie Centrum dotyczyła idiomów w języku angielskim. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się czym są idiomy. Lekcja w YLRC to oczywiście nie sucha teoria, ale przede wszystkim praktyka. Prowadzący przedstawił wiele ciekawych przykładów idiomów oraz zachęcał uczniów do dyskusji i udzielania odpowiedzi na pytania, które nagradzane były drobnymi upominkami. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali słodki upominek od Dyrekcji II LO. Lekcję zorganizowaną przez Centrum Zasobów Dydaktycznych w Lubartowie, przygotował i poprowadził pan Przemysław Oniszczuk.
Dwójka do potęgi
albumDnia 17 maja 2018r. odbył się w naszej szkole VII Międzygimnazjalny Konkurs Matematyczny
dla uczniów gimnazjów z powiatu lubartowskiego „Dwójka do potęgi”.

Do konkursu przystąpiło pięć szkół:
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Lubartowie – oddziały gimnazjalne
Szkoła Podstawowa w Skrobowie – oddziały gimnazjalne
Publiczne Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Niedźwiadzie
Zespół Szkół im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamionce
Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Woli Sernickiej

Puchar Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego otrzymała
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Lubartowie – oddziały gimnazjalne


Wszystkie szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i jak co roku ananasy.


W konkursie wzięło udział 28 uczniów.
I miejsce zajął
Konrad Guz (Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubartowie, opiekun p. Mirosława Rusznica)
II miejsce zajął
Patryk Budzyński (Gimnazjum w Woli Sernickiej, opiekun p. Beata Plewka)
III miejsce zajął
Mariusz Cur (Gimnazjum w Woli Sernickiej, opiekun p. Beata Plewka)

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa w konkursie.

Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.
Szkolenie czlonków SKKT Azymut
album

Dnia 17 marca 2018 roku rozpoczął się cyklu szkoleń dla kandydatów na członków kadry programowej PTTK oraz na rozszerzenie uprawnień kadry programowej PTTK.
9 członków SKKT "Azymut" ( Paulina Widyńska, Weronika Goździcka, Maja Nieznaj, Bogumiła Małyska, Julia Wójcik, Mikołaj Turowski, Dominik Capała, Łukasz Osior, Kacper Michalik ) postanowiło wziąć udział w kursach organizowanych przez Odział Miejski w Lublinie im. Aleksandra Janowskiego. Celem tych szkoleń jest rozwój kadrprogramowych PTTK w województwie Lubelskim. Cykl szkolenia został podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap „Szkolenie ogólne PTTK”, stanowiący podstawę do uzyskania uprawnień kadry programowej, etap drugi-szkolenie specjalistyczne. Nasza młodzież zdecydowała się na następujące szkolenia: Organizator Imprez na Orientację, Animator Imprez na Orientację oraz Młodzieżowy Przodownik Turystyki Pieszej.
Członkowie SKKT "Azymut" mają już za sobą część spotkań teoretyczne jak i zajęć praktycznych. Młodzież uczy się m.in pod czujnym okiem pana Leszka Warownego oraz Zdzisława Rydza. Dzięki temu za rok ta młoda kadra będzie mogła samodzielnie organizować marsze na orientację m.in do Zawieprzyc, a może pomyślą poważniej i w przyszłości na stałe zajmą się turystyką pieszą.Wystawa rysunku Aleksandry Borowicz

Zachęcamy do obejrzenia
Wystawy rysunku Aleksandry Borowicz
Sesja egzaminacyjna w II LO
Publikacja facebook.com
album

Maj to miesiąc kojarzony przede wszystkim z egzaminami maturalnymi, które są przeprowadzane w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce.
Matura 2018 rozpoczęła się w piątek 4 maja egzaminem pisemnym z języka polskiego. Na poziomie podstawowym tegoroczni absolwenci musieli zmierzyć się z „Lalką” Bolesława Prusa lub dokonać interpretacji wiersza Ernesta Brylla. Tego samego dnia odbył się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Poniedziałek 7 maja należał do królowej nauk, czyli matematyki, do której uczniowie obowiązkowo przystępują na poziomie podstawowym, natomiast dzień później abiturienci sprawdzili swoje umiejętności na egzaminie z języka angielskiego – rano na poziomie podstawowym, a po południu na rozszerzonym.

Sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja – przed naszymi maturzystami zarówno egzaminy z dodatkowym przedmiotów na poziomie rozszerzonym, jak i egzaminy ustne z języka polskiego oraz języków obcych. Za wszystkich trzymamy kciuki!Warsztaty z autoprezentacji i mowy ciała.
album


24 kwietnia 2018 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Lubartowie odbyły się warsztaty z autoprezentacji i mowy ciała dla uczniów z klas pierwszych, którzy chcą rozwijać swoją przedsiębiorczość. Warsztaty poprowadził Piotr Guz- absolwent naszej szkoły, obecnie student psychologii biznesu oraz ekonomii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Podczas warsztatów uczniowie poznawali zasady występów publicznych, ćwiczyli swoją koncentrację oraz umiejętność autoprezentacji. Zajęcia przyjęły formę zabawy i przebiegały w bardzo miłej atmosferze.
Zajęcia z Piotrkiem będą miały charakter cykliczny a nasi uczniowie podczas tych spotkań będą doskonalić techniki motywacyjne i antystresowe, dzięki którym staną się jeszcze bardziej kreatywni, a w przyszłości nie zabraknie im odwagi do przemawiania przed publicznością.

Zajęcia odbywają się dzięki inicjatywie nauczyciela podstaw przedsiębiorczości Elżbiety Mizio.Uczniowie klas trzecich pożegnali II LO
Publikacja lubartow24.pl
album

Spotykamy się dzisiaj, aby w uroczysty sposób pożegnać absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego, którzy uczyli się w szkole w latach 2015 – 2018… Tymi słowami rozpoczęła uroczystość zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas trzecich w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie p. dyrektor Halina Zdunek.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: p. Janusz Bodziacki - Burmistrz Miasta Lubartów, ks. Andrzej Sarna – Proboszcz Parafii pw. MBNP, p. Urszula Wałejko – dyrektor Zespołu Szkół w Kamionce, p. Grzegorz Szymanek – Zastępca Wójta Gminy Kamionka, p. Anna Najda – Przewodnicząca Rady Rodziców w II LO, rodzice, nauczyciele oraz młodzież, która pojawiła się, aby podziękować swoim nauczycielom i odebrać świadectwa ukończenia szkoły.
Najlepsi uczniowie odebrali świadectwa z wyróżnieniem oraz stypendia ufundowane przez Urząd Miasta Lubartów. Uczniem szczególnie wyróżnionym został Przemysław Podleśny, laureat i finalista wielu olimpiad przedmiotowych na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym. Stąd także obecność przedstawicieli gminy Kamionka, bo właśnie tam uczeń ukończył gimnazjum, kontynuując potem edukację w II LO. Nie tylko jednak sukcesy Przemka, ale osiągnięcia wszystkich absolwentów świadczą o wysokim poziomie nauczania w II LO. Najlepsi uczniowie odebrali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Nagrodzeni zostali również uczniowie biorący udział w pracy na rzecz szkoły, uczestniczący w konkursach przedmiotowych, aktywni w zawodach sportowych. Nie zabrakło również części artystycznej, którą przygotowała młodzież pod kierunkiem p. Pawła Pasikowskiego.

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy wyników
i życzymy sukcesów na maturze!Gra "Przystanek Konstytucja"
ALBUM

Niniejsza zabawa, Przystankiem Konstytucyi nazwana, zorganizowana była, za sprawą i ku uciesze wszystkich, przez bakałarzy umysły historyczne rozwijających, w celu świętowania kolejnej, bo już 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbywającej się dodatkowo w Roku Pańskim 2018 - poświęconym stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę oraz zacnemu poecie Zbigniewowi Herbertowi.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie miały w tym roku wyjątkowy charakter, gdyż odbyły się w formie gry dydaktycznej pod hasłem „Przystanek Konstytucja”. Warto dodać, że rok 2018 został ustanowiony uchwałą Sejmu RP Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Rokiem Zbigniewa Herberta, wybitnego poety-moralisty z XX wieku, dlatego upamiętnienie 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostało rozszerzone o ważne wydarzenia związane m. in. z Powstaniem Wielkopolskim czy Insurekcją Kościuszkowską.
W sposób szczególny młodzież zgłębiała tajemnice i okoliczności uchwalenia pierwszej konstytucji nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Tym razem uczniowie nie byli biernymi widzami, lecz aktywnymi poszukiwaczami śladów Konstytucji. Fabuła gry skoncentrowana była również wokół obrad Sejmu Wielkiego i jego reform, Tadeusza Kościuszki oraz Zbigniewa Herberta.
Impreza rozpoczęła się od krótkiego omówienia zasad i regulaminu gry. Każda drużyna (klasa) otrzymała królewski glejt - dokument wydawany przez panującego, który pozwolił na bezpieczne przejście przez wszystkie przystanki. Utrata glejtu uniemożliwiłaby staranie się o „Przywilej na niepytanie”. Wędrując po Królestwie uczniowie musieli stanąć do wielu konkurencji i rozwiązać w sposób twórczy zadania. Na każdym przystanku czekali zarządcy - nauczyciele wraz z uczniami klasy I d, którzy wyznaczali polecenia. Tej niecodziennej lekcji historii towarzyszyła atmosfera twórczych poszukiwań, kreatywności, wzajemnej współpracy w grupie, a wymiernym efektem była wiedza i wspólna zabawa. Po przejściu jedenastu przystanków i zebraniu punków, klasy kończyły przygodę i oczekiwały na wyniki klasyfikacji.
Zwycięska klasa uzyskała „Przywilej na niepytanie”, czyli zwolnienie ze sprawdzianów, kartkówek i odpytywania w wybranym przez siebie dniu. Pani Dyrektor Halina Zdunek wręczyła tę główną nagrodę uczniom klasy IIa, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami; na drugim miejscu uplasowały się ex aequo klasy I a i I c, a trzecie uzyskała klasa II g. Pozostałe klasy otrzymały „Przywilej pocieszenia”.

Grę opracowali nauczyciele historii - pani Barbara Kukier i Adam Sabat, a przeprowadzili uczniowie klasy Id.DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI
Album

Pod takim hasłem 19 kwietnia br. odbyła się sesja popularnonaukowa w Lubartowskim Ośrodku Kultury, w której uczestniczyli uczniowie klasy Ig i IIg pod opieką pani Barbary Kukier i Adama Sabata. Wśród zaproszonych gości była również pani wicedyrektor Teresa Rojek.
Młodzież wysłuchała wykładów: prof. dr hab. Wiesława Śladkowskiego „Niepodległości źródła i drogi do niej prowadzące” i prof. dr hab. Jana Lewandowskiego „Lublin i Lubelszczyzna w 1918 r.” – pracowników naukowych Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Wykładowcy zwracali uwagę, jak wiele czynników, działań ludzkich, postaw społecznych, uwarunkowań międzynarodowych musiało zaistnieć, aby Polacy po 123 latach mogli odzyskać niepodległość.
Pani dr Ewa Sędzimierz poprowadziła wykład na temat „ Lubartów w dobie odzyskania niepodległości”. Całą uroczystość uświetniły występy uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej w Lubartowie. Wykładom towarzyszyła wystawa „Miejsca pamięci narodowej na Ziemi Lubartowskiej” i prezentacja książki „Poprzedził Popiełuszkę – ks. Jan Szczepański”.
Młodzież miała okazję poznać okoliczności narodzin II Rzeczypospolitej od wydarzeń ogólnopolskich po wydarzenia lokalne, lubartowskie. Było to kolejne wydarzenie w ramach stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w którym brali udział uczniowie II LO.
Pozdrowienia z Tyrolu
AlbumPozdrowienia z Tyrolu (Austria)
- uczestnicy szkolnej wycieczki
Strasburg - Genewa - Monachium.

II LO- Szkoła Lider Innowacji
ALBUM
Publikacja lubartow24.pl


19 kwietnia br. w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w ramach projektu certyfikacji szkół pod nazwą „Szkoła Innowacji”.
Pani Halina Zdunek, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, tego dnia trzykrotnie odbierała nagrody.
Po raz pierwszy wystąpiła w imieniu Przemysława Podleśnego, który otrzymał tytuł „Ucznia Lidera Innowacji 2018”. Niestety Przemek nie mógł osobiście stawić się w siedzibie uczelni, ponieważ przygotowuje się do kolejnej olimpiady przedmiotowej. Drugą statuetkę przyznano naszej szkole - II LO zostało uznane „Szkołą Liderem Innowacji 2018”. Dzięki temu wyróżnieniu Pani Dyrektor będzie miała zaszczyt od przyszłego roku zasiadać w Kapitule Projektu. I wreszcie trzecia nagroda- II LO znalazło się w gronie „Szkół Innowacji 2018”.
Projekt, który tego roku realizowany był już po raz szósty, skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych: liceów, techników, zasadniczych szkół zawodowych oraz zespołów szkół. Patronują mu Marszałek Województwa Lubelskiego – Sławomir Sosnowski, Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk i Lubelski Kurator Oświaty – Teresa Misiuk. Celem projektu jest wyróżnienie tych placówek dydaktycznych, w których realizowane są nowatorskie pomysły, wspierana jest praktyczna edukacja i kreatywność uczniów, promuje się przedsiębiorczość, realizowana jest współpraca międzynarodowa oraz podejmowane są wszelkie niestandardowe i innowacyjne działania. Tytuł Lider Innowacji przyznawany jest w kategoriach: „Szkoła – Lider Innowacji”, „Innowacyjna Inicjatywa”, „Dyrektor – Lider Innowacji”, „Nauczyciel – Lider Innowacji”, „Innowacyjna Biblioteka” oraz „Uczeń – Lider Innowacji”.
Przyznanie tych prestiżowych tytułów wiąże się również z otrzymaniem cennych nagród. W tym roku były to wartościowy telefon komórkowy (dla Przemka Podleśnego) i projektor multimedialny (dla szkoły). Uroczystość, w której oprócz Pani Dyrektor uczestniczyli uczniowie II LO z klasy IC, uświetnili swoją obecnością znamienici goście: władze WSEI reprezentowała między innymi Pani Kanclerz Teresa Bogacka, obecni byli także Zastępca Prezydenta Miasta Lublina Pan Mariusz Banach, Wicekurator Pan Ryszard Golec oraz przedstawiciele Marszałka Województwa Lubelskiego. Uczestnicy spotkania obejrzeli krótki występ artystyczny oraz wysłuchali wykładu pt. „Innowacja”, który wygłosił dr Robert Pietrzyk.
Od licealisty do finansisty - finał dla II LO
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl
Dyplom dla Grzegorza Bilskiego
Dyplom dla Agnieszki Iwanek
Dyplom dla Anety Kukier
ALBUMDnia 13 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły w składzie:
Agnieszka Iwanek, Aneta Kukier i Grzegorz Bilski z klasy 1B
zajęli I miejsce w finale konkursu "Od licealisty do finansisty",
który został zorganizowany przez Studenckie Koło Naukowe Finansistów UMCS.


Etap ten poprzedzony był szkolnymi eliminacjami, w których uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test wielokrotnego wyboru. Wysokie wyniki zapewniły naszej drużynie awans do finału, który odbył się na Wydziale Ekonomicznym UMCS-u w Lublinie. II LO konkurowało z przedstawicielami z dziewięciu innych szkół. Finał składał się z trzech etapów. W pierwszym z nich każdy uczestnik otrzymał po trzy pytania. Rywalizacja była tak zacięta, że przeprowadzono dogrywkę pomiędzy czterema drużynami (nasza szkoła również brała w niej udział). Do drugiego etapu awansowało sześć szkół. W tej fazie rywalizacji uczestnikom również zadano po trzy pytania. Dzięki uzyskaniu najwyższej liczby punktów nasza drużyna bezpośrednio dostała się do finału. W ostatniej części konkursu uczniowie odpowiadali na pytania korzystając z platformy "Kahoot!". W tym etapie liczyła się nie tylko poprawność, ale również czas udzielanych odpowiedzi. Finał do końca był wielką zagadką, ponieważ rywalizacja między drużynami była wyrównana. Ostatnie pytanie dotyczące roku przystąpienia Polski do strefy Schengen zapewniło naszym uczniom wygraną. Pokonali oni tym samym Zespół Szkół Ekonomicznych z Brzozowa oraz II LO im. Jana Hetmana Zamoyskiego w Lublinie. Konkurs wymagał od uczestników nie tylko wiedzy z zakresu ekonomii, ale również polityki i codziennego życia. Finaliści otrzymali cenne nagrody (tablety i książki), dyplomy.
II Liceum Ogólnokształcące zostało uhonorowane statuetką.

Gratulujemy drużynie zajęcia I miejsca w finale.


Uczniów do konkursu przygotowywała pani Elżbieta Mizio, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości - podziękowanie dla Elżbiety Mizio

Wbrew przesądom, piątek 13. okazał się dla naszej drużyny dniem szczęśliwym!
Warsztaty z języka niemieckiego
Album
Album


Dnia 17 kwietnia na lekcjach języka niemieckiego w klasie 1c gościły dwie studentki lingwistyki wraz ze swoją panią profesor. Uczniowie klasy lingwistycznej mieli okazję do trenowania swoich umiejętności w komunikacji w języku niemieckim w ciekawy sposób. Mogli także sprawdzić swój zasób słownictwa grając w grę "Topwords". Spotkanie przebiegało w formie rywalizacji między grupami, a wszystko odbywało się w miłej atmosferze. Zajęcia zakończy przygotowany przez naszych uczniów słodki poczęstunek.
Żonkilowe Pola Nadziei


Wolontariusze z naszej szkoły angażują się w wiele wydarzeń charytatywnych na terenie naszego miasta, powiatu a nawet za granicą kraju. W ubiegłą niedzielę "Anioły z II LO" po raz kolejny przyłączyły się do akcji "Żonkilowe Pola Nadziei”, w ramach której uczniowie zbierali datki dla Hospicjum św. Anny w Lubartowie, w zamian rozdając kwitnące żonkile Taka postawa pokazuje, że młodzi ludzie nie są obojętni na los drugiego człowieka i chętnie poświęcają swój czas, by po prostu pomagać.
Dzień Pamięci Holokaustu i Aktów Odwagi w Polsce
ALBUM

Nie skacz w biegu, imię Dawida.
Tyś jest imię skazujące na klęskę,
nie dawane nikomu, bez domu,
do noszenia w tym kraju zbyt ciężkie.
Wisława Szymborska „Jeszcze”12 kwietnia to szczególny dzień. Wspominamy wtedy ofiarę milionów Żydów, którzy stracili życie podczas II wojny światowej. W Dzień Pamięci Holokaustu i Aktów Odwagi w Polsce odbywają się Marsze Żywych. Młodzież naszego liceum udała się na wycieczkę do Muzeum na Majdanku zorganizowaną przez panie Barbarę Kukier i Teresę Rojek.
Mieliśmy okazję przejść drogę, którą odbywały tysiące więźniów - od bramy obozowej do miejsca ich wiecznego spoczynku. Ta wyjątkowa lekcja historii pozostanie na długo w naszej pamięci „Nasz los waszą przestrogą”- głosi hasło na znajdującym się na terenie obozu mauzoleum. Historia często się powtarza. Wspominanie tych tragicznych wydarzeń jest niezwykle ważne. Dzięki temu w przyszłości ludzie nie będą ginąć ze względu na swoje pochodzenie lub wyznawaną religię.

Ewa Fiutka, IC
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
ALBUM
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Tego dnia młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie uczciła pamięć kapitana Wacława Lalki – żołnierza, który został skrytobójczo zamordowany strzałem w tył głowy w lesie katyńskim wiosną 1940 roku. Delegacja uczniów zapaliła znicze i złożyła kwiaty na grobie rodziny Lalków i Karwackich znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Lubartowie oraz pod tablicą poświęconą Wacławowi Lalce. W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej młodzież II LO wzięła udział w otwarciu wystawy „Katyń 1940 - Smoleńsk 2010” eksponowanej w Bibliotece Publicznej im. A. Mickiewicza w Lubartowie.

Wacław Lalka przyszedł na świat 22 września 1910 roku w Lubartowie. Rodzicami jego byli Wincenty i Wiktoria z domu Zagojska. Miał troje rodzeństwa, siostrę Wiktorię i braci Aleksandra i Bolesława. Dzieciństwo i młodość spędził w Lubartowie w domu przy ulicy Krętej 4. Naukę rozpoczął 9 września 1926 roku w humanistycznym Gimnazjum Jana Kurtza, które mieściło się w budynku dzisiejszego II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja przy ulicy Lubelskiej. Szkołę ukończył w czerwcu 1929 roku, zdając rozszerzony egzamin dojrzałości typu humanistycznego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego.

Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął naukę na wydziale lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego im. Józefa Piłsudskiego. Od dnia 4 lipca 1929 roku rozpoczął służbę wojskową w Szkole Podchorążych Sanitarnych w Warszawie, jednocześnie będąc studentem Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpoczęta kariera wojskowa Wacława Lalki przebiegała pomyślnie. Był systematycznie awansowany oraz uzyskiwał wysokie noty z egzaminów. Ostatni egzamin na Uniwersytecie Warszawskim im. Józefa Piłsudskiego zdał dnia 31 października 1935 roku. Ukończył również kurs Szkoły Podchorążych z wynikiem dobrym, i zdał egzamin na podporucznika, uzyskując najlepsze noty z: wyszkolenia bojowego, historii wojsk i wojen, wychowania fizycznego i taktyki ogólnej.

Dnia 20 stycznia 1936 roku został skierowany na staż szpitalny do 6 Szpitala Okręgowego we Lwowie. Rok później został młodszym lekarzem 6 Pułku Lotniczego stacjonującego również we Lwowie.
W czasie pobytu we Lwowie Wacław Lalka poznał Zofię Honoratę Marię Hićkiewicz, urodzoną 5 grudnia 1909 roku, którą poślubił 24 listopada 1938 roku w kościele św. Marii Magdaleny we Lwowie. Mieli jedno dziecko – syna Krzysztofa urodzonego 13 stycznia 1939 roku. Porucznik Wacław Lalka, podobnie jak wielu polskich oficerów we wrześniu 1939 roku, znalazł się w niewoli radzieckiej. Przebywał w obozie dla jeńców wojennych w Kozielsku, gdzie nazwisko jego figuruje na wykazie nr 29/2 z kwietnia 1940 roku, sporządzonym przez NKWD w Moskwie z poleceniem przekazania do dyspozycji szefa Zarządu NKWD Smoleńskiej obłasti. Nr akt sprawy: 480.
Dalsze losy rodziny Wacława Lalki nie są znane. Z informacji uzyskanych z PCK wiadomo, iż żona Zofia wraz z synem przebywali w latach 1942-1944 w polskim osiedlu Masindi – Uganda.
Symbolicznym miejscem spoczynku kapitana Wacława Lalki jest grób rodziny Lalków i Karwackich znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Lubartowie.
Dzień zdrowia w II LO
ALBUM

W naszym LO odbywa się wiele akcji profilaktycznych dotyczących zdrowia. Tym razem, 10 kwietnia 2018 roku uczniowie klas 1 i 2 mogli uczestniczyć w kilku wykładach na temat prowadzenia zdrowego trybu życia. Przy czterech stanowiskach zdobywano wiedzę w jaki sposób dbać o swoje ciało i psychikę. Na temat ćwiczeń wypowiedzieli się państwo Iwona i Ryszard Walczewscy - instruktorzy kulturystyki, specjaliści ds. dietetyki i suplementacji. Są to właściciele siłowni "Colloseum", która znajduje się w Lubartowie na ulicy Lipowej. Pani Iwona przedstawiła pokrótce rodzaje sylwetek oraz przystosowane dla nich ćwiczenia. Każdy nastolatek powinien ćwiczyć godzinę dziennie, by być w dobrej kondycji oraz wspomóc swój organizm. Udowodniono, że ludzie uprawiający jakikolwiek sport osiągają wysokie wyniki w nauce, gdyż o wiele szybciej mogą ją przyswoić. Jednakże pamiętajmy, że robimy to przede wszystkim dla siebie, a nie pod publikę, to my mamy się czuć dobrze we własnym ciele. Dbając o własne zdrowie fizyczne już teraz, bez problemu będziemy mogli podejmować wysiłek fizyczny w przyszłości. Jeżeli nasza wiedza w tym zakresie jest zawężona, warto udać się do siłowni i dostać bezpłatne porady jak zacząć zdrowo ćwiczyć. Nie bójmy się ciężarów, jednakże pamiętajmy, by zachować zdrową odpowiednią dla naszej płci sylwetkę. Swój głos zabrała także nasza pani psycholog- Anna Kowalska. Zaburzenia odżywiania są bardzo dużym problemem wśród ludzi dojrzewających. Nie skreślamy ich, nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka, psychika jest różna. Sytuacja, która dla nas jest błahostką, dla innego może być ogromną traumą. Plagą są również nietolerancje pokarmowe, które mogą dotknąć tak naprawdę każdego. Warto odstawić rzeczy, które szkodzą naszemu organizmowi, gluten czy laktoza nie są pisane każdemu. Za sprawą zaburzeń, jedzenie zakłóca interakcje między ludźmi. Nie popadajmy w skrajność by pożywienie było naszym mentorem. Jeśli cały czas myślimy o jedzeniu to sygnał, że jest coś nie tak i trzeba się udać do specjalisty. Nie lekceważmy tego, zwłaszcza w dobie wykreowanego kanonu piękna. Dbanie o swój wizerunek ma bardzo duży wpływ na to jak nas ludzie postrzegają. Trzeba umieć to robić z głową i nie szkodzić swojej cerze. Chłopcy także powinni dbać o swój wygląd i stosować różne preparaty, tym bardziej gdy pojawiają się problemy skórne. Dziewczęta z niedoskonałości mają skłonności do używania ciężkich podkładów, które zapychają pory i potęgują pojawienie się wyprysków. Makijaż trzeba też nakładać umiejętnie, by nie pozostawiał smug i używać przystosowanych do tego pędzelków. Dla alergików większość kosmetyków dostępna jest w aptece. Pamiętajmy że producenci nie muszą już podawać pełnych składów, więc kosmetyki nie są w pełni bezpieczne. Kiedy nie musimy nakładać makijażu, nie stosujmy go, dajmy skórze odpocząć. Jeśli nie ufamy swoim umiejętnościom, odwiedźmy fachowy zakład kosmetyczny, w którym dowiemy się z jakich usług najlepiej skorzystać. Porady te przedstawiła nam pani Paulina Syroka, która ma długoletnie doświadczenie w sprawach pielęgnacyjnych. Zdrowe odżywianie oparte jest na piramidzie żywienia . Do każdego posiłku powinien zostać dodany zielony akcent w postaci warzywa. Jednakże nie wszystko co zdrowe sprzyja naszej wadze. Dietetyk Katarzyna Pielak Rafał przestrzega, że to co stosunkowo może wydawać się zdrowe wcale takie być nie musi. Owoce zwłaszcza banany zawierają dużo cukru, jednakże są one zdrowsza opcją, niż sztucznie pulchne pieczywo. Głównym źródłem białka jest mięso. Czerwone nie powinno być spożywane częściej niż 1 raz w tygodniu. Ucinając dostęp tłuszczy, kobiety mogą mieć problemy hormonalne, słowo tłuszcze, nie brzmi przyjaźnie, lecz trzeba także zawrzeć je w swoim jadłospisie. Jedzmy często, ale mało, nie rozciągajmy swego żołądka. Jesteśmy tym co jemy, ludzie spożywający niezdrowe fast-foody mogą nabawić się przebarwień i innych defektów skóry. Woda jest bardzo ważnym czynnikiem w naszej diecie. Różnokolorowe napoje mają w sobie ogrom cukru, barwinków i puste kalorie, gdzie pijąc wodę nawadniamy swój organizm i nie dostarczamy organizmowi toksycznych związków Uczniowie klas 1 wzięli udział w konkursie, w którym to mieli stworzyć plakat z chwytliwym zdaniem promującym zdrowy tryb życia. Dwa miejsca na podium zajęły dziewczęta z klasy 1a, jedno z miejsc zajęły także dziewczęta z klasy 1c. Zwycięzcy otrzymali upominki w postaci śpiworów oraz karnety do siłowni. Uczennice pokazały, że talentem plastycznym także można szerzyć dobre obyczaje i zachęcić swoich rówieśników do zmiany stylu życia. Pamiętajmy, że musimy dostarczyć swemu organizmowi pewną ilość kalorii, lecz pewne odstępstwa w diecie nie zaburzą całej naszej pracy. Zachowajmy zdrowy umysł, dbajmy o swoje ciało, ale także o psychikę...bo tak naprawdę wszystko zradza się w naszym umyśle. Przestrzegajmy innych i leczmy z niezdrowych nawyków.

Akcje w 2LO zorganizowały pani Iza Bącławek oraz pani Justyna Świderska Niedobit wraz z pomocą wolontariuszy działających w naszej szkole.Sadzenie drzewka przez Trzecioklasistów
Album

Dnia 11.04.2018 r. tegoroczni maturzyści posadzili swoje pamiątkowe drzewko przed budynkiem szkoły.Wydarzenie to miało charakter historyczny, ponieważ po raz pierwszy odbyło się
w nowej siedzibie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie.

Wszystkim Trzecioklasistom życzymy powodzenia i jak najwyższych wyników na egzaminach maturalnych!
Młoda Krew Ratuje Życie

Uczniowie II LO, pod opieką pana Łukasza Wasyluka, udali się po raz kolejny tego roku do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lubartowie, by honorowo oddać krew dla ratowania zdrowia oraz życia pacjentów. Warto dodać, że osiem osób oddało pełną porcję krwi, czyli 450 ml. Większość uczniów uczestniczyła w tej akcji już wcześniej, a naszym szkolnym rekordzistą jest uczeń klasy III e, Szymon Kobyłka, który oddał krew po raz siódmy! Ci, którzy odważyli się na ten szlachetny gest pierwszy raz, byli z siebie bardzo dumni i jednocześnie szczęśliwi, że mogą komuś pomóc. Dobrze, że wśród nas są osoby, które są gotowe na ten czyn, szczególnie zważywszy na to, że krew jest zawsze potrzebna, a zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.
START-UP szansa na rozwój
ALBUM


II Liceum Ogólnokształcące im. P. Firleja w Lubartowie ciągle poszukuje nowych i ciekawych form przekazywania wiedzy swoim uczniom oraz zachęcania ich do podejmowania kolejnych wyzwań. Tym razem nauczycielka podstaw przedsiębiorczości, pani Elżbieta Mizio, wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom i przeprowadziła w dniach 5 i 6 kwietnia 2018 r. w klasach 1c i 1g ciekawe „Lekcje o Funduszach Europejskich” w ramach współpracy z Ministerstwem Rozwoju, które zorganizowało już kolejną edycję programu Polska Wschodnia 2014-2020.

Ideą projektu skierowanego do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z pięciu województw Polski Wschodniej jest przekazanie w przystępnej formie wiedzy o Funduszach Europejskich - a przede wszystkim o zrealizowanych z ich wykorzystaniem inwestycji - i o zmianach, jakie zachodzą w tych regionach dzięki Programowi Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW).

Tym razem celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wśród młodzieży ponadgimnazjalnej idei przedsiębiorczości, a także możliwości otrzymania wsparcia z Funduszy Europejskich na rozwój własnego biznesu. Projekt dotyczy szkół ponadgimnazjalnych z Polski Wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie).

Podczas 45-minutowych warsztatów młodzież dowiedziała się między innymi, w jaki sposób Fundusze Europejskie mogą im pomóc w realizacji pomysłów na innowacyjny biznes. Zajęcia warsztatowe spotkały się z dużym zainteresowaniem. Powodem tego była ich niekonwencjonalna forma polegająca na wykorzystaniu komiksu przygodowego „GRA O START-UP”, przeprowadzeniu konkursu oraz możliwości zdobycia wartościowych nagród w postaci kuponów upominkowych EMPIK-u.

Lekcje o Funduszach Europejskich uświadomiły młodzieży fakt, że ma ona niepowtarzalną szansę wykorzystać nowe możliwości, jakie stwarzają projekty realizowane w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej, np. "Start-up dla początkujących przedsiębiorców".
Licealiści dla ekologii
Album
Certyfikat


Dnia 06. 04. 2018r. uczniowie klas 1a, 1e oraz 1g wzięli udział w akcji „POSADŹ SWOJE DRZEWO” organizowanej już po raz piąty przez Nadleśnictwo Lubartów we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie. Sadzenie lasu odbywało się w Leśnictwie Nasutów należącym do Nadleśnictwa Lubartów. Po dotarciu na miejsce licealiści zostali przeszkoleni przez leśniczego Grzegorza Gawdzika oraz nadleśniczego Macieja Barszczyka, a następnie podzieleni na trzyosobowe zespoły, by efektywnie zasadzić dęby bezszypułkowe. Panowie przypomnieli młodzieży, że przy sadzeniu drzew należy unikać zawijania systemu korzeniowego oraz pamiętać, aby wykopany dołek był dostosowany do sadzonej rośliny i do jej systemu korzeniowego. Ważna jest jakość sadzenia, a nie ilość - z tym mottem, pełni zapału i energii, uczniowie ruszyli do sadzenia dębów.

Akcja zalesiania terenów należących do Nadleśnictwa jest wspaniałą okazją do udowodnienia, że przyroda nie jest obojętna młodym ludziom i dbają oni o środowisko dla przyszłego pokolenia. Po praktyce przyszedł czas na trochę teorii. Udaliśmy się do szkółki leśnej Stróżek, gdzie panowie Łukasz Pytka i Paweł Piekarczyk wytłumaczyli nam, na czym polega praca w Nadleśnictwie oraz jakiego gatunku drzewa są tu najczęściej sadzone. Drzewka, które sadziliśmy wcześniej, są także dostępne dla każdego z nas, oznacza to, że można je kupić i posadzić we własnym ogródku. Poznaliśmy też dane statystyczne - w odnowieniu i zalesieniu sztucznym w ciągu roku sadzonych jest 500 000 drzew, a tylko 1000 starych jest usuwanych. Sadzonki, którymi zalesialiśmy teren, będzie można usunąć za około sto lat, gdy osiągną wiek, w którym nie będą w stanie wytwarzać tlenu i pochłaniać dwutlenku węgla. Dowiedzieliśmy się również, z jakich owoców leśnych może powstać drzewo i w jakiej ilości, nawet ze stosunkowo małej, może wyrosnąć około 4000 nowych drzew. Niektóre gatunki lasów są sprowadzane z innych krajów; to zadziwiające, że ta dziedzina wymaga tak dużej wiedzy z zakresu botaniki czy typologii leśnej. Kolejnym punktem piątkowego programu był piknik, który oficjalnie otworzył zastępca Nadleśniczego, pan Leszek Gajuś. Podziękował on wszystkim przybyłym za obecność i zaangażowanie. Był także czas na zabawę. Zorganizowano ognisko oraz przekąski, dzięki którym młodzież i opiekunowie mogli nabrać sił. Na młodszych i starszych uczniów z różnych szkół z powiatu lubartowskiego czekało wiele atrakcji - mogli wziąć udział w tańcu zwanym Belgijka, były konkursy, muzyka i dobra atmosfera. W tym dniu w Nadleśnictwie zebrało się około 400 uczniów i ich nauczycieli. Ta lekcja geografii w terenie była bardzo cenna. Nie zapominajmy, że to, co nas otacza - podłoga, okna czy dachy - często pozyskiwane jest z drewna. Jeżeli nie będziemy dbać o lasy i drzewa, zabraknie tego surowca, a nasza gospodarka na tym ucierpi. Pielęgnujmy tak piękną tradycję szanowania natury, uczmy młodszych, że o środowisko trzeba dbać, a nawet pomóc mu w lepszym funkcjonowaniu. Nie zapominajmy, że drzewa produkują tlen ważny do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Przecież prawdą jest, że dbając o lasy, dbamy o własne zdrowie!

Wyjazd zorganizowała Katarzyna Płaszczewska. Opiekę nad młodzieżą pełnili Aleksandra Solarz, Ryszard Gierach i Łukasz Wasyluk.

Maja Nieznaj, klasa 1g
Teatr jest miejscem, gdzie najtrudniej kłamać
ALBUM
Publikacja lubartow24.pl

4 kwietnia 2018 roku II LO odwiedziła pani Małgorzata Choma-Jusińska, pracownik lubelskiego oddziału IPN oraz autorka wystawy "Teatr jest miejscem, gdzie najtrudniej kłamać", która od kilku tygodni znajduje się w naszej szkole. Autorka publikacji na temat środowiska opozycyjnego na Lubelszczyźnie w czasach PRL-u wygłosiła dla licealistów wykład na temat niezależnych teatrów działających w Lublinie w latach 70. i 80. XX wieku.

Swoją prelekcję pani Jusińska rozpoczęła od wyjaśnienia, skąd wziął się pomysł na opracowanie wystawy. Inicjatywa ta nawiązuje do Roku Kultury Niezależnej, programu edukacyjnego IPN utworzonego w 20. rocznicę upadku systemu komunistycznego w Polsce.

W powojennej Polsce wszystkie sfery kulturalne podporządkowane zostały panującej ideologii komunizmu. Sztukę zdominował socrealizm, który miał służyć budowie systemu socjalistycznego. Walory artystyczne, kryteria piękna i prawdy zeszły na plan dalszy a twórcy nie mogli w zasadzie istnieć poza systemem państwowego mecenatu. Nad czystością linii ideologicznej czuwały partia komunistyczna, aparat bezpieczeństwa, a także wszechobecna cenzura. Nasiliło się to po tzw. Poznańskim Czerwcu - pierwszym generalnym strajku i demonstracjach ulicznych w 1956 roku. Opozycjoniści zostali krwawo stłumieni przez wojsko i milicję, jednakże zostało to zatuszowane przez komunistyczną propagandę. Wtedy też środowisko artystyczne zaczęło kreować sferę niezależności, którą można zdefiniować jako kulturę niezależną. W czasach PRL-u nie było mowy o wolności słowa, a za rządów Władysława Gomułki, choć miało być lepiej, zaostrzono cenzurę. ,,Wrogich'' artystów przesłuchiwano, stosowano wobec nich rewizje i prześladowania, zaś ci, którzy sprzyjali komunistycznej ideologii, byli promowani i obracali się w towarzystwie osób rządzących.

W wypowiedzi pani Jusińskiej nie mogło zabraknąć wspomnienia o wydarzeniach z Marca '68, kiedy to zdjęcie z afiszy wystawianego w Teatrze Narodowym spektaklu ,,Dziady'' w reż. Kazimierza Dejmka wywołało protest studentów, którzy wznosili okrzyki ,,Chcemy kultury bez cenzury''. Również ta forma sprzeciwu wobec reżimu została brutalnie stłumiona przez władze komunistyczne. W drugiej połowie lat 70. coraz większa grupa twórców kultury decydowała się na aktywność poza oficjalnym obiegiem. Dotyczyło to przede wszystkim pisarzy i młodych twórców teatralnych. Prawdziwym przełomem stały się wydarzenia Sierpnia ’80 i powstanie „Solidarności”. Znaczna część artystów ze wszystkich środowisk zaangażowała się w przemiany organizując m. in. niezależne od państwa imprezy artystyczne i dążąc do odzyskania suwerenności kultury.

Teatry studenckie określano mianem alternatywnych, a miasto Lublin uzyskało statut jednego z najważniejszych ośrodków studenckiej kultury. Już w 1961 roku przy Teatrze im. Juliusza Osterwy powstała mała scena Reduta 61, a cztery lata później w Chatce Żaka rozpoczęła występy studencka grupa Gong 2 z UMCS-u, kierowana przez Andrzeja Rozhina. To jego inicjatywą były odbywające się między 1966 a 1974 rokiem Studenckie Wiosny Teatralne. W Chatce Żaka działały jeszcze takie zespoły teatralne jak: Grupa Chwilowa, Teatr Provisorium czy Scena 6, które w 1976 roku powołały festiwal ,,Konfrontacje Młodego Teatru'' (zależny od socjalistycznego patronatu "Zrzeszenia Studentów Polskich") odbywający się do 1981 roku. W czasie stanu wojennego ich występy można było oglądać w kościołach lub prywatnych mieszkaniach, ponieważ władze zakazały teatrom alternatywnym oficjalnej działalności. Poza teatrami lubelskimi, w czasie "Konfrontacji MT" spektakle wystawiało kilkanaście innych zespołów, m. in. Teatr Jedynka z Gdańska, Teatr Ósmego Dnia z Poznania, Akademia Ruchu z Warszawy, Teatr 38 z Krakowa, Teatr „Ą” oraz Teatr 77 z Łodzi. Na festiwalu rozgłos zyskał ,,Teatr Ósmego Dnia'' z Poznania, który współpracował z opozycją lat '70. Fragmenty spektakli tych grup uczniowie mogli zobaczyć podczas prezentacji przygotowanej przez panią Jusińską.

Teatry w swych występach skrycie krytykowały panujący ustrój oraz wartości i „etykę” propagowane przez komunizm. Nie zgadzały się z ograniczaniem wolności słowa i tylko tam można było wypowiedzieć lub sugerować prawdę. Była to forma ostoi dla widzów, którzy mogli choć przez chwilę poczuć się tak, jakby byli niezależni od cenzury. Władze nie pozostały dłużne i m. in zakazały na otwartą, publiczną prezentację ,,Teatrowi Provisorium''; grupy tej nie dopuszczono także w tym samym roku do konkursu. Jest to jeden z wielu przykładów ingerencji władzy w sztukę. Niektóre grupy teatralne chcące walczyć z rządem tworzyły samorządowe struktury, wspierały również protesty stoczniowców m. in gdańskich czy szczecińskich. Wykład pani Małgorzaty Chomy-Jusińskiej był dla uczniów II LO prawdziwą lekcją historii o czasach PRL-u oraz zadaniach, jakie stanęły przed sztuką i artystami w tamtym okresie. Młodzież zdała sobie sprawę z tego, że teatr w powojennej Polsce rozwijał się w ogromnym tempie, a kultura to część tradycji i tożsamości każdego kraju, stąd determinacja w walce o jej niezależność od jakiejkolwiek ideologii i polityki. Spotkanie zorganizowała pani Barbara Kukier, nauczycielka historii w II LO.

Maja Nieznaj, klasa Ig
STYPENDYSTA z II LO

W dniu 4 kwietnia 2018 roku w Kuratorium Oświaty w Lublinie
odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom
Ministra Edukacji Narodowej za rok szkolny 2016/2017.


Pani Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty w towarzystwie Panów Wicekuratorów Ryszarda Golca i Eugeniusza Pelaka wręczyła dyplomy 33 uczniom i absolwentom szkół z województwa lubelskiego. Pięcioro Stypendystów odebrało dyplomy z rąk Pani Minister Anny Zalewskiej na uroczystości w Warszawie. Stypendium to przyznawane jest dla uczniów lub absolwentów szkół dla młodzieży, którzy w minionym roku szkolnym uzyskali wybitne osiągnięcia edukacyjne na olimpiadach przedmiotowych, sportowe na szczeblu krajowym lub międzynarodowym albo zostali laureatami konkursu na pracę naukową.

W gronie wyróżnionych znalazł się uczeń naszej szkoły
Przemysław Podleśny
laureat i finalista Olimpiad Międzynarodowych i Ogólnopolskich.

Człowiek Renesansu tak nazwała Przemka Pani Kurator.

W imieniu Przemka dyplom odebrała wychowawczyni Jolanta Prokopowicz
Wkręć się w Ekonomiczny - finał
ALBUM
Publikacja lubartowiak.com.pl

dyplom Kingi Danił
dyplom Mateusza Krojca
dyplom Natalii Kurek

Miło nam poinformować, że

drużyna z II LO w składzie:
Kinga Danił, Natalia Kurek i Mateusz Krojec z klasy 1a
zajęła III miejsce w konkursie „Wkręć się w Ekonomiczny”,
organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe Logistyk
i adresowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, vouchery do Sport Clubu i nagrody rzeczowe.
Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczyciela podstaw przedsiębiorczości, pani Elżbiety Mizio.


Finał konkursu odbył się w dniu 27 marca 2018 r. na Wydziale Ekonomii UMCS w Lublinie, ale poprzedziły go wcześniejsze przygotowania, a następnie eliminacje szkolne w formie testu. W wyniku tych eliminacji została wyłoniona Drużyna II LO (w składzie: Kinga Danił, Natalia Kurek i Mateusz Krojec), która znalazła się w wąskim gronie finalistów i była jednym z 10 najlepszych zespołów szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.

Forma konkursu była nietypowa. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniem wymagającym od nich wiedzy z dziedziny ekonomii, umiejętności planowania, zarządzania, strategicznego myślenia, a także radzenia sobie z emocjami w sytuacjach stresujących. Uczniowie wcielili się w zawodowych logistyków w autorskiej grze - Logistyczne MONOPOLY. Zadanie polegało na zarządzaniu zapasami we własnym sklepie komputerowym. Co tydzień losowany był popyt na nasze towary. Uczniowie musieli dokładnie przeanalizować sytuacje na rynku, przewidzieć ewentualne zmiany i odpowiednio dostosować wielkość swojego zamówienia. Jeśli ilość towaru na dany tydzień nie była wystarczająca, drużyna ponosiła stratę. Podczas gry występowały także zdarzenia losowe, które były zarówno pozytywne, jak i negatywne. Walka pomiędzy zespołami była bardzo zacięta i pełna emocji. Wraz z upływającym czasem gry uczniowie ustalili swoje strategie i z łatwością podejmowali kolejne decyzje. Gra zakończyła się po 30 tygodniach. Drużyny z niecierpliwością czekały na wyniki swoich starań. Różnice pomiędzy wynikami pierwszych trzech grup były niewielkie. Tak naprawdę jeden mały błąd mógł zadecydować o końcowym wyniku konkursu. Na uczestników gry czekały cenne nagrody w postaci m.in. tabletów, voucherów i koszulek. Celem rozgrywek było uświadomienie uczniom, że studiowanie to nie tylko nauka „suchej” teorii, ale także praktyka poprzez zabawę, miłe i efektywne spędzanie wolnego czasu. Konkurs ten był bardzo ciekawą odskocznią od zwykłych zajęć i dostarczył nam wielu pozytywnych emocji.
Amerykańskich spotkań w II LO ciąg dalszy
Album


Tuż po wizycie przedstawicieli Ambasady Amerykańskiej w II LO, społeczność szkolna miała okazję do kolejnego spotkania z obywatelami USA. 26 marca br. mury II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie odwiedzili stypendyści Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta: Briana Krewson, która obecnie uczy języka angielskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Michael Gilmor, który języka angielskiego uczy w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Podczas spotkania, nasi goście przedstawili swoje rodzinne strony tj. Filadelfię oraz Nowy Jork. Niecodzienna lekcja języka angielskiego to podróż w krainę historii USA, geografii, kultury, kuchni amerykańskiej czy sportu. Podczas spotkania nasi goście przygotowali dla uczniów mini quiz dotyczący idiomów.

Całe spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze, a nasi goście swoim entuzjazmem i spontanicznością szybko zyskali sobie sympatię zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.

Organizatorem spotkania było Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego, które działa przy II LO.
Niech oni wszyscy pamiętają
Album


19 marca 2018r. uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu w 76. rocznicę „Akcji Reinhardt”.
Tradycją stało się już przygotowanie przez licealistów części artystycznej. Wzruszającym montażem słowno-muzycznym pt. „Niech oni wszyscy pamiętają…” młodzież oddała hołd pomordowanym ofiarom. Pięknym symbolem tolerancji i pamięci było ustawienie gwiazdy Dawida oraz białych i czerwonych zniczy na kształt polskiej flagi.
Gościem honorowym uroczystości była Judy Joseph ze Stanów Zjednoczonych, ocalała z Holokaustu, rodowita lublinianka. Na zakończenie ceremonii uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze w Niszy Ohel.
Przekazaliśmy także pani Judy upominek na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania – album o Lubartowie i lubartowską ceramikę. Słowa wybrzmiałe w Bełżcu - Miejscu Pamięci i Muzeum na długo zapadną w naszej pamięci: „Ten śpiew, ta gwiazda, ta flaga, te znicze – niech staną się symbolem pojednania, tolerancji, polsko-żydowskiej przyjaźni, pokoju na świecie. Musimy pamiętać żeby to się już nigdy nie powtórzyło.”

Organizatorem wyjazdu była pani Justyna Świderska – Niedobit.
Oprawa muzyczna- pan Paweł Pasikowski.
Opiekunowie – pani Iwona Bronst i pan Ryszard Gierach.
Zajęcia terenowe z geografii
Album


26 marca 2018 roku uczniowie klas Ig i IIc, realizujący rozszerzenie z geografii, uczestniczyli w zajęciach terenowych z meteorologii i hydrologii w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie. Wyjazd zorganizowali pani Katarzyna Płaszczewska i pan Łukasz Wasyluk, którzy w ten sposób włączyli młodzież II LO w obchody Światowego Dnia Meteorologii i Hydrologii oraz Dni Otwarte UMCS. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Jagodę Ziewiec, Klaudię Młodawską, Sarę Toroj, Elizę Świniarską, Natalię Gajewską, Piotra Urbańskiego i Kamila Kultysa, którzy reprezentowali Studenckie Koło Naukowe Geografów im. Adama Malickiego działające na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.

Na początku uczniowie zostali podzieleni na grupy. Zadaniem uczestników terenowych zajęć z hydrologii było zmierzenie przepływu w rzece Czechówka. Trzech odważnych przedstawicieli grupy, wyposażonych w gumowe wodery, weszło do wody i przeprowadziło niezbędne pomiary, które pomogły wykonać odpowiednie obliczenia. Poza parametrami fizycznymi, określonymi przy pomocy elektromagnetycznego miernika prędkości oraz wyznaczeniem przekrojów poprzecznych koryt, zbadano również jakość wód niesionych przez rzeki: temperaturę oraz przewodność elektrolityczną. Na koniec tych zajęć studenci pokazali nam, jak najłatwiej i najszybciej zmierzyć prędkości wody – jedni wrzucali do niej grube gałęzie, które odgrywały rolę pływaków, a reszta odliczała czas stoperem... wszystko przy użyciu taśmy z decymetrową miarką. Dzięki temu sprawdziliśmy obecny stan Czechówki. Dowiedzieliśmy się także wiele o retencji zasobów wodnych. Wśród działań infrastrukturalnych bardzo popularne są ogrody deszczowe, w których stosowane są rośliny hydrofitowe, takie jak paprocie i turzyce, pochłaniające zanieczyszczenia z przepływającej wody deszczowej. Zielone dachy na budynkach pełnią natomiast nie tylko funkcję estetyczną – przede wszystkim mają zatrzymać opad i ograniczyć skutki miejskiej wyspy ciepła. Wytyczne o obszarach wodno-błotnistych zawiera Konwencja Ramsarska, do której Polska dołączyła w 1978 roku. Obecnie obszary te zostały przekształcone wskutek działania ludzi.

Kolejne ćwiczenia odbywały się w stacji meteorologicznej, również na terenie Ogrodu Botanicznego. Znajduje się tam tzw. Klatka Stevensona pomalowana na kolor biały, by nie pochłaniać energii słonecznej. Można w niej znaleźć kilka rodzajów termometrów, między innymi maksymalny i minimalnym, z których uczniowie odczytywali temperatury, choć nie było to takie łatwe, jak się na początku wydawało. Każdy mógł się z bliska przyjrzeć psychometrowi i wiatromierzowi usytuowanemu na górze wieżyczki i rejestrującemu prędkość oraz kierunek wiatru. Mogliśmy również zobaczyć deszczomierz standardowy i korytkowy, dzięki którym można odróżnić rodzaj opadu oraz jego ilość. Jednym z bardziej rozbudowanych obiektów jest stacja do pomiarów promieniowania słonecznego. Ciekawym doświadczeniem było rozpoznawanie chmur i prognozowanie pogodny na podstawie obserwacji . My sami także możemy sprawdzić stan tych zjawisk dzięki aplikacji meteorologicznej, co więcej - taka stacja znajduje się w naszym mieście dzięki jednemu z wydziałów UMCS.

Po krótkich, lecz niezwykle interesujących, zajęciach na łonie natury młodzież wróciła do Lubartowa bogatsza o nowe doświadczenia i wiedzę z zakresu hydrologii - a dokładniej potamologii oraz meteorologii. Zajęcia w terenie okazały się bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie wiedzy zdobytej wcześniej w szkole.

Maja Nieznaj, klasa 1g
OSTATNIE POŻEGNANIEUrodzony 28 stycznia 1964r. w Lubartowie, absolwent Szkoły Podstawowej w Skrobowie oraz Pedagogicznego Studium Technicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie swoją pierwszą pracę zawodową rozpoczął 1 września 1986r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubartowie jako nauczyciel pracy techniki, od 1 września 1987r. pracował w Szkole Podstawowej nr 3 w Lubartowie.

W roku 1993 ukończył na Wydziale Matematyki i Fizyki UMCS w Lublinie studia wyższe na kierunku fizyka i od 1994 r. pracował w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Lubartowie jako nauczyciel fizyki i wychowawca, a następnie od 1 września 1999r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie, gdzie uczył fizyki, edukacji dla bezpieczeństwa i przyrody.

Otwarty na oczekiwania młodzieży stale doskonalił swoje umiejętności i podnosił kwalifikacje zawodowe. W roku 1998 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Elektrycznym Politechniki Lubelskiej w zakresie informatyki technicznej. W roku 2005 uzyskał stopień nauczyciela dyplomowanego.

W roku 2010 ukończył kolejne studia podyplomowe: Przysposobienie obronne - Edukacja dla bezpieczeństwa, w 2012 uzyskał kwalifikacje z zakresu organizacji i zarządzania szkołą. Posiadał też przygotowanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Uzyskiwał wysokie osiągnięcia w pracy dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczej, jego uczniowie wielokrotnie zdobywali nagrody w konkursach i zawodach. Organizował dla nich imprezy turystyczne, był opiekunem Samorządu Uczniowskiego, prowadził koła: fotograficzne i strzeleckie. Uczniów traktował z szacunkiem i po partnersku.

W uznaniu dla Jego umiejętności pedagogicznych oraz za szczególne zaangażowanie i osiągnięcia w pracy zawodowej wielokrotnie był nagradzany Nagrodą Dyrektora Szkoły, w roku 2002 został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi, a w roku 2010 Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.

Odszedł od nas serdeczny kolega, przyjaciel,
lubiany przez młodzież nauczyciel i wychowawca.
Pozostało puste miejsce wśród nauczycieli.
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Fascynujące podróże niezwykłych ludzi
ALBUM
Publikacja lubartow24.pl

22 marca br. uczniowie II LO gościli w szkole o. Pawła Mazurka, przeora zgromadzenia Ojców Białych w Nasutowie. Misjonarz przyjął zaproszenie szkolnej grupy SKKT Azymut, której członkom opowiedział o posłudze kapłańskiej, jaką pełni w Afryce.

Ojciec Mazurek, należący do Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, rozpoczął swoją opowieść od charakterystyki życia w krajach, w których gościł oraz zwyczajów tamtejszej ludności. Uczestnicy spotkania poznali również kilka słów w języku cziczewa, którym posługuje się lud m. in z Zambii czy Zimbabwe. Misjonarz zaprezentował fragment Mszy Św., podczas której zgromadzeni nie tylko się modlą, ale także spędzają wspólnie czas tańcząc i śpiewając radosne pieśni. W krajach afrykańskich największy dostęp do edukacji mają mężczyźni, to oni właśnie potrafią czytać i pisać, dlatego też często pełnią funkcje przedstawicieli różnych organizacji. Praca misjonarza wymaga wielu poświęceń i nauki, przede wszystkim języka urzędowego danego kraju oraz tradycji obowiązujących w określonej społeczności. Na swej drodze kapłani spotykają wyjątkowych ludzi, którzy na chwilę podporządkowują swe życie przybyłym gościom, by przyjąć od nich słowo Boże, naukę oraz pomoc. Ze względu na duże odległości pomiędzy ośrodkami zamieszkania i słabą infrastrukturę misjonarze mają niestety problem z przemieszczaniem się, a nawet zdobyciem środków transportu. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć zdjęcia i wysłuchać historii kilku rodzin, które zostały otoczone opieką kapłanów. Uczniowie zdali sobie sprawę z tego, jak skomplikowana jest sytuacja polityczna wielu afrykańskich krajów oraz jak uciążliwe w codziennym życiu mogą być zła lokalizacja i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przy tak suchych glebach i słońcu trudno jest bowiem wyhodować dobre plony, a pracą na roli zajmują się głównie kobiety. W wielu państwach tego kontynentu prawa kobiet są drastycznie ograniczone - nie mogą one nawet jeść w towarzystwie mężczyzn, a najczęstszym posiłkiem przez nie spożywanym jest kleik wykonany z mąki, który można łączyć z sosem.

To dzięki takim osobom jak nasz gość ludność afrykańska ma dostęp do pomocy humanitarnej, informacji z całego świata oraz słowa Bożego, którego potrzebuje, by znieść trudy codziennego życia. Ojciec Paweł Mazurek pragnie jak najszybciej wrócić do Afryki, gdyż traktuje ją jako swój drugi dom. Tam może nieść niezbędną pomoc i realizować swoje powołanie. Spotkanie z misjonarzem było dla licealistów bezcenną lekcją zarówno geografii, jaki i antropologii kulturowej.

Opiekunowie SKKT Azymut, pani Katarzyna Płaszczewska i Łukasz Wasyluk, składają podziękowania za pomoc w organizacji spotkania Paulinie Pawlas i Bartoszowi Tomali.

Maja Nieznaj, klasa 1g
Marsze dla Niepodległej
Album
FILM

Marsze dla Niepodległej
o Puchar Burmistrza Miasta LubartówDnia 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, już po raz dziewiąty SKKT Azymut działający w II LO zorganizował Wiosenne Marsze na Orientację. Tym razem impreza miała szczególny charakter, gdyż upamiętniała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i była jednym z projektów realizowanych w ramach miejskich obchodów świętowania Niepodległej Polski. Warto dodać, że w tym roku Azymut przyciągnął swoją inicjatywą aż sto osób!
Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono: Zespół Szkół nr 2, którego przedstawiciele przybyli z opiekunem p. Markiem Gawłem, oddziały gimnazjalne z opiekunem p. Sławomirem Zdunkiem wraz z klasami młodszymi ze Szkoły Podstawowej nr 3 pod opieką p. Urszuli Żurawskiej oraz Szkołę Podstawową nr 4 z opiekunem Rafałem Pietruszką. Dla zawodników biorących po raz pierwszy udział w marszach na orientację zorganizowano szkolenie, podczas którego uzyskali istotne informacje dotyczące numerowania punktów, a także zapoznali się z punktacją, która obowiązywała w danej kategorii wiekowej.
Uroczystego otwarcia tej popularnej wśród lubartowskiej młodzieży imprezy dokonali: Burmistrz Miasta Lubartów, pan Janusz Bodziacki, Dyrektor II LO, pani Halina Zdunek, oraz opiekunowie grupy Azymut: pani Katarzyna Płaszczewska i pan Łukasz Wasyluk, którzy powitali przybyłych uczestników. Pani Halina Zdunek przypomniała zgromadzonym o wadze najważniejszego dla XX-wiecznej historii Polaków wydarzenia, czyli odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachęciła również do obejrzenia przygotowanych przez licealistów tablic, które prezentowały najważniejsze narodowe powstania organizowane przez Polaków oraz wydarzenia związane z ich pełną cierpienia drogą do wolności. Burmistrz natomiast zwrócił uwagę na to, że dzisiejsza młodzież maszeruje w wolnej Polsce dzięki swoim przodkom, którzy dzielnie maszerowali ku niepodległości. By uczcić ich pamięć, wręczył wszystkim zgromadzonym biało-czerwone flagi, a opiekunom uczniów ze szkół biorących udział w imprezie – podziękowania przygotowane przez organizatorów.
Po oficjalnych przemówieniach młodzież rozpoczęła rywalizację - każda z drużyn przed wyjściem w teren została zaopatrzona w prowiant oraz znicze, które później zapaliła w wyznaczonych miejscach pamięci, oraz otrzymała mapy wraz z wykazem zadań. Z punktu startowego, którym był budynek II LO, młodzież wyruszyła w poszukiwaniu obiektów. Liczącą ponad 4 km trasę dla kategorii TM wyznaczył członek SKKT - Bartosz Tomala. Członkowie dziewięciu grup mieli za zadanie znaleźć osiem punktów kontrolnych na terenie miasta Lubartów. Musieli odwiedzić klasztor Ojców Kapucynów, okolice boiska przy SP3, stacje PKS i PKP przy ulicy Kolejowej, a także cmentarz przy ulicy Cmentarnej. Drugą kategorią TD zajął się Hugo Kielar. Uczniowie ze szkół podstawowych na swej mapie mieli zaznaczonych sześć kontrolnych punktów oraz dostali cztery zadania, których rozwiązania mogli szukać na upamiętniających patriotów tablicach; musieli także odgadnąć rebus, którego hasło brzmiało „żołnierz”. Trasę dla licealistów opracował absolwentów naszego liceum - Mateusz Kapitan. Najstarsza grupa miała za zadanie przejść 6-6,5 km na obszarze naszego miasta, zdobyć cztery punkty kontrolne oraz odnaleźć następnych osiem, w których znajdowały się odpowiedzi na zadania. Dotyczyły one tablic upamiętniających zasługi bohaterów walczących za Niepodległą. Uczniowie mieli również dopasować zdjęcia różnych obiektów, które spotkali na swojej drodze. Dla uczniów, którzy wykonali poprawnie zadania, nie dali się zwieść zasadzkom i trzymali się granic czasowych, przygotowane zostały nagrody w postaci m. in. termosów oraz plecaków.
Po wykonaniu wszystkich zadań i powrocie do siedziby II LO, na młodzież czekał ciepły posiłek w postaci bigosu. Następnie odbyło się uroczyste podsumowanie rywalizacji. Pani Dyrektor Halina Zdunek wręczyła zwycięskim drużynom puchary i medale ufundowane przez Burmistrza Miasta Lubartów oraz inne cenne nagrody.

Oto wyniki klasyfikacji dla poszczególnych kategorii:
kategoria TD (dzieci do lat 14):
1. miejsce - Michał Kosior, Bartłomiej Olek, Mariusz Dybała
2. miejsce - Bartosz Pomorski, Oskar Dunda, Aleksander Pęksa
3. miejsce - Igor Garbacz, Krzysztof Zalewski
kategoria TM (młodzież w wieku 15-17 lat):
1. miejsce - Anna Aftyka, Alicja Topyła
2. miejsce - Oliwier Romanek, Filip Wawruch, Mateusz Woźniak
3. miejsce - Karol Małyska, Bartosz Ogrodowski
kategoria TJ (juniorzy do 20 lat):
1. miejsce - Paweł Musiej, Filip Banasik, Nikodem Marzęda
2. miejsce - Zuzanna Jabłońska, Anna Szymczak, Jagoda Unkiewicz
3. miejsce - Emilia Mitura, Filip Pydyś, Szymon Weremczuk.

Marsze dla Niepodległej były dla uczniów nie tylko świetną zabawą w terenie, ale również cenną lekcją historii, która uświadomiła uczestnikom, że na terenie naszego miasta także znajdują się ważne obiekty związane z historią Polski. Organizatorzy marszów składają serdeczne podziękowania: Burmistrzowi Miasta Lubartów, panu Januszowi Bodziackiemu, który ufundował nagrody i uświetnił swoją obecnością imprezę; Dyrektor II LO, pani Halinie Zdunek, za wsparcie i życzliwość; wszystkim uczestnikom z różnych szkół i ich opiekunom za udział w zabawie oraz panom: Ryszardowi Gierachowi, Marcinowi Świderkowi i Cezaremu Misiurskiemu za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia.
Gratulujemy zwycięzcom wszystkich kategorii wiekowych świetnej orientacji w terenie i wiedzy historycznej. Jednocześnie SKKT Azymut zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnej, X edycji Wiosennych Marszów na Orientację, które odbędą się w przyszłym roku.

Maja Nieznaj, klasa 1g
Przedstawiciele Ambasady USA z wizytą w II LO
ALBUM


20 marca br. w murach II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja miało miejsce niecodzienne wydarzenie - uczniowie mieli okazję poznać przedstawicieli Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce i porozmawiać z nimi o polsko-amerykańskich stosunkach na arenie międzynarodowej. Tego właśnie dnia II LO odwiedzili Dan Hastings – Attache ds. Kultury Ambasady, Jerzy Roguski - Director American Spaces Unit, Monika Rokicka - Deputy Director American Spaces Unit oraz Renay Gladish – pracownik Ambasady. Spotkanie zorganizowane zostało przez Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego działające w II LO, a temat przewodni dialogu brzmiał: 100 Lat Razem: Ludzie, Historia, Przyszłość. Przedstawiciele ambasady zostali ciepło powitani w naszej szkole przez Dyrektor II LO, panią Halinę Zdunek, po czym rozpoczęła się właściwa część wizyty, czyli spotkanie z młodzieżą. Uczniowie obejrzeli krótki film ukazujący stulecie relacji polsko-amerykańskich, a także zapoznali się z prezentacją uzupełniającą film oraz przedstawiającą rodzinne strony Dyplomaty – Kalifornię. W dalszej części spotkania Dan Hastings, w sposób niezwykle żywiołowy i interesujący, odpowiadał na pytania młodzieży dotyczące m. in. jego pobytu w Polsce, różnic i podobieństw pomiędzy życiem w naszym kraju a USA czy upodobań kulinarnych. Prowadzący wielokrotnie zwracał się do młodzieży z wieloma pytaniami, a osoby biorące udział w dyskusji otrzymały drobne upominki. Na zakończenie Attache zachęcał uczniów do nauki języków obcych oraz realizacji własnych marzeń, gdyż przeszkodą w ich realizacji są jedynie nasze obawy i lęki.

Na gości z Ambasady USA czekała również niespodzianka przygotowana przez uzdolnionych artystów z naszej szkoły. Był nią spektakl Król Lear w reżyserii p. Rafała Wrotkowskiego wykonany przez aktorów z teatralnej grupy Scena 44. Należy wspomnieć, że Spektakl „Lear” został kilka dni temu doceniony i zajął drugie miejsce (pierwszego nie przyznano) w XX Ogólnopolskim Przeglądzie Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Shakespeare’a w Języku Angielskim. Dyplomaci byli pod wrażeniem talentu młodzieży nie tylko pod względem warsztatu aktorskiego, ale również umiejętności językowych.

Spotkanie licealistów z przedstawicielami Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce to prowadzona w miłej atmosferze niezwykła lekcja historii, geografii i języka angielskiego. To również okazja do dyskusji o relacjach pomiędzy naszymi krajami i wspólnej przyszłości. Na kolejne spotkanie czekamy z niecierpliwością…


Dan Hastings jest urzędnikiem ds. Zagranicznych w Departamencie Stanu USA. Obecnie pełni funkcję Attaché ds. Kultury w Ambasadzie USA w Warszawie. Wstąpił do służby dyplomatycznej USA w 1999 r., a wcześniej służył w Waszyngtonie, Maroku, Egipcie, Rosji, Armenii i Gruzji. Przed dołączeniem do służby zagranicznej pracował krótko w sektorze prywatnym, Banku Światowym i Korpusie Pokoju w USA. Porozumiewa się w wielu językach: francuskim, hiszpańskim, ormiańskim, rosyjskim, arabskim, gruzińskim oraz polskim. Pochodzi z San Francisco Bay Area w Kalifornii, jest żonaty i ma troje dzieci.
Szekspir według SCENY44.
Publikacja lubartow24.pl
ALBUM

Tradycją II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie jest udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Shakespeare’a w Języku Angielskim. Tak też stało się w tym roku. SCENA44. działająca w II LO przygotowała na jubileuszową, dwudziestą edycję Festiwalu dwie sztuki.
Pierwsza, zatytułowana „Angel”, oparta została na komedii pt. „Miarka za miarkę”. Scenariusz napisała uczennica klasy IC Agnieszka Guz. Opowiada on historię życiowej katastrofy kobiety, mniszki, wywołanej przez tytułowego „anioła”. Sztuka uderza dojrzałością formy i poruszanego problemu, co na tle wielu współczesnych praktyk teatralnych jest szczególnie ważne, tekst bowiem pokazuje hipokryzję w najczystszej postaci, chciwość i moment, gdy u szczytu władzy człowiek czuje się zbyt pewnie, myśląc, że może wszystko. Spektakl wyreżyserował, i to był debiut w tej roli, Jan Zegar, ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix Przeglądu.
Druga sztuka oparta została na jednej z najważniejszych tragedii Mistrza pt. „Król Lear”. Tytułowy bohater, niekwestionowany władca i ojciec zrzeka się korony, przeświadczony, że autorytet pozwoli mu żyć dalej według własnych reguł i zachcianek… Co więcej, zrzeka się również majątku na rzecz córek, obłudnych i chciwych, w których decyzja ta budzi najniższe instynkty. Przed naszymi oczami autor scenariusza i reżyser spektaklu Rafał Wrotkowski rysuje historię ludzi pozbawiony godności, zagubionych w świecie bez Boga, pogrążonych w chaosie i rodzącym się obłędzie, w świecie, gdzie tylko błazen i dziecko zdolni są jeszcze do zachowania pełni człowieczeństwa.
Oba spektakle oraz aktorzy w nich występujący zostali docenieni przez jury Konkursu bardzo wysoko. Ania Szymczak z klasy IC – odtwórczyni roli Isabelli w spektaklu pt. „Angel” – zdobyła Grand Prix i w nagrodę pojedzie do Londynu, gdzie będzie mogła na żywo zobaczyć spektakle szekspirowskie w teatrze „The Globe”. Warto nadmienić, że to już trzecie Grand Prix Festiwalu dla uczniów II LO. Wcześniej wyróżnienie to otrzymali w 2014 i 2017 roku bracia Mikołaj i Jan Zegarowie. Ale to nie koniec nagród dla SCENY44. Spektakl „Lear” otrzymał drugie (pierwszego nie przyznano) a „Angelo” trzecie miejsce w kategorii dla najlepszego zespołu scenicznego, czym aktorzy z II LO potwierdzili po raz kolejny swoje perfekcyjne przygotowanie do Konkursu.
W spektaklach wystąpili. „LEAR”: Lear (Sara Kusio), Gonerila (Magda Skrzypiec), Regana (Justyna Pożarowszczyk), Cordelia (Kinga Cybul), Doktor (Kinga Danił), w roli Błazna (Patrycja Kwaśniewska) oraz Natalia Florek, Ola Lato, Anna Szymczak, Agnieszka Guz, Weronika Lejkowska. „ANGEL”: Angelo (Wiktor Wilkowicz), Isabella (Anna Szymczak), Książę (Martyna Gliniak), Lucio (Diana Kępa), Claudio (Jakub Wójcik) oraz Natalia Florek, Agnieszka Guz, Weronika Lejkowska, Jagoda Unkiewicz, Emilia Mitrus, Kinga Cybul, Weronika Witek, Jakub Bobiarski, Patryk Rzechuła, Jan Ślifirczyk, Aleksander Iwan, Mikołaj Turowski, Michał Bobikowski. Charakteryzacje aktorów przygotowały Weronika Lis, Karolina Rybak, Ada Franczak, Iza Szczygieł; obsługą sceny zajął się Mateusz Kaczor; plakaty wykonał Cezary Misiurski, a konsultacje językowe przeprowadziła Barbara Gałka.
SCENA44. bardzo serdecznie pragnie podziękować: Radzie Rodziców przy II LO za refundację kosztów wyjazdu grupy do Lublina, Adzie Woźniak za zdjęcia, Pani Dyrektor Marcie Migal za udostępnienie szkolnej sceny na czas prób oraz Pani Dyrektor Halinie Zdunek za wsparcie, cierpliwość i szeroko pojętą wyrozumiałość.
Więcej o działalności SCENY44. znajdziecie Państwo na naszym fanpage’u. Tam też informacje o naszych najbliższych występach. SERDECZNIE

ZAPRASZAMY!


VIII Debata Politologiczna na UMCS
Album

16 marca uczniowie naszego liceum, pod opieką pani Barbary Kukier, wzięli udział w debacie politologicznej organizowanej na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie. W tym roku debata odbyła się w nowej formule, zarówno jeśli chodzi o zakres tematyczny, jak i format debaty. Tematy dotyczyły najważniejszych spraw polityki międzynarodowej: Czy Federacja Rosyjska to państwo demokratyczne? Ile państwa w gospodarce? Migracje – zagrożenie dla tożsamości współczesnych państw.

Nasza drużyna w składzie: Kaja Karwacka (IIa), Maja Nieznaj (Ig) i Adrian Antoniak (Ig) wylosowała temat dotyczący gospodarki, a dokładnie rzecz ujmując mieliśmy bronić stanowiska zakładającego, że państwo powinno być obecne w gospodarce w jak największym wymiarze. Wszyscy uczestnicy mieli wyznaczone role i zadania, a reguły debaty były ściśle określone. Przy każdym z tematów należało dokładnie zdefiniować problem oraz dobrać argumenty odwołując się do wydarzeń bieżących i faktów historycznych.

Udział w debacie przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat aktualnych problemów współczesnego świata, był okazją do rozwijania umiejętności prezentowania swoich poglądów na forum publicznym. Każdy z nas otrzymał informację zwrotną dotyczącą oceny naszych wystąpień. Uzyskaliśmy fachowe porady i wskazówki dotyczące komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Mogliśmy poczuć się jak uczestnicy prawdziwych debat telewizyjnych. Jesteśmy przekonani, że doświadczenia nabyte w tej debacie będą procentować w przyszłości.

Maja Nieznaj Ig
Zaczęło się w II LO od Syberii...
Album


15 marca br. naszą szkołę odwiedziła absolwentka II LO, Ewa Piesta, obecnie studentka V roku Geografii na UMCS-ie w Lublinie. W spotkaniu z nią wzięli udział uczniowie klas I g i III e, którzy dowiedzieli się, w jaki sposób podczas studiów można podróżować daleko i za niewielkie pieniądze. Ewa zaraziła się pasją podróżowania podczas nauki w liceum, a do podejmowania trudu wędrówek zainspirowała ją działalność w SKKT Azymut, z którego członkami wybrała się w 2012 roku na Syberię.

Ewa, podczas studiów na lubelskiej uczelni, wyjeżdżała do różnych krajów w ramach programu Erasmus lub jako wolontariuszka. Pierwszym celem jej zagranicznych wojaży była Chorwacja, gdzie bezpłatnie studiowała w ramach międzynarodowej wymiany studentów, a tym samym mogła zwiedzać takie miejsca jak koloseum w Pula, piękną plażę w Zadarze, a także znaną członkom Azymutu miejscowość Rijeka. Nasza absolwentka podczas pobytu w Chorwacji odwiedziła także miasto Mostar znajdujące się w Bośni i Hercegowinie. Ewa w swoich podróżach uwzględniła również stolice kilku państw: Czech, Słowacji, Austrii, Bułgarii oraz Serbii. Student objęty programem Erasmus otrzymuje stypendium, którego wysokość zależna jest od kraju, do którego się kieruje. Suma dotacji dostosowana jest do potrzeb młodego człowieka, a często w zupełności wystarcza nawet na dalsze podróże. Najlepszym sposobem na zwiedzanie jest wypożyczenie samochodu, gdyż dzięki temu można być niezależnym i zwiedzić większą ilość miejsc niż innymi środkami transportu. Będąc wolontariuszem można również pomagać poza granicami naszego kraju i zobaczyć kawałek świata. Ewa jako wolontariuszka wyjechała do Portugalii, gdzie jej zadaniem była odnowa domku, dbanie o porządek ulic czy też inne aktywności, które w danym czasie były bardzo potrzebne. Czas wolny zazwyczaj przypadał na sobotę i niedzielę, więc to w weekend wolontariusze mogli spokojnie podziwiać uroki Portugalii. Ewa przybliżyła nam także historię swojej koleżanki, która w ten sam sposób wyjechała do Hiszpanii, i zachęciła nas do uczestnictwa w Camino de Santiago, czyli Drodze św. Jakuba, która jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Czas spędzony ze starszą koleżanką upłynął nam tak szybko, że poczuliśmy niedosyt opowieści o tym, ile fascynujących podróży można odbyć w tak młodym wieku. Relacja Ewy z wypraw była urozmaicona prezentacją jej autorskich zdjęć, co dodatkowo zachęciło nas do odwiedzenia prezentowanych krajów. Nasze spotkania zakończyło wykonanie wspólnej pamiątkowej fotografii, która zwieńczyła nasze rozmowy o poznawaniu świata. Spotkanie z Ewą Piestą, zorganizowane przez panią Katarzynę Płaszczewską, zachęciło uczniów do organizowania własnych podróży, gdyż nie ponosząc własnych kosztów można zwiedzić naprawdę duży kawałek świata.

Maja Nieznaj 1g
Bankowcy edukują młodzież w II LO
ALBUM
Publikacja lubartowiak.com.pl


12.03.2018r. w II Liceum Ogólnokształcącym, z inicjatywy Elżbiety Mizio, nauczyciela podstaw przedsiębiorczości, odbyły się interesujące warsztaty z bankowcami. Odwiedzili nas pan Mirosław Gajewski, wiceprezes ds. handlowych Banku Spółdzielczego w Lubartowie i pani Magdalena Unkiewicz, pracownik zespołu ds. produktów bankowych i marketingu.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Bakcyl", a uczestniczyli w nich uczniowie klas pierwszych. Podczas warsztatów bankowcy przekazali uczniom wiele ciekawych informacji na temat zasad funkcjonowania banku, codziennych obowiązków pracownika bankowego, biznesowego "dress code" oraz cech osobowości, jakimi powinien charakteryzować się pracownik banku. Podczas wykładu uczniowie II LO poznali historię jednego z najstarszych banków w powiecie.

Pan wiceprezes Mirosław Gajewski przedstawił nowe techniki płatności bankowych oraz przybliżył ofertę banku skierowaną szczególnie do młodych ludzi. Należy dodać, że instytucja ta aktywnie działa na terenie powiatu i nie tylko. Swój udział ma również w szkołach, przedszkolach, prowadząc Szkolne Kasy Oszczędnościowe. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i zapoczątkowało stałą współpracę II LO z Bankiem Spółdzielczym. Warto dodać, że zostaliśmy zaproszeni na wizyty studyjne do banku, gdzie młodzież będzie mogła zobaczyć, na czym polega praca bankowca "od wewnątrz".

Serdecznie dziękujemy panu wiceprezesowi Mirosławowi Gajewskiemu i pani Magdalenie Unkiewicz, że zechcieli podzielić się swoją wiedzą na temat bankowości, oraz pani Elżbietą Mizio, nauczycielce podstaw przedsiębiorczości, za zorganizowanie ciekawych zajęć.
Jak studiować za granicą?
ALBUM

14 marca 2018r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w spotkaniu dotyczącym studiowania za granicą. Warsztaty poprowadziła pani Sally z University of South Wales, która przedstawiła tegorocznym maturzystom ofertę edukacyjną uczelni. Całość spotkania odbywała się w języku angielskim, co było doskonałą szansą sprawdzenia umiejętności komunikowania się w obcym języku. University of South Wales posiada bogatą ofertę kierunków w każdej dziedzinie, zatem każdy zainteresowany studiami za granicą z pewnością mógłby odnaleźć coś, co go interesuje.
Przedstawiciele GLOBAL EDUCATION oferują kandydatom pomoc w złożeniu potrzebnych dokumentów, a także udzielają niezbędnych informacji na temat oferowanych kierunków oraz życia codziennego studentów University of South Wales.
Spotkanie z przedstawicielami GLOBAL EDUCATION wzbudziło ogromne zainteresowanie słuchaczy, a kilku uczniów naszej szkoły poważnie zastanawia się nad tego typu edukacją.

Patrycja Adamczyk i Agnieszka Skwarek z IIIe
Anioły z II LO w Jadwinowie.
ALBUM
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl

Z okazji Dnia Kobiet (08.03.2018) Anioły z II LO przygotowały niespodziankę dla Pań z Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Jadwinowie. Akcja ta organizowana jest już po raz drugi i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, która chętnie bierze w niej udział i z zaangażowaniem poświęca swój wolny czas, aby pomóc potrzebującym. Na ten szczególny dzień grupa uczniów z naszej szkoły przygotowała niewielkie upominki w postaci filcowych serduszek oraz samodzielnie upieczonych babeczek, które zostały wręczone paniom przebywającym w ośrodku. Główną atrakcją tego wydarzenia był zorganizowany przez młodzież koncert w DPS. Piosenki z dawnych lat w połączeniu z niezwykłym talentem uczniów przywołały odległe wspomnienia, uśmiechy na twarzach a także łzy wzruszenia. Był to dzień wielu emocji, radości, zadumy lecz również niezwykle cenna lekcja życia oraz wartości jakimi powinniśmy się kierować dla wszystkich wolontariuszy. Słowa podziękowań oraz szczera radość były niezwykłymi nagrodami w zamian za poświęcony czas i włożony trud w zorganizowanie tej akcji.

Jakub Mitura
Naukowcy uczniom, czyli wykłady na WAT w Warszawie
Album


W listopadzie 2017 r. w Warszawie zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego a Gminą Miasto Lubartów oraz II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie. Od tego czasu wzajemne kontakty między naszymi instytucjami zwiększyły się w zakresie wspierania przedsięwzięć służących popularyzacji nauki, prowadzenia pokazowych zajęć dydaktycznych oraz promowania WAT i jej oferty dydaktycznej wśród uczniów II LO oraz w środowisku lokalnym.

Owocem współpracy był wyjazd uczniów naszego liceum na wykłady do siedziby Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, który odbył się 9 marca br. 50 uczniów z klas: IIa, IIe, IIIa, IIIb i IIIe, pod opieką nauczycieli matematyki i fizyki, wysłuchało dwóch półtoragodzinnych wykładów wygłoszonych przez pracowników naukowych Akademii:
* Na Wydziale Elektroniki – „Wszechobecny świat mikrofal”,
* Na Wydziale Nowych Technologii i Chemii – „ Materiał wybuchowy ratuje życie i zdrowie”.

Atrakcją dla licealistów była wizyta w bunkrach, w których dochodzi do kontrolowanych wybuchów w celach naukowych. Wykłady prowadzone były w bardzo przejrzysty i ciekawy sposób, młodzież wysłuchała ich z zainteresowaniem, zdobywając tym samym wiedzę przydatną nie tylko w dalszej edukacji, ale też w codziennym życiu.

W trakcie wykładów uczniowie chętnie rozmawiali z wykładowcami, uzyskując odpowiedzi na nurtujące ich pytania.Zlot Przodowników Turystyki Pieszej
Album


Dnia 10 marca br. odbył się XII Zlot Przodowników Turystyki Pieszej, którego organizatorem była Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK w Lublinie. W spotkaniu uczestniczyli pani Katarzyna Płaszczewska, nauczycielka geografii w II LO i opiekun SKKT Azymut, oraz reprezentanci grupy Azymut.
Celem zlotu było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 110. rocznicy utworzenia lubelskiego oddziału PTTK, czyli Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie, a także popularyzacja turystyki kwalifikowanej i aktywnego wypoczynku. Impreza rozpoczęła się w Lublinie pieszym rajdem. Trasa liczyła 8 km i przebiegała następująco: Poręba-Stasin Polny-Rezerwat Stasin-Las Stary Gaj-Zemborzyce Podleśne-Majdan Wrotkowski-Zalew Zemborzycki. Kolejnym punktem programu były obiad i spotkanie, podczas którego członkowie SKKT Azymut: Natalia Kosior, Michał Paruzel i Mateusz Tabała, po odbyciu rocznego kursu, otrzymali państwowe uprawnienia Organizatora Marszów na Orientację i certyfikaty Animatora Marszów na Orientację. Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK przyznała również pani Katarzynie Płaszczewskiej uprawnienia przodownika turystyki pieszej na województwo świętokrzyskie.
Biznes ma wartość
ALBUM
Publikacja facebook.com.pl - konferencja i gala wręczenia nagród
Publikacja facebook.com.pl - konkurs

Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl

"Biznes ma wartość" konkurs realizowany przez studentów
Psychologii Biznesu i Przedsiębiorczości KUL w Lublinie
w ramach Ogólnopolskiej Konferencji "Ludzka Twarz Biznesu".3. marca uczniowie naszej szkoły pod opieką Elżbiety Mizio wybrali się na konkurs „Biznes ma wartość”, organizowany przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Konkurs miał formę gry miejskiej. Uczestnicy, w grupkach złożonych od dwóch do czterech osób, poruszając się po KUL-u mieli za zadanie odnaleźć stacje, w których podejmowali różnorakie testy o tematyce związanej z przedsiębiorczością, biznesem, psychologią. Każde zadanie podlegało ocenie przez jury konkursowe. Nasi uczniowie musieli się podjąć przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, wybrania najlepszego kandydata na stanowisko pracy, rozwiązania sporu z mieszkańcami zgodnie z zasadą CRS oraz wypełnienia testu z wiedzy o ekonomii. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 8 marca podczas Ogólnopolskiej Konferencji "Ludzka Twarz Biznesu", gdzie swoje prelekcje prezentowali znane postacie polskiej nauki oraz biznesu.

8. marca uczniowie z naszej szkoły ponownie wybrali się do Lublina na KUL, gdzie Każdy uczniowie II LO uczestniczyliśmy właśnie we wspomnianej już konferencji prowadzonej przez osoby doświadczone w biznesie. Byli to: Marek Ignys z menager firmy Bayer, Sebastian Szajner - coach, trener biznesu i konsultant oraz Agnieszka Jakubczyk-Latała menager firmy Stock Polska. Tematem przewodnim tego panelu dyskusyjnego było "Człowiek wypalony", "Człowiek z wartościami" i "Człowiek bogaty - wielopokoleniowy". Nasi uczniowie dowiedzieli się jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu, o tym jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa pasja, jak wielkie znaczenie ma motywacji pracowników i doświadczenie, dowiedzieli się również jakie techniki motywacyjne można i należy stosować chcą odnosić sukcesy.

Po owocnej konferencji odbyło się wręczenie nagród z konkursu „Biznes ma wartość”. Pomimo znaczącej konkurencji wszyscy nasi uczniowie stanęli na podium. Uczniowie z II LO zajęli II i III miejsce -dwie grupy z naszej szkoły, ex aequo. Każdy z uczestników oraz opiekun zostali nagrodzeni ciekawymi książkami.

Gratulujemy!

Naszą szkołę reprezentowali: Aleksander Iwan kl. Ic, Mikołaj Turowski kl. Ie, Weronika Goździcka kl. Ig, Weronika Witek kl. Ig, Paulina Widyńska kl. Ig, Aleksandra Zdunek kl. Ig, Piotr Kolibski kl. Ig, Maciej Gątarski kl. Ig, Natan Marciniak kl. Ig pod opieką Elżbiety Mizio.


Fakty i mity o ubezpieczeniach.
Album
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.plDnia 06 marca 2018r. gościliśmy w II LO na zaproszenie nauczyciela przedsiębiorczości Elzbiety Mizio panie Maria Piwińska i Agnieszka Nawrot koordynatorki ds. komunikacji społecznej i edukacji ZUS oddział w Lublinie. Przedstawicielki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas spotkania w bardzo ciekawy i dostępny sposób przekazały wiele wiadomości dotyczących ubezpieczeń społecznych. Uczniowie klas Ia i Ig dowiedzieli się min.: co mi daje ubezpieczenie, skąd się wzięły ubezpieczenia społeczne, co to jest FUS, skąd się biorą pieniądze na wypłatę emerytur, czym zajmuje się ZUS, jakie świadczenia przysługują ubezpieczonym, Jakie składki płacą obywatele i jak sprawdzić stan konta w FUS.

Na wykładzie uczniowie II LO mogli dowiedzieć się również o czym decyduje ZUS, kto był pierwszym twórcą ubezpieczeń i jaką największą i najmniejszą emeryturę wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Polsce. Panie uświadomiły uczniom, że ubezpieczenie towarzyszy nam przez całe życie i przedstawiły jakie mamy ubezpieczenia w Polsce np. emerytalne, wypadkowe czy chorobowe.
W drugiej części uczniowie wzięli udział w krótkim quizie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych oraz w dyskusji podczas której zadawali ciekawe pytania, po których mogli rozwiać swoje wątpliwości nt faktów i mitów jakie zasłyszeli od np. swoich znajomych.

Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli podziękowanie i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z paniami prowadzącymi wykład.Człowiek Roku 2017
Album

Justyna Świderska-Niedobit i Rafał Wrotkowski z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie uzyskali tytuł Człowieka Roku 2017 w plebiscycie Kuriera Lubelskiego. Nauczyciele zostali laureatami w powiecie lubartowskim.

Finałowa gala wieńcząca plebiscyt Kuriera Lubelskiego miała miejsce 6 marca w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Podczas uroczystości statuetki Człowieka Roku odebrali zwycięzcy z Białej Podlaskiej, Chełma, Lublina i Zamościa oraz wszystkich powiatów województwa lubelskiego. Laureaci zostali nagrodzeni w czterech kategoriach: Działalność społeczna i charytatywna, Kultura, Samorządność i społeczność lokalna oraz Biznes. Do plebiscytu zgłaszano osoby nietuzinkowe, które działają na rzecz swoich lokalnych społeczności, mają na koncie sukcesy, konsekwentnie realizują obrane cele; ludzi aktywnych, pomysłowych, pełnych energii i entuzjazmu. Wśród nagrodzonych znalazło się aż dwóch nauczycieli z II LO, którzy otrzymali najwięcej głosów w powiecie lubartowskim.
Justyna Świderska-Niedobit uzyskała tytuł w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariusza „Anioły z II LO” została doceniona za organizację zbiórki darów dla Polaków mieszkających we Lwowie i na Ukrainie. Nauczycielka z naszej szkoły od 10 lat wspiera ośrodki na Ukrainie, m. in. Lwowski Dom Dziecka nr 1, Sierociniec, polskie przedszkole, Świetlicę Caritas, Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Od grudnia 2015 roku wraz z „Drużyną Marzeń” wyjeżdża, by dzielić się z naszymi wschodnimi sąsiadami zebranymi darami i piękną przyjaźnią. Justyna Świderska-Niedobit wraz z wolontariuszami uczestniczy także w obozach na Wołyniu, w trakcie których porządkowane są polskie cmentarze.
Rafał Wrotkowski został nagrodzony w kategorii „Kultura”. Nauczyciel pracujący z zespołem uczniów z II LO trzykrotnie zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim za sztuki wyreżyserowane w XVI, XVIII oraz XIX edycji konkursu. Pod jego opieką uczniowie z II LO dwukrotnie zdobyli Grand Prix festiwalu oraz liczne wyróżnienia. Rafał Wrotkowski został doceniony za wieloletnie działanie na rzecz kultury i ogromny wkład w życie artystyczne miasta Lubartów. Nauczyciel założył w II LO teatr Scena 44 oraz przygotowywał, reżyserował i wystawiał spektakle dla mieszkańców miasta Lubartów i okolic.
To ogromny zaszczyt dla naszego liceum i wspaniały sukces, że wśród czterech laureatów z powiatu lubartowskiego znalazło się aż dwóch nauczycieli z jednej szkoły, którzy stanęli na scenie obok przedsiębiorców, prezesów firm i samorządowców.
WYSTAWA IPN w II LO
„Teatr jest miejscem, gdzie najtrudniej kłamać” Do 31 marca br. w budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie będzie można zwiedzać wystawę „Teatr jest miejscem, gdzie najtrudniej kłamać” – Teatr Niezależny w Lublinie w latach 70. i 80. XX wieku. Autorką wystawy zrealizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie jest dr Małgorzata Choma-Jusińska.

Po II wojnie światowej Polacy wbrew własnej woli i mimo zbrojnego oporu, dostali się w strefę wpływów radzieckich. Stalin przystąpił do zaprowadzenia komunistycznych porządków, które na długie lata nałożyły cenzurę na wolność słowa i twórczość artystyczną.
Artyści byli zmuszeni tworzyć swoje dzieła w ramach oficjalnego nurtu, jednak część twórców szukała innych możliwości. Taką alternatywą był proces powstawania kultury niezależnej, wolnej od nacisku ideologii. Jednakże aktualne wydarzenia polityczne odcisnęły swoje piętno na kształcie sztuki teatralnej. Przełomem dla kultury polskiej były wydarzenia Marca 1968 r., kiedy to zdjęto ze sceny Teatru Narodowego sztukę Adama Mickiewicza „Dziady cz. III”. Następstwa wypadków marcowych wykazały środowiskom twórczym i intelektualnym, że władze nie zamierzały godzić się na poszerzanie praw i wolności, a bunty pod hasłami prawdy, demokracji, sprawiedliwości – były bezwzględnie tłumione.
Ośrodki akademickie stały się miejscem, gdzie rodził się teatr niezależny. Lublin w drugiej połowie lat 70. był jednym z najważniejszych ośrodków studenckiej kultury. Działały tu cenione teatry: Grupa Chwilowa, Scena 6, Provisorium czy Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika. Działał tutaj również Teatr Wizji i Ruchu, a w podlubelskich Gardzienicach-Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Od 1976 do 1981 r. w Lublinie odbywały się Konfrontacje Młodego Teatru - była to jedna z najważniejszych imprez tego typu w kraju. Zdaniem autorki wystawy pani Małgorzaty Choma-Jusińskiej: „Twórcy starali się pokazać narzędzia indoktrynacji i manipulowania społeczeństwem; unaoczniały skutki konformizmu, zgody na ubezwłasnowolnienie i zunifikowanie. W spektaklach kładziony był szczególny nacisk na konieczność odnalezienia własnej drogi postępowania. Artyści nie dawali jednak gotowych recept, skłaniali do refleksji i dyskusji”. Zgromadzone zdjęcia z przedstawień teatralnych, informacje, plakaty wprowadzają w kulisy sceny niezależnej, w klimat tamtych czasów.
Terenowe ćwiczenia
AlbumDnia 5 marca br. członkowie SKKT Azymut ponownie spotkali się z panem Bartłomiejem Bednarczykiem, miłośnikiem gór i alpinistą z Lubartowa. Podczas warsztatów zorganizowanych w murach II LO pan Bednarczyk omówił podstawowe formy alpinizmu oraz zaprezentował uczniom elementy wyposażenia niezbędne podczas górskich wycieczek. Tym razem uczniowie mieli szansę wypróbować sprzęt górski w sprzyjających do tego warunkach. O godzinie 15:15 młodzież zebrała się pod Bazyliką św. Anny w Lubartowie, aby następnie wraz z panem Bednarczykiem udać się na dogodny, pagórkowaty teren, gdzie miała nastąpić część praktyczna zajęć.

Doświadczony alpinista przypomniał uczniom, w jaki sposób zakłada się raki, po czym każdy mógł przejść określony przez siebie dystans, aby oswoić się ze sprzętem. Podczas gdy jedni spacerowali w rakach, inni obserwowali, a następnie doskonalili technikę wiązania węzła podwójnej ósemki. Był to dla wszystkich prawdziwy sprawdzian zastosowania wiedzy zdobytej podczas wcześniejszego spotkania z alpinistą w szkole. Instruktor przybliżył również młodziezy sposoby wchodzenia oraz schodzenia w rakach w różnych warunkach pogodowych oraz przypomniał, jak należy używać czekana, niezbędnego w zimowych wyprawach górskich. Pan Bednarczyk nie poprzestał na teorii, dlatego każdy musiał przećwiczyć posługiwanie się czekanem na miejskiej górce. Członkowie Azymutu, pomimo panującego od ponad tygodnia mrozu, nie poddawali się i z zaangażowaniem wykonywali polecenia alpinisty. Zajęcia w terenie pozwoliły członkom szkolnego „Azymutu” zrobić pierwsze kroki w planowaniu własnych wypraw wysokogórskich, a także wypróbować swoje siły przed tego typu wspinaczkami. Licealiści podziękowali gorąco panu Bartłomiejowi za poświęcony im czas i cenne lekcje, a wspólne zdjęcie upamiętniło te niezapomniane chwile.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy opiekunów SKKT Azymut: pani Katarzyny Płaszczewskiej i pana Łukasza Wasyluka.
Wystawa prac Emilii Oniszczuk.
Album


Wykład uniwersytecki z fizyki w II LO.
Album

Spotkanie z dr Jerzym Kraśkiewiczem pracownikiem naukowym UMCS.


W poniedziałek 5 marca nasza szkoła miała okazję gościć dr Jerzego Kraśkiewicza, pracownika naukowego instytutu fizyki UMCS. Poprowadził on wykład dla około 80 uczniów, będący przygotowaniem do wizyty w CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, mającej swoją siedzibę w Genewie. Najważniejszym narzędziem pracy ośrodka jest największy na świecie przyspieszacz cząsteczek, zwany Wielkim Zderzaczem Hadronów. Przeprowadzane w nim zderzenia cząsteczek pozwalają naukowcom lepiej poznawać budowę otaczającej nas materii. Dr Kraśkiewicz wyjaśnił nam sposób działania tego urządzenia oraz przedstawił najważniejsze osiągnięcia CERN, zarówno w dziedzinie nauki jak i techniki. Przybliżył nam również w prostych słowach podstawy fizyki cząstek elementarnych. Dzięki zdobytej wiedzy z pewnością będziemy mogli wynieść znacznie więcej z zaplanowanej wycieczki. Liczymy również na dalszą współpracę z dr Kraśkiewiczem i mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy jeszcze mieć możliwość wysłuchania jego wykładów.
Olimpiada Przedsiębiorczości
Publikacja lubartowiak.com.pl
Publikacja lubartow24.pl

W dniu 1 marca 2018 r. w pięciu uczelniach ekonomicznych: Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyły się eliminacje okręgowe.
Uczeń naszego liceum z klasy 2a Mateusz Kołodziejczyk brał udział w etapie okręgowym Olimpiady Przedsiębiorczości w Krakowie na Uniwersytecie Ekonomicznym.
Mateusz uzyskał bardzo wysoki wynik z testu. Niestety do finału zabrakło mu TYLKO 0,5 pkt.
Do olimpiady w okręgu krakowskim przystąpiło 2525 zawodników ze 169 szkół ponadgimnazjalnych. Do zawodów 2-go stopnia zakwalifikowało się tylko 247 zawodników, w tym Mateusz Kołodziejczyk.
GRATULUJEMY Mateuszowi uzyskania wysokiej lokaty
i ŻYCZYMY dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy.Opiekunem ucznia jest nauczyciel podstaw przedsiębiorczości Elżbieta Mizio.

Zapraszamy do zapoznania się z pytaniami testowymi, z jakimi musiał zmierzyć się Mateusz w eliminacjach okręgowych XIII edycji Olimpiady. TEST był o zróżnicowanym stopniu trudności. To oznacza, że były pytania za 1 lub 2 pkt. Za udzielenie złej odpowiedzi uczeń miał odejmowane punkty.
MISTRZOWIE Z II LO

Miło nam poinformować, że wczorajszy czwartek tj. 01.03.2018r. okazał się bardzo udany dla naszych koszykarzy. Drużyna z II LO pod opieką pana Marcina Świderka zajęła pierwsze miejsce w zawodach o Mistrzostwo Powiatu Lubartowskiego w Piłce Koszykowej Chłopców. Zawody rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. W swoim pierwszym meczu nasza drużyna pokonała drużynę z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej przewagą 11 punktów, natomiast w drugim meczu wygrała ze szkołą z Zespołu Szkół Nr2 przewagą 18 punktów, wygrywając tym samym całe zawody. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia, ponieważ to właśnie II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie będzie reprezentować nasz powiat na mistrzostwach rejonu w kwietniu.GRATULUJEMY

Naszą drużynę reprezentowali:
1.Dybała Łukasz kl. Ig
2.Dzięgielewski Karol kl. Ie
3.Laskowski Jakub Kl. Ie
4.Michałowski Krzysztof kl. Ie
5.Woźniak Paweł kl. Ia
6.Góźdź Adrian kl. IIa
7.Rojek Dominik kl. IIa
8.Sykut Alan kl. IIIb
9.Kobyłka Szymon kl. IIIe
10.Skrobowski Michał kl. IIIe
11.Garbacz Wiktor kl. IIIe
12.Lipski Michał kl. IIIe

Opiekun: Marcin Świderek
Przygotowania Azymutu do zimowej turystyki górskiej
ALBUM
Publikacja lubartowiak.com.pl

Dnia 28 lutego 2018 roku, na zaproszenie pani Katarzyny Płaszczewskiej, II LO odwiedził pan Bartłomiej Bednarczyk. Ten znany lubartowianin zdobył już, wraz ze swoim bratem, najwyższy szczyt całych Alp i Europy – Mont Blanc (4809 m n.p.m.), czterotysięcznik we Włoszech - Gran Paradiso (4061 m n.p.m.), a pół roku temu stanął na dwóch szczytach Kaukazu – Kazbeku i Elbrusie.
Pan Bednarczyk przybliżył członkom SKKT Azymut podstawowe formy alpinizmu, czyli wypraw wysokogórskich. Uczniowie mieli szansę na wstępne przygotowania do przyszłych górskich wycieczek. Alpinista uświadamiał, że w górskiej wyprawie najważniejsze są komfortowe i nieprzemakalne obuwie oraz kask, który chroni naszą głowę przed niebezpieczeństwami. Brak tych elementów wyposażenia może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Uczestnicy spotkania otrzymali listę ekwipunku potrzebnego na jednodniową i kilkudniową trasę w warunkach zimowych oraz mogli wypróbować sprzęt przyniesiony przez naszego gościa. Pan Bednarczyk zaprezentował, jak się wiąże i poprawnie zakłada raki oraz pokazał czekan, niezbędny w zimowej turystyce górskiej. Ważnym elementem wspinaczki są również uprząż, którą uczniowie mogli samodzielnie zapiąć, oraz karabinki. Najbardziej efektywną formą nauki jest praktyka, dlatego członkowie Azymutu uczyli się wiązać liny, zakładali i wiązali raki, uczyli się wiązania węzłów: ósemki, podwójnej ósemki, wyblinki, półwyblinki, prusika, ratowniczego, zderzakowego i blokera. Ćwiczenia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem, jednak wszystkich zaskoczył fakt, że nie jest to tak łatwe, jak się wydaje. Ponadto, po wysłuchaniu historii z życia wziętej, młodzież dowiedziała się o ważnym zastosowaniu koca termicznego podczas dłuższych zimowych wypraw.
Na koniec spotkania członkowie Azymutu wręczyli alpiniście prezent w ramach podziękowania za przyjęcie zaproszenia do II LO. Ta teoretyczno-praktyczna lekcja stanowiła pierwszą część warsztatów dla członków SKKT Azymut, a na kolejną, o charakterze praktycznym, uczniowie już czekają z niecierpliwością.

Maja Nieznaj, klasa1g

KLASA PATRONACKA
ALBUM

Nasi przyszli prawnicy, czyli uczniowie klas IG i IIG, wzięli udział w spotkaniu „Klasa Patronacka” zorganizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Lublin na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.
„Klasa Patronacka” ma na celu przybliżenie licealistom wybranych zagadnień prawnych oraz zapoznanie z realiami i trendami panującymi wśród studentów. W ramach tegorocznych spotkań nasi uczniowie zapoznali się z pracą prokuratora oraz radcy prawnego. Wysłuchali wykładów na temat konstytucji i prawa wykroczeń. Na koniec dowiedzieli się, jakie możliwości i korzyści daje przynależność do organizacji studenckich.NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
1 marca 2018r. dyrekcja i część uczniów naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 1 w Lubartowie.

Obejrzeliśmy bardzo wzruszające przedstawienie pt. "Niezłomna" poświęcone "Ince" - Danucie Siedzikównie oraz kobietom walczącym o wolną Polskę.

W przedstawieniu wystąpili m. in. uczniowie II LO - absolwenci Gimnazjum nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej.Spotkanie z policjantem klas III
ALBUM

W dniach 22 i 23 lutego 2018 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja gościliśmy
Komisarza Marka Bociana z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie.

Przeprowadził on w klasach trzecich prelekcję na temat: "Młody kierowca - brawura i odpowiedzialność".
Pan Komisarz rozmawiał z młodzieżą o problemach, które dotyczą zwłaszcza młodych kierowców (w wieku 18-25 lat) jako uczestników ruchu drogowego. Spotkanie miało na celu kształtowanie świadomości i kultury młodego uczestnika ruchu drogowego oraz zasad ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy.

Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie spotkania.
Podsumowanie I semestru nauki w II LO
ALBUM

Dnia 19 lutego br. w II LO odbyły się
APELE PODSUMOWUJĄCE I semestr nauki
w roku szkolnym 2017/2018.

Uczniowie klas o profilu lingwistycznym: Ic, IIc oraz IIIc opracowali wyniki nauczania w I semestrze br. i przedstawili ranking poszczególnych klas według średnich ocen oraz frekwencji. Młodzież przygotowała również dla kolegów i koleżanek z równoległych klas wiele atrakcji, w tym konkurs wiedzy w formie popularnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Nagrody i niespodzianki czekały na tych, którzy nie opuścili żadnej godziny lekcyjnej, czyli uzyskali 100% frekwencji oraz mogą pochwalić się wysokimi osiągnięciami naukowymi.
Uczniowie z wysoką średnią ocen 5,0 i wyżej otrzymali stypendia za wyniki w nauce.WALENTYNKI w II LO
ALBUM

W dniu 13 lutego 2018 r. w II LO odbyła się
DYSKOTEKA WALENTYNKOWA
zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję do wspaniałej zabawy
w ostatnim dniu przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.

Oprawę muzyczną zapewniali członkowie SU pod przewodnictwem p. Marcina Świderka.

Z okazji Walentynek życzymy wszystkim uczniom naszej szkoły
oraz naszym kochanym Nauczycielom, Dyrekcji i wszystkim Pracownikom II LO
dużo dużo miłości!

Samorząd Uczniowski

STUDNIOWKA 2018
Publikacja lubartowiak.com.pl

27 stycznia uczniowie klas maturalnych naszego liceum bawili się
w Hotelu President w Kocku na swoim Balu Studniówkowym.

Poloneza czas zacząć... W sobotni wieczór tegoroczni maturzyści wkroczyli na piękną salę balową w takt dźwięków poloneza. Ich taniec podziwiali zaproszeni na tę uroczystość goście: Janusz Bodziacki - Burmistrz Miasta Lubartów, Jacek Tomasiak - Przewodniczący Rady Miasta Lubartów, Anna Najda – Przewodnicząca Rady Rodziców, Halina Zdunek – Dyrektor II LO, Teresa Rojek – Wicedyrektor II LO, wychowawcy, nauczyciele i licznie zgromadzeni rodzice. W swoich przemówieniach zarówno Burmistrz Miasta, jak i pozostali goście, życzyli młodzieży niezapomnianych wspomnień z tej pięknej, wyjątkowej w życiu nocy, a za sto dni – sukcesów na egzaminie maturalnym.
Licealiści przygotowali także część artystyczną, a po niej - zaczął królować bal. Młodzież z sześciu klas maturalnych bawiła się do samego rana. Tym razem nie rozmawiano o zbliżającej się maturze, tego wieczoru najważniejsza była udana zabawa. W zgodnej opinii wszystkich uczestników Studniówka była wspaniała, szkoda tylko, że ta szalona noc mija tak szybko!
Spotkanie licealistów z fascynującym człowiekiem
ALBUM


SKKT Azymut chętnie gości osoby, które w kręgu swoich zainteresowań stawiają podróże na pierwszym miejscu. Tym razem zaproszenie na spotkanie z cyklu „Fascynujące podróże niezwykłych ludzi” przyjął pan Tomasz Marzęda, który odwiedził nasze liceum dnia 23 stycznia br. Wizyta podróżnika cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – w spotkaniu wzięło udział 85 uczniów II LO, w większości należących do grupy Azymut. Po krótkim przywitaniu nasz gość rozpoczął opowieść o krajach, które odwiedził. Pomimo tego, że był w tych miejscach wielokrotnie, zadziwiają go one na nowo i nigdy nie są takie same. Pogadanka była urozmaicona prezentacją zawierającą statystyki oraz autorskie zdjęcia o różnej tematyce, zaczynając od architektury a kończąc na sytuacjach z życia codziennego. Pierwszym omawianym krajem był Izrael. Jest to państwo o bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej. Chrześcijanie zlokalizowani są w miejscu o trudnym dostępie do pracy, dlatego jednym z najpopularniejszych sposobów na przetrwanie jest sprzedaż ręcznie robionych ozdób dla turystów. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z poważnych zagrożeń czekających na podróżnych. Pan Marzęda radził, że wyjeżdżając do Izraela powinniśmy mieć na uwadze, by kupować produkty w przeznaczonych do tego miejscach oraz nie ufać przypadkowym ludziom oferującym towary na ulicy. Szokujące jest to, że kamieniowanie jako forma egzekucji jest stosowane do tej pory, a chrześcijanie nie chronią zabytków tak, jak powinni. Przyjazd do tego kraju jest ułatwiony- wiza, którą potrzebujemy, nie musi być wklejona do paszportu, ale wyjazd może być kłopotliwy. Bardzo często prowadzone są rozmowy kontrolne na lotnisku i nasz doświadczony podróżnik doradził nam, jak w takiej sytuacji powinniśmy się zachować. Ciekawostką było to, że wyobrażenia o stajence, w której urodził się Jezus, jest bardzo złudne. W Izraelu drewno było rarytasem i domy znajdowały się w grotach skalnych, tak też zapewne wyglądało miejsce narodzin Chrytusa.
Dzięki prezentacji naszego gościa mogliśmy również ujrzeć wiele ważnych dla historii, religii i kultury Izraela miejsc. Wrażenie na nas wywarła Ściana Płaczu, która jest najbardziej charakterystycznym miejscem kultu judaizmu. Obecna manipulacja informacjami w mediach przedstawia nam zupełny inny obraz tego państwa i dopiero dziś uświadomiliśmy sobie, jak wygląda życie w Izraelu - kraju o dwóch stolicach (Tel Awiw i Jerozolima). Kolejnym zwiedzonym przez pana Tomasza krajem były Stany Zjednoczone. Dowiedzieliśmy się, że edukacja amerykańskiej młodzieży jest na bardzo wysokim poziomie, a szkolnictwo zostało zreformowane mniej więcej w tym czasie, kiedy w Polsce wprowadzono gimnazja, czyli w 1999 roku. Patronował temu ówczesny prezydent - Bill Clinton, który postanowił rywalizować z Chinami. Jak nam wiadomo, nie każdy zasługuje na wizę wymaganą do przekroczenia granic tego kraju. Proces ubiegania się o ten dokument ten jest długotrwały i kosztowny. Opowieść pana Marzędy o życiu w Stanach Zjednoczonych wszystkich bardzo zainteresowała. Bieda, tak wszechobecna w Izraelu, ma tam zupełnie inne znacznie. Przytułki oferują jedynie nocleg i niewielką ofertę żywnościową, zaś w dzień bezdomni muszą na siebie zarabiać. Nie mają oni żadnego problemu ze zdobyciem odzieży i są bardziej zdatni do życia niż ludzie tego typu w innych krajach. Ogólnie powszechnym problemem jest zażywanie narkotyków pozyskiwanych z najciemniejszych zaułków najgroźniejszych dzielnic. Policja jest bezradna w wielu sytuacjach, a bijatyki są na porządku dziennym. Młodzi ludzie mogą posiąść prawo jazdy o wiele szybciej niż w Polsce, zaś spożywanie alkoholu dozwolone jest dopiero od 21 roku życia. Dostępność broni jest o wiele większa niż w Polsce. Amerykanie mają to do siebie, że nie umieją gromadzić pieniędzy i wydają je w natychmiastowym tempie na przeróżne gadżety. Wielu z nich uczy się również języków obcych, takich jak język polski, by w przyszłości odwiedzić kraje, w których obowiązują. Ludzie dorośli używają tam częściej Facebooka i dzięki temu można się z nimi łatwiej i szybciej kontaktować.
Ostatnim państwem, które poznaliśmy z wypowiedzi podróżnika, był kraj kwitnącej wiśni-Japonia. Na ogół Japończycy są bardzo sympatyczni i pomocni. Pomimo słabej znajomości języka angielskiego są w stanie pomóc każdej osobie. Na ulicach nie spotyka się osób spożywających jakikolwiek pokarm ani koszy stojących przy dróżkach czy chodnikach. Na posiłek na świeżym powietrzu są wyznaczone miejsca, gdzie w spokoju można zjeść, a później wyrzucić resztki jedzenia. Wielu Japończyków odpoczywa w pracy, by w domu swój wolny czas spędzić na grze w gry komputerowe. Technologia jest tam na bardzo wysokim poziomie i różnice w czasoprzestrzeni pomiędzy Japonią a Polską można szacować na około 100 lat.
Pod koniec prelekcji pan Tomasz wręczył nam prezenty w postaci plakatowej panoramy jednej z jerozolimskich budowli oraz książek. Spotkanie z podróżnikiem zwieńczyło wspólne pamiątkowe zdjęcie, po którym młodzież i ich gość udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez członków klubu turystyki i krajoznawstwa. Opowieści podróżnika uświadomiły nam, jak niewiele wiemy o innych krajach i ich sytuacji społeczno-politycznej, w ile stereotypów wierzymy, a także przekonaliśmy się, że warto zwiedzić kawałek świata.
Spotkanie zorganizowali opiekunowie SKKT Azymut: pani Katarzyna Płaszczewska i pan Łukasz Wasyluk

Maja Nieznaj, klasa I G
Nocne marsze na orientację Azymutu z II LO
ALBUM
Klasyfikacja końcowa
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl


19 stycznia SKKT Azymut działający w II LO w Lubartowie zorganizował pierwszy w nowym 2018 roku marsz na orientację. Członkowie klubu udali się na dwudniową wyprawę do Zawieprzyc, którą zorganizowali pani Katarzyna Płaszczewska i pan Łukasz Wasyluk. Marsz składał się z dwóch etapów - dziennego, który wymagał odnalezienia 7 punktów kontrolnych rozłożonych na 16 km trasy i nocnego, liczącego 5.5 km oraz 12 punktów kontrolnych do określenia.
Impreza rozpoczęła się od uzupełnienia zgłoszeń w siedzibie II LO w piątek o godzinie 14, a potem uczniowie, którzy otrzymali instrukcje, mogli już wyruszać w trasę. Na mapach szlaku znajdowały się takie miejscowości jak Łucka, Serniki czy Jawidz, a miejscem docelowym był Schronisko Młodzieżowe w Zawieprzycach. Etapy zostały przygotowane przez doświadczonych w tego typu eskapadach uczniów naszej szkoły: dzienny przez Michała Paruzela i Mateusza Tabałę, a etap nocny przez Hugo Kielara i Przemysława Drabika. Sędzią głównym był Mateusz Kapitan, absolwent II LO i przyjaciel Azymutu. Pokonywanie zaplanowanej trasy wymagało rozwiązania szeregu zadań odnoszących się do miejsc, które mijaliśmy, należało również wykazać się czujnością i rozpoznać fałszywe znaki, by nie tracić zebranych punktów. Nie obyło się bez kilku pomyłek, ale uczniowie szybko się reflektowali i nadrabiali stracony czas. Członkowie Azymutu wykazali się dobrą znajomością mapy i kierując się nią, przeszli rzekę Wieprz trzykrotnie. Jedna z najtrudniejszych dróg prowadziła przez las - uczniowie musieli dobrze odczytać mapę, by dotrzeć do końcowych punktów kontrolnych, które były bardzo dobrze ukryte. Do końca nie było wiadomo, kto wygra, gdyż rywalizacja była wyrównana. W ostatniej godzinie wiele grup spotkało się w jednym miejscu i nie zwalniając kroku kierowało się do celu. Większość uczestników udokumentowało swoje poczynania kilkoma fotografiami. Pomimo niesprzyjającej pogody, uczniom udało się ukończyć dwa etapy w dobrym czasie. Po pokonaniu pierwszej części trasy na uczestników czekało ognisko z kiełbaskami, które pomogły zebrać siły na nocną wyprawę. Zakończyła się ona ok. godz. 1 w nocy i wtedy z poczuciem satysfakcji wszyscy mogli się rozejść do pokoi w schronisku, by jeszcze przez chwilę spędzić czas w miłym towarzystwie. Rano zostały ogłoszone wyniki.
Pierwsze miejsce zajęli Damian Cyranek i Mateusz Krojec z klasy 1a, drugie miejsce - Weronika Goździcka, Paulina Widyńska oraz Maciej Gątarski z klasy 1g, a 3 miejsce - Oliwia Cyranek, Natalia Gębal z klasy 1a i Maja Nieznaj z klasy 1g. Tuż poza podium, na 4 miejscu znalazły się uczennice z klasy 1c - Justyna Pożarowszczyk i Natalia Wróbel. Osoby te za swoje osiągnięcia otrzymały nagrody i dyplomy. Kolejnego dnia wykonano kilka pamiątkowych zdjęć w Zawieprzycach i pełna emocji wyprawa dobiegła końca.
Spotkanie z przedstawicielem UMCS w II LO
ALBUM


W czwartek 18 stycznia br. w siedzibie II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie odbyło się spotkanie z pracownikiem Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS, panią Lidią Jarską. Celem spotkania był wykład pt. "Prawna ochrona wizerunku w Internecie". Podczas prelekcji uczniowie klas Ib i Ie mogli dowiedzieć się m.in. tego, jak jest definiowany wizerunek, kiedy możemy wykorzystać czyjś wizerunek i jakie konsekwencje prawne związane są z jego niewłaściwym wykorzystaniem. W trakcie spotkania nie zabrakło również wielu ciekawych przykładów „z życia” obrazujących, w jakich sytuacjach możemy wykorzystać wizerunek jakiejś osoby bez odpowiedniej zgody, a kiedy takowa zgoda jest potrzebna. Całe spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze, a młodzież zyskała bardzo cenną wiedzę.Spotkanie z panią Anną Frydel
ALBUM
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.plDnia 11 stycznia 2018 uczniowie klasy 1g gościli w II LO panią Annę Frydel
zajmującą się edukacją i turystyką w Nadleśnictwie Lubartów.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy pani Katarzyny Płaszczewskiej, opiekunki SKKT „Azymut”,
która od wielu lat współpracuje z tą jednostką gospodarczą w strukturze Lasów Państwowych.

W formie prezentacji, a następnie pogadanki, mogliśmy poznać pracę naszego Nadleśnictwa, które obejmuje cztery powiaty na terenie województwa lubelskiego, a przede wszystkim obszar Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, który zyskał miano „zielonych płuc Lublina”. Główne zadania, które podejmowane są na tym terenie, to zalesienie, pielęgnacja i ochrona powierzchni lasu. Ważne jest to, że my, młodzi ludzie, także możemy przyczynić się do pielęgnacji lasów i w porze wiosennej wybrać się na sadzenie nowych drzew w ramach prowadzonej przez Nadleśnictwo Lubartów tzw. Szkółki Stróżek, która zajmuje się również sprzedażą sadzonek drzew i krzewów. Od kilku w swojej ofercie turystycznej Nadleśnictwo Lubartów proponuje biegi na terenie lasów i ich ścieżek turystycznych, jazdę na rowerze, jazdę konną czy „nordic walking”. Nadleśnictwo wyznaczyło również specjalne obszary na ognisko, które może być zwieńczeniem zimowego kuligu. Podczas prezentacji pani Frydel dowiedzieliśmy się więcej o specyfice leśnych terenów otaczających nasze miasto – rozmawialiśmy o drzewach najczęściej występujących na tym obszarze oraz o problemach, z jakimi muszą walczyć leśnicy. Najbardziej zaskoczyła nas stosunkowo mała ilość pracowników, a także możliwość odbycia stażu w Nadleśnictwie przez uczniów szkoły średniej.
Spotkanie z panią Anną Frydel uświadomiło nam, jak na czym polega praca w Nadleśnictwie oraz w jak dużym stopniu my sami możemy możemy korzystać z atrakcji zielonych terenów powiatu lubartowskiego, które swoimi walorami zapewniają prawdziwy wypoczynek.

Maja Nieznaj 1g
Tango
Publikacja lubartowiak.com.pl
Publikacja lubartowiak24.pl
Publikacja lubartopen.pl
ALBUM


W ostatnią środę (10 stycznia) miłośnicy teatru zebrali się w murach II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, aby obejrzeć premierę spektaklu opartego na „Tangu” Sławomira Mrożka. Zespół wystąpił z tym samym spektaklem dzień później – 11 stycznia. Widzowie uczestniczyli w widowisku przygotowanym przez grupę teatralną złożoną z uczniów II LO. SCENA 44. powstała po kolejnym sukcesie młodzieży w Festiwalu Szekspirowskim w marcu 2016 roku. Rok temu z powodzeniem wystawili „Kartotekę” Tadeusza Różewicza, by i tym razem sięgnąć po klasykę polskiego teatru absurdu – tekst Sławomira Mrożka pt. „Tango”.
Sztuka jest bardzo wymagająca nawet dla zawodowych aktorów. Wystarczy wspomnieć, że akcja rozgrywa się w kameralnej przestrzeni salonu Stomilów, z zachowaniem jedności czasu i miejsca (choć wymaga zmiany scenografii podczas antraktu), a jednocześnie, przy niewielkiej liczbie występujących postaci, dotyka skrajnych emocji, wynikających z groteskowej niezborności fabuły utworu. Trzeba przyznać, że SCENA wywiązała się z trudnego zadania inscenizacji tego złożonego tekstu wzorowo. Spektakl dostarczył publiczności niezapomnianych wzruszeń, dlatego nie obyło się bez owacji na stojąco. Półtoragodzinne przedstawienie wydobyło z utworu Mrożka to, co w nim aktualne i bliskie współczesnemu odbiorcy. Autor scenariusza i reżyser spektaklu – Rafał Wrotkowski – opowiada o sprawach zawsze ważnych, dotykających bezpośrednio człowieka: rodzinie oraz jej roli społecznej, prawie do i konsekwencjach buntu, konflikcie „mędrka” i „chama”, słabości inteligencji, stałych zagrożeniach totalitaryzmem…
Główny bohater utworu – Artur (Mateusz Kaczor) - próbuje zaprowadzić porządek w dotkniętej chaosem rodzinie swego ojca, wiecznego teatralnego eksperymentatora i buntownika, Stomila (Wiktor Wilkowicz). Niestety członkowie rodziny, czyli: babcia Eugenia (Ada Franczak) i matka Eleonora (Natalia Grudzień), wyraźnie zafascynowane tajemniczym gościem domu Edkiem (Jan Zegar), nie zamierzają zmieniać swego nastawienia do zanarchizowanej rzeczywistości. Zdesperowany bohater zawrze nietrwały sojusz z wujem Eugeniuszem (Patryk Rzechuła), ale jego rozpaczliwe próby naprawy świata, między innymi związane z pomysłem ślubu z kuzynką Alą (Weronika Lis), okażą się niezbyt udane i w efekcie doprowadzą do totalnej katastrofy. W zespole SCENY 44. brak słabych ogniw. Wszyscy grają bardzo dobrze, równo, w pełni profesjonalnie wywiązując się z powierzonych im zadań. Całości spektaklu dopełniła niezwykła scenografia, którą przygotowały Ania Szymczak, Justyna Pożarowszczyk i Wiktoria Urban. Charakteryzacją postaci i kostiumami zajęły się Kinga Cybul i Agnieszka Guz, a plakat przedstawienia wykonał Cezary Misiurski.
SCENA 44. serdecznie dziękuje dyrektor II LO p. Halinie Zdunek oraz p. Marcie Migal – dyrektor Społecznej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina, która udostępniła aktorom salę widowiskową. Bez tego wsparcia realizacja spektaklu w ogóle nie byłaby możliwa. Dziękujemy oczywiście widzom, którzy zainteresowali się naszymi spektaklami, w sumie obejrzało je ponad 300 osób! Wielkie, wielkie brawa!
SCENA 44. przygotowuje już kolejną niespodziankę! Szczegóły wkrótce! Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową grupy: SCENA 44. . Niech teatr zawsze będzie w Państwa sercach!
Medalista z II LO
ALBUM
Publikacja nauka.gov.pl
Publikacja lubartów24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl


Dwudziestu czterech medalistów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych odwiedziło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Studiując lub myśląc o wyborze studiów, macie przed sobą wiele dróg, wiele możliwości, drzwi najlepszych światowych uczelni stoją przed Wami otworem. Chcę Was jednak zaprosić do współtworzenia silnych polskich uniwersytetów – powiedział podczas wręczania listów gratulacyjnym wicepremier Jarosław Gowin. Ponad 30 medali dla polskich licealistów

Reprezentanci Polski na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych zdobyli w ubiegłym roku łącznie 31 medali i 5 wyróżnień. Najliczniejszą grupą okazali się laureaci Międzynarodowej Olimpiady Matematyki Lingwistycznej (7 osób) i Olimpiady Matematycznej (6 medalistów).

- Ruszający w marcu projekt “Szkoła Orłów” stworzony jest właśnie z myślą o najzdolniejszej młodzieży – powiedział podczas uroczystości wiceminister Piotr Dardziński. – Jego celem jest stworzenie na polskich uniwersytetach ścieżek kształcenia opartego o system tutoringu, dedykowanych laureatom olimpiad i najlepszym studentom. Młodzi naukowcy, kształcący się w ramach programu otrzymają stypendia, a realizujące tutoring uczelnie - wsparcie na utworzenie interdyscyplinarnych ścieżek kształcenia. Zależy nam, żeby najwybitniejsi uczniowie wybierali polskie uniwersytety – podkreślił wiceminister Dardziński.

Wśród zaproszonych medalistów był uczeń klasy IIIa Przemysław Podleśny,
który jest zdobywcą złotego medalu indywidualnie i srebrnego drużynowe
w Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej.

Gratulujemy Przemkowi i życzymy dalszych sukcesów.
Kolejna „Klasa akademicka SGH”
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl

Klasa I a została już trzecią klasą w naszej szkole objętą patronatem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

II LO w Lubartowie już od trzech lat współpracuje z SGH w Warszawie w ramach projektu „Klasa akademicka”. Od grudnia 2017 r. uczelnia objęła wsparciem kolejną klasę politechniczną - I a. Koordynatorką współpracy ze strony II LO jest wychowawczyni I a – Ewa Biernacka. Celem programu „Klasa akademicka SGH” jest rozwinięcie współpracy warszawskiej uczelni z wyróżniającymi się liceami w Polsce. Udział w projekcie stwarza licealistom możliwość poszerzenia wiedzy ekonomicznej i postaw przedsiębiorczych oraz stałego kontaktu ze środowiskiem akademickim. Program pozwala także uczniom poznać ofertę edukacyjną wyższej uczelni i ułatwia dokonanie wyboru ścieżki zawodowej.
W ramach programu organizowane są dla uczniów zajęcia dydaktyczne prowadzone przez nauczycieli akademickich oraz współpracowników SGH. Zajęcia odbywają się na terenie kampusu uczelni oraz w siedzibie szkoły. Współpraca stwarza także możliwość udziału w ważnych wydarzeniach i uroczystościach SGH, objęcia tutoringiem szczególnie uzdolnionych uczniów liceum, korzystania z Biblioteki SGH czy też współpracy ze studenckimi kołami naukowymi.
Dzięki współpracy II LO z SGH już wielu młodych ludzi przekonało się, że studia na prestiżowej wyższej uczelni są kolejnym etapem w spełnianiu życiowych pasji.
„Polska Armia Stalina” w murach II LO
Publikacja lubartowiak.com.pl

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią najnowszą do obejrzenia wystawy „Polska Armia Stalina” opracowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie. Wystawa będzie eksponowana w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie w dniach od 8 do 26 stycznia 2018 roku.
Prezentowana wystawa stanowi wieloaspektowe omówienie historii powstania i funkcjonowania wojska, które było jednym z podstawowych filarów rządów komunistycznych w Polsce. Zgromadzone zdjęcia, fragmenty wspomnień, dokumenty, plakaty obrazujące powstanie i pierwsze lata działania Ludowego Wojska Polskiego przybliżają widzom wiele ciekawych i zaskakujących faktów, m.in. sposoby prowadzenia poboru i wcielania żołnierzy do Armii Berlinga czy sposoby indoktrynacji i upartyjnienia wojska.
Należy pamiętać, iż formacja ta wojskowo i politycznie była podporządkowana Stalinowi. Tworzyli ją Polacy, którzy pozostawali na terenie ZSRR po wyjściu Armii gen. Władysława Andersa ze Związku Radzieckiego do Iranu w 1942 r. Wstąpienie do Armii Berlinga, dla tych, którzy „nie zdążyli do Andersa”, było jedną z niewielu szans na powrót do Polski i podjęcie walki z niemieckim okupantem.
Okazało się, że „ludowe” Wojsko Polskie zostało przez Stalina wykorzystane jako karta przetargowa w rozgrywkach dyplomatycznych. Stało się narzędziem pacyfikacji i represji wobec społeczeństwa polskiego, żołnierzy Armii Krajowej, działaczy polskiego podziemia niepodległościowego czy innych osób uważanych za wrogów nowej władzy. Propaganda komunistyczna stworzyła fałszywy obraz Wojska Polskiego na wschodzie. Przez lata PRL-u dochodziło z jednej strony do mitologizacji i licznych przekłamań znaczenia „ludowego” wojska, a z drugiej strony do przemilczania lub pomniejszania niewygodnych faktów, np. niewspółmiernych strat poniesionych na polu walki w stosunku do osiągniętych celów.
„Sam tytuł wystawy zaproponowany przez jej autora - Michała Durakiewicza „Polska Armia Stalina” może budzić kontrowersje. Jednak jak przekonuje historyk - mocny tytuł przyciąga, a tę historię poznać warto”.

Z wizytą w Muzeum Ziemi Lubartowskiej
album

Dnia 4 stycznia 2018 roku

uczniowie klas I g z wychowawcą Katarzyną Płaszczewską i III e z wychowawcą Elżbietą Mizio
udali się do Muzeum Ziemi Lubartowskiej, które swoją siedzibę ma w XIX-wiecznym dworku szlacheckim.
Przewodnikiem, który zapoznał młodzież ze zbiorami muzeum był pan dyrektor Longin Tokarski.

Lekcja historii o naszym mieście zaczęła się od przybliżenia życia Wandy Śliwiny - pisarki, działaczki społecznej i regionalistki, która popularyzowała wiedzę o powiecie lubartowskim. Wykład urozmaicony był zdjęciami ilustrującymi czasy, w których tworzyła i angażowała się na rzecz naszego regionu Jagienka spod Lublina. W kolejnym pomieszczeniu rozmawialiśmy o historii budynku, w którym mieści się muzeum oraz poznaliśmy sylwetkę prawowitego właściciela, który oddał dworek na cel kulturowy. Tu podziwialiśmy też fotografie stowarzyszeń działających na terenie gminy oraz poznaliśmy sylwetki mieszkańców czynnie działających na rzecz Lubartowa. Ostatnim zagadnieniem, jakie poruszył pan dyrektor Tokarski, było założenie i rozbudowa miasta Lubartów, które kiedyś nosiło nazwę Lewartów, na podstawie starych zapisków z różnych wieków. Uczniowie mogli też pochwalić się swoją historyczną wiedzą i odgadnąć, który król zezwolił na utworzenie naszego miasta. Była to także dla nas powtórka z historii, gdyż przewodnik przypominał nam, w jakim zaborze znajdował się Lubartów w XIX wieku oraz opowiedział o jego udziale w powstaniu styczniowym i listopadowym. Podczas rozmów o dawnych czasach otaczały nas przeróżne wykopaliska archeologiczne, np. kamienie, ostrza, które zostały odnalezione m. in. w gminie Niedźwiada. Naszą wizytę zakończył mały sprawdzian-quiz; zgadywaliśmy nazwy ulic wskazanych przez przewodnika na starej mapie Lubartowa oraz mogliśmy podziwiać nasze okolice na starych pocztówkach. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Ta cenna lekcja historii o naszej lubartowskiej ziemi uświadomiła nam, w jak ważnym i wyjątkowym miejscu mieszkamy oraz pogłębiła naszą wiedzę o dziejach Lubartowa.

Maja Nieznaj, klasa 1 g
Życzenia świąteczne
Publikacja lubartowiak.com.pl

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie 15 grudnia przybyli do Urzędu Miasta pod opieką dyrektor Haliny Zdunek i nauczyciela Pawła Pasikowskiego. Młodzież spotkała się z burmistrzem Januszem Bodziackim, by przekazać życzenia świąteczne, zaproszenie na studniówkę oraz zaśpiewać kolędy.
Kolędowanie17. grudnia uczniowie II LO w Lubartowie wzięli udział w pierwszym Lubartowskim Kolędowaniu. Pod opieką pana Pawła Pasikowskiego kolędy zaprezentowali: Agnieszka Iwanek, Anna Szymczak, Martyna Gliniak, Jagoda Unkiewicz, Aleksandra Kukiełka, Bogusława Małyska, Weronika Kozieł, Sara Kusio, Czesław Stępień, Sylwia Piątek.Święta w II LO
album


Świąteczny klimat zagościł w naszym liceum już na początku miesiąca, jednak to w czwartek 21 grudnia obchodziliśmy nasze szkolne Święta Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od jasełek, które po raz pierwszy zostały zorganizowane we współpracy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubartowie. Maluchy i licealiści, pod kierunkiem swoich nauczycieli, zaprezentowali bożonarodzeniowy spektakl, który został odegrany kolejno w szkole podstawowej oraz w liceum.

Młodzież z II LO zaprezentowała scenkę wigilijnego spotkania przyjaciół, którzy wspominali swoje własne jasełka z lat dziecięcych. Ilustracją do wspomnień były występy dzieci, które przedstawiły historię narodzin Chrystusa, wcielając się w role Maryi, Józefa, aniołów, pasterzy i innych postaci. Widownia mogła się włączyć we wspólne śpiewanie kolęd takich jak: "Przybieżeli do Betlejem" oraz "Bóg się rodzi". Na szczególne wyróżnienie zasługuje orkiestra złożona z uczniów naszego liceum, którzy mogli pokazać swój ogromny talent muzyczny. Kolęda "Ciemna nocy" była prezentacją współpracy artystów z obu szkół; występ duetu uczennic reprezentujących zaprzyjaźnione szkoły wzruszył wiele osób na widowni, a wszyscy aktorzy i występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami i okrzykami zachwytu. Następnie głos zabrała pani dyrektor Halina Zdunek, która życzyła wszystkim radosnych, pełnych dobroci, miłości i pokoju Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów w zbliżającym się Nowym Roku. Radosny nastrój spotkania podkreśliło wspólne wykonanie przez solistów oraz publiczność kolędy "Tryumfy Króla Niebieskiego”. Po uroczystości uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach, by tam podzielić się opłatkiem przy wigilijnym stole i potrawach, które niosły po całym budynku zapach rodzinnej i świątecznej atmosfery. W odwiedziny przybyli także absolwenci naszego liceum, by wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Jasełka i wigilie klasowe to piękna, szkolna tradycja, która pokazuje, że właśnie w szkole tworzymy drugą rodzinę. Ten dzień był jednym z ostatnich wspólnie spędzonych dni w tym roku kalendarzowym, a na kolejny 2018 rok życzymy Wszystkim, aby przyniósł jeszcze więcej sukcesów i radości
Reżyserami bożonarodzeniowych jasełek byli ksiądz Paweł Kościuk z II LO oraz pani Małgorzata Boguszewicz z SP nr 4; wspierali ich swoją pomocą: panie Ewa Czech i Jolanta Antos oraz panowie Paweł Pasikowski i Łukasz Wasyluk.

Maja Nieznaj, klasa I G
MAŁE CUDA ...

Publikacja facebook.com
Publikacja youtube.com


„Anioły z II LO” od wielu już lat wspierają osoby potrzebujące na Ukrainie. Przez wiele lat wolontariusze osobiście dostarczali prezenty maluchom w domach dziecka i przedszkolach we Lwowie. Od 2014 roku, gdy na Ukrainie trwa konflikt wojenny uczniowie nie mogą już wyjeżdżać. Ale wciąż pomagają. Bo nie sztuka pomagać gdy jest łatwo. Dlatego co roku przygotowują materiały na warsztaty plastyczne i upominki, które zostają przekazane przez członków Drużyny Marzeń – w tym także absolwentów II LO i Aniołów – dla podopiecznych wielu instytucji pomocowych na Ukrainie.
OD 6 do 10 grudnia Drużyna Marzeń zawitała do Lwowa a wraz z nią przygotowane przez Anioły upominki. O tym, co działo się we Lwowie można już przeczytać w świątecznym wydaniu tygodnika SIECI lub obejrzeć w TV.
Działam w samorządzie uczniowskim

W dniu 15.12.2017 r. w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie
odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Działam w samorządzie uczniowskim".
Wszystkie szkoły biorące udział w projekcie prezentowały swoje działania,
których dokonały podczas dwóch i pół miesiąca pracy.

Zadaniem w projekcie była organizacja inicjatywy dla społeczności szkolnej, która będzie wychodziła naprzeciw potrzebom uczniów, zachęcała do działania, a także promowała samorząd uczniowski. Inicjatywą naszego szkolnego samorządu był niedawny wieczór andrzejkowy, podczas którego wszyscy mogliśmy świetnie się bawić.

Poniżej zamieszczamy link do prezentacji opowiadającej o projekcie, w której możecie oglądać zdjęcia z i filmiki z przebiegu działań projektowych, samego wieczorku andrzejkowego oraz Dnia Samorządu Uczniowskiego. ZAJRZYJ TUTAJZJAZD SZKOLNYCH KLUBÓW EUROPEJSKICH
album
12 grudnia 2017r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROSTOP”
wzięli udział w XVII Regionalnym Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich,
który odbył się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Celem warsztatów było przybliżenie uczniom zagadnień dotyczących Unii Europejskiej, państw członkowskich oraz ciekawych inwestycji realizowanych z myślą o rozwoju młodzieży i studentów na terenie naszego województwa.
Podczas spotkania uczniowie mogli m. in. poznać szczegóły dotyczące programu Erasmus+, który realizowany jest w ramach Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Z pewnością informacje te są dla nas bardzo przydatne, ponieważ uczestnictwo w programie umożliwia młodym ludziom wyjazd do państw członkowskich UE w celach edukacyjnych.
Organizatorzy przygotowali dla młodzieży również inne atrakcje - quiz wiedzy o państwach należących do Unii i wykład dotyczący bezpieczeństwa podczas zagranicznych wyjazdów. Podczas zjazdu ogłoszone zostały również wyniki konkursu "Jak zmieniła się moja okolica dzięki UE".Uczniowie i rodzice z II LO włączają się w akcję społeczną
album

Dnia 13 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Lubartowie został zorganizowany turniej w ramach kampanii ,,Alkohol kradnie wolność - jak żyć zdrowo”, w którym udział wzięli uczniowie, wolontariusze oraz przedstawiciele Rady Rodziców z II LO. Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lubartowie oraz pan Przemysław Kural, a patronat nad imprezą objęła redakcja "Lubartowiaka". Celem turnieju było propagowanie zdrowego stylu życia wśród społeczeństwa oraz uświadomienie, że można się świetnie bawić bez alkoholu oraz innych szkodliwych używek. Podczas rozgrywek naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 1G w składzie: Weronika Goździcka, Weronika Witek, Katarzyna Kozioł wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Płaszczewską, natomiast Anioły z II LO, wraz z opiekunką panią Justyną Świderską-Niedobit, bardzo energicznie włączyły się w pomoc w organizacji imprezy.
Przed rozpoczęciem rywalizacji swoje przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Lubartów pan Janusz Bodziacki, który życzył wszystkim zebranym dobrej zabawy oraz przyswojenia jak największej wiedzy w zakresie zdrowego stylu życia. Pierwszym zadaniem dla trzyosobowych drużyn było nadanie swojej grupie charakterystycznej nazwy. Dziewczęta z naszego liceum nazwały się "Podróżniczkami", by zaakcentować swoja przynależność do SKKT "Azymut". Kolejne wyzwania dotyczyły: żywności - należało przygotować zdrowe, kolorowe, zachęcające do spożycia kanapki oraz sztuki wędkarstwa - w tej konkurencji przodowała jedna z naszych uczennic, Weronika Goździcka. Pozostałe zadania, jak rzut piłkami czy liczenie pieniędzy, nie sprawiły żadnych problemów Weronice oraz Kasi. Między każdą konkurencją fizyczną pojawiały się także quizy sprawdzające wiedzę uczestników. Finałem turnieju było ogłoszenie wyników. Jury zliczyło punkty i nagrodę przyznało naszym koleżankom z klasy 1G. Każdy z zawodników otrzymał również nagrodę w postaci przepysznych, zdrowych owoców. Na tym zakończył się bardzo ciekawy i wartościowy konkurs. Miejmy nadzieję, że przekazana wiedza utrwali się w zdrowych nawykach, a uczestnicy turnieju będą propagować zdrowy styl życia wśród swoich rówieśników.

Maja Nieznaj, klasa I G
Opowieść zimowa
album

We wtorek 12. grudnia, klasy Ic oraz IIIg wraz z wychowawcami Panem Rafałem Wrotkowskim oraz Panem Adamem Sabatem udały się na wycieczkę do stolicy.
Najpierw zwiedzaliśmy warszawskie Stare Miasto. Była to ciekawa lekcja historii poprowadzona przez Pana Adama Sabata. Następnie, powoli spacerując i przyglądając się uważnie Warszawie oraz jej zabytkom, a także pięknym świątecznym ozdobom, udaliśmy się do Muzeum Narodowego. Mieliśmy tam okazję podziwiać wspaniałe dzieła sztuki wybitnych artystów. Nie mogło zabraknąć czasu wolnego, który spędziliśmy w galerii Złote Tarasy na zakupach, wspólnym posiłku i rozmowach. Ostatnim punktem wycieczki był Teatr Narodowy. Tego wieczoru przenieśliśmy się w baśniowy świat Szekspira poprzez spektakl „Opowieść zimowa”. Niesamowita gra aktorska, świetnie dobrana muzyka oraz liczne efekty specjalne przyczyniły się do tego, że każdy był pod wielkim wrażeniem widowiska.
Wizyta w warszawskim teatrze, jak i wcześniejsze atrakcje, bez wątpienia będą wspominane przez uczestników wycieczki z uśmiechem na twarzy.

Agnieszka Guz, Kinga Cybul Ic
Licealiści pisali listy, które mogą zmienić życie.
album

Na początku grudnia II LO zorganizowało w swoich murach Maraton Pisania Listów, włączając się tym samym w międzynarodową akcję organizowaną pod patronatem Stowarzyszenia Amnesty International w obronie fundamentalnych praw każdego człowieka. Inicjatywa ta ważna jest dla nas, Polaków, szczególnie w kontekście Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, który obchodzony jest 13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Maraton Pisania Listów to wydarzenie stwarzające wyjątkową okazję do poznania rzeczywistej sytuacji praw człowieka na świecie. W wielu krajach są one wciąż łamane, a ofiary nie mają możliwości obrony oraz nie mogą liczyć na sprawiedliwe traktowanie. Amnesty identyfikuje osoby, które są zagrożone lub potrzebują solidarności i sprawiedliwości, a następnie aktywiści organizują różnego rodzaju wydarzenia, podczas których pisane są listy w obronie pokrzywdzonych. W ten sposób udało się poprawić warunki życia wielu więźniów i więźniarek, a niektórzy z nich odzyskali wolność. Maraton w naszej szkole rozpoczął się krótką częścią artystyczną przygotowaną przez uczennice II LO pod kierownictwem pana Pawła Pasikowskiego. Następnie prowadzący tę akcję przybliżyli wszystkim zebranym ideę Maratonu. Dysponowaliśmy materiałami edukacyjnymi, które pozwoliły uczestnikom inicjatywy dokładnie zapoznać się z historiami poszczególnych bohaterów, w obronie których pisano listy podczas tegorocznego Maratonu.
Młodzież II LO, nauczyciele, przedstawicielka rady rodziców pani Aneta Kaczor, goście z ZS nr 2 w Lubartowie i przedstawiciele Społecznej Szkoły Muzycznej: pani dyrektor Marta Migal oraz Elżbieta Michałowska, napisali olbrzymią ilość listów. Trafią one do placówek dyplomatycznych państw, z których pochodzą bohaterowie, a my mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do poprawy ich losów.IIB z wizytą w MPWiK w Lublinie.
album

Dnia 12 grudnia uczniowie klasy medycznej - II B, pod opieką pani Anny Okrasińskiej oraz pana Adama Małeckiego, gościli w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Młodzież poznała tam tajniki zarządzania sieciami wodociągowymi i systemem kanalizacyjnym miasta Lublin. Przewodniki nie skąpił żakom ciekawostek oraz smaczków historycznych związanych z tematem. Pokazał im również sprzęty, maszyny i narzędzia wykorzystywane przez przedsiębiorstwo, każdorazowo opisując zasady oraz sposoby ich działania. Ze względu na profil klasy, wiadomości, z którymi drugoklasiści zostali zapoznani, a przede wszystkim wiedza zakresu uzdatniania wody, mogą okazać się dla nich bardzo istotne - zwłaszcza w perspektywie zbliżającej się wielkimi krokami matury, a także w dalszej przyszłości kształcenia i pracy. Oby dobrze ją wykorzystali! Po bardzo intensywnym zwiedzaniu licealiści opuścili teren przedsiębiorstwa i udali się w drogę powrotną do Lubartowa. Wycieczce towarzyszyła przyjemna, wesoła i pełna uśmiechu atmosfera, a dobry humor nie opuszczał żadnego z uczestników, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Przemysław Drabik, klasa II b
Wielokrotnie o Wyspiańskim
album12 grudnia uczniowie klasy II c uczestniczyli w spotkaniu „Wyspiański wielokrotnie”
w ramach współpracy szkół partnerskich z Instytutem Filologii Polskiej UMCS.


II LO w Lubartowie już od dziewięciu lat współpracuje z IFP UMCS. Obecnie kilkanaście szkół z województwa lubelskiego oraz dalej położonych miast Polski zostało objętych patronatem Instytutu Filologii Polskiej. W ramach współpracy uczniowie szkół partnerskich cyklicznie uczestniczą w zajęciach, warsztatach, wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych UMCS. Młodzież z wybranych do współpracy szkół jest zapraszana na specjalnie przygotowane spektakle, koncerty, bierze udział w konkursach, spotyka się z zapraszanymi przez UMCS gośćmi – są to m.in. dziennikarze, aktorzy, artyści, pisarze, ludzie świata nauki.
Spotkanie „Wyspiański wielokrotnie” rozpoczęło się od powitania gości przez władze uczelni, Wydziału Humanistycznego i IFP. Na początku uczniowie mieli okazję obejrzeć występ Zespołu Tańca Ludowego UMCS pod przewodnictwem L. Leszczyńskiego. Przyśpiewki ludowe, krakowiaki, kolorowe stroje i czapki z pawimi piórami wprowadziły zebranych w klimat „Wesela” S. Wyspiańskiego. Następnie prof. dr hab. Maria Wojtak omówiła zagadnienie „Weselne” (nie)porozumienia komunikacyjne” na przykładzie wybranych dialogów z dramatu. Drugi wykład dra hab. Bogusława Grodzkiego dotyczył „Wyspiańskiego myślenia o narodzie”. Po każdym z wykładów można było wysłuchać czytania performatywnego wybranych fragmentów „Wesela”. Po przerwie uczniowie w mniejszych grupach uczestniczyli w różnych formach zajęć – młodzież z II LO udała się do Chatki Żaka na warsztaty, które poprowadził dr hab. Rafał Szczerbakiewicz. W audiowizualnej sali uczniowie zajmowali się analizą ekranizacji „Wesela” w reż. Andrzeja Wajdy.
Wyjazd był dla uczniów doskonałą okazją do poznania Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz pogłębienia wiedzy na temat twórczości S. Wyspiańskiego. Spotkania prowadzone są tak, aby młodzi ludzie rozwijali swoje zainteresowania, jako przyszli studenci nawiązali kontakt ze społecznością wyższej uczelni i zapoznali się z najnowszymi trendami we współczesnej humanistyce. Wyjazd zorganizowała koordynatorka współpracy IFP UMCS z II LO, Agnieszka Opolska.Stypendyści II LO

dyplom uznania

W poniedziałek 11 grudnia w Sali Operowej lubelskiego Centrum Spotkania Kultur odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów uczniom z całego województwa, w ramach finansowanych przez Fundusze Unijne programów "Lubelskie wspiera uzdolnionych" oraz "Lubelska kuźnia talentów". Wsparcie finansowe w wysokości 400 zł miesięcznie przez bieżący rok szkolny otrzymało prawie 500 uczniów szkół gimnazjalnych i liceów, a także niemal 200 uczniów szkół zawodowych. Wśród stypendystów znalazło się troje uczniów naszej szkoły: Przemysław Podleśny z klasy III a, Kaja Karwacka z II a i Emilia Oniszczuk z I a.
Aby zostać wybranymi spośród setek chętnych z całego województwa, uczniowie musieli wykazać się wyjątkowymi osiągnięciami w nauce. Największe znaczenie miała średnia ocen, wynik egzaminów oraz udział i nagrody w konkursach przedmiotowych i olimpiadach.
Podczas uroczystości wszyscy stypendyści otrzymali gratulacje od przedstawicieli władz województwa, wraz z okolicznościowym dyplomem i drobnym upominkiem. Na sam koniec przedstawiono program artystyczny, obejmujący występy grup tanecznych z naszego województwa.Gratulujemy naszym Stypendystom i życzymy dalszych sukcesów w nauce!
Niezwykłe spotkanie ze sztuką Pabla Picassa

album

Możliwość obejrzenia na żywo twórczości Picassa w Polsce to wyjątkowa okazja. Taki zaszczyt spotkał uczniów klas Ia i Id, którzy pod opieką wychowawców pani Ewy Biernackiej i pani Barbary Kukier oraz pani Ewy Zbiciak uczestniczyli w wystawie "Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny", goszczącej w Muzeum na Zamku Lubelskim. Należy nadmienić, że poprzednia prezentacja prac Picassa miała miejsce w Lublinie w 1969 roku.
Zwiedzając wystawę mogliśmy poznać bogaty i różnorodny dorobek artysty, który w większości nigdy nie był prezentowany w Polsce. Podziwialiśmy przepiękną kolekcję ilustracji książkowych, rycin, grafik i obrazów wielkiego mistrza. Szczególne zainteresowanie wzbudziły srebrne talerze, złote medale i ceramika użytkowa. Kurator wystawy zwrócił uwagę na związki artysty z Polską, opowiadał nam o kulisach pobytu Picassa w Polsce w 1948 roku. Kolejnym punktem naszej wycieczki była kręgielnia. Okazało się, że z grą w kręgle poradziliśmy sobie doskonale. Rywalizacja była wyrównana i emocjonująca, a zmaganiom towarzyszyła miła atmosfera.
Tak zorganizowana wycieczka, zamiast prezentów mikołajkowych, to trafna decyzja. Mogliśmy bliżej się poznać i wspólnie spędzić czas poza szkołą.
EUROSTOP z wizytą w Warszawie

album

Dnia 6 grudnia członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "EUROSTOP"
oraz uczniowie klasy I e wyruszyli do Warszawy.
Celem wyjazdu były warsztaty w siedzibie
Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
oraz spektakl "Król Edyp" w Teatrze Dramatycznym.Wizytę w stolicy młodzież rozpoczęła od spotkania z pracownikami Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, czyli placówki dyplomatycznej struktur europejskich mieszczącej się w Warszawie. Podczas prezentacji poświęconej polityce młodzieżowej Unii Europejskiej licealiści otrzymali rzetelne informacje o możliwościach zdobycia wiedzy i umiejętności poprzez studia bądź staże zagraniczne a także formy pozaszkolne, w tym wolontariat europejski. Młodzieży przybliżony został Program Erasmus+, umożliwiający międzynarodowe wymiany doświadczeń, wolontariat czy szkolenia młodzieży i osób z nią pracujących.
Po wizycie w europejskiej instytucji przyszedł czas na spacer po pięknych uliczkach Starego Miasta. O zbliżających się świętach przypomniał wszystkim bożonarodzeniowy jarmark na Placu Zamkowym, podczas którego można było kupić oryginalne prezenty świąteczne dla najbliższych, przysmaki na wigilijny stół oraz po prostu poczuć atmosferę Bożego Narodzenia.
Długo wyczekiwanym punktem programu był natomiast spektakl „Król Edyp” wyreżyserowany przez Jakuba Kroftę w Teatrze Dramatycznym. Antyczna tragedia Sofoklesa, w doskonałym i bliskim młodemu odbiorcy przekładzie Antoniego Libery, to opowieść o władzy i nieuchronności losu. Znane widzom losy Edypa stają się jeszcze bardziej wymowne i tragiczne dzięki doskonałej grze aktorskiej Sławomira Grzymkowskiego w roli Edypa, Adama Ferencego jako Kreona czy Olgierda Łukaszewicza jako Tyrezjasza. Reżyser spektaklu, eksponując problem władzy i szczęścia, udowodnił, że grecki antyczny dramat nadal może być aktualny. Z pewnością atutem tego poruszającego przedstawienia są chór i warstwa muzyczna, która podkreśla wzniosłość wydarzeń oraz buduje nastrój nadciągającej katastrofy.
Wizyta w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce to tylko przedsmak przyszłorocznych planów Klubu Europejskiego, który 18 kwietnia 2018 r. odwiedzi gmach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Opiekę nad uczniami w czasie wyjazdu sprawowali: Aleksandra Solarz, Anna Przybysławska oraz Konrad Pcian.
Olimpiada Przedsiębiorczości

Dnia 7 grudnia w naszym Liceum odbył się szkolny etap
Olimpiady Przedsiębiorczości, w którym wzięło udział 10 uczniów z klas I, II i III.
Mieli oni do rozwiązania test składający się z 50 pytań
(za poprawne odpowiedzi otrzymywali 1 lub 2 pkt, a za złe odejmowano punkty).W rywalizacji szkolnej bezkonkurencyjny okazał się
MATEUSZ KOŁODZIEJCZYK z klasy 2 a.


Kolejne miejsca w klasyfikacji zajęli:
2 miejsce - Agnieszka Skwarek z klasy 3e
3 miejsce - Brajan Pytka z klasy 3a
4 miejsce - Wojciech Zybała z klasy 3a
5 miejsce - Weronika Witek z klasy 1g.

GRATULUJEMY

15 stycznia 2018 roku nastąpi ogłoszenie wyników i wtedy dowiemy się, kto weźmie udział w okręgowym etapie olimpiady. Opiekunem uczniów jest Elżbieta Mizio.

Olimpiada Przedsiębiorczości to innowacyjny projekt o społecznym i proprzedsiębiorczym charakterze. Olimpiada realizowana jest od 2005 r. i zyskała już status jednej z największych olimpiad przedmiotowych w kraju.

Olimpiada Przedsiębiorczości jest wspólną inicjatywą Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz pięciu największych polskich uczelni ekonomicznych - Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Olimpiada Przedsiębiorczości dofinansowana jest ze środków Narodowego Banku Polskiego oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, będących partnerami strategicznymi projektu. Zawody dofinansowane są także z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Projekt cieszy się wsparciem wielu partnerów społecznych i mediów.
Partnerami Organizacyjnymi są: wydawnictwo Difin oraz firma Plagiat – sponsorzy nagród oraz Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, a także Studenckie Forum Business Centre Club.
W Klubie Patronów Olimpiady znajdują się Pracodawcy RP oraz Krajowa Izba Gospodarcza.
Patronatem medialnym Olimpiadę objęli: portal Perspektywy.pl oraz czasopismo Głos Nauczycielski.
Mikołajkowe Marsze na Orientację z II LO
albumTradycji stało się zadość - dnia 5 grudnia 2017 w II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie odbyły się IX Mikołajkowe Marsze na Orientację o Puchar Burmistrza Miasta Lubartów. W imprezie uczestniczyły 84 osoby z czterech szkół naszego miasta: Szkoły Podstawowej nr 3 z oddziałem gimnazjalnym z paniami Urszulą Żurawską i Ewą Abramek, Szkoły Podstawowej nr 4 z opiekunem panem Rafałem Pietruszką, Zespołu Szkół nr 2 z panią Moniką Jarosz oraz II LO.
Coroczna mikołajkowa zabawa organizowana przez SKKT „Azymut” rozpoczęła się szkoleniem dla uczestników oraz uroczystym powitaniem gości w progach naszego liceum przez panią dyrektor Halinę Zdunek oraz opiekunów SKKT "Azymut": panią Katarzynę Płaszczewską i pana Łukasza Wasyluka. Tuż po godzinie 9: 00 pierwsze drużyny wyruszyły w trasę. Zadaniem zawodników było odnalezienie siedmiu bądź ośmiu punktów kontrolnych na terenie Lubartowa oraz udzielenie poprawnych odpowiedzi na trzy pytania. Marsze odbyły się w trzech etapach : TD-szkoły podstawowe - klasy szóste, TM- szkoły podstawowe - klasy siódme i odziały gimnazjalne oraz w kategorii TJ- licea. Uczestnicy kategorii TD oraz TM mieli do pokonania trasę o długości 4,5 km, zaś uczestnicy kategorii TJ - trasę o długości 6 km. Za budowę tras odpowiedzialni byli doświadczeni już w tego typu zadaniach członkowie SKKT „Azymut”: Michał Paruzel, Natalia Kosior, Mateusz Tabała, Bartosz Tomala oraz Hugo Kielar.
Udział w marszach to nie tylko wspaniała przygoda, ale również nauka pracy w grupie, orientacji w terenie oraz posługiwania się mapą. Uczestnicy mieli też okazję do lepszego poznania terenów miasta Lubartów i wykazania się swoją wiedzą, pomysłowością i umiejętnością logicznego myślenia. Najlepsi zawodnicy mogli liczyć na wyrazy uznania i nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Lubartów. Na koniec imprezy pani dyrektor Halina Zdunek wręczyła w imieniu Burmistrza pamiątkowe puchary, medale i nagrody tym drużynom, które najlepiej poradziły sobie przygotowanymi zadaniami. Ponadto na wszystkich uczestników marszów czekał poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców II LO, która była sponsorem całej imprezy. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla pani Dyrektor Haliny Zdunek oraz sponsorów za pomoc w organizacji marszów, a dla wszystkich uczestników imprezy oraz ich opiekunów za obecność i zaangażowanie. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji tej mikołajkowej imprezy naszego „Azymutu”, która już za rok!

Bogumiła Małyska 1g
Mikołajkowo w II LO
album
Dnia 4 grudnia 2017r. klasa IIe wraz z klasą IId wyjechały na wycieczkę integracyjną do Lublina. Nasz wyjazd miał być przedterminowym prezentem z okazji Mikołajek.

O godzinie 9 wyjechaliśmy z Lubartowa, by dotrzeć do celu około godziny 10. Dysponując godziną wolnego czasu klasa E postanowiła zwiedzić Stare Miasto. Obfite opady śniegu pokrzyżowały nasze plany, przez co po niecałej godzinie znaleźliśmy się w autokarze. O godzinie 11 rozpoczęliśmy zabawę. Klasa E wraz z opiekunami grała w kręgle, natomiast klasa D skupiła się na rozgrywce w bilard. Następnie udaliśmy się na szybki posiłek, a później wybraliśmy się na film pt. „Cicha noc”, który nie należał do kategorii „rozrywka łatwa i przyjemna”, prowokując nas do refleksji nad życiem i tym, co w nim naprawdę ważne. Do Lubartowa dotarliśmy o godzinie 15:20.

Wycieczka była tak niesamowicie wciągająca, że czas wspólnie spędzony minął nam niepostrzeżenie.
Mikołajki klasy Ig

album

Uczniowie klasy 1g, w ramach mikołajkowego prezentu, udali się dnia 6 grudnia br. na wycieczkę do Lublina ze swoją wychowawczynią panią Katarzyną Płaszczewską i panem Łukaszem Wasylukiem.

Zbiórką o godzinie 7:30 rozpoczęliśmy dzień pełen niespodzianek. Czas, który spędziliśmy w autokarze, umilała świąteczna muzyka i wspólny śpiew. Główną atrakcją krótkiej podróży był seans w kinie Cinema City w Centrum Handlowym Plaza. Młodzież zdecydowała się na obejrzenie filmu pt. "Listy do M 3" w reżyserii Tomasza Koneckiego. Był to bardzo dobry wybór, zwłaszcza że projekcja nawiązuje do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i wprawia w świąteczny nastrój. W filmie przeważał dobry humor, jednak nie brakowało wzruszających scen skłaniających do refleksji nad naszym życiem i najważniejszymi wartościami. W obsadzie mogliśmy ujrzeć wielu znanych polskich aktorów, którzy po raz kolejny przekonali widzów o swoim talencie. Wychodząc z kina, pełni entuzjazmu wyruszyliśmy w dalszy etap wycieczki, którym było zwiedzanie Starego Miasta. Mimo iż każdy z nas choć raz przechadzał się jego uliczkami, nadal zachwyca swoim pięknem i fascynuje historią. Przechadzkę rozpoczęliśmy od strony Zamku Królewskiego, uwieczniając daną chwilę pamiątkową fotografią. Pomimo ponurej, deszczowej pogody udało nam się trochę pozwiedzać i zaczerpnąć wiedzy o lubelskiej Starówce. W drodze powrotnej do Lubartowa zatrzymaliśmy się na posiłek i w okolicach godziny 15.00 wróciliśmy do domu, by cieszyć się dalej tym wyjątkowym dniem.

Maja Nieznaj 1gAndrzejki w II LO

W czwartek 30 listopada w naszej szkole odbył się "Andrzejkowy wieczór rozrywki", który cieszył się wśród uczniów niezwykłą popularnością. Został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski w ramach projektu "Działam w samorządzie uczniowskim". Projekt ten był przygotowywany od początku października i został dofinansowany ze środków Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich.
Wieczór wróżb zaczął się o godzinie 18.00 i trwał aż do 21:30. Uczniowie nie dość, że mogli przebywać na terenie swojej szkoły o tak nietypowej i późnej porze, to mogli również skorzystać z wielu przygotowanych na tę okazję atrakcji. Największą popularnością cieszyła się sala karaoke, z której rozbrzmiewały dźwięki różnych gatunków muzycznych. Gratulujemy zwycięzcom, którzy najgłośniej i najdłużej zabawiali publiczność swoimi umiejętnościami wokalnymi. Wielu uczniów chętnie wzięło udział w meczu siatkówki odbywającym się na sali gimnastycznej. Ogromne zainteresowanie budziła drużyna, w skład której wchodzili między innymi nasi nauczyciele: pan Marcin Świderek, pan Adam Sabat oraz pan Rafał Wrotkowski. Uczniowie mieli również okazję integrować się w sali gier planszowych, rozgrywając partię szachów, mumii czy też uno. Oczywiście na wieczorku nie mogło zabraknąć wróżb andrzejkowych, po które ustawiano się w długie kolejki do naszych wróżek. Lanie wosku, ciasteczka z wróżbą czy wróżenie z ręki były tylko kilkoma z wielu przepowiedni, które były dostępne dla naszych uczniów. Kolejki tworzyły się także w sali bankietowej, gdzie rozdawano gofry i parzono herbatę.
Dziękujemy za tak liczne przybycie na „Andrzejkowy wieczór rozrywki” i mamy nadzieję, że nie będzie to jedyna aktywność Samorządu Uczniowskiego ciesząca się tak ogromną popularnością. Podziękowania należą się także opiekunom samorządu, którzy czuwali nad organizacją wieczorku i jego przebiegiem.

Diana Kępa, klasa II cLekcja wizażu w II LO
ALBUM
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl

Dnia 30.11.2017 r., klasa III e uczestniczyła w bardzo interesującej a zarazem nietypowej lekcji poświęconej pielęgnacji twarzy i sztuce wizażu. Zajęcia poprowadziła pani Grażyna Wągrodna, której pasją jest kosmetologia. Pani Grażyna zechciała podzielić się z młodzieżą swoją wiedzą w dziedzinie pielęgnacji twarzy i ciała, udzieliła wielu porad, np. z jakich środków pielęgnacyjnych korzystać i jak ich skutecznie używać. Młodzież mogło za pomocą specjalnego aparatu zbadać nawilżenie skóry. Wszyscy uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem i błyskiem w oku obserwowali, w jaki sposób wykonać okolicznościowy makijaż. Konsultantka, za pomocą doboru odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych i upiększających oraz dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży kosmetycznej, pokazała jak w naturalny sposób wydobyć ukryte piękno drzemiące w każdej z nas. Zwróciła uwagę na to, w jaki sposób ukrywać drobne mankamenty urody. Efekt końcowy wykonanego makijażu był oszałamiający, co wzbudziło uśmiech i zdumienie na twarzach koleżanek jak również kolegów. Z pewnością zdobyte umiejętności okażą się niezwykle przydatne w przygotowaniach do balu studniówkowego, który odbędzie się już niebawem.

Serdecznie dziękujemy p. Grażynie
za udzielone wskazówki i za wspaniałą lekcję wizażu.

Zajęcia odbyły się dzięki inicjatywie wychowawcy III e Elżbiety Mizio.


Wizyta alpinisty w II LO
ALBUM
Publikacja lubartow24.pl

30 listopada 2017 roku odbyło się już dziewiąte spotkanie z cyklu „Góry to fascynujące laboratorium”, które zorganizowali pani Katarzyna Płaszczewska oraz pan Łukasz Wasyluk, opiekunowie Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego „Azymut”.
Gościem w naszym liceum już po raz drugi był pan Bartłomiej Bednarczyk - alpinista, miłośnik gór i zdobywca Korony Gór Polski oraz takich szczytów jak: Mont Blanc (4 810 m n.p.m.), Gran Paradiso (4 061 m n.p.m.), Kazbeg (5 033 m n.p.m.) i Elbrus (5 642 m n.p.m.).
Podczas spotkania pan Bednarczyk podzielił się z członkami Azymutu swoja wiedzą i doświadczeniem, które nabył podczas samodzielnego organizowania wypraw z młodszym bratem – Jakubem. Głównym tematem spotkania była ich sierpniowa wyprawa w góry Kaukazu. Alpiniści zdobyli wówczas szczyt Kazbek w Gruzji i Elbrus w Rosji. Pan Bartłomiej omówił najpierw bardzo ważną rolę przygotowań do wyjazdu, przyniósł nawet klubowi Azymut jedzenie liofilizowane na skosztowanie odrobiny codziennego pożywienia alpinisty. Zgromadzeni dowiedzieli się także, że przeciętny plecak na tak wielkie wyprawy ma pojemność 100 litrów i waży około 30 kg. Następnie pan Bartłomiej szczegółowo opisał pięciodniowe wejście na szczyt Kazbek i zmierzenie się z lodowcem Gergeti, co było szczególnie interesujące dla osób, które już były lub dopiero będą jechały do Gruzji wraz z klubem Azymut. Nasz gość zrelacjonował także trzydniowe zdobywanie wyższego szczytu Elbrus. Wspomnienia z obu wypraw wzbogacone były ogromną ilością zdjęć obrazujących realia alpinistów, którzy na swojej drodze napotykają wiele trudności. Jedną z nich jest choćby bardzo niska i niesprzyjająca człowiekowi temperatura, która na szczycie Elbrusa w momencie ataku szczytowego wynosiła -30C. Innymi przeszkodami są szczeliny, które można było pokonać tylko za pomocą niepewnych mostków śniegowych, szczególnie niebezpiecznych nocą. Pan Bartłomiej podzielił się także interesującymi obserwacjami dotyczącymi napotkanych ludzi.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniem za wizytę, czas spędzony z młodzieżą, liczne wskazówki, inspiracje i motywowanie do podejmowania wypraw w góry. Zwieńczeniem wizyty alpinisty był słodki poczęstunek oraz okazja, aby osobiście porozmawiać z panem Bartłomiejem Bednarczykiem o jego pasjonujących doświadczeniach.

Diana Kępa II c- zastępca prezesa SKKT Azymut
Warsztaty profilaktyczne
Publikacja lubartow24.pl
ALBUM

W środę uczniowie klasy II a i II c uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych „Jak radzić sobie z trudnymi emocjami i nie popaść w uzależnienie” -prowadzonych przez terapeutkę uzależnień Annę Dobek.
Alkohol, papierosy, narkotyki i inne środki odurzające to substancje po które czasami sięgają młodzi ludzie kiedy mają problemy. Dlatego niezwykle ważne jest, aby rozmawiać z młodzieżą o problemach związanych z uzależnieniami. Zwiększanie wiedzy uczniów o konsekwencjach sięgania po używki oraz rozwój ich umiejętności w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, pozwolą zapobiegać sięganiu po używki.Wyróżnienie dla SKKT Azymut
Podziękowanie dla p. Ł. Wasyluka
Podziękowanie dla p. K. Płaszczewskiej
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl

W dniach 23 i 26 listopada br. w Lublinie odbyły się coroczne posiedzenia Zarządu Oddziału SKKT, w których uczestniczyli prezesi kół i klubów turystyczno-krajoznawczych, w tym opiekunowie naszego klubu Azymut.
Podczas spotkań podsumowano działalność wszystkich oddziałów i kół działających w obrębie Oddziału Miejskiego im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie oraz przedstawiono organizację i przebieg Sesji Krajoznawczej „Lublin na dawnej pocztówce”. Ważnym punktem programu było zaplanowanie konkretnych działań w ramach przyszłorocznych uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które zostaną połączone ze 110-leciem powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Omówiono również bieżące sprawy, a także podjęto plany na 2018 rok. Najważniejszym dla nas wydarzeniem będzie coroczny zlot SKKT, który zaplanowano na czerwiec w Dęblinie.
Pan prezes dr Andrzej Wasilewski docenił działania SKKT „Azymut” i złożył na ręce pani Katarzyny Płaszczewskiej oraz pana Łukasza Wasyluka podziękowania za popularyzację turystki i krajoznawstwa wśród młodzieży. Wyraził też wdzięczność członkom Azymutu za aktywność i zaangażowanie oraz pogratulował licznych imprez organizowanych przez nasz klub.WAT patronem naukowym II LO
ALBUM
POROZUMIENIE
Publikacja lubartowiak.com.pl
Publikacja lubartow.pl
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja facebook.com.pl

II LO zostało objęte kolejną opieką naukową i dydaktyczną ze strony wyższej uczelni. Z inicjatywy dyrekcji naszego liceum, dnia 27 listopada 2017 r. w Warszawie zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego, reprezentowaną przez płk dr hab. inż. Tadeusza Szczurka - JM Rektora - Komendanta WAT a Gminą Miasto Lubartów, reprezentowaną przez mgr inż. Janusza Bodziackiego Burmistrza Miasta Lubartów oraz II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie, reprezentowanym przez mgr Halinę Zdunek dyrektora II LO.
Delegację z Lubartowa przyjął w Sali Rycerskiej płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek Rektor-Komendant WAT. W spotkaniu uczestniczyli prorektor ds. studenckich WAT dr hab. inż. Marzena Tykarska prof. WAT, mgr inż. Janusz Bodziacki Burmistrz Miasta Lubartów, dr Ewa Sędzimierz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Lubartów, mgr Halina Zdunek Dyrektor II LO, mgr Ewa Biernacka - nauczyciel matematyki w II LO, rzecznik prasowy WAT.
Duże zainteresowanie wzbudziła przedstawiona przez płk mgr inż. Wiesława Szczygielskiego prezentacja potencjału naukowo-dydaktycznego uczelni. Omówiono możliwości i warunki współpracy stron, podkreślając wypływające z nich korzyści dla uczniów II LO.
W ramach współpracy WAT deklaruje:
1. objęcie Liceum patronatem naukowym;
2. prowadzenie przez nauczycieli akademickich zajęć pokazowych w Liceum;
3. współpracę z nauczycielami Liceum w tym udzielanie konsultacji i pomoc w doborze treści programowych;
4. współorganizowanie konkursów i imprez o charakterze popularno-naukowym dla uczniów Liceum (olimpiady, sesje, festiwale nauki, dni otwarte);
5. współorganizowanie imprez sportowo-rekreacyjnych i turystycznych oraz spotkań kulturalno-historycznych;
6. zapraszanie uczniów klas maturalnych do udziału w pracach uczelnianych kół naukowych;
7. utworzenie na stronie internetowej WAT połączeń ze stroną Liceum;
8. dostarczanie prasy wydawanej przez WAT oraz publikacji o charakterze naukowym, które mogą być wykorzystywane w procesie dydaktycznym w Liceum.

Pracownicy naukowo -dydaktyczni sześciu wydziałów WAT przygotowali bogatą ofertę wykładów i praktycznych warsztatów skierowanych do uczniów II LO. Będą one mogły być przeprowadzanie w szkole lub w Akademii.
Dzięki współpracy z WAT II LO poszerzyło swoją ofertę edukacyjną. Akademia ze względu na swój prestiż od lat cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów miejskiego liceum.
Umowa o współpracy uwzględnia także zobowiązania szkoły do propagowania oferty studiów w Akademii oraz udziału w uroczystościach organizowanych przez strony.
Prezentacja bazy laboratoryjnej Wydziału Cybernetyki Laboratorium Zobrazowania Wieloformatowego oraz Symulacji Rozszerzonej a także Wydziału Mechanicznego Instytutu Budowy Maszyn zakończyła wizytę przedstawicieli Lubartowa w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Już w grudniu uczniowie II LO wezmą udział w organizowanym przez WAT Konkursie Matematycznym im. gen. Sylwestra Kaliskiego.
Warto przypomnieć, że II LO współpracuje także ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.Ogólnopolska Olimpiada o Ubezpieczeniach Społecznych
Publikacja lubartowiak.com.pl
ALBUM

27 listopada 2017 r. w II Liceum Ogólnokształcącym odbył się

I etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady o Ubezpieczeniach Społecznych pod hasłem
"Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" edycja 2017/2018.


Celem Olimpiady jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wiedza ta jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Organizatorem Olimpiady jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie.
W etapie szkolnym wzięło udział 24 uczniów klas pierwszych. Mieli oni za zadanie rozwiązać test złożony z 20 pytań jednokrotnego wyboru.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia. Czekamy na wyniki.

Szkolnym koordynatorem i organizatorem I etapu olimpiady jest nauczyciel podstaw przedsiębiorczości Elżbieta Mizio.Zapomniani bohaterowie – w poszukiwaniu prawdy

Publikacja lubartowiak.com.pl

24 listopada 2017 roku delegacja uczniów naszego liceum uczestniczyła w spotkaniu z Tadeuszem Płużańskim pt. "Zapomniani bohaterowie", zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Mickiewicza w Lubartowie.
Tadeusz Marek Płużański jest dziennikarzem i publicystą specjalizującym się w powojennej historii Polski. Jego ojciec, prof. Tadeusz Płużański, był historykiem filozofii, pisarzem, więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Stutthofie oraz więźniem stalinowskim. Doświadczenia rodzinne sprawiły, że pan Płużański zajął się historią najnowszą.
W czasie spotkania dziennikarz porównywał dwa systemy totalitarne: nazizm i komunizm, które przez długie lata zniewalały polski naród. Zwracał uwagę, jak niebezpieczne konsekwencje spowodowało fałszowanie historii przez komunistyczne władze Polski Ludowej. Wiele zbrodni i wielu zbrodniarzy Polski powojennej nie zostało osądzonych do dnia dzisiejszego.
Tym trudnym zagadnieniom pan Tadeusz Płużański poświęcił m.in. swoje publikacje "Bestie. Mordercy Polaków", "Oprawcy. Zbrodnie bez kary", "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy", "Obława na Wyklętych. Polowanie bezpieki na Żołnierzy Niezłomnych".
Współpracuje on również ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje, m.in. w Biuletynie Informacyjnym ŚZŻAK, "Naszej Polsce", "W sieci", "Do Rzeczy", "Tygodniku Solidarność", "Gazecie Polskiej Codziennie" i "Gazecie Polskiej". Jest także prezesem Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę i prowadzącą działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce. Pan Płużański zasiadł w Radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, jest też prezesem Społecznego Trybunału Narodowego, obywatelskiego sądu ds. zbrodni komunistycznych, w imieniu którego 9 lutego 2017 ogłosił infamię, czyli utratę czci i dobrego imienia Bolesława Bieruta i Stefana Michnika. Od lipca 2017 piastuje stanowisko szefa publicystyki w TVP Info.
Takie spotkania uświadamiają nam, że poznawanie i odkrywanie prawdy to nasz moralny obowiązek wobec tysięcy Polaków w bestialski sposób zamordowanych w niemieckich obozach i więzieniach oraz ubeckich katowniach.Matura próbna w II LO
Album

We wtorek 21 listopada tegoroczni maturzyści przystąpili do Próbnej Matury z Operonem, by sprawdzić swoją wiedzę i lepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości.
Sesja próbna rozpoczęła się od egzaminu pisemnego z języka polskiego, który wymagał znajomości „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. We wtorek trzecioklasiści zmagali się z matematyką, a kolejny dzień sprawdzi ich znajomość z nowożytnego języka obcego. Tydzień próbnych egzaminów zakończy się w piątek 24 listopada egzaminem z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wszystkim życzymy powodzenia!II LO świętuje Imieniny Lubartowa
Album

22 listopada Lubartów obchodzi swoje imieniny. Tego właśnie dnia w 1744 roku król August III na prośbę ówczesnego właściciela miasta, księcia Pawła Karola Sanguszki, odnowił prawo miejskie, nadał miastu nowy herb oraz zmienił jego nazwę z Lewartów na Lubartów.
W tę środę, w dzień imienin naszego miasta, delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie przybyła w gościnne progi II Liceum Ogólnokształcącego, którego patronem jest Piotr Firlej, by na ręce Dyrekcji – pani Haliny Zdunek i pani Teresy Rojek - złożyć imieninowe życzenia. Zgodnie z imieninową tradycją, nie mogło zabraknąć słodyczy, którymi goście ze szkoły podstawowej zostali poczęstowani przez Dyrekcję II LO.Debata społeczna
Album

Uczniowie II LO wzięli udział w debacie społecznej
„Stan bezpieczeństwa na terenie powiatu lubartowskiego”

22 listopada br. w siedzibie Urzędzie Miasta Lubartów odbyła się debata społeczna „Stan bezpieczeństwa na terenie powiatu lubartowskiego”, której organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Lubartowie. Podczas debaty nie mogło zabraknąć uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, którzy byli jedynymi przedstawicielami młodzieży. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały zagrożenia wynikające z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, omówiono działania profilaktyczne realizowane przez KPP w Lubartowie oraz scharakteryzowano zadania policjantów-dzielnicowych i ich priorytetowe działania.Dyplom od Ministra Edukacji Narodowej
Dyplom dla p. Justyny Świderskiej-Niedobit

Pani Justyna Świderska-Niedobit opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza
"Anioły z II LO" została zgłoszona do konkursu Ministra Edukacji
Narodowej "Nauczyciel - Wolontariusz Roku". Nauczycielka otrzymała
dyplom od Ministra Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.
Pomóż Koledze ze Szkolnej Ławki

Czas świąteczny to okres bardzo pracowity dla wolontariuszy z II LO. Jeszcze do końca listopada można przynosić dary w ramach akcji Pomóż Koledze ze Szkolnej Ławki – akcji, której celem, już od 15 lat, jest pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom uczniów naszej szkoły. Ale nasze Anioły nie zapominają o tych, którzy są daleko od naszej ojczyzny – rodakom na Białorusi i Ukrainie.
20 listopada uczniowie działający w Szkolnym Klub Wolontariusza "Anioły z II LO" przekazali dary koordynatorom akcji "Rodacy – Polakom". W przekazanych paczkach znalazły się książki, pluszaki, artykuły spożywcze i chemiczne. Z przekazanych rzeczy zostaną przygotowane paczki świąteczne i noworoczne dla polskich dzieci na Białorusi i Ukrainie. Patronat akcji: senator RP Stanisław Gogacz oraz poseł na sejm RP prof. Krzysztof Szulowski.

Dziękujemy wszystkim, którzy pamiętają, że:
"Święta to czas nie tylko na dawanie prezentów,
ale przede wszystkim na otwieranie swoich serc".
Honorowi Dawcy Krwi z II LO
Album

18 listopada br. w lubartowskim Kinie „Lewart” odbyło się coroczne spotkanie członków Polskiego Czerwonego Krzyża. Nie zabrakło na nim również przedstawicieli z naszej szkoły. Podczas zebrania podsumowano rok pracy oraz wręczono nagrody: medale otrzymali Honorowi Dawcy Krwi, a puchary i dyplomy trafiły do szkół biorących udział w akcji „Młoda krew ratuje życie”.
Miło nam poinformować, że II LO zajęło w rankingu III miejsce, minimalnie tracąc szansę na drugą pozycję na podium. Nasi licealiści oddali prawie 30 litrów krwi, co jest wspaniałym wynikiem – wszyscy wiemy, że nie medale są przecież zachętą i najważniejszą nagrodą dla tych, którzy zdecydowali się zostać dawcami. Cieszy nas to, że oddawanie krwi wśród uczniów wszystkich lubartowskich szkół jest bardzo popularne, bo przecież każdy litr jest na wagę złota i dosłownie ratuje życie potrzebującym.Spotkania z przedstawicielem Policji.
ALBUM
Publikacja lubartowiak.com.plPo raz kolejny w II LO gościliśmy przedstawiciela Powiatowej Policji w Lubartowie - aspiranta sztabowego Grzegorza Mazusia. Spotkanie dotyczyło odpowiedzialności prawnej małoletnich w świetle wybranych przepisów ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Policjant tłumaczył uczniom klas pierwszych, jakie skutki niesie za sobą stosowanie środków psychoaktywnych: narkotyków, alkoholu i dopalaczy oraz jakie konsekwencje prawne ponosi młody człowiek będący pod wpływem tych środków. Przedstawiciel prawa uświadomił również młodzieży, jakie kary grożą za palenie papierosów w miejscach publicznych. Kolejnym ważnym tematem poruszonym podczas spotkania były cyberprzemoc i niebezpieczeństwa czyhające w „sieci”.
Informacje, które zdobyła młodzież, z pewnością przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa nie tylko w szkole, ale i poza nią.


Klasa II a z wizytą w przedszkolu.
AlbumDnia 15 listopada br. uczniowie klasy II a udali się do Przedszkola nr 1 w Lubartowie, by obejrzeć akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaną przez grupę sześciolatków. Przedszkolaki przybliżyły nam, na swój dziecięcy sposób, historię zniewolenia Polski, a następnie odzyskania przez nią wolności. Pięknym wierszom towarzyszyły okolicznościowe pieśni patriotyczne. Nie tylko dzieci były bardzo skupione i przejęte - nasza młodzież co chwila nagradzała młodych artystów oklaskami.
Bardzo dziękujemy Dyrekcji Przedszkola nr 1 za zaproszenie na tę wzruszająca lekcję patriotyzmu a wszystkim przedszkolakom za ciepłe przyjęcie i wspólnie spędzone chwile.III Powiatowy Konkurs Wiedzy o USA w II LO

ALBUM
Publikacja lubartowiak.com.plCentrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego, działające przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie, już po raz trzeci było organizatorem Powiatowego Konkursy Wiedzy o USA, którego głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat Stanów Zjednoczonych. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z klas 4-7 i został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Lubartów.
Do konkursu, który odbył się 16 listopada br., zgłosiło się łącznie 58 uczniów z 13 szkół podstawowych (Lubartów, Leszkowice, Kamionka, Wola Sernicka, Samoklęski, Pałecznica, Nowodwór, Serniki, Abramów, Brzeziny, Ostrów Lubelski, Parczew). Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała pani Halina Zdunek – Dyrektor II LO w Lubartowie, która w ciepłych słowach przywitała uczniów i ich opiekunów, jednocześnie życząc wszystkim zawodnikom jak najlepszych wyników.
Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania test składający się z 30 pytań dotyczących kultury, historii i geografii Stanów Zjednoczonych, których autorem była pani Monika Smyl ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie. Tuż po zakończeniu testu uczniowie otrzymali słodki upominek ufundowany przez II Liceum Ogólnokształcące, a czekając na rozstrzygnięcie konkursu wzięli udział w specjalnie przygotowanym na tę okazję koncercie. Podczas występu zaprezentowali się uczniowie II LO: Magdalena Dąbrowska, Weronika Peterwas, Edyta Chlebiej, Aleksandra Kukiełka, Sara Kusio, Jakub Wójcik oraz gościnnie Damian Stróżek, Arkadiusz Tomasiak i Marcin Polak.
Tego dnia II LO gościło również przedstawicieli Ambasady Amerykańskiej w Warszawie: panią Gretchen Franke (Deputy Press Attache), pana Jerzego Roguskiego (Director American Spaces Unit) oraz panią Jagodę Zakrzewską (pracownik Ambasady Amerykańskiej), którzy swoją obecnością uświetnili to wydarzenie.

Oto wyniki konkursu:
I miejsce zajął Jarosław Parzyszek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Abramowie (opiekun: p. Marta Pyzio),
II miejsce - Mateusz Włoch ze Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Pałecznicy (opiekun: p. Anna Piechota),
zaś III miejsce na podium wywalczyli: Bartłomiej Zarzeka z Zespołu Szkół w Kamionce (opiekun: p. Michał Nerlo), Michał Wójtowicz ze Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Pałecznicy (opiekun: p. Anna Piechota) oraz Klaudia Bronisz ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach (opiekun: p. Beata Iwanek).

Nagrody ufundowane przez Ambasadę Amerykańską w Warszawie wręczyła pani Gretchen Franke, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobny upominek od gości z ambasady. Pisemne podziękowania dla nauczycieli, którzy rozwijają wśród swoich podopiecznych zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi, wręczyła pani dyrektor Halina Zdunek.

Organizatorem konkursu był Adam Małecki.
Lekcja historii w przedszkolu

albumZ okazji Święta Niepodległości uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego
im. Piotra Firleja wraz z panią Teresą Rojek przygotowali specjalną
lekcję historii dla najmłodszych.
Zajęcia odbyły się 13.11.2017r.
w Przedszkolu Miejskim nr 4. Dzieci poznały historię walk o niepodległość
Polski, sylwetkę Józefa Piłsudskiego, symbolikę święta 11 listopada,
wspólnie z licealistami śpiewały pieśni legionowe.
Spotkanie licealistów II LO z Panią komisarz UE14. listopada 2017 roku w auli Wydziału Politologii UMCS odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dialogu Obywatelskiego, tym razem z komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, Komisarz UE panią Elżbietą Bieńkowską. Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom Europy problemów, nad jakimi pracuje UE. Spotkań takich odbyło się już około 400, a wiele z nich zorganizowano w Polsce.
W spotkaniu uczestniczyli posłowie Ziemi Lubelskiej – pani J. Mucha, pan W. Karpiński, pan S. Żmijan, Prezydent Miasta Lublin pan K. Żuk, pracownicy naukowi UMCS, studenci oraz uczniowie klasy europejsko-prawnej z II LO w Lubartowie. Moderatorem spotkania była wybitna dziennikarka, do niedawna jeszcze pracownik TVP oraz Radiowej Trójki, pani Dorota Wysocka – Schnepf.
Pani Elżbieta Bieńkowska, w charakterystyczny dla siebie, bardzo konkretny i pragmatyczny sposób, w krótkim wystąpieniu przybliżyła najważniejsze założenia stworzonego przez jej komisję i przez nią kierowanego projektu tzw. Europejskiego Funduszu Obronnego. Projekt ten posiada, już zagwarantowane w wysokości 90 milionów euro, środki finansowe na wzmocnienie przemysłu zbrojeniowego poszczególnych państw członkowskich. Jest on tak skonstruowany, aby nie został zdominowany przez wielkie kompleksy zbrojeniowe największych państw UE, ale żeby dał też szansę małym i średnim przedsiębiorstwom z innych państw, w tym także z Polski. Mógłby on, w wypadku Polski, zastąpić zmniejszające się środki z funduszu spójności. W tym kontekście padło pytanie: na ile komisarz UE jest przedstawicielem wspólnoty, a na ile państwa członkowskiego, z którego pochodzi? Pani komisarz odpowiedziała, że ona czuje się najpierw Europejką, potem Polką a następnie Ślązaczką. Tak należy pojmować istotę UE – nie jako sumę partykularnych interesów państw członkowskich UE, ale jako wspólnotę polityczną, gospodarczą i społeczną państw ją tworzących. Pani Bieńkowska podkreśliła, iż plan budowy wspólnego bezpieczeństwa Europy, po raz pierwszy od początku istnienia wspólnoty, ma mocne i jednoznaczne poparcie wszystkich państw UE, NATO i państw stowarzyszonych z UE oraz jest obecnie elementem silnie cementującym rozchwianą ostatnimi czasy UE.
Pani komisarz udzieliła jeszcze wielu odpowiedzi na pytania, miedzy innymi dotyczące przyszłości Świdnika, bezpieczeństwa energetycznego, projektu Nord Stream, ale także perspektyw dla młodych ludzi, Brexitu czy słabnącej pozycji Polski w UE. Zainteresowanych odsyłamy na stronę YouTube. Na zakończenie spotkania Prezydent Lublina pan Krzysztof Żuk symbolicznie podziękował byłej minister infrastruktury i rozwoju za ok. 3.5 mld złotych, które trafiły do Lublina na rozwój i miasta i systemu komunikacyjnego, w tym nowoczesnej „S 17”, wręczając Pani Elżbiecie Bieńkowskiej, wybity z okazji 700 - lecia miasta, medal z imienną dedykacją.
II LO pamięta o bohaterach.

album

Uczniowie naszego liceum jak co roku włączyli się w miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości już 10 listopada. Harcerze z II LO oraz uczniowie klasy II c wraz z wychowawczynią Agnieszką Opolską uczestniczyli w uroczystościach "Lubartów pamięta", które odbywały się w przededniu Święta Niepodległości na cmentarzu parafialnym w Lubartowie.
Przedstawiciele placówek oświatowych z Lubartowa oraz władz miasta uczcili pamięć bohaterów walczących o niepodległość Polski, m. in. podczas powstania listopadowego i styczniowego, I i II wojny światowej czy wojny polsko-bolszewickiej. Burmistrz Lubartowa Janusz Bodziacki podkreślił zasługi polskich żołnierzy, w tym „żołnierzy wyklętych” i przypomniał postać chor. Antoniego Dołęgi, najdłużej ukrywającego się działacza podziemia antykomunistycznego, którego aż do śmierci w 1982 r. chroniło wielu mieszkańców okolic Łukowa. Przedstawiciele samorządów i uczniowie lubartowskich szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach bohaterów poległych w walce o wolną Polskę.
Hołd 27 Wołyńskiej Dywizji AK.

album

10 listopada 2017r. klasa II G z wychowawczynią, panią Anną Przybysławską, udała się z wieńcem i zniczami na teren dworca PKP w Lubartowie, aby oddać hołd 27 Wołyńskiej Dywizji AK przy jej tablicy pamiątkowej.
Tablica poświęcona jest żołnierzom Armii Krajowej, którzy walczyli o wyzwolenie Lubartowa. 22 lipca 1944 roku, dzięki wspólnym działaniom miejscowych oddziałów Armii Krajowej i pododdziałów 50. pułku piechoty 27 Wołyńskiej Dywizji AK, nasze miasto zostało wyzwolone. Walki z jednostkami okupacji niemieckiej toczyły się miedzy innymi na terenie stacji kolejowej Lubartów.
W obliczu nacierającej ze wschodu Armii Czerwonej, Niemcy rozpoczęli pospieszną ewakuację urzędów i instytucji oraz wycofywanie stacjonujących w Lubartowie jednostek. W tej sytuacji przystąpiono do realizacji akcji Burza. Miejscowe siły Armii Krajowej opanowały Lubartów zabezpieczając główne budynki. W tym czasie do miasta wkroczyły oddziały 27 Dywizji Piechoty entuzjastycznie witane przez mieszkańców. Wieczorem tego samego dnia opanowano niemiecki pociąg sanitarno - transportowy, zdobywając całe jego wyposażenie i przejmując grupę jeńców.
Obchody Święta Niepodległości oraz Ślubowanie uczniów klas I


Publikacja lubartowiak.com.pl
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja tubalubartowa.plDnia 10 listopada w naszej szkole odbyły się dwie ważne uroczystości – akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz Ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy oficjalnie dołączyli do społeczności II LO.
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to jeden z najważniejszych dni w roku dla Polaków, którzy już po raz 99 świętują powrót ojczyzny na mapy Europy. Społeczność naszej szkoły w sposób bardzo podniosły uczciła pamięć tych, których z nami już nie ma, a dzięki którym obecnie możemy mówić we własnym języku, tworzyć własną historię i z godnością prezentować nasze państwo. Zgromadzonych powitała pani dyrektor Halina Zdunek, a następnie głos zabrali goście: ks. kanonik Andrzej Sarna, proboszcz parafii pw. MBNP w Lubartowie oraz pani Anna Najda, Przewodnicząca Rady Rodziców. Burmistrza Miasta Lubartów reprezentowała inspektor, pani Grażyna Stawska. Podczas części artystycznej hymn Polski oraz pieśni żołnierskie wykonał zespół muzyczny oraz męski chór złożony z blisko sześćdziesięciu uczniów, którzy wystąpili pod batutą pana Pawła Pasikowskiego. Grupa recytatorska, przygotowana pod okiem pani Aleksandry Solarz i pana Rafała Wrotkowskiego, dzięki poezji wprowadziła wszystkich w nastrój zadumy, przybliżając drogę naszych rodaków do wolności.
Drugim ważnym wydarzeniem było Ślubowanie klas pierwszych, które zostały oficjalnie przyjęte do grona uczniów naszego liceum. Ta uroczystość już po raz kolejny ma miejsce w kontekście obchodów Dnia Niepodległości. Pani Dyrektor przypomniała, że wypowiedziane podczas ślubowania słowa są moralnym drogowskazem dla młodych ludzi, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę, umiejętności i służyć drugiemu człowiekowi. W ramach swojego święta pierwszoklasiści wraz z wychowawcami wybrali się do lubartowskiego kina „Lewart” na film pt. "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland. Dzieło to nagrodzony wieloma statuetkami dramat wojenny z 2011 roku opowiadający o losach rodziny Chigerów oraz kilkunastoosobowej grupki Żydów ukrywających się przez czternaście miesięcy w lwowskich kanałach. Z pewnością film ten nie tylko wzruszył widzów, ale też skłonił do refleksji, przypomniał, że „wolność nie jest nam dana raz na zawsze” i należy ją cenić.

Młodzież z II LO włączyła się również w miejskie obchody Święta Niepodległości - zaprezentowała swój program artystyczny podczas uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona dnia 11 listopada w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie. Następnie pod kościołem oo. Kapucynów pw. św. Wawrzyńca odbył się Apel Pamięci, który wygłosili nasi chórzyści pod komendą pana Rafała Wrotkowskiego.

Maja Nieznaj, klasa IgGratulacje dla Przemka Podleśnego

Medal Przemka Podleśnego
List Gratulacyjny dla Przemka Podleśnego

Publikacja lubartowiak.com.pl
Publikacja tubalubartowa.pl

Miło nam poinformować, że uczeń klasy III A
Przemysław Podleśny
otrzymał list gratulacyjny oraz nagrodę
od Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.
To wyjątkowa sytuacja, kiedy Minister Edukacji Narodowej wysyła list skierowany bezpośrednio do konkretnego ucznia szkoły średniej. Przemysław Podleśny z pewnością na ten wyjątkowy gest zasłużył. Minister Anna Zalewska pisząc list gratulacyjny, wyraziła swój podziw i szacunek w stosunku do osiągnięć Przemka Podleśnego. Największym sukcesem ucznia było zdobycie złotego medalu w zawodach indywidualnych i srebrnego w zawodach drużynowych na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej w Dublinie.
Dzięki udziałowi w olimpiadzie międzynarodowej Przemek mógł nawiązać kontakty z wyjątkowymi ludźmi z całego świata, m.in. uczestniczył w spotkaniach z drużyną brazylijską czy opiekunem zawodników z wyspy Man. Brał udział w licznych działaniach towarzyszących olimpiadzie, m.in. w warsztatach i wykładach, zwiedzał Dublin, Liverpool, Belfast, piękne tereny Irlandii i wyspy Man.
Przemek to uczeń wyjątkowo wytrwały i sumienny w swoich działaniach, prawdziwy rekordzista. W tym roku przygotowuje się do udziału w siedmiu olimpiadach przedmiotowych: matematycznej, fizycznej, chemicznej, informatycznej, j. angielskiego, j. łacińskiego oraz lingwistyki matematycznej. Przemku, za Minister Anną Zalewską życzymy powodzenia w realizacji wszystkich planów i dalszych sukcesów w kraju i na polu międzynarodowym. Wierzymy w Twoje kolejne spektakularne osiągnięcia!
Pomiędzy Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi.

AlbumDnia 7 listopada w Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego, które działa przy II LO w Lubartowie, odbyło się spotkanie z panią Martą Cechowicz, wykładowcą w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykład pt. "Czym różnią się Anglicy od Amerykanów" rozpoczęła piosenka Stinga – "Englishman In New York", która stanowiła punkt wyjścia do rozważań na temat różnic językowych i kulturowych pomiędzy mieszkańcami dwóch anglojęzycznymi krajów – Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Wykład pani Marty Cechowicz zawierał całą gamę ciekawostek ukazujących różnice pomiędzy Anglikami a Amerykanami, a tych - jak uczniowie klas I b i II c mogli się przekonać - jest bardzo wiele. Zaczynając od różnic językowych przez różnice kulturowe, religijne, uwzględniając podejście do życia i tradycji, a na sposobie robienia zakupów kończąc - prowadząca przedstawiła, czym różni się mentalność tych narodowości. Wystąpieniu pani Marty towarzyszyła prezentacja, która zawierała ciekawe ilustracje, skecze kabaretowe i filmy, które doskonale oddawały problematykę wystąpienia.
Z pewnością spotkanie z uniwersyteckim wykładowcą było dla młodzieży bardzo dobrą okazją do pogłębienia wiedzy na temat kultury i stylu życia w dwóch znanych krajach anglojęzycznych. Za bardzo interesujące i pouczające wystąpienie uczniowie podziękowali pani Marcie Cechowicz brawami oraz wręczyli jej kwiaty i drobny upominek.
Żeby żyć dla innych ...

W dniu 25 października w naszym liceum odbyło się spotkanie na temat honorowego krwiodawstwa. O ratowaniu życia poprzez oddawanie krwi opowiadał pan Kamil Kukier - prezes Honorowych Dawców Krwi Klubu Dorosłych przy OR PCK Lubartów. Pani Agnieszka Grzesiuk - kierowniczka Oddziału Rejonowego w Lubartowie - przybliżyła młodzieży, czym zajmuje się Polski Czerwony Krzyż i zachęcała wszystkich do włączania się w akcje PCK prowadzone na terenie Lubartowa i okolic. Rozdawanie paczek żywnościowych, kursy pierwszej pomocy czy zbieranie produktów żywnościowych w lubartowskich sklepach to tylko nieliczne akcje, które prowadzi OR PCK w Lubartowie. Warto dodać, że uczniowie II LO bardzo chętnie włączają się w różnego rodzaju działania wolontariackie, a od kilku lat, zgodnie z ideą "Oddając krew - darujesz życie", regularnie oddają swoją krew. Spotkanie z przedstawicielami PCK z pewnością przypomniało wszystkim o tym, że wśród nas są ludzie potrzebujący uwagi i pomocy, a czas poświęcony drugiemu człowiekowi to bezcenny dar i ogromna satysfakcja.


Młodzież z II LO przeciwko przemocy w Internecie

Publikacja lubartow24.pl
ALBUM

Uczniowie klas drugich naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych „O jeden wpis za daleko”, które zorganizowała pedagoga szkolna Agnieszka Budzyńska. Celem zajęć było kształtowanie czujności młodzieży na zjawisko "mowy nienawiści" w sieci i promowanie empatycznej postawy wobec innych.
Internet odgrywa w życiu młodych ludzi bardzo ważną rolę - jest dla nich najważniejszym źródłem informacji o otaczającym świecie oraz nieodłącznym elementem rzeczywistości, bez którego nie potrafią wyobrazić sobie funkcjonowania. Tam szukają rozrywki, zdobywają wiedzę, rozwijają swoje pasje. Internet pełni również rolę cyfrowego podwórka, na którym utrzymują kontakty z kolegami i poznają nowych znajomych. Niestety Internet to też miejsce, w którym nieświadomie bądź z premedytacją stosuje się przemoc, zwaną potocznie cyberprzemocą.
Cyberprzemoc może przybrać różne formy; to nagrywanie, upublicznianie i rozsyłanie zdjęć, materiałów filmowych ośmieszających ofiarę, zawierających treści zarejestrowane wbrew jej woli. To też wiadomości na czacie internetowym czy forum dyskusyjnym zawierające wulgarne, złośliwe, obraźliwe, poniżające treści lub groźby; to dodawanie wulgarnych, obraźliwych komentarzy pod materiałami zamieszczonymi przez ofiarę, np. na jej profilu na portalu społecznościowym (tak zwane „hejty”); to podawanie się za kogoś w Internecie, włamania na konta e-mailowe, profile na blogu czy portalu społecznościowym.
Podczas spotkania młodzież z II LO uświadomiła sobie, że niestety przemoc „w sieci” jest bardzo popularnym zjawiskiem i należy z nim zdecydowanie walczyć. Uczniowie poznali konsekwencje formalno-prawne, jakie grożą za „hejtowanie” oraz dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy i jak reagować, gdy zetkną się z tym problemem.
ANIELSKIE SERCA DLA CHORYCH, NIEPEŁNOSPRAWNYCH, POTRZEBUJĄCYCH.

Podziękowanie
Album

To już drugi miesiąc pracy wolontariuszy z II LO. I kolejne wyzwania, którym stawiają czoła. 15 października Anioły pomagały w przeprowadzeniu gier i zabaw sportowych dla dzieci podczas akcji na rzecz Lubartowskiego Hospicjum. Tydzień później - 21 października dołączyły do organizatorów Paraolimpiady. To już tradycja, że nasi wolontariusze wspierają tak wartościową akcję. W tym roku aż 30-osobowa anielska grupa towarzyszyła podopiecznym ośrodków pomocy m.in. z Lubartowa, Lublina i Firleja. Zabawy sportowe, warsztaty plastyczne, ale przede wszystkim rozmowy i wspólny czas to niezapomniane chwile radości i życzliwości zarówno dla podopiecznych, jak i naszych wolontariuszy.
Nie zapominamy o trwających akcjach: zbieramy znicze dla Fundacji Niepodległości tak, by można je było zapalić na zapomnianych polskich cmentarzach na Wołyniu. Każda klasa przygotowuje także paczkę żywnościowo-chemiczną dla rodzin uczniów z naszej szkoły w ramach akcji "Pomóż Koledze Ze Szkolnej Ławki". Uczniowie II LO włączyli się także w akcję pomocy „Polacy-Rodakom” – zbiórkę paczek dla polskich dzieci mieszkających na Białorusi i Ukrainie. Tradycyjnie już wolontariusze przygotowują także wyjazd do domu dziecka, sierocińca oraz przedszkola we Lwowie w ramach współpracy z Drużyną Marzeń .
Wyjazd na politechnikę

Dnia 18 października klasa IIa, IIIa i część IIe, czyli wszystkie chętne „mat-fizy”, wybrały się na Politechnikę Warszawską, gdzie odbywały się XIV Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich "KONIK". To tam licealiści mogą dowiedzieć się, co oprócz nauki dzieje się na uczelni, gdzie zapisać się, żeby rozwijać swoje zainteresowania, dowiedzieć się czegoś i przy okazji dobrze się bawić. Pomocni studenci odpowiadali na przeróżne pytania, nie tylko dotyczące ich kół i wydziałów, ale również jak studia na Politechnice wyglądają „od kuchni”. Dzielili się wiedzą i doświadczeniem, a przy okazji prezentowali efekty swojej pracy, jak na przykład elektrycznego gokarta czy doniczkę obracającą się w kierunku światła. Co nie oznacza, że nasi uczniowie mogli tylko podziwiać i dopytywać. Skanowanie twarzy i modelowanie do wydruku 3d czy zabawa robotem sterowanym odpowiednim ciśnieniem płynów to tylko niektóre atrakcje. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wyścigi samochodzików kierowanych przez jeżdżących na rowerkach stacjonarnych ochotników. Jeśli zaś ktoś chciał się odrobinę zrelaksować, to mógł zagrać ze starszymi kolegami w karty, wśród grających królowały prawo dżungli i dooble. Przy okazji uczniowie zwiedzili gmach Politechniki, gdzie w przyszłości niektórzy zawitają już nie jako goście, tylko studenci.
Przegląd Kultury Żydowskiej

DyplomKońcówka minionego tygodnia minęła pod znakiem Żydów i kultury żydowskiej. Stało się tak za sprawą projektu „Nasi dawni sąsiedzi”, organizowanego przez Fundację „Wczoraj i Dziś Dla Jutra” oraz Lubartowski Ośrodek Kultury, w który zaangażowała się również nasza szkoła.

W piątek (20 października) uczniowie klas II a i II b mieli możliwość spotkania się z panem J. R. Sonnenschein, Niemcem żydowskiego pochodzenia, który zaprezentował uczniom historię lubartowskich Żydów. Przybliżył także założenia oraz cele projektu „Przyszłość dla Przeszłości. Lubartów – the Shtetl of Sunshine”.

W sobotę (21 października) Lubartowski Ośrodek Kultury stał się miejscem odrodzenia kultury żydowskiej. Podsumowaniem dnia był występ Zespołu Młodzieżowego z naszego liceum w składzie: Weronika Peterwas, Edyta Chlebiej, Aleksandra Kukiełka, Sara Kusio, Sylwia Piątek, Emilia Oniszczuk, Karolina Borówka oraz Jakub Wójcik. Młodzi wykonali dla zebranych cztery piosenki żydowskie: „Szema Jisrael (Słuchaj, Izraelu)”, „Kol ha'olam kulo (Jeden wąski most)”, „Hevenu Shalom alehem (A pokój niech będzie z Wami)” (w różnych językach) oraz „Hava nagila”.

W niedzielę (22 października) uczniowie II LO mieli możliwość ponownego zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, biorąc udział w Lubartowskim Przeglądzie Piosenki Żydowskiej „Aj-waj w Lubartowie najpiękniejszy w świecie świat ...”. Zespół, w nieco pomniejszonym składzie (Weronika Peterwas, Edyta Chlebiej, Aleksandra Kukiełka, Sara Kusio, Karolina Borówka oraz Jakub Wójcik), zaprezentował piosenki: ,,Tak, jak malował pan Chagall”, „Rebeka”, „Kol ha'olam kulo (Jeden wąski most)”, „Hava nagila”. Za udział w przeglądzie grupa otrzymała dyplom-wyróżnienie.

Zespół przygotowywał się pod okiem pana Pawła Pasikowskiego.
Koncert profilaktyczny w II LO

Publikacja lubartow24.pl
ALBUM

20 października uczniowie klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym „Czy słowem można zranić?”, którego autorami są Jacek Musiatowicz i jego syn Michał. Program został sfinansowany ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, a artyści odwiedzili naszą szkołę na zaproszenie pedagog, pani Agnieszki Budzyńskiej. Jacek Musiatowicz to muzyk i poeta. Działalność artystyczną rozpoczął w wieku 16 lat na Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. W swojej karierze zdobył wiele nagród i wyróżnień, m. in.: na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Autorskiej i Poezji Śpiewanej w Biłgoraju (trzykrotna nagroda im. Jacka Falkiewicza) czy Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie (I nagroda).
Od wielu lat muzyk jest zaangażowany w pracę profilaktyczną, a od jakiegoś czasu podczas występów w szkołach towarzyszy mu jego syn Michał, który jest niezwykle utalentowanym, młodym gitarzystą. Michał zaprezentował swój talent podczas 10. edycji programu „Must Be The Music. Tylko Muzyka”, który emituje stacja telewizyjna Polsat.
Jacek Musiatowicz w bardzo ciekawy, przystępny i niebanalny sposób starał się pokazać młodzieży, jak różnego rodzaju uzależnienia (alkohol, narkotyki, dopalacze) mogą zniszczyć ludzkie życie. Jego wypowiedzi przeplatane były utworami muzycznymi i dowcipnymi anegdotami z życia artystycznego oraz osobistego. Mimo powagi przedstawianej tematyki, nie brakowało też humorystycznych akcentów, dzięki którym jeszcze muzyk jeszcze bardziej zaskarbił sobie uwagę i podziw młodzieży.
Taka forma profilaktyki ma na celu wzbudzenie refleksji wśród młodzieży. Zaproszeni artyści przekonali słuchaczy, że warto rozwijać swoje pasje, zainteresowani, a eksperymentowanie z różnymi używkami zawsze prowadzi do upadku. Swoim występem motywowali młodzież do kierowania swoim życiem w sposób mądry i odpowiedzialny.
Wędrowcy z II LO

Publikacja lubartow24.pl
ALBUM

14. października uczniowie klas maturalnych z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie udali się na wspólną wycieczkę w Tatry, która została połączoną z Pielgrzymką Maturzystów na Jasną Górę. Opiekunami młodzieży byli panowie Adam Sabat oraz Rafał Wrotkowski.
W sobotę rano, wraz z innymi uczestnikami pielgrzymki, ale osobnym autobusem, uczniowie ruszyli w kierunku Częstochowy. Dojechali tam ok. 11 i uczestniczyli w drodze krzyżowej, a następnie kolejnych punktach spotkania. Po wszystkich uroczystościach wyruszyli w kierunku Zakopanego. Około północy zakwaterowali się w pensjonacie.

Pierwszego dnia pobytu w górach młodzież ruszyła w kierunku Czarnego Stawu Gąsiennicowego i dalej na Karb. Widoki z przełęczy zapierały dech w piersiach. Ośnieżone szczyty i bezchmurne, słoneczne niebo, robiły imponujące wrażenie. Ci, którym było jeszcze mało wrażeń, udali się na Kasprowy Wierch, a reszta, Doliną Jaworzynki, wróciła do Kuźnic.
W poniedziałek przyszłoroczni maturzyści zdobyli Giewont. Ta niezwykle popularna wśród turystów góra, zazwyczaj tłumnie oblegana w okresie wakacyjnym, poza sezonem wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim można na nią wejść bez problemu, nie stojąc w niekończących się kolejkach. Trasa w górę wiodła z Doliny Małej Łąki na Giewont, a z powrotem przez Dolinę Strążyską do Zakopanego.
Wtorek nie przyniósł zmiany pogody. Słoneczne niebo, temperatura ponad 20 stopni Celsjusza, brak wiatru. Młodzież wyruszyła więc do Doliny Pięciu Stawów. Widoki znów były piorunujące. Szum największego wodospadu polskich Tatr koił zmęczonych wędrowców. Po dotarciu do schroniska, część uczniów ruszyła przez Świstówkę nad Morskie Oko, a reszta zeszła do Wodogrzmotów Mickiewicza.
W środę po śniadaniu wędrowcy udali się w drogę powrotną do Lubartowa. W godzinach przedpołudniowych przyjechali do Krakowa. Zwiedzili Wawel i spacerowali uliczkami dawnej stolicy Polski. W Krakowie spotkaliśmy także absolwentów naszego Liceum i wychowanków p. Adama Sabata. Wycieczka była pasjonująca. To były niezapomniane dni. Wyprawa, którą uczestnicy zapamiętają do końca życia.
Dzień Papieski w II LO

Album

„Idźmy naprzód z nadzieją!” – pod takim hasłem w tym roku obchodziliśmy XVII Dzień Papieski – dzień wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada on w niedzielę przed 16 października – rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra.

Młodzież z II LO wspominała świętego Jana Pawła II podczas uroczystego apelu. Mottem słowno-muzycznego programu była dewiza Papieża „Totus Tuus” (z łac. „Cały Twój”), która podkreślała, że ufność wobec Matki Bożej powinna być nieodłącznym elementem pobożności chrześcijańskiej. Wykonywane przez solistów piosenki oraz wygłaszane wiersze podkreślały, że dla Polaków i katolików na całym świecie Jan Paweł II pozostał do dziś nauczycielem, największym autorytetem i duchowym mistrzem. W trakcie całego pontyfikatu to właśnie młodzi byli szczególnymi adresatami przesłania Papieża Polaka, który osobno spotykał się z młodymi, przemawiał do nich podczas każdej ze swych pielgrzymek oraz zainicjował Światowe Dni Młodzieży.
Uroczystość z okazji Dnia Papieskiego, którą przygotowała młodzież pod opieką p. Pawła Pasikowskiego, p. Łukasza Wasyluka oraz księdza Pawła Kościuka, przypomniała wszystkim o wartościach, które powinny być fundamentem naszego życia, dała też powody do wzruszeń i przemyśleń.
XXXIII Pielgrzymka Lubelskich Maturzystów na Jasną Górę

Album

Dnia 14 października
maturzyści z II LO, wraz z Dyrekcją szkoły, swoimi wychowawcami oraz nauczycielami,
udali się na XXXIII Pielgrzymkę Lubelskich Maturzystów na Jasną Górę.Z racji, iż październik jest miesiącem maryjnym, podczas podróży do Częstochowy odmówiliśmy wspólnie różaniec. Modlitwę na Jasnej Górze rozpoczęliśmy Drogą Krzyżową na Błoniach. Podczas niej rozważaliśmy problemy, jakie dotykają młodych ludzi. Następnie mieliśmy czas na spowiedź, modlitwę, spacer po Częstochowie oraz posiłek. Po odpoczynku udaliśmy się na Ewangelizację. Rozpoczęła się ona od wspólnego śpiewania pieśni, które wprowadziły nas w czas zadumy nad naszym życiem religijnym. Pełni wiary i nadziei uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, której przewodniczył biskup Antoni Długosz. Wygłosił on kazanie, które pokrzepiło nasze serca. Po mszy powierzyliśmy się opiece Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdy uroczystości dobiegły końca, udaliśmy się w drogę powrotną.
Pielgrzymka ta była z pewnością dobrą okazją, aby złożyć własne intencje oraz zawierzyć dalszą drogę opiece Matki Bożej. Uczniowie wrócili pełni nadziei, że modlitwa połączona z ciężką pracą przyniesie sukcesy podczas majowych egzaminów dojrzałości.
Klas drugich spotkanie z kulturą i historią

Stało się już tradycją II LO, iż wszystkie drugie klasy jesienią wybierają się na spektakl do teatru do Warszawy. I ten rok nie był pod tym względem wyjątkiem. 11 października drugoklasiści, wraz ze swoimi wychowawcami oraz panią dyrektor, wyjechali na całodniową wycieczkę do Warszawy, aby tam spotkać się z kulturą i historią.
Po przyjeździe do Warszawy wszystkie klasy udały się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie odbyli tam podróż przez tysiąc lat historii Żydów na terenach Polski. Wystawa składała się z ośmiu interaktywnych galerii poświęconych różnym okresom - od średniowiecza do współczesności. To muzeum było szczególnie atrakcyjne dla uczniów, ponieważ pozwalało na bezpośrednie dotknięcie historii oraz poczucie się jej częścią poprzez użycie zaawansowanych technologii i multimediów. Dzięki wystawie drugoklasiści umocnili się w przekonaniu, że historia polskich Żydów jest częścią barwnej historii Polski, a cała historia Żydów nie jest kompletna bez polskiego rozdziału.
Główną atrakcją wycieczki był spektakl "Tartuffe albo Szalbierz", który został wystawiony o godzinie 19:00 na deskach Teatru Narodowego. Świeże spojrzenie francuskiego reżysera Jacques'a Lassalle'a na komedię wybitnego Moliera przekonało drugoklasistów do niezwykłej sztuki, jaką jest teatr. Krewka satyra i bezczelność języka w nowym przekładzie Jerzego Radziwiłowicza zachwyciły i rozbawiły widownię do łez. Na prawie trzy godziny uczniowie przenieśli się od XVII-wiecznej Francji. Przytłumione światło padające na skromne wnętrza grało główną rolę w scenografii i nadawało atmosferze sakralności. Lecz w sztuce tej najważniejsi byli aktorzy - prowokujący śmiech, który obnażył hipokryzję, odsłaniał manipulacje i okrucieństwo. Na scenie pojawiły się wybitne nazwiska, dobrze znane uczniom, między innymi: Danuta Stenka, Beata Ścibakówna, Jacek Mikołajczak, Jerzy Radziwiłowicz, Marcin Przybylski i Wojciech Malajkat. Po spektaklu jeszcze długo można było usłyszeć pozytywne komentarze uczniów, dotyczące obejrzanej sztuki. Wyrażali oni zachwyt nad kunsztem aktorskim oraz z zaskoczeniem przyznawali, iż lektury wcale nie muszą być nudne, a nawet mogą być zabawne!
Po pełnym atrakcji dniu spędzonym w stolicy uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów. Ten dzień z pewnością pozostanie im w pamięci jako dzień, który przełamał stereotypy dotyczące lekcji historii oraz pokazał, że nie taki teatr straszny... „Tartuffe” niewątpliwie zachęcił wielu uczniów do częstszego sięgania po repertuar teatralny.

Diana Kępa, II c

POLSKO - UKRAIŃSKA WYMIANA MŁODZIEŻY

ALBUM
Publikacja facebook.pl
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.plW dniach 7-14 października 2017r. uczniowie z II LO wzięli udział w polsko – ukraińskiej wymianie młodzieży, która odbywała się w Motyczu Leśnym . Polscy licealiści pracowali przez tydzień wspólnie ze swoimi kolegami z Winnicy na Ukrainie w ramach projektu „Keep Talking”. Głównym koordynatorem projektu było Stowarzyszenie Heureka Generator z Zamościa.

Głównym celem „Keep Talking” było stworzenie atmosfery otwartości i zrozumienia w naszych społecznościach lokalnych dla współpracy polsko - ukraińskiej, zwłaszcza na polu młodzieżowym. Młodzież zdobyła doświadczenia współpracy partnerskiej i pracy w grupie międzynarodowej, poznała inną kulturę i tradycje, szlifowała umiejętności językowe i zapoczątkowała nowe międzynarodowe przyjaźnie. Dzięki uzyskanym umiejętnościom uczestnicy wymiany mogli zrealizować w II LO happening, w który włączyli szkolną społeczność.

Opiekę nad młodzieżą w trakcie wymiany sprawowali: Anna Kowalska, Anna Przybysławska i Konrad Pcian.
Życzenia od uczniów II LO.

Album
Życzenia dla nauczycieliDzień Edukacji Narodowej to ogólnopolskie święto oświaty, upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obchodzony dnia 14 października Dzień Nauczyciela społeczność II LO świętowała w ubiegły piątek. Z tej okazji Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich pracowników szkoły poczęstunek, w którym uczestniczyli również przedstawiciele rodziców i uczniów. Podczas spotkania młodzież, dziękując za troskę, poświęcenie i trud wychowania młodzieży, złożyła na ręce pani dyrektor Haliny Zdunek kwiaty oraz życzenia dla całego grona pedagogicznego.
Dzień Edukacji Narodowej to także okazja do nagradzania osób wyróżniających się w swojej pracy. Nauczyciele są honorowani nagrodami ministra, kuratora, władz samorządowych oraz dyrektorów, przyznawane są im również odznaczenia resortowe i państwowe.
W tym roku Burmistrz Miasta Lubartów, pan Janusz Bodziacki, swoją nagrodę przyznał pani dyrektor Halinie Zdunek praz pani Ewie Biernackiej.
Nagrody Dyrektora II LO otrzymali: Jolanta Prokopowicz, Justyna Świderska-Niedobit, Katarzyna Płaszczewska, Iwona Bronst, Paweł Pasikowski, Marcin Świderek, Adam Sabat, Rafał Wrotkowski oraz Ryszard Gierach.
Odznaczenia resortowe i państwowe otrzymali:
Medal Komisji Edukacji Narodowej – Anna Okrasińska
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę – Eliza Czerska-Pokraka
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę – Katarzyna Płaszczewska.

W niedzielę 15 października nauczyciele i pracownicy oświaty uczestniczyli również w uroczystej Mszy Św., która została odprawiona w ich intencji w Bazylice św. Anny w Lubartowie.
Działam w samorządzie uczniowskim

AlbumW poniedziałek 09.10.2017 Samorząd Uczniowski II LO brał udział w pierwszym spotkaniu w ramach projektu "Działam w samorządzie uczniowskim" finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Pierwsze warsztaty poprowadzone zostały przez pana Wiesława Bodo.
Dotyczyły one przede wszystkim rozumienia definicji samorządu uczniowskiego oraz tego, jakie są jego cele i prawa. Uczniowie zostali zachęceni do wykorzystywania swoich możliwości oraz kreatywnego myślenia przy rozwiązywaniu problemów. Warsztaty odbywały się nie tylko w formie teoretycznej. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, których zadaniem było zaprezentować pomysł samorządu uczniowskiego na ulepszenie szkoły.
Spotkanie rozbudziło w uczestnikach chęć wprowadzania zmian w szkole i miejmy nadzieję, że niektóre z pomysłów zrodzonych podczas warsztatów doczekają się realizacji.

Diana Kępa, kl. II c

Komorkomania 2017

ALBUM
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.plTradycją już się stało, że początek października to dla ”Aniołów z II LO” czas współpracy z Fundacją DKMS. Kolejny już rok wolontariusze uczestniczyli w akcji edukacyjno-informacyjnej „KOMÓRKOMANIA”, mającej na celu aktywne budowanie świadomości społecznej w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.
Dwa dni akcji pozwoliły Aniołom na przeprowadzenie akcji promocyjnej oraz na rejestrację kolejnych potencjalnych dawców. Dodajmy ,że w naszej szkole ta grupa stale się powiększa i w tym roku takich osób jest już ponad 40.
Warto dodać i gorąco podziękować 33 osobowej grupie wolontariuszy zaangażowanych w tegoroczną akcję KOMÓRKOMANII.
Gdzie i co studiować?

ALBUM

Przedstawiciele wyższych uczelni w II LO


Dnia 9 października w II LO odbyło się spotkanie, na którym przedstawiciele wyższych uczelni w Polsce przybliżyli uczniom klas maturalnych ofertę edukacyjną uniwersytetów, których są przedstawicielami. Trzecioklasiści mieli okazję dowiedzieć się o zasadach rekrutacji, a także o kierunkach, możliwościach rozwoju zainteresowań i atrakcjach, jakie czekają na przyszłych studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej oraz Wyższej Szkoły Biznesu i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prowadzący spotkanie podczas rozmowy z uczniami nie tylko zachęcali do wyboru konkretnej uczelni, ale starali się także pomóc w rozwiązaniu licznych rozterek, z jakimi zmaga się każdy maturzysta.

Anna Romanek, kl. IIIc

Gala IT Szkoły 2017

II LO Liderem
Wyróżnienie dla II LO
Więcej o projekcie IT SZKOŁA

Publikacja lubartow24.pl
Publikacja 24wspolnota.pl

6 października 2017r. w siedzibie NASK
odbyła się uroczysta GALA IT SZKOŁA 2017.Podczas gali II LO otrzymało wyróżnienie za zajęcie 6. miejsca w Polsce - ranking ogólnopolski w VI edycji rankingu IT SZKOŁA oraz tytuł LIDERA WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO za zajęcie 1. miejsca w województwie lubelskim - ranking wojewódzki. Sukces szkoły jest tym większy, że rywalizacja odbywała się pomiędzy 620 szkołami ponadgimnazjalnymi zarejestrowanymi w programie z całej Polski.

Szkolnym koordynatorem projektu jest nauczycielka Elżbieta Mizio, która współpracuje od 2012r. z WWSI w ramach projektu IT Szkoła.

Program IT Szkoła jest realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK w partnerstwie z Warszawską Wyższą Szkołą Informatyki i ma za zadanie podwyższanie poziomu kompetencji uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).

Uroczystą Galę IT Szkoły 2017 otworzył dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Następnie uczestnicy gali mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów i prelekcji wygłoszonych przez:
* Marcina Bochenka, dyrektora Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w NASK– „Cyfrowy świat – niebezpieczeństwo czy szansa”
* dr Agnieszkę Wrońską, kierownika Działu Akademia NASK i Annę Borkowską, kierownika Zespołu Edukacji i Szkoleń Akademii NASK - „Akademia NASK – wiedza, edukacja, szkolenia”
* Martynę Różycką, kierownika Zespołu Dyżurnet.pl, NASK - „Co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak – jak zareagować w przypadku zagrożeń internetowych”
* Annę Rywczyńską, kierownika Zespołu Projektów Społecznych Akademii NASK i Przemysława Jaroszewskiego, kierownika Zespołu CERT Polska, NASK - „Internet zabawek – wsparcie dla rozwoju dziecka czy zagrożenie”
* Annę Gniadek, kierownika Zespołu Rozwoju Programu Partnerskiego DNS - „Powodzenia w .PL ! Rejestr domeny krajowej i Program Partnerski NASK”
* Wojciecha Września, managera produktu NASK S.A.- „Budź się i zasypiaj bezpiecznie, czyli współczesny dzień on-line”
WOLONTARIUSZE Z PIĘKNYM PODZIĘKOWANIEM

ALBUM
Publikacja lubartowiak.com.pl
Publikacja lubartow24.pl30 września 2017 roku do Krężnicy Jarej zostali zaproszeni wolontariusze II LO. Spotkanie zorganizowane przez Wspólnotę EMAUS było okazją do integracji, wymiany doświadczeń i rozmów na temat pomocy osobom bezdomnym.
Emaus to organizacja, która działa na rzecz integracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jak się jednak okazało, zaproszenie na sobotnie spotkanie było okazją nie tylko do zabawy, ale stało się niespodzianką dla naszych uczniów. Z rąk prezesa Wspólnoty - Zbigniewa Drążkowskiego - wolontariusze otrzymali bowiem przyznawaną corocznie nagrodę za pracę na rzecz bezdomnych. Podziękowano Aniołom za: „ wrażliwość społeczną, zaangażowanie oraz wieloletnie wsparcie Wspólnoty Emaus –Lublin.”

Delegacja wolontariuszy: Karolina Grzelczak 2b, Maja Stasek 1e, Maciej Bronst 2e
Opiekunka „Aniołów” Justyna Świderska-Niedobit
Dzień chłopakaZ okazji Dnia Chłopaka WSZYSTKIEGO, CO NAJLEPSZE
dla wszystkich Chłopców z naszej szkoły oraz oczywiście naszych kochanych Sorów!
Życzymy Wam spełnienia najskrytszych marzeń, wszelkiej pomyślności,
żeby każdy dzień był radosny i pełen męskich przyjemności, samych piątek i szóstek
– tych otrzymywanych i tych stawianych oraz oczywiście duuużo miłości!

P.S. Kochamy Was!

Dziewczyny z II LO
Zajęcia integracyjne

Album

W tym tygodniu zakończyła się seria zajęć integracyjnych dla klas pierwszych prowadzonych przez psychologa szkolnego. Mamy nadzieję, że wszystkim pierwszoklasistom udało się jeszcze lepiej poznać i poczuć dobrze w naszej szkole.
Drodzy Pierwszoklasiści, cieszymy się, że wybraliście II LO i jesteście z nami! Pamiętajcie, że otacza Was grono życzliwych Wam osób, możecie liczyć na starszych kolegów i koleżanki oraz pomocnych nauczycieli.
A oto trochę wspomnień z zajęć:Sprzątanie świata

ALBUM

„Nie ma śmieci-są surowce”, czyli II LO sprząta światDnia 29 września 2017 uczniowie klasy I g z wychowawcą, panią Katarzyną Płaszczewską, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmi: "Nie ma śmieci-są surowce".
Na początku założyliśmy rękawiczki, wzięliśmy worki, podzieliliśmy obowiązki i całą grupą wyruszyliśmy w celu uporządkowania wyznaczonego terenu. Nasza trasa zaczęła się wzdłuż ulicy Lubelskiej. Następnie udaliśmy się na ul. Cichą i Łąkową, by tam wysprzątać bardzo zaniedbany lasek w pobliżu szpitala. Efektem naszej pracy było sześć pełnych worków przeróżnych odpadów. Cały dzień byliśmy też pod obiektywem naszej koleżanki z klasy, Julii Wójcik, która upamiętniała naszą pracę. Ekologiczną wyprawę skończyliśmy z poczuciem dobrze wypełnionej misji dla dobra naszej planety.
Lubelski Festiwal Nauki

Publikacja lubartowiak.pl
ALBUM

We wtorek 26 września uczniowie klasy IIb wraz z wychowawczynią oraz panią praktykantką uczestniczyli w XIV Lubelskim Festiwalu Nauki, którego tegoroczne hasło nosi nazwę: "Nauka – pomiędzy tradycją a współczesnością". Swoje spotkanie z nauką rozpoczęliśmy od wykładu „Mechanizmy obronne i ochronne mózgowia”, który odbył się na Uniwersytecie Przyrodniczym. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się, czym jest mózgowie, jakie pełni funkcje oraz w jaki sposób jest chronione. Każdy z nas mógł osobiście obserwować w mikroskopie świetlnym barwne preparaty histologiczne oraz dokonywać ich strukturalnej analizy.
Następnie udaliśmy się na Wydział Chemii UMCS-u, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie pt.: „Fotonika- Lubelska specjalizacja”. Miał on na celu pokazanie lubelskiej specjalizacji, która łączy dokonania optyki, elektroniki i informatyki dla opracowywania innowacyjnych technologii, technik i urządzeń wykorzystujących promieniowanie elektromagnetyczne z wyjątkiem radiowego do przetworzenia informacji. Mieliśmy możliwość zaobserwowania, w jaki sposób powstaje światłowód wykorzystywany w telekomunikacji.
Ostatni wykład, w którym uczestniczyliśmy, nosił tytuł „Kolorowy świat roślin” i został on przeprowadzony na Uniwersytecie Przyrodniczym. Dowiedzieliśmy się z niego, dlaczego jesienią liście zmieniają swoje zabarwienie oraz samodzielnie rozdzielaliśmy grupy barwników roślin, co zobrazowało, że oprócz zielonych chlorofili w liściach znajdują się też inne barwniki. Kolejny eksperyment, który przeprowadzaliśmy, przyniósł nam wiele zabawy. Zmieniając pH roztworu - zmienialiśmy barwę antocyjanów wyizolowanych liści. Niektórym z nas udało się uzyskać wszystkie kolory tęczy.
Ten dzień pokazał nam, że nie wszystko można zobaczyć gołym okiem i warto sięgać w głąb nauki.

Aleksandra Ściseł kl. IIb
Anioły z II LO w działaniu.

Album

„Anioły z II LO” rozpoczęły już swoje działania.23 września w rozśpiewanej atmosferze i w pięknym otoczeniu ogródków działkowych nasze wolontariuszki pomagały w organizacji I Lubartowskiej Biesiady Ogrodowej. „Anioły” przeprowadzały gry i zabawy dla dzieci oraz quizy i atrakcje dla dorosłych. Nasze dzielne Aniołki rozwiązały też wspólnie krzyżówkę dotyczącą historii Lubartowa. W trakcie tej radosnej imprezy zebrano ponad tysiąc złotych na leczenie Bianki Dzięcioł – dziewczynki chorej na „Klątwę Ondyny CCHS”.

Wolontariuszki sobotniego spotkania: Maja Stasek 1e, Weronika Nadolna 1d, Zosia Budzyńska 3d, Aneta Chłopaś 3c, Milena Furtak 3g, Angelika Gazda 3g.
AIESEC w II LO

AlbumOd wielu lat II LO współpracuje z międzynarodową organizacją AIESEC, której woluntariusze prowadzą dla naszych uczniów warsztaty kulturowe w języku angielskim. Tym razem, w dniach 19-22 września, gościliśmy Mariam Mtchedlishvili - studentkę Buisness Administration z Tibilisi, pracującą także w gruzińskich organizacjach pozarządowych. Warsztaty z Mariam cieszyły się szczególnym zainteresowaniem, ponieważ wielu naszych uczniów wybiera się do Gruzji bądź było już w tym kraju w ramach wycieczek Szkolnego Klubu Turystyczno-Krajoznawczego AZYMUT. Oprócz ciekawych informacji historyczno-kulturowych (niektórych ponoć nieznanych samym Gruzinom), praktycznych wskazówek i nauki zwrotów przydatnych turyście, Mariam dzieliła się też swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym funkcji lidera w zespołach ludzkich. Mamy nadzieję na utrzymanie kontaktu i być może spotkanie z naszym gościem w jego ojczyźnie.
Rok w Stanach Zjednoczonych

Album
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.plDiana Kępa, uczennica klasy II c naszego liceum, przez cały ubiegły rok szkolny przebywała w Stanach Zjednoczonych dzięki udziałowi w programie wymiany FLEX. Od sierpnia 2016 r. do końca czerwca 2017 r. Diana mieszkała w stanie Idaho i uczęszczała do Homedale High School jako uczennica 11 klasy, zwanej juniorską.
Okazuje się, że jeśli naprawdę chce się coś osiągnąć, przeżyć przygodę życia, trzeba walczyć o swoje marzenia. Diana została wybrana do programu spośród 1500 kandydatów z całej Polski. Przeszła przez długi proces rekrutacji, selekcji oraz przygotowań do wyjazdu. Ale było warto! Aby dostać się do programu FLEX, uczennica musiała świetnie napisać test językowy i kilka esejów w języku angielskim na wskazany temat, a następnie odbyć rozmowę z przedstawicielem American Councils. Diana znalazła się w grupie 30 osób z Polski, które rok temu wyjechały do Stanów i zostały uczniami amerykańskich szkół średnich.
Uczennica naszego liceum mieszkała w urokliwym Homedale. Z jedynaczki stała się najstarszą siostrą dla czterech dziewczynek i chłopca, gdyż przez cały czas była goszczona przez sympatyczną farmerską rodzinę. W szkole została jedną z najlepszych uczennic, uczęszczając na wybrane zajęcia, m. in. malarstwa, rzeźby, j. angielskiego, historii USA, geometrii czy podnoszenia ciężarów... Realizowała swoje pasje w kole teatralnym, chodziła na treningi lekkoatletyczne, uprawiała biegi przełajowe, rzut dyskiem i pchnięcie kulą. Zrealizowała ponad 100 godzin wolontariatu, pomagając młodszym uczniom w nauce i zaaklimatyzowaniu się w szkole.
Podczas swojego pobytu Diana odbyła liczne wycieczki, zwiedziła stan Idaho, Yellowstone National Park, Portland, Bryce National Park, National Monuments Park, Mesa Verde. Była w Wielkim Kanionie, miejscu zwanym Four Corners, Disneylandzie w Kalifornii, San Diego i Los Angeles. Diana w USA pokochała kina samochodowe, meksykańską kuchnię i treningi drużyny lekkoatletycznej. Wyjazd pomógł jej stać się bardziej niezależną oraz otwartą na ludzi z odmiennym bagażem kulturowym. Nawiązała wiele przyjaźni i spełniała swoje marzenia w przepięknym Idaho. Jeśli i wam marzy się taki wyjazd, wypełnijcie aplikację do programu FLEX! Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu z Dianą Kępą, która udzieli niezbędnych wskazówek.
Spotkanie Lubelskiego Kuratora Oświaty z PrzemkiemW dniu 19 września 2017 r. Kuratorium Oświaty w Lublinie gościło przedstawicieli szczególnie uzdolnionej młodzieży z terenu województwa lubelskiego. Ostatnie miesiące przyniosły szkolnictwu na Lubelszczyźnie wiele powodów do dumy w postaci laureatów olimpiad międzynarodowych. Przemysław Podleśny z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie wrócił ze złotym medalem z Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej w Dublinie. czytaj więcej...
Salon maturzystówW dniach 18-19 września 2017r. maturzyści z II LO wzięli udział w Lubelskim Salonie Perspektywy, gdzie zaprezentowały się uczelnie z całej Polski: Wrocławia, Szczecina, Warszawy, Białegostoku, Łodzi, a także z zagranicy. W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego maturzyści mieli możliwość uczestniczenia w wykładach ekspertów OKE w Krakowie, rozmawiać z przedstawicielami uczelni oraz zakupić na stoiskach Perspektyw Informator dla Maturzystów 2018.
Pokazy fizyczne
album

Jedną z wielu zalet naszego liceum jest uczestniczenie w przeróżnych pokazach, warsztatach i poszerzających wiedzę wyjazdach. Jak co roku uczniowie klas związanych z kierunkami ścisłymi uczestniczyli w pokazach fizycznych, odbywających się na terenie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tegoroczna edycja podzielona była na cztery panele: elektrostatyka, radioaktywność, akustyka oraz mechanika. Liczne doświadczenia na pewno bardzo pomogły nam zrozumieć poruszane zagadnienia i tajniki świata fizyki, które przydadzą się nie tylko tegorocznym maturzystom. Do zobaczenia za rok!

Katarzyna Ozon IIIA
Kolejny obóz integracyjny klas pierwszych już za nami!
ALBUM
Publikacja lubartowiak.com.pl
Publikacja tubalubartowa.plOd 11 lat trwa dobra tradycja organizowania przez II LO w Lubartowie obozu integracyjnego dla uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają naukę w szkole średniej. W tym roku najmłodsi licealiści swą wycieczkę rozpoczęli zbiórką w piątek rano i autokarami wyruszyli nad Jezioro Bialskie. Po zakwaterowaniu w domkach cała grupa spotkała się na boisku, gdzie rozpoczęły się gry i zabawy integracyjne, prowadzone przez nauczycieli: panią J. Świderską-Niedobit i pana K. Pciana.
Na początku dostaliśmy szarfy, które każda klasa nosiła w inny sposób Zabawa polegała na opracowaniu powitania, okrzyku i logo, które reprezentowało profile klasowe, a następnie zaśpiewaniu znanych piosenek. Przygotowano także zabawy dla nauczycieli. Musieli oni rozpoznać swoje podobizny namalowane przez wychowanków, a następnie wymyślić dla nich układ taneczny. Największą atrakcją okazał się wybór króla obozu, którym został Adrian Antoniak z klasy I G o profilu menedżersko-prawnym. Po pierwszej części zabaw integracyjnych uczniowie mieli wolny czas, by zjeść obiad i nabrać sił do kolejnych konkurencji.
Druga część dnia polegała na integracji między innymi klasami, co pozwoliło nam się lepiej poznać. Nowo utworzone grupy składały się między innymi z krasnoludków, ufoludków, a nawet mieszkańców Chin. Tym razem najwięcej emocji przyniosły: labirynt, w którego pokonaniu pobiliśmy dotychczasowy rekord czasowy klas pierwszych, oraz Taniec z Gwiazdami w wykonaniu chłopców, którzy rozbawili nas aż do łez :) Po zabawie część uczniów rozpoczęła grę na boisku w siatkówkę i piłkę nożną, a niektórzy umilali sobie czas słuchając muzyki i śpiewając. O godzinie 20 rozpoczęła się obiecana wcześniej dyskoteka w rytmie muzyki klubowej i disco polo. Uczniowie ze starszych klas zachęcali młodszych kolegów do wspólnej zabawy i tańczyli z nimi do późnych godzin wieczornych . Wszyscy bawili się wyśmienicie! Po zabawie licealiści rozeszli się do własnych grup i miło spędzili ostatnie chwile tego dnia. W sobotę rano nasza pierwsza wspólna wycieczka dobiegła końca i przed południem wróciliśmy do Lubartowa.
Dziękujemy serdecznie naszym wychowawcom, nauczycielom i animatorom z klas starszych za zapewnienie nam świetnej zabawy i możliwości lepszego poznania ludzi, z którymi spędzimy trzy lata w murach naszego II LO.

Maja Nieznaj, klasa I g


Inauguracja roku szkolnego 2017/2018
ALBUM
Co rodzic powinien wiedzieć w nowym roku szkolnym 2017/2018?
List

Ministra Edukacji Narodowej do Dyrektorów Szkół, Nauczycieli, Rodziców i Uczniów

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018
w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie
odbyła się 4 września 2017r. o godz. 9.00.
Uroczystość poprzedziła Msza Święta odprawiona w Kościele MBNP w Lubartowie.

W pierwszy poniedziałek września społeczność II LO oraz zaproszeni goście zebrali się, aby uroczyście rozpocząć rok szkolny w nowej siedzibie szkoły. Pogoda okazała się dla nas łaskawa, więc pierwsze spotkanie po wakacjach mogło zostać zorganizowane na szkolnym dziedzińcu.
Jako pierwsza głos zabrała pani dyrektor Halina Zdunek, która powitała wszystkich zebranych, a w szczególności uczniów klas pierwszych, dziękując przy tym za zaufanie, którym obdarzyli II LO. W tym ważnym dla edukacji dniu uczestniczyli również proboszcz Parafii pw MBNP ks. mgr kan. Andrzej Sarna, Z-ca Burmistrza p. Radosław Szumiec oraz Przewodniczący Rady Rodziców, pan Wojciecha Malessa, którzy podczas swoich wystąpień zachęcali młodzież do podejmowania nowych wyzwań i systematycznej nauki, która jest drogą do sukcesów. Z pewnością potwierdzeniem tych słów mogą być kolejne wybitne osiągnięcia Przemka Podleśnego, ucznia klasy III a, który w trakcie wakacji nie próżnował i zdobył złoty medal w Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej!
W trakcie uroczystości społeczność naszej szkoły wspominała niezwykle ważny moment w historii Polski, jakim była obrona granic naszej Ojczyzny we wrześniu 1939 r. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy podczas II wojny światowej oddali swoje życie za ojczyznę.
Wprawdzie wakacje się skończyły, ale zostały wspomnienia, które będą nam towarzyszyły podczas odrabiania prac domowych oraz uczenia się do sprawdzianów. Niech nowy rok szkolny 2017/18 będzie dla nas czasem spełniania marzeń, lepszego poznawania siebie, zawierania nowych znajomości oraz okresem wzlotów i upadków, dzięki którym będziemy kształtować swój charakter.
II LO na Ukrainie.
ALBUM
Relacja z obozu, którego uczestnicy porządkowali polskie cmentarze na Ukrainie
Tak należy pracować na rzecz poprawy stosunków Polaków z Ukraińcami.
Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl10 dni spędziła delegacja Aniołów z II LO na Ukrainie. Z ramienia Fundacji Niepodległości wolontariuszki Klaudia Błazucka i Wiktoria Pacek uczestniczyły w obozie wędrownym porządkując polskie cmentarze na Wołyniu. Taurow, Tarnopol, Wiśniowiec, Krzemieniec- TO miejsca ich pracy. Zaangażowanie, otwartość, uśmiech, umiejętność współpracy czyli cechy, które na co dzień wykorzystują w pracy wolontariusza, okazały się bardzo pomocne na Ukrainie. W drodze powrotnej dziewczyny odwiedziły Świetlicę Caritas i Dom Dziecka we Lwowie -miejsca i podopiecznych, dla których już od września będziemy organizować paczki na święta. Opiekunką wolontariuszek była Justyna Świderska-Niedobit.

Już za rok kolejny obóz na Wołyniu. Zapraszamy
Uczeń II LO ze złotym medalem Międzynarodowej Olimpiady
Publikacja tubalubartowa.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl
ALBUM

Uczeń II LO ze złotym medalem
Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej
Czy uczeń lubartowskiego liceum może zdobyć złoty medal w międzynarodowej olimpiadzie? Przemysław Podleśny z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie udowodnił, że naprawdę wszystko jest możliwe. Wywalczył złoto indywidualnie i srebro w drużynie, sięgnął po drugi wynik na świecie!
Olimpiada Lingwistyczna to jedna z 12 międzynarodowych olimpiad naukowych. Zmusza młodych ludzi do dekodowania nieznanych języków, z których wiele jest mało znanymi lub wygasłymi. Zachęca uczniów do opracowania własnych strategii rozwiązywania problemów w fascynujących językach z całego świata. Zawodnicy muszą korzystać ze swojej pomysłowości w rozwiązywaniu zagadek, takich jak odszyfrowywanie hieroglifów egipskich, dekodowanie liczbowych kodów szpiega czy interpretowanie starożytnej poezji Majów. Nie wymaga się uniwersyteckiej znajomości językoznawstwa ani drugiego języka, wystarczy umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez oraz szkolna wiedza językoznawcza. Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów oraz inspirowanie uczniów do pracy z materiałem z pogranicza informatyki, matematyki, językoznawstwa i języka obcego.
Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna w tym roku zgromadziła czterdzieści cztery zespoły składające się ze 176 uczniów w wieku od 14 do 19 lat. Zawodnicy z 28 krajów od 31 lipca do 4 sierpnia rywalizowali w Dublin City University. Polskę reprezentowały dwie czteroosobowe drużyny: Poland Ą oraz Poland Ę. W skład pierwszego zespołu wszedł Przemek Podleśny z II LO jako laureat finałowego etapu XV Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Dzięki świetnej postawie Przemka Polacy osiągnęli historyczny sukces – w zawodach drużynowych team Poland Ą zajął II miejsce (za Tajwanem, a przed Słowenią). Ku ogromnej radości II LO w Lubartowie Przemek Podleśny wypadł najlepiej ze wszystkich reprezentantów Polski. W tyle zostawił najlepszych logików z Japonii, Chin, USA, Rosji i wielu innych krajów świata. Zdobył złoty medal w zawodach indywidualnych, osiągnął drugi wynik na świecie, wygrał dwie nagrody za najlepiej rozwiązane zadania i jako jedyny zawodnik na świecie dwa zadania rozwiązał z najwyższym wynikiem! Dzięki Przemkowi Polacy osiągnęli największy sukces w historii Olimpiady.
Czy można osiągnąć więcej? Uczeń II LO w Lubartowie na pewno nadal będzie nas zaskakiwał swoimi możliwościami.

Przemku, jesteśmy z Ciebie dumni.

Szczerze gratulujemy!!!

Gruzińskie podboje - druga odsłona
ALBUM Tańce gruzińskie na deptaku w Batumi
Tancerka na statku

Publikacja lubartow24.pl
Publikacja lubartowiak.com.pl

album2

W dniach 28.07-10.08 2017r. odbyła się kolejna wyprawa do Gruzji,
w której wzięło udział 12 uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały Katarzyna Płaszczewska i Elżbieta Mizio.

Dzień 1
Naszą wyprawę do Gruzji zaczęliśmy 28. lipca. Zebraliśmy się całą grupą o godzinie 14. obok fontanny w Lubartowie. Po sprawnym przywitaniu się, otrzymaniu koszulek z grafiką Gruzji oraz oznaczeniu naszych walizek, wsiedliśmy o godz. 14:30 do autobusu kierującego się do Warszawy. Około 17:20 byliśmy już na miejscu - przystanku przy Pałacu Kultury, skąd udaliśmy się na lotnisko im. Fryderyka Chopina. Po paru godzinach oczekiwania na samolot, a dokładniej po paru godzinach chodzenia po sklepach i zjedzeniu ostatniego posiłku na terenie Polski, w końcu bez większych przeszkód przeszliśmy przez odprawę. O godzinie 22:20 byliśmy już w samolocie, a o 22:35 nasza gruzińska wyprawa zaczęła się na dobre.

Dzień 2
Punkt 4:10 tamtejszego czasu wylądowaliśmy w Tibilisi. Po sprawnym przejściu przez wszelakie kontrole, odebraliśmy bagaże i udaliśmy się na parking, na którym czekał już na nas Gucio w swoim busie. Po 6 godzinach męczącej podróży dojechaliśmy do Alchacyche - naszego pierwszego noclegu, gdzie się odświeżyliśmy. Już chwilę potem, bo godzinę później, byliśmy znowu w busie, aczkolwiek tym razem kierowaliśmy się do Wadzi - największego skalnego miasta w Gruzji. Przez 2 godziny mieliśmy okazję podziwiać spuściznę niegdyś mieszkającego tam ludu. Do mieszkania wróciliśmy około godziny 15.00, po czym mieliśmy chwilę na relaks, którego tak bardzo potrzebowaliśmy po tylu godzinach podróży i intensywnego zwiedzania. Gdy wszyscy byli już wykąpani i najedzeni, udaliśmy się do miasta w celu rozeznania oraz zrobieniu zakupów na następny dzień. Wieczór spędziliśmy na integracji z grupą i relaksie w doborowym towarzystwie. O 21:30 przygotowywaliśmy się do snu, a o 22 byliśmy już w łóżkach, w których to zasnęliśmy w okamgnieniu po jakże wyczerpującym dniu.Dzień 3
Pierwszą niedzielę naszego wyjazdu rozpoczęliśmy pobudką o godzinie 7:45. Punkt 8:50 byliśmy już gotowi do wyjścia - po porannej toalecie i pysznym śniadaniu. Około 8:55 dojechaliśmy do kościoła, w którym to doświadczyliśmy mszy świętej w języku włoskim. Było to spowodowane tym, że owa msza na godzinę 9. była dzielona z pokaźną grupą Włochów. Po 45 minutach rozmowy z Bogiem, udaliśmy się z powrotem do mieszkania, aby dokończyć pakowanie - tak skończył się nasz pobyt w pięknym Alchacyche. O 10:30 wyruszyliśmy w drogę i przez następne 4 godziny mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe krajobrazy zza okna busa. Jako że zaczynaliśmy być zmęczeni jazdą, opiekunowie zabrali nas na ogromny targ w Zugdigi. Zobaczyliśmy tam wiele niecodziennych, jak i tych częściej spotykanych rzeczy. Od tutejszych dań, przez ubrania do zabawek dla najmłodszych. Mieliśmy na zakupy godzinę, a gdy ona minęła, wróciliśmy do busa i jechaliśmy 6 godzin do Mestii. Przez ten czas mogliśmy obserwować piękne, górskie krajobrazy oraz wieże wpisane na światową listę UNESCO. Gdy w końcu dojechaliśmy o godzinie 21., postanowiliśmy zwiedzić jedną z tamtejszych twierdz, nawet mimo wielkiego zmęczenia. Po ujrzeniu starych murów obronnych oraz meczetu w nich zawartego, udaliśmy się do mieszkaniu na zasłużony odpoczynek.Dzień 4
Był to dzień, który jednogłośnie okrzyknęliśmy najbardziej dającym się we znaki. Obudziliśmy się o 4:30! Lecz to nie koniec, ponieważ cały czas wiedzieliśmy, że czeka na nas podejście na podnóże lodowca. O 4:55, zaopatrzeni w plecaki pełne ubrań i jedzenia, czekaliśmy przed bramą na samochody. Następne dwie i pół godziny spędziliśmy odsypiając oraz obserwując krajobrazy, przez które się przemieszczaliśmy - były to liczne doliny, szczyty górskie i przepaści. Nasza próba podejścia zaczęła się o 7:20, gdy dołączył do nas pan przewodnik. Góry niestety nie przywitały nas z otwartymi rękoma, bo krótko po rozpoczęciu wyprawy zaczął padać deszcz. Na nasze szczęście padało niedługo, bo około 15 minut, dzięki czemu mogliśmy delektować się spacerem ze słońcem na niebie. Pierwsze dwie godziny były przyjemne, bo poruszaliśmy się po płaskiej powierzchni, a więc towarzyszyły nam rozmowy, uśmiechy oraz muzyka. Kolejne dwie godziny były za to dużo trudniejsze, ponieważ rozpoczęło się spore nachylenie terenu oraz pojawiały się sporadyczne deszcze. Mimo to nie załamywaliśmy się i parliśmy naprzód. O godzinie 11. dotarliśmy do punktu wyznaczonego przez opiekunów. Tam odpoczęliśmy, zrobiliśmy zdjęcia i zaczęliśmy przygotowanie do zejścia. Powrót zajął nam tyle czasu co wejście - 4 godziny, a więc około 15:30 siedzieliśmy już w samochodach z uśmiechami na twarzy, bo jednak plan na dzisiejszy dzień się powiódł. Do mieszkania wróciliśmy o 18. Po odświeżeniu się i zjedzeniu kolacji była już godzina 20, więc postanowiliśmy jedynie pójść do sklepu, po czym szybko usnęliśmy.Dzień 5
Około godziny 9, po ostatnim noclegu w Mesti, opuściliśmy górskie tereny i udaliśmy się w kierunku morza. Po długiej i męczącej podróży mieliśmy okazję przebywać na magnetycznej plaży w Ureki, gdzie znajduje się czarny piasek. Było to nasze pierwsze spotkanie z morzem w Gruzji. Około godziny 17:30 udaliśmy się w dalszą podróż w kierunku Batumi. Po dotarcie na miejsce rozpakowaliśmy się i poszliśmy na zakupy.Dzień 6
Nasz dzień zaczęliśmy o godzinie 9:00. Po zjedzeniu śniadania udaliśmy się na kamienistą plażę w Batumi. Po całym dniu opalania się i pływania, wróciliśmy do naszej kwatery, przebraliśmy się i ponownie wyruszyliśmy na spacer po Batumi. Podczas przechadzki promenadą mieliśmy okazję skorzystać z jednej z atrakcji - diabelskiego młyna, skąd roztaczał się piękny widok na całe miasto i morze.Dzień 7
Około godziny 8:30 wyszliśmy na plażę. Po kilku godzinach plażowania udaliśmy się na targ, by kupić ostatnie pamiątki z Batumi. O godzinie 17:20 udaliśmy się do gruzińskiej restauracji, gdzie skosztowaliśmy odżachuri - tradycyjną serwowaną na gorącym półmisku potrawę przyrządzoną z czerwonego mięsa i warzyw. Po kolacji udaliśmy się do portu. Około godziny 19:40 wsiedliśmy na statek i wyruszyliśmy w 30-minutowy rejs po Morzu Czarnym urozmaicony występem tancerki. Po rejsie statkiem mieliśmy okazję ostatni raz nacieszyć się widokiem morza i tętniącego życiem Batumi.Dzień 8
Około godziny 8:00 opuściliśmy Batumi i udaliśmy się nowym autokarem w dalszą podróż po Gruzji w kierunku Kutaisi. Po drodze zajechaliśmy do miejscowości Wani, gdzie zażyliśmy kąpieli w nowo odkrytych siarkowych źródłach znajdujących się na polu. Niedługo później dotarliśmy do nowego miejsca pobytu. Po kilku chwilach znowu byliśmy w naszym busie. Udaliśmy się do jaskini Prometeusza. Podczas 50-minutowego spaceru przez groty mogliśmy podziwiać stalaktyty, stalagmity, stalagnaty oraz podziemne jeziora oświetlone różnymi kolorami. W drodze powrotnej udaliśmy się na targ.Dzień 9
W sobotę 5 sierpnia około godziny 8 wybraliśmy się do oddalonego od Kutaisi o 50 km kanionu Martvili. Mieliśmy okazję skorzystać z atrakcji, jaką jest krótka wyprawa sześcioosobowymi pontonami w głąb kanionu. Podczas podróży rozkoszowaliśmy się krystalicznie czystą wodą i pięknem otaczającej nas przyrody. Po spływie wybraliśmy się jeszcze na krótki spacer, aby podziwiać liczne wodospady. Następnie zażyliśmy kąpieli w rzece, przy której znajduje się wodospad, niestety nie mieliśmy okazji go podziwiać, ponieważ ze względu na wysokie temperatury wysechł. W drodze powrotnej udaliśmy się na targ w Kutaisi.Dzień 10
Drugą niedzielę naszego wyjazdu rozpoczęliśmy wcześnie, bo o godz. 6 rano. Było to spowodowane zaplanowanym dzień wcześniej rannym wyjazdem do Tbilisi - stolicy Gruzji i zarazem naszego ostatniego przystanku. Po 3 godzinach jazdy dojechaliśmy do skalnego miasta Uplisciche, w którym mogliśmy obserwować spuściznę starego ludu. Delektowaliśmy się tam przez półtorej godziny wspaniałymi widokami, nawet pomimo wysokiej temperatury i silnego wiatru. Po kilku kolejnych godzinach jazdy w końcu dojechaliśmy do celu - Tbilisi! Po szybkim zakwaterowaniu i chwili relaksu udaliśmy się na mszę świętą prowadzoną w języku polskim, na której to nasz kolega Maciek Bronst miał okazję śpiewać psalm. Około godz. 19 opiekunowie zabrali nas metrem na Stare Miasto, skąd dalej pojechaliśmy kolejką na wysoko położony punkt miasta, aby ujrzeć wspaniały pomnik Matki Gruzji. Po dwóch godzinach spaceru i wielu zrobionych zdjęciach udaliśmy się do mieszkania, aby zjeść kolację i udać się na spoczynek.Dzień 11
Poniedziałek zaczęliśmy jeszcze wcześniej niż niedzielę, bo wyjechaliśmy z mieszkania już o 1 w nocy! Było to spowodowane wyjazdem na lodowiec Kazbegi. Zdecydowaliśmy się na to dość spontanicznie i tak naprawdę dopiero dzień wcześniej o 22 upewniliśmy się, że dojdzie do tej wyprawy. Początek nie był zbytnio obiecujący, bo oprócz 3 godzin jazdy musieliśmy jeszcze czekać 2 godziny na samochody przystosowane do zawiezienia nas na podnóże góry. Podejście zaczęliśmy o 7:05. Około godz. 10 doszliśmy do punktu kontrolnego - kapliczki, robiąc postój na posiłek. Parę minut później wyruszyliśmy w dalsza drogę, aby około godz. 13 stanąć na lodowcu, gdzie zrobiliśmy kolejny dłuższy postój. Zejście zaczęliśmy chwilę potem. Zajęło nam to dwie wspaniałe godziny. Piszę "wspaniałe", bo w ich trakcie po raz kolejny mieliśmy okazję delektować się zapierającymi dech w piersiach widokami. U podnóży góry byliśmy około godziny 16. Po krótkim odpoczynku zaczęliśmy spacer na dół. Godzinę siedzieliśmy już w busie i rozpoczęliśmy drogę powrotną, podczas której wszyscy spaliśmy, gdyż byliśmy niesamowicie zmęczeni, ale również szczęśliwi. Gdy już dojechaliśmy i zjedliśmy kolację, udaliśmy się do łóżek, w których usnęliśmy w mgnieniu oka.Dzień 12
Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Tbilisi. Podczas dwugodzinnego spaceru mogliśmy zobaczyć kościół prawosławny Anczischati, katedrę Soni, pomnik króla Vakhtang Gorgasali, Most Pokoju oraz wodospad. Następnie mieliśmy czas wolny, który poświęciliśmy na dalsze zwiedzanie Starego Miasta oraz drobne zakupy. Około godziny 19 wybraliśmy się na kolację, podczas której mogliśmy skosztować chinkali, czyli pierożków wypełnionych mięsem i rosołem oraz chinkali- placka ze słonym serem. Następnie udaliśmy się na wieczorny spacer po stolicy Gruzji.

Dzień 13
Po śniadaniu spakowaliśmy walizki i opuściliśmy nasz nocleg w Tbilisi. Do odlotu pozostało jeszcze wiele godzin, więc wybraliśmy się na największy targ, aby dokonać ostatnich zakupów. Następnie mogliśmy ostatni raz pospacerować po Starym Mieście i skosztować kolejnych gruzińskich przysmaków. Około godziny 21 zapakowaliśmy walizki do busa i pojechaliśmy na lotnisko, aby tam oczekiwać na nasz lot do Polski.
aktualizacja kroniki Elżbieta MizioDzisiaj
Czas: 10:06
18 8 2018
Do końca roku zostało 136 dni.
Imieniny obchodzą: Agapit, Bogusława, Bronisław, Bronisz, Helena, Ilona, Klara, Tworzysława
Nikt nie ma dziś urodzin.
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 7 dni:
Dreams(26) Niunia(26)

20-lecie szkoły


Brązowa Tarcza dla II LO
Szkoła pod patronatem UMCS

Szkoła pod patronatem SGGW

Szkoła pod patronatem WATCertyfikat

www.topr.pl
Facebook SKKT

II LO Mobilnie:

Zapraszamy pod adresem:

http://mobile.lo2lubartow.pl

Strona zoptymalizowana pod urządzenia mobilne ;)

 


Ostatnie tematy
» GRUZJA 2018 -druga tura
» Zakończenie roku szkolnego w II LO
» IT SZKOŁA - podsumowanie
» Akademia przedsiębiorczości - podsumowanie pracy.
» Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
» Światowy Dzień Krwiodawcy
» Olimpiada Solidarności
» II LO przedsiębiorczością stoi
» Literackie sukcesy w II LO
» Wyprawa do Gruzji 2018

Prognoza pogody na dziś

Szybka rejestracja
Użytkownik:
Hasło: Potwierdź Hasło:
E-mail:
 Płeć: Kobieta Mężczyzna
      

Sponsorzy:Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group